Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pregatiri de intalnire pe Ghetar


595 raspunsuri la acest subiect

#201
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 22 august 2014 - 14:59

Aici masinile sunt ft scumpe in general  [:)] diferenta insa intre automat si manual nu e ft mare...poate si unde mai toata lumea le prefera pe alea cu cutie automata...la cat de aglomerat e in Zurich, ar fi fost teroare sa am cutie manuala...frana, acceleratie si tot asa...plus ca nu e bine nici pt motor...eu am vrut neaparat automata...si nu regret....nu are insa pilot automat, dar urmatoarea va avea....asta pt drumurile spre Romania...al meu are masina cu cutie manuala, pe care o mai conduc si eu din cand in cand...si are noroc ca are pilot automat, asa ca nu ii amorteste piciorul pe acceleratie, asa cum a patit cand am mers cu a mea in Romania  [:)]



#202
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 22 august 2014 - 16:45

Buun, ati vorbit vreo 10 pagini despre muraturi... Astept si eu sa apara si aici castravetii cornison de murat... totul e intarziat cu vreo luna fatza de Ro. Nu am facut inca (deh, nici eu nu m-am facut inca "mare" in privinta asta), dar reteta Vivianei (merci!) ma tenteaza.

In rest, "avem di tati" in magazinele cu specific european: romanesti, poloneze, rusesti, moldovenesti, etc. Varza murata intreaga, castraveti, frunze de vitza, patlagele murate, etc, etc. Numai radacina de hrean nu am vazut inca, poate nu stiu unde sa caut. Leustean verde se gaseste intr-o anumita piata si din plin in curtile romanilor.

Nici pepeni murati nu am vazut "de gata" si mi-e o pofta...  Poate incerc anul asta, ca pepenasi mici de murat acusi apar in magazine (nu stiu ce fac cu ei cei de aici, cred ca ii mananca asa)

 

Ref. la condus, si eu sunt o soferita intarziata, dar deosebit de activa acum. In Ro am dat de vreo 3 ori examenul, cum urca nenea politaiu la examen langa mine, mi se topeau genunchii si intuneca creierul si faceam manevre aiurea. Apoi am emigrat, am luat apprenti (learner) si un an am stat pe tusa. Meritul e al lui barbata-miu, de cand ne-am cunoscut mi-a pus volanul in maini (aici poti face practica, cu orice conducator auto cu vechime de min. 3 ani, pe scaunul din dreapta). Si am luat examenul practic din prima, cu o tanti langa mine (dai cu functionari civili nu cu politisti). Cu carnetul in buzunar, dupa o saptamana mi-am luat masina si luna urmatoare faceam zilnic peste 100 km dus-intors la job. Acum n-am nici o treaba. Dar ma gandesc cu strangere de inima la condusul in Ro, sport pe care probabil va trebui sa il practic la proxima vizita anul viitor. Mi se pare o jungla acolo, cu carute si telegute, animale in mijlocul drumului, soferi agresivi, depasirile mai ales mi se par terifiante (aici nu exista notiune de depasire, in peste 99% din drumuri ai cel putin 2 benzi pe sens, de obicei mai multe). Si va trebui sa reinvat condusul manual (pe manuala am invatat in Ro). Pe mine nu ma trec fiorii la schimbatul vitezelor.

 

Weekend frumos si spor la muraturit!



#203
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 22 august 2014 - 16:46

Roxana, mi-a placut rochia :) faina foc.
Ce face Buflea, pe unde mai umbla? Te-ai mai vazut cu ea?

Cred ca fac bine. Nu ne-am mai vazut, ca mie nu mi-e tocmai la indemana sa merg la Jupiter dupa 6, pierdem timp pe drum.... Ce bine era in concediu :))))
Hehe, tuturor le e teama dupa America sa conduca in Romania.... dar nu e chiar baubau. Sa vedeti in Spania/Italia ce super se conduce. Si cum se parcheaza dupa sunet... :))))

#204
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 22 august 2014 - 17:10

Am avut de ales intre masina cu cutie manuala si masina cu cutie automata....am ales manuala...e placut sa simti motorul,dupa un timp ajungi sa faci reflex exact ceea ce trebuie....nu mi-a murit motorul niciodata la frane...mie mi se pare sincer ca a conduce cu cutie de viteze manuala e adevaratul condus.Ala care te face sa simti motorul,masina,sa fii una cu ea,sa stii din instinct ce trebuie sa faci...ma rog asta gandesc eu.Am perimis de...la anul fac 20 de ani,am avut masina din primul an si nu am avut incidente...cred ca am si un inger care ma pazeste....ca nu am patit nimic nimic niciodata.Eu zic ca e ingerul jumate si restul talentul meu inascut de a conduce... [pk]



#205
elyda

elyda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.011 mesaje

Postat 22 august 2014 - 17:13

Ma gandeam ca acum o sa am ce sa citesc aici pana la noapte, ca sa am motiv ca nu fac nimic prin ograda:))Adevarul e ca nu am chef dar bagam "culturalizarea"la inaintare.:))
Si cand colo...slaba miscare!:)
Cred ca bucurestenii stau nevorbiti sa aiba luni activitate.:)):))

#206
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 22 august 2014 - 17:27

Bravo, Mada, esti o soferita pe cinste. Am auzit si eu opinia asta "pe manuala e adevaratul condus", personal n-o impartasesc, ca si eu ma simt "una cu masina", desi e automata si urmatoarea/urmatoarele la fel vor fi. Eu zic ca, daca imi pot simplifica viata, de ce sa nu o fac. Pe de alta parte mie nu imi place "cruise control", pilotul automat, simt ca nu am control asupra masinii, desi e subiectiv, ca la o simpla apasare pe frana sare de pe pilot automat. Dar asta e latura mea fricoasa, pe care am depasit-o in estenta dar mai ramane pe undeva.

 

Deci asa, Elyda, daca nu scriu bucurestenii nu ai ce citi... [:)] Adevarul e ca discutiile despre unde gasim o radacina ofilita de hrean nu pot pasiona pe toata lumea...Hai ca va intalniti si va scoateti parleala cu discutiile, pe viu in plus. Exact asta am vrut sa scriu si eu, ca participantii la intalnire tac ca isi pun in ordine ideile, fac vocalize pt cantat, etc.



#207
marami

marami

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.427 mesaje

Postat 22 august 2014 - 17:36

Fleurdelisse, oare mi-o iau? Sa stii ca nici in Ro nu mai intalnesti carute si telegute, parol, ce imagine aveti voi despre Romania, cel putin nu pe natioanale sau europene, nu stiu pe judetene ca pe alea n-am fost nevoita demult sa merg

 

Eumada, adevar graitai [:)]

 

Cica m-am mai eliberat si eu de atata munca facuta oricum degeaba [batcap] , bine ca maine oricum nu dau pe aici ca e capcauna de fie`mea, aia mare, acasa si are de lucru la calculator asa ca trebuie sa-i respect dorintele si sa pastrez distanta [:-)))] Mai am vreo doua ceasuri sa citesc zecile de pagini ratate.



#208
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 22 august 2014 - 17:48

Fleurdelisse, oare mi-o iau? Sa stii ca nici in Ro nu mai intalnesti carute si telegute, parol, ce imagine aveti voi despre Romania, cel putin nu pe natioanale sau europene, nu stiu pe judetene ca pe alea n-am fost nevoita demult sa merg

 

Asta e bine. Daca-mi zici ca nu mai sunt nici depasiri, vin si conduc.

Eu n-am "imagini despre Ro", e tara mea de origine in care vin din cand in cand.Cel mai recent am fost in 2011. Daca de atunci au disparut carutele, e fain.

Noi mergem de multe ori si pe drumuri judetene si chiar comunale, in vizita "la tara", la rubedenii, prieteni.


Editat de Fleurdelise, 22 august 2014 - 17:49 .


#209
marami

marami

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.427 mesaje

Postat 22 august 2014 - 18:13

Eu nu mai am unde sa merg la tara de cand a murit soacra`mea, asa ca nu pot garanta pentru alea judetene sau comunale...cat despre depasiri, aici n-am ce zice...

 

Andra, te-a lovit si pe tine nostalgia vremurilor trecute? [:)] Ce pot spune, decat ani multi si fericiti impreuna cu ursu` tau drag. Si sa stii ca de cand am stat la tine fac painea cea de toate zilele si cozonacul de cate ori se cere. Poti sa ma treci si pe mine pe rabojul multumirilor/ multumitilor [pk]

 

 

Incepusem sa laud si eu ardeii iuti ai a lui Omu` dar am pierdut mesajul, tehnologia bat-o vina, i-am dat multicitat lui Aquai si cand am vazut-o pe Andra am dat citat :D. Ma rog, is atat de iuuuti ca ajungi in celalalt capat al lumii si inapoi daca faci greseala sa musti din ei. Trei ani de zile am ras de ardeii lui, crestea un firicel firav de planta, dadea o floricica si pierea definitiv. Anu` asta a pus in doua ghivece si au rodit-o amandoua. uint curioasa cum vor evolua rosiile :D


Editat de marami, 22 august 2014 - 18:22 .


#210
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.704 mesaje

Postat 22 august 2014 - 19:47

Bella, Andra, sa fiti in continuare la fel de fericite si de fericiti, si de fapt si mai fericite si si mai fericiti sa sa adunati an dupa an cat mai multi impreauna- fiecare cu familiile voatre, da? :)

 

hreanul: dl aqai are un obicei care ma duce quietly in culmile disperarii, dar i am so good ca nu se vede:D si anume, orice rest de planta il pune-n apa sa faca radacini. Pana si busuiocul, planta eminamente anuala si pretentioasa!!!!

 

dupa care eu tre' sa spal tot soiul de pahare si paharute. E unul in care a locuit un sambure de avocado de care nu ma apropiu insa. Am si eu limitele mele.

 

asa ca la fel a facut si cu restul de radacina de hrean de la magazin.si de data asta, succes! Din radacina pe care dupa infatisare eu as fi aruncat-o fara remuscari, a dat o plantuta noua. Pe care el singur singurel cu mainile lui si lopata lui a ingropat-o in gradina. 

 

The rest, is history. The future is promising: rauri de muraturi cu hrean productie proprie vor curge din aceleasi maini proprii ale domnului aqai

 ce vrei sa spui ...pune restul de bucata din radacina de hrean de la magazine in apa si creste alta radacina???




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -