Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Mamici de Februarie 2015 (Bulgarasi de Februarie 2015) (3)


226 raspunsuri la acest subiect

#221
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 23 august 2014 - 22:56

buna fetele,

 

ce liniste e pe aici? Andreea, ce frumos povestesti tu acolo. Ce ti se intampla tie este foarte special sa simti atat de bine si atat de devreme bebe in burtica. si sa mai si vezi cum se misca in toate directiile. Bravo! ma bucur mult pentru tine.  

 

Kytana, eu ridichie neagra am gasit aici la un magazin specializat de legume bio, in supermarchet nici aici nu se gasesc. sper ca ai fost mai bine azi.

 

Pup fetele, hai sa va faceti bine :)



#222
Andreea2014

Andreea2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 24 august 2014 - 07:46

Carmen, e adevărat ca toate astea le simt doar cand stau întinsă pe pat, pe spate, in liniste, pentru mai mult timp.Daca ma ridic, gogoșelele de pe burtica se retrag incet, incet. Ma gandesc ca un alt motiv ar fi si faptul ca eu am avut mereu burta lipita de spate. Citisem undeva ca in cazul asta poți simti mișcările mai devrem.
Bebelinul meu are ecografic 17 saptamani.
Kytana, cum mai ești astazi? Trimitem un dhl cu ridichi negre? Sunt foarte bune, le-am încercat si eu iarna trecută.
Ah, nu v-am zis despre durerile mele. S-au transformat in niste intepaturi puternice stanga-dreapta, dar mai mult dreapta. Mai sunt momente in care ma iau dureri titale in abdomenul inferior, in special atunci când merg. Probabil ca voi rămâne si maine acasa la pat.
Va pup. Duminica frumoasa.

#223
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 24 august 2014 - 09:45

Burticute, 

 

Astazi sunt in pat, ma doare capul de numa' si vocea aproape mi-a pierit. 

 

Lasand asta la o parte, haideti in casuta noua, unde vom afla ce minuni se afla in burticutele noastre!



#224
NadiaD

NadiaD

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 24 august 2014 - 16:49

Salutari burtici.

Kytana , in casuta de pe prima pg sunt trecute datele gresit la mine . Corect e um 20 mai 2014 - dpn 24.02.2015. Mersi

#225
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 24 august 2014 - 20:31

Fetelor!!!!  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo]  [pup]  [pup]  [pup]  [pup]

 

Va transmit toti pupicii din lume! V-am citit acum cu atentie... si m-a emotionat teribil faptul ca va gandeati la mine. Nu ma gandeam ca imi veti simti lipsa... bine, poate doar ziceam ca veti remarca faptul ca nu mai e cineva sa se vaite mereu :)). Va pup si va imbratisez pe toate!

 

Am plecat putin intr-o excursie. Era nevoie... am fugit cu al meu sot brusc, fara calcule, fara nimic. Ne-am urcat in masina si am plecat. Azi ne-am intors. Din fericire am fost foarte bine. Si la mine a "Explodat" burtica, desi cantarul e prietenos. incep sa ma simt inestetica si grasa. Nu mai suport hainele stranse iar treningurile ma fac sa arat ca o balena esuata. La fel si rochiile. Dar... de dragul lui bebe suport :)).

 

Vineri am avut cea mai frumoasa experienta din viata mea. La 5 dimineata m-am trezit sa merg la baie... si am mai ramas putin intinsa pana sa ma ridic. Cand am pus mana pe burtica... la cateva secunde...am simtit o mica miscare...si apoi brusc inimioara extrem de alerta a puiului meu. IN PALMA MEA. A fost o senzatie UNICA. Ii simteam perfect inima. Cred ca se intorsese cu burtica in sus... si cum grasime nu prea am... era foarte aproape de pielea mea. Am simtit ca explodez de fericire. Apoi incet, incet, am simtit cum se deplaseaza si cum senzatia dispare...dar ramanea amintirea ca o umbra in urma. L-am trezit si pe al meu...si a  putut simti ce a mai ramas. Eram amandoi fericiti ca niste copii. A fost cea mai frumoasa vacanta... prima noastra vacanta... si din start am fost trei <3.  [:D]  [balcon]

 

Ma bucur enorm ca va regasesc. M-am gandit mereu la voi si asteptam cu nerabdare sa revin. Noi am plecat fara tehnologie dupa noi... doar cu telefoanele noastre de secol trecut... fara posibilitatea de a ne conecta la internet. Altfel lasam vesti.

 

Mi-ati facut o surpriza enorma gandindu-va la mine si va multumesc frumos! 

Va pup si va imbratisez!!! [pup]  [grup]



#226
Adwyna

Adwyna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 24 august 2014 - 20:53

Bine v-am gasit burtici, sunt o noua mamica in devenire, am 12 saptamani si 7 zile -maine intru in saptamana 13, data probabila a nasterii  nu o stiu , conform calculatoarelor online ar fi pe 1-2 martie insa dr mea mi-a spus ca de pe 15 februarie ma pot astepta sa se intample oricand. ( ult CM l-am avut pe 26 .05.14)

Am vazut pe aici multe dintre voi sunt mai avansate ca si saptamana decat mine si au termenul pe la jumatatea lui februarie asa ca tind sa cred ca si eu voi fi tot pe acolo. Am citit cu mare interes cele 23 de pagini...si ma bucur ca v-am gasit si putem impartasii impreuna pareri, impresii, temeri , bucurii etc

Acum 2 zile am facut bitestul si astept cu sufletul la gura rezultatul, celelalte analize mi-au iesit relativ bune...un chist  obraznic ne-a deranjat in primele saptamani de sarcina si ne-a dat fiori . Exista posibilitatea avortului spontan plus alte complicatii chiar operatie cu bb in burtica in trim 2., dar din fericire a scazut destul de mult , asteptam sa ii vedem evolutia in continuare.

Tot acum 2 zile l-am vazut pt prima oara pe bb miscand:). era atat de vioi dadea din manute, picioruse ..dansa in burtica in asa fel incat dna dr deabia a putut sa ii faca masuratorile de nazdravan(a) ce era ...desi are doar 5,71 de cm:) am ramas surprinsa sa vad ca este un omulet in miniatura...

Desi aproape am terminat primul trimestru nu am luat in greutate niciun kg in plus am aceeasi greutate ca la 7 saptamani. Ma ingrijoreaza putin, pt ca mananc destul de des dar nu se pune ( inca:)..) mai m-am linistit cand am vazut ca mai exista printre voi si burtici care chiar au slabit in perioada asta sau au avut o greutate constanta..

Simptome am si eu ca toata lumea: pana in 10 saptamani am avut o greata ingrozitoare care s-a mai calmat dupa ce am inceput sa iau vitamine prenatale, am o stare de moleseala continua, ma simt ca o leguma, imi e somn mereu, am dureri de sani, dureri de ovare permanente si constante , in ultima perioada si dureri de cap...dar cine mai ia in seama toate astea dupa ce mi-am vazut bb-ul "dansand " in burtica?:)

 Mi-as dorii sa fie fetita insa am pregatit nume si ptr baietel- just in case:)..pana la urma stiti cum e..ce-o fi sanatos sa fie! Si orice ar fi D-zeul ni-l trimite asa cu un scop!

Pt mine acest bb este un miracol, a venit cand a vrut el si si-a ales cel mai potrivit moment pt asta, desi la inceput nu am crezut asa (era in plan deabia de la anul) dar acum nici nu concep sa fie altfel.. Sunt entuziasmata si astept sa treaca timpul mai repede- trece f greu- sa il pot simti, sa il pot vedea, sa il strang la piept, sa vad cu cine seamna:) sa il stiu sanatos dar imi dau seama ca mai am un drum lung de strabatut pana acolo asa ca ma temperez si incerc pana at sa fac ceea ce e mai bine pt

 

Noapte buna  va urez!



#227
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 25 august 2014 - 09:27

Adwyna, haide te rog in casuta noua, aici nu vom mai scrie. Bine ai venit si sarcina usoara! Ma bucur ca ni te-ai alaturat si Doamne ajuta sa fie rezultatele analizelor excelente!




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -