Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

MEN schimba complet programa de invatamant din toamna


19 raspunsuri la acest subiect

#11
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.654 mesaje

Postat 08 august 2014 - 15:26

Adriana, in Franta adunarea cu trecerea peste ordin se face in Clasa 0, tabla inmultirii se incepe in clasa 1. Un copil in clasa zero, trebuie sa stie sa citeasca pana la Craciun.

Sa iti mai spun ca notiuni la fizic, de biologie au facut in grupa mare? Tot in grupa mare au invatzat literele si sunetele asociate fiecarei litere.

 

Acum e adevarat ca unii copii invata mai repede, altii mai incet. Asa e de cand lumea si pamantu.



#12
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 08 august 2014 - 15:46

  Si al meu (alaturi de multi altii) a invatat notiuni de fizica sau chimie, astronomie sau biologie la gradinita, la FTK. Daca e predat cum trebuie pricep astia micii o gramada!



#13
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 11 august 2014 - 14:34

Cum se va schimba invatamantul romanesc in anul scolar 2014-2015



#14
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 12 august 2014 - 11:55

Mcoca, eu n-am auzit sa fie obligatoriu sa invete sa citeasca pina la Craciun in CP (echivalentul clasei 0). Cind era fii'miu in CE1 (echiv cls. I) am vorbit cu o logopeda care mi-a spus ca doar 20-25% din copii citesc pina la Craciun, 50% pina in aprilie, 80-85 % pina la sfirsitul anului si restul dupa. Nu stiu in ce clasa e prima ta fetita ta, dar eu zic sa nu-i pui presiune prea mare, chiar daca pare complicata metoda lor de predare, da totusi rezultate. Dupa aia se complica, gramatica e prezentata varza-varza-varza...



#15
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.654 mesaje

Postat 12 august 2014 - 12:12

Marox, o invatatoare mi-a zis asta, plus toate mamicile cu copii mai mari.

Fetita mea trece in CP, si deja stie sa citeasca. Nu e singura din clasa, mai sunt si altii. La gradi a invatat, nu cu mine, ca eu habar nu aveam sa o invat oricum.



#16
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 12 august 2014 - 15:57

De la ce vine CP? Am luat si noi o carte in franceza si am vazut referire la CP asta si nu stiu de la ce e.



#17
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.654 mesaje

Postat 12 august 2014 - 15:58

CP= cours préparatoire



#18
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 12 august 2014 - 16:57

 

Referitor la metodele de predare... un mic exemplu: desi copilul indrageste matematica (si pricepe cu foarte mare usurinta notiuni abstracte), noi am avut anul trecut o problema cu adunarea si scaderea cu trecere peste ordin. Invatatoarea noastra si-a dat silinta sa explice cat mai bine cu putinta, insa nu-i usor de facut chestia asta la clasa I.

 

 

Si Eva a facut adunari cu trecere peste ordin la clasa l, si asta pana la zeci si sute de mii, dar  in conditiile in care stapanea foarte bine ce aici se numeste "place value".  Asta inseamna ca intelegea bine locul unitatilor, zecilor, sutelor si corespondenta dintre ele.  Uitati aici exact cum se poate explica "place value" simplu si pe intelesul copiilor. Mi se pare o metoda excelenta.  Este al doilea video de pe pagina. 

 

http://store.mathuse...ral-math/primer



#19
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 02 septembrie 2014 - 20:02

Mcoca, Greieras, multumesc pt sugestii si opinii. Cum am mai spus, nu am nici o problema cu varsta la care invata diverse lucruri, ci cu metodele de predare (si timpul alocat asimilarii unor notiuni). Cu un simplu serach pe google se gasesc foarte multe optiuni. La noi (adica in Romania) se pune in continuare destul de mult accent pe memorare (in timp ce alte metode, de exemplu cele vizuale, se folosesc extrem de putin).

 

Exemplul dat de mine a fost o situatie punctuala, s-a rezolvat fara probleme in 10 minute, dupa ce tati a reluat explicatia (putin diferit fata de varianta de la scoala). Nu stiu cum ar fi stat insa lucrurile daca era vorba despre ceva ce nu am fi stiut sa-i explicam.

 

Ar fi bine ca sistemul de invatamant romanesc sa se inspire din alte tari (mai avansate la acest capitol) nu doar in ceea ce priveste varsta de incepere a scolii sau de predare a anumitor notiuni, ci si din metodele de predare folosite. Nu poate decat sa ajute, corect?

 

Anya, din fericire la FTK au facut multe experimente, astea ne-au placut noua cel mai mult. Poate si de aceea, dIn materia de anul trecut la MEM, majoritatea notiunilor erau deja cunoscute :)


Editat de Adriana mica, 02 septembrie 2014 - 20:03 .


#20
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 15 octombrie 2014 - 08:52

http://www.hotnews.r...na-vor-avea.htm

 

Au aparut propunerile pt programa de clasa a III-a si a IV-a. Vad ca s-au mobilizat mai devreme decat in anii trecuti, speram ca astfel sa putem incepem anul scolar viitor cu manualele deja tiparite :)


Editat de Adriana mica, 15 octombrie 2014 - 08:53 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -