Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Mamici de Februarie 2015 (Bulgarasi de Februarie 2015) (3)


226 raspunsuri la acest subiect

#41
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 08 august 2014 - 09:18

Kytana, ce exercitii vrei sa faci? :D (de sarcina ma refer... dupa ce iti spune medicul ca e ok :D)


Editat de miha05, 08 august 2014 - 09:20 .


#42
Eleina

Eleina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 08 august 2014 - 09:18

Buna fetelor,

 

Eu folosesc ulei de argan bio si unt de shea bio nerafinat, unt de cacao bio, ulei de germeni de grau, uneori adaug si vitamina ein ele  si gel de aloe vera tot bio ,... mi se pare mai usor sa intind uleiul,Toate sunt pt vergeturi si celulita, eu le folosesc inca dinainte de a ramane gravida, doar ca atunci eram mai lenesa si le puneam mai rar, acum de frica vergeturilor ma dau in fiecare seara.

 

Cat despre greutate felicitari Miha, Andreea , Eyna asa e normal, sa pui ff putin in primele 3 luni,dar mai sunt si grasute ca mine! :)

 

Si eu am momente cand ma deranjez la stomac, prin sapt 10 mi s-a intamlat de doua ori si tot asa m-am panicat, dar sigur e de la vreun aliment asa ca stai linistita.

Eu am gustat din bulion proaspat si era ff sarat si imediat m-a luat burta, iar ieri am mancat un iaurt si iar am patit.

 

Eu nu simt inca miscare in burtica cred ca e prea devreme, dupa satamana 16 stiam ca trebuie sa fii atenta si sa urmaresti.

Va pup, noi asteptam cu drag weekendul sa ne plimbam, sa ne rasfatam si sa ne odihnim!



#43
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 08 august 2014 - 09:40

Apropo, ca tot spuneti de creme antivergeturi.. stie cineva ceva impotriva vergeturilor deja formate? :)) In primul an de facultate am luat brusc (intr-o luna, doua) 10 kg... si asta mi-a cam fortat coapsele... unde m-am ales cu niste vergeturi de toata frumusetea de care nu mai stiu cum sa mai scap. Din cate am inteles in afara de tratament laser nu am nicio solutie. Totusi, daca stiti vreo "combinatie miraculoasa" spuneti-mi si mie va rog mult! [flo2]



#44
Andreea2014

Andreea2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 08 august 2014 - 09:57

Miha,

 

Pe crema Mustela scrie ca o poti folosi cu succes chiar si pe vergeturile deja aparute. Acum nu scrie cam cat de "proaspete" sa fie, ca sa aiba efect.

 

Pt sarcina va recomand crema lor pentru fermitate bust. Mi se pare ca face minuni, daca atunci cand o aplici bagi un un masaj corect. Eu sunt indragostita de ea.



#45
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 08 august 2014 - 09:59

... :( da, nu mai sunt deloc proaspete. A trecut destul timp de atunci si sunt deja albe, de mult.

 

Apropo, dureri agresive de sani aveti? :))



#46
Andreea2014

Andreea2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 08 august 2014 - 10:00

Kytana, relativ la inghinal, eu ma dau cu crema pe tot triunghiul din fata, iar intre picioare, de la baza piciorului in jos, cumva zona coapselor. Ar trebui sa dam mai in "profunzime"?



#47
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 08 august 2014 - 10:19

Fetelor trebuie sa-mi fac mea culpa  [batcap]  ca am spus prostii ieri. Am de luat numai 1 pastila/24 h de antibiotic, timp de 3 zile. Bine ca m-a lamurit farmacista ca eram tare mirata cum in loc de 12 pastile am primit doar 6 (3 eu si 3 sotul). Andreea antibioticul primit este azitromicina si in prospect e indicat tratament de 3 zile, iar parerile despre tratament sunt impartite. Totusi mi-am zis ca n-o fi chiar nebuna doctora si nu o vrea sa se joace tocmai cu sarcina mea.

 

Iar ma uimiti [fal]  Eu in general nu folosesc creme (inafara de demachiant de la Ana Aslan - singurul pe care am reusit sa-l suport - utilizat seara si Apidermin folosit in anotimpurile reci). In rest...nu le suport. Imi fac uneori masti naturiste cu legume sau fructe proaspete si miere si/sau galbenus in functie de starea pe care o am). Si uneori mai ma dau cu crema de plaja cu FPS +50 prescrisa de dermatolog. Spun uneori ca mi-e greu sa o suport acum din cauza mirosului. Poate mai tarziu am sa regret sau poate ma moi apuca de vreuna, dar momentan spun pas!

 

Miha felicitari pentru burtica [flo2]  se vede ca-i un bebe sanatos si frumos! Eu o am putin mai mare, dar nu din cauza sarcinii (asta se vede doar seara cand sunt plina) ci de la Mama Natura. Desi am avut si cu 10 kg mai putin de burta n-am scapat niciodata.

 

Va pupacesc si va doresc un weekend linistit!



#48
Adelina207

Adelina207

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 59 mesaje

Postat 08 august 2014 - 10:32

... :( da, nu mai sunt deloc proaspete. A trecut destul timp de atunci si sunt deja albe, de mult.

 

Apropo, dureri agresive de sani aveti? :))

 

Miha draga, de sani, nu. Dar de cap, pfiiiii foarte mari. Plus stau din ce in ce mai rau cu greturile. Tu cum esti ?

 

Oare sunt normale durerile de cap? Ieri a trebuit sa plec de la servici mai devreme din cauza lor :( 



#49
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 08 august 2014 - 10:36

Miha, cauta pe youtube "pretty pregnancy workout" cu Tiffany Rothe. Sau scrisesem eu un post pt primul trimestru (ultimul merge toata sarcina) Daca aveam net, iti dadeam exact, scuze dar la trafic limitat nu intru pe youtube :(

 

Andreea, ah, nu, nu in "profunzime" hi hi, la baza slipului si pe picior in jos. Eu am luat in greutate in partea de jos (pulpe + fund si burtica) si pe coapsele interioare mi-au aparut vergeturi si fix de-a-lungul slipului. S-au mai dus, pe mine ma enerveaza dar Dl Pinguin mereu ma cearta ca de ce imi pasa, ca el ma iubeste si cu ele :D 

 

Soparlica, nici eu nu folosesc in afara de uleiul de migdale nimic. Nu suport. Nici machiaj, nici creme. Mai imi fac o masca de miere cu iaurt sau cu albus si apoi dau cu galbenusul pt hidratare, dar raaaar. Burtica apare de la muschii abdominali interiori (transversus abdominis) care actioneaza ca un corset. Daca nu sunt activati, apare burtica gen "pouch". [flo] 



#50
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 08 august 2014 - 10:39

Adelina, sunt f normale durerile de cap (din pacate!). Eu sufar de migrene si in sarcina nu ma mai doare datorita hormonilor. Asa si la tine, mai ales daca nu te doare capul in mod normal. Poti lua Paracetamol simplu si cam atat. Sau, compresa cu apa rece si feliute de cartofi sau foi de varza. [flo] Sper sa iti treaca!

Nu te ajuta nimic cu greturile? Nici ceva sarat inainte de a te da jos din pat? Covrigei din aia tari brasoveni ai incercat? Sticksuri?

 

Dureri de sani bifez si eu...! Mari! Cand suge Pingu mic imi vine sa urlu... Nu mai suport nimic, nici burtiera, sutien nu mai vorbesc. Si deja au inceput sa se "implineasca" Pana nasc, iar fac... baloane :))




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -