Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

MEN schimba complet programa de invatamant din toamna


19 raspunsuri la acest subiect

#1
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 06 august 2014 - 15:25

scoala14-15-mare.jpg

 

MEN schimba complet programa de invatamant din toamna

Programa de invatamant se schimba complet in anul scolar 2014-2015, iar cei mai afectati de modificarile aduse de reprezentantii din Educatie sunt elevii din clasele I-IV.

 

In timp ce cadrele didactice se plang ca cei mici au tot mai mult de invatat de la un an la altul si ca abia pot face fata materiei stufoase, Ministerul Educatiei a decis ca tabla inmultirii si fractiile trebuie invatate inca din clasa a II-a.

Asadar, incepand cu anul scolar 2014-2015, din programa de invatamant a elevilor de clasa a II-a vor face parte fractiile, tabla inmultirii, stiintele naturii si notiuni de fizica.

"Obiectivul principal este calculul efectiv, matematic si formarea placerii de a lucra cu numerele. Or, daca il dopez cu atatea cunostinte, nu mai are copilul timp de sedimentarea informatiei, prelucrare, reflectie asupra a ceea ce a invatat. E totul prea galopant. Depaseste capacitatea copilului de a asimilia”, afirma Cornelia Popa Stavri, invatatoare si lider de sindicat la FSLI.

Noile manuale scolare, in format print dar si digital, pentru elevii de clasa I si clasa a II-a, vor fi realizate dupa noua programa de invatamant, impusa de Ministerul Educatiei si vor ajunge in toamna pe bancile elevilor.

Elevii de clasa a II-a vor fi asadar cobaii sistemului de invatamant in anul scolar urmator.

Acestia vor fi nevoiti sa invete elemente de fizica, precum forta, miscarea, undele si vibratiile, magnetismul si circuitul electric, pe care colegii lor mai mari le invatu abia la gimnaziu. Materia a primit insa o denumirea noua - "matematica si stiintele naturii".

"Punte si vibratii. Propagarea sunetului, de exemplu. Notiuni de magnetism la clasa a II-a, caderea libera a corpurilor. (...) Unele dintre ele nu se predau la nivelul ciclului primar. Abia la fizica, in clasele mari, in gimnaziu”, spune Florentina Zarafu, invatatoare si autor de manuale

O alta surpriza pe care oficialii din invatamant o pregatesc pentru elevii de clasa a II-a se refera la introducerea in programa scolara a notiunilor de geografie,  fizica, biologie, nutritie si vor invata cum sa previna bolile provocate de germeni.

Asadar, micutii care se pregatesc sa treaca in aceasta toamna in clasa a II-a, vor deprinde cunostinte legate de desert, Polul Nord si Polul Sud.

"Sincer nu ma mai mira nimic. E foarte bine. Putem sa incepem si de la gradinita”, spune un parinte.

"Eu cred ca este greu si nu se vor descurca cum trebuie. Ar fi bine sa ramana tot asa. Slava Domnului, si asa faceau tot mai multe decat altadata”, sustine o mamica.

Modificarea programei scolare pentru anul 2014-2015 presupune un efort in plus si pentru invatatori, care trebuie sa urmeze cursuri de specializare, pentru a invata cum sa predea copiilor de clasa a II-a elemente de fizica, matematica si biologie simultan.

Propunerea modificarii programei scolare a fost lansata in aprilie din 2013, cand liderii de sindicat din invatamant au prezentat Ministerului Educatiei o lista de observatii, care nu au fost luate in considerare pana in prezent.

 

Sursa: http://www.portalinv...U-5_zB.facebook



#2
gabitza2005

gabitza2005

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 06 august 2014 - 15:42

Chiar vorbeam cu cineva zilele trecute ca in urma acestor noi hotarari copii de clasa a 2-a vor invata mai multe decat copii nostri de clasa a 3-a.



#3
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 06 august 2014 - 17:23

A aparut articolul asta si a luat netul foc! Programa e in vigoare de anul trecut, adica se aplica incepand cu cei ce anul trecut au fost in clasa pregatitoare. Taci ca acum sunt schimbari de ultima ora!

#4
loredana_p

loredana_p
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 06 august 2014 - 17:37

In cazul asta noi ca parinti trebuie sa luam meditatii ca sa le putem explica elevilor.

#5
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 06 august 2014 - 17:54

Yeah, notiuni de fizica ... pentru ce ar introduce de exemplu inotul ... Ii face fizicieni, de ce ne am preocupa de dezvoltarea lor armonioasa si de sanatatea lor ...

Bleaks !!!

[xx(]



#6
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 07 august 2014 - 07:42

Ma "bucur" foarte tare! Bine ca avem programe noi, complexe si analfabeti pe masura!



#7
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 08 august 2014 - 06:12

Asa este, programa actuala este in vigoare de anul trecut. Noi suntem direct interesati, trecem clasa a II-a (prima generatie care studuaza dupa varianta asta de programa)

 

Mie mi se pare o idee buna abordarea integrata (matematica si cunoasterea mediului), notiunile de fizica, biologie etc incluse sunt ok pt nivelul de intelegere al copiilor (cel putin asa a fost in clasa I).

 

Cat priveste partea de matematica, aici lucrurile stau putin diferit. Eu nu am o problema cu faptul ca vor invata inmultiri si impartiri (inclusiv impartirea cu rest), fractii, corpuri geometrice 3d, atata timp cat s-ar folosi metode adecvate de predare, care sa vizeze intelegerea intuitiva si aplicarea notiunilor.  Noi am testat, in joaca si cu exemple din viata de zi cu zi, sa vedem daca reuseste sa le inteleaga... nu au fost nici un fel de probleme, ba dimpotriva. Pot insa paria ca ii va fi greu atunci cand li se va cere sa memoreze tabla inmultirii. Noi ne-am inarmat deja cu carti/materiale de pe net cu metode diferite de invatare, speram sa fie ok.


Editat de Adriana mica, 08 august 2014 - 06:16 .


#8
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.634 mesaje

Postat 08 august 2014 - 09:30

Pe "vremea mea" tabla inmuiltirii se invata in clasa a doua. Nu imi amintesc deloc sa fii avut probleme cu memorarea ei.

Nu stiu de ce dintr-o data e asa o mare problema.



#9
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 08 august 2014 - 10:04

Eu vreau sa va semnalez o problema cu  care s-au confruntat parintii, profesorii si elevii in aceeasi masura si anume Tabla Inmultirii.

De cand stiu eu scoala romaneasca a facut tabla inmutlrii in clasa a II-a.

 

In momentul cand a fost trecuta acum cativa ani buni in clasa a III-a, copiii nu au avut timp sa o asimileze sa invete sa jongleze cu ea, sa o stapaneasca multumitor pana au ajuns in clasa a V-a.

 

Din clasa a V-a lucrurile se complica la matematica si nestapanirea ei ii trage pe copii inapoi.

Este, a fost o problema reala semnalata in timp  de o gramada de profesori de matematica.

 

Deci faptul ca tabla inmultirii a fost retrecuta la clasa a II-a este ceva pozitiv.

======

 

Fizica si celelalte  nu ar trebui sa fie sperietoare ca banuiesc ca vor face notiuni adaptate varstei lor.

 

Pana la proba contrarie.



#10
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 08 august 2014 - 13:55

Cum spuneam, eu nu am o problema cu programa in sine, este foarte bine daca cei care o gandesc au o viziune pe termen lung (sper ca asa este, programa publicata anul acesta prezinta in paralel clasa pregatitoare - clasa I - clasa II, foarte util sa vezi cum se adauga in timp complexitate pe o anume notiune studiata). Este foarte important sa se asigure continuitate si timp pt sedimentarea cunostintelor

 

Eu m-as fi asteptat ca si metodele de predare sa se schimbe (asta in conditiile in care, la o simpla cautare pe google, gasesti sugestii foarte faine pt fiecare topic in parte). Este adevarat, in programa sunt exemplificate oe ici pe colo metodele de predare, unele par cat de cat ok, nu stiu insa daca invatatorii sunt pregatiti sa le foloseasca. Este al doilea an consecutiv in care manualele sunt publicate cu intarziere, samd

 

Referitor la metodele de predare... un mic exemplu: desi copilul indrageste matematica (si pricepe cu foarte mare usurinta notiuni abstracte), noi am avut anul trecut o problema cu adunarea si scaderea cu trecere peste ordin. Invatatoarea noastra si-a dat silinta sa explice cat mai bine cu putinta, insa nu-i usor de facut chestia asta la clasa I. In plus programa este destul de incarcata, mi-a facut impresia ca nu a fost suficient timp pt  a face trecerea de la operatiile mai simple la cele complicate. S-a rezolvat usor, dupa ce am reluat acasa printr-o metoda diferita. 


Editat de Adriana mica, 08 august 2014 - 14:01 .



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -