Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pregatiri de intalnire pe Ghetar


595 raspunsuri la acest subiect

#191
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 22 august 2014 - 12:05

Monica, da, suntem in pericol. A fost sambata si duminica in contact cu un baietel caruia i-au aparut bubitele ieri seara. Luni a fost apatic si a facut febra.
Eu am avut pe la 27 de ani, stiu ca la adulti e nasol.

Deci socotesc cam 2 saptamani de duminica, dupa 1 septembrie aflam daca furat-o sau nu. :)

A deci tu scapi.

Dar sigur varicela are copilul respectiv? I-au aparut vezicule, ti-a confirmat mama lui? Fetele mele de ex, nu au fost apatice si nu au facut febra :)) au avut doar bubitele... Nici cu mancarimile nu am stat rau, le mai mancau, dar putin, oricum le dadeam cu mixtura mantolata. In schimb erau vesele si cu chef de joaca...

Socoteste totusi 3 saptamani, ca perioada maxima de incubatie, desi cel mai comun este 2 saptamani, dar daca nu face nimic dupa 3 saptamani de la intrarea in contact, atunci nu mai face (de la aceasta sursa, poate face cu alta ocazie)


Editat de monicabo, 22 august 2014 - 12:08 .


#192
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 22 august 2014 - 12:46

Ziua buna! Ah ce bine e sa dormi dimineata pana tarziu...sa nu fiu totusi mama denaturata, m-am trezit sa o trezesc pe Silvia, desi era deja treaza ca ii sunase ceasul, am stat cu ea pana s-a spalat, mancat, scos bicicleta si plecat la scoala. Apoi m-am culcat la loc! :)

Cand m-am trezit, aveam mesaje de la Diana si apeluri nepreluate. Primise timp acut la policlinica, o colega a dus-o cu masina de la scoala (da, sunt deja care au carnet) si ma suna disperata sa ma duc eu sa o duc inapoi la scoala, ca nu are cu ce ajunge inapoi...Asa ca am mancat pe repede-inainte si m-am dus sa o duc la farmacie mai intai si apoi la scoala. Are sinuzita, dupa ce a avut saptamana trecuta rosu in gat. De cand am avut gripa porcina, acum un an jumate, ea a ramas cu complicatii de sinuzita atunci si mereu cand se raceste (de atunci des) face complicatii. 

 

Ella, mai de ajutor imi era in euro :). 

 

aqai mersi de pont, o sa incerc la primavara, dupa ce intreb colegele daca creste pe insula. Solul aici e acid si sunt multe plante care nu cresc, de ex. rododendronul. 

 

Cu soferia...eu am fost bine-mersi 15 ani, n-am simtit nevoia de masina si de aceea nici nu am condus. Ei bine, dupa ce am terminat aici facultatea si am inceput sa lucrez, am ture de dupamasa cand termin la 22 si ture de weekend cand ori incep la 7 ori termin la 22. Iar la ore asa tarzii si asa devreme, desi am autobuz langa casa si exact in fata spitalului, la orele astea nu circula. La inceput ma lua-ducea sotul, dar dupa cateva dat s-a revoltat si mi-a zis ca el asta nu poate sa faca 25 de ani pana ies eu la pensie si sa fac bine sa imi rezolv cu carnetul :). Aveam deja doua masini, pe care le conducea numai sotul, eu am luat-o pe cea mica si o iubesc tare acum.

 

Cum spuneam intr-un post anterior, nevoia te invata! Se pare ca emigrarea a adus cu ea tare multe nevoi! :))

 

Am condus automata in America, e foarte usor, nu zic nu. Dar in Europa sunt scumpe al naibii. Si sincer, mi-era dor sa schimb vitezele :). Sotul cand am ajuns in Stockholm si am luat masina noastra, "uitase" ca nu e automata si in primele 10 minute ii murea motorul la fiecare frana :)). 

 

O zi frumoasa, noi plecam sa haladuim azi. 



#193
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 22 august 2014 - 12:56

si in Romania sunt din ce in ce mai vandute masinile cu cutie automata.. de, te obisnuiesti repede de tot cu binele :)))) (vad si in jurul meu, am si eu.... desi ma miorlai ca consuma mai mult)



#194
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 22 august 2014 - 13:03

Monica, da, suntem in pericol. A fost sambata si duminica in contact cu un baietel caruia i-au aparut bubitele ieri seara. Luni a fost apatic si a facut febra.
Eu am avut pe la 27 de ani, stiu ca la adulti e nasol.

Deci socotesc cam 2 saptamani de duminica, dupa 1 septembrie aflam daca furat-o sau nu. :)

seri, este posibil sa scapati totusi.

de ce spun asta : cand a facut fetita mea varicela era la gradi. a scapat bine-merci de valul 1 si 2 al imbolnavirilor, a facut abia in valul 3. deci a avut parte de expunere maxima si totusi s-a imbolnavit printre ultimii. tocmai cand ziceam ca scapa, ca se termina cele 20 de zile de asteptare, i-au aparut veziculele.

in perioada de incubatie (deci era si contagioasa), fix in ziua in care i-au iesit primele bubite (seara), a stat in compania verisorilor ei, cateva ore bune, cel mare era imun, gemenii erau in recuperare dupa roseola. cand am constatat seara ca i-au iesit vezicule si am sunat-o pe cumnata s-o anunt, saraca a busit-o plansul, deja isi imagina ca vor face si gemenii, ca si asa aveau imunitatea slabita dupa roseola.

ei bine, nu au facut.

de asta spun, o expunere ca cea descrisa de tine, e posibil sa ramana fara urmari, adica sunt sanse destul de mari sa NU fi luat virusul si sa scapati. oricum n-ai ce face decat sa astepti cele 2 saptamani, pentru siguranta chiar 3.



#195
Serialbastre

Serialbastre

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.358 mesaje

Postat 22 august 2014 - 13:24

A deci tu scapi.

Dar sigur varicela are copilul respectiv? I-au aparut vezicule, ti-a confirmat mama lui? Fetele mele de ex, nu au fost apatice si nu au facut febra :)) au avut doar bubitele... Nici cu mancarimile nu am stat rau, le mai mancau, dar putin, oricum le dadeam cu mixtura mantolata. In schimb erau vesele si cu chef de joaca...

Socoteste totusi 3 saptamani, ca perioada maxima de incubatie, desi cel mai comun este 2 saptamani, dar daca nu face nimic dupa 3 saptamani de la intrarea in contact, atunci nu mai face (de la aceasta sursa, poate face cu alta ocazie)

 

Da, e confirmat de medic. Nu-mi fac griji prea mari, iesim afara normal atata timp cat nu are nici un simptom. Dar imi fac ceva calcule ca eu incep scoala si pana la 15 septembrie planul e sa o iau cu mine la scoala. Om vedea noi cum o fi ... va tinem la curent.  [:)]



#196
Serialbastre

Serialbastre

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.358 mesaje

Postat 22 august 2014 - 13:26

seri, este posibil sa scapati totusi.

de ce spun asta : cand a facut fetita mea varicela era la gradi. a scapat bine-merci de valul 1 si 2 al imbolnavirilor, a facut abia in valul 3. deci a avut parte de expunere maxima si totusi s-a imbolnavit printre ultimii. tocmai cand ziceam ca scapa, ca se termina cele 20 de zile de asteptare, i-au aparut veziculele.

in perioada de incubatie (deci era si contagioasa), fix in ziua in care i-au iesit primele bubite (seara), a stat in compania verisorilor ei, cateva ore bune, cel mare era imun, gemenii erau in recuperare dupa roseola. cand am constatat seara ca i-au iesit vezicule si am sunat-o pe cumnata s-o anunt, saraca a busit-o plansul, deja isi imagina ca vor face si gemenii, ca si asa aveau imunitatea slabita dupa roseola.

ei bine, nu au facut.

de asta spun, o expunere ca cea descrisa de tine, e posibil sa ramana fara urmari, adica sunt sanse destul de mari sa NU fi luat virusul si sa scapati. oricum n-ai ce face decat sa astepti cele 2 saptamani, pentru siguranta chiar 3.

 

Multam, Corina! Si Cezara a mai intrat in contact cu copii cu 1-2 zile inainte de aparitia veziculelor si nu a patit nimic. Cine stie de cate ori merge ulciorul la apa?!  [:)]



#197
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 22 august 2014 - 13:36

Bafta, sa nu va incucerce planurile prea tare. Ca varicela, ca varicela, nu e o boala grea, si e normal sa o faca copil fiind. Partea naspa e ca incurca planurile familiei [:D] Mai ales cand se intampla in vacanta, cand ai tot felul de lucruri planificate. Noi am avut noroc ca nu s-a lasat cu "pagube". 

 

Dar poate nu luati... depinde... nici nu stiu de ce anume depinde... de timpul de expunere? Noi am luat de la copil, contact permanent, in aceeasi casa... Dar uite imi zicea Mickyyy ca si ele toate au facut varicela in perioade diferite, si doar tot in aceeasi casa traiau, contact permanent. Nici nu stii ce concluzie sa tragi... Nici nu  mai conteaza, ci asa, ca idee.

 

De ex. la noi a luat Ana Maria, se pare (dupa spusele ulterioare ale educatoarei, care n-a stiut la inceput) ca de la o fetita de la gradi, in ultimele zile de gradinita. Ca facand socoteala a luat in ultima saptamana de gradi (pe 19 iun a mers ultima zi la gradi), si ei i-au aparut veziculele pe 4 iul, scazand 2 saptamani, imi da ultima saptamana de scoala. Ca in rest, nu prea am umblat in grupuri de copii, doar asa, sporadic, prin weekendulri am mai calatorit in familie...

 

Pe de alta parte, la Andreea in clasa au fost vreo 3 cazuri de varicela in a doua jumatate a lunii mai. Copii, care pana sa faca bubitele, au venit la scoala (si erau contagiosi, fara sa stie). Andreea atunci nu a facut. Si a stat cateva ore cu copiii in clasa.

 

Asa ca e loterie pana la urma.



#198
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 22 august 2014 - 13:44

Multam, Corina! Si Cezara a mai intrat in contact cu copii cu 1-2 zile inainte de aparitia veziculelor si nu a patit nimic. Cine stie de cate ori merge ulciorul la apa?!  [:)]

 

pai se pare ca uneori merge destul de mult. ca dovada - adultii care fac varicela, desi cu siguranta au intrat in contact cu virusul si in copilarie.



#199
Serialbastre

Serialbastre

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.358 mesaje

Postat 22 august 2014 - 13:52

Belladona, la multi ani fericiti!  [flo2]

 

Andra, la multi ani si tie alaturi de Urs si ursuleti!  [flo]

Si eu as vrea reteta de muraturi, ai mei nu prea mananca acrituri dar poate gasesc ceva pe placul lor. Si de cand miroase a toamna am intrat in fibrilatii ca nu am pus nimicuta in borcane anul asta.  [soricel]

Ca la cozonac tot reteta ta o folosesc si eu si are mare succes! 

 

Karu, ma bucur pentru mama ta!  [flo2]

 

Marie Antoinette e fantastica!  [pk] 

 

Se vede ca am citit de la coada la cap?  [clo] 

 

Distractie placuta! Sa aveti vreme buna si sa va ganditi si la noi!  [grup] 



#200
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 22 august 2014 - 14:01

Roxana, mi-a placut rochia :) faina foc.

Ce face Buflea, pe unde mai umbla? Te-ai mai vazut cu ea?




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -