Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Aprilie 2015 (Buburuze de Aprilie 2015)

sarcina gravida aprilie 2015

1086 raspunsuri la acest subiect

#401
sunshine2009

sunshine2009

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.716 mesaje

Postat 24 octombrie 2014 - 22:29

Diarom, nu stiu cum stai cu lebada gratioasa dar castigi definitiv titlul de lebada amuzanta! Ma binedispui tot timpul cu mesajele tale! Incearca sa pui snacks gen mere, morcovi banane sau nuci la tine. Si nedezlipita apa.
Si nu-l mai baga in seama pe dansul, sunt destui nebuni pe lumea asta si din pacate nu putem sa-i ajutam pe toti.
Cicinelu, sa ai tot timpul papica la purtator. Mie mi se face rau daca simt foame acuma, nu ma risc. O sa-ti creasca si tie burtica, o sa vezi!
Buburuza, cand intri in concediu? Am noroc ca doctorita imi face la fiecare control eco si primesc si poza. Nu trebuie sa platesc nimica.
De fapt aici nici nu cunosc sa poti merge la spital la control,cam toti ginecologii is privati, alegi unde vrei si controalele normale le preia casa de asigurari. Exceptii sunt gen controlul transparentei nucale/ trisomii+doppler,+organe cat se vede. Cam 150-200€. Amniocenteza si celelate metode invazive ajung la cateva mii, nu stiu daca le preia casa, si nici nu vreau sa stiu. Nu se da spaga niciunde, daca vrei pui ceva la casa de cafea, lasi o cioco din aia cu multe si marunte sa poata sa ajunga la asistentele de pe station, eventual lasi din florile primite in spital de la vizitatori. Iar vazele stau frumos intr-un dulap pe coridor, sa te poti servi de cate ai nevoie.

#402
Buburuza2015

Buburuza2015

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 278 mesaje

Postat 24 octombrie 2014 - 22:49

Diarom e haioasa tare si pe mine ma bine dispune :)
Uff mai lovit din plin sunshine , pai aici nu ai concediul înainte de naștere , când simți ca numai poți după luna a 8 a, ceri foaia de boala .., după naștere ai drept la 4 luni :( , puțin de tot dar ce sa facem,, aa si primul an ai reducere de orar, de la 8 ore lucrătoare la 6 pana face bebe 1 an. Voi ce maternitate aveți ?
Aici nu plătesc nimic , nici amniocenteza nici o analiza doar ca trebuie sa faci prin spital/dispensar adică sa fie de stat, la particular plătești tot si Uff e usturător!!

#403
cristina_nic

cristina_nic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 362 mesaje

Postat 25 octombrie 2014 - 11:42

Cristi, da de asta vroiam sa ma duc mai des pe la doppler, din cauza riscuui de trombofilie dar ieri am fost la hematolog si m+a linistit si mi+a zis si ea ca ne vedem la 18 sapt cu eco si doppler si ddmeri deci sa stau linistita pana atunci, ca bebe e mai amre cu 2 zile deci creste bine.

 

 eu la Uscatescu mergeam ori la Medsana Cotroceni ,acolo stiam ca e la privat, nu stiam ca e si la medlife..ori la Fundeni . Pont.la fundeni ca sa nu prinzi aglomerat niciodata sa te duci la ora 6 AM dimineata. sa fii acolo..prima aproape, desi dupa 6.15 incep sa vin gravidutele macar esti printre primele5..deci ..la maxim 6.30, zi 7, ai scapat. si nu e nici trafic in Bucuresti. era o placere. apoi rezultatele le iei cand iti zic ele si mie de obicei imi ziceau sa vin dupa masa dupa ora 14 pana in 17 unde nu stateam dupa ele f mult, maxim o ora am stat de fiecare data.



#404
Buburuza2015

Buburuza2015

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 278 mesaje

Postat 25 octombrie 2014 - 14:22

Hello burtici, pe unde umblati? prea liniste e pe aici [flo2]

azi ma apucat rontaitul, pap fistic si nu ma pot opri,,,cine imi tine companie? [:)]



#405
Mimi25

Mimi25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 742 mesaje

Postat 25 octombrie 2014 - 16:03

Buna, eu stau prin casa azi lenevesc. Țin sa va anunța ca nu mai am durerile insuportabile care le aveam înainte abia aștept sa se miște bebe sa comunicam sa stiu ca e acolo bine ....eu mănânc toată ziua :-D mama a zis sa nu o mai chem sa îmi tina companie la masa ca se îngrășa ea in locul meu :)) . nu mai am răbdare vreau sa nasc sa îmi țin bebelușul in brațe . sunt nebunici va pupăcesc .

#406
sunshine2009

sunshine2009

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.716 mesaje

Postat 25 octombrie 2014 - 18:28

Buna,noi ne-am intors din oras, am cautat una slta.
Am fost sa vad de legging grosi pt mine, din pacate nu am gasit asa ca astept sa-mi soseasca cei de pe net. I-am luat cu 4 nr mai mari, ca in luna 9 la prima sarcina.ce-i sigur e sigur! :)
Am mers si la Babybasar, am gasit ceva Lego pt jr. Tare s-a bucurat, de doua ore nu-i mai auzim glasul de la el din camera.
Am mai tras o tura pe la un magazin de copii, ne-am mai clatit ochii si am venit acasa.
Suntem franti.

#407
sunshine2009

sunshine2009

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.716 mesaje

Postat 25 octombrie 2014 - 19:02

Buburuza, scuze, nu am vrut. La noi sunt 6 sapt inainte si 8 respectiv 12 la gemeni dupa ce nasti. Perioada e platita de casa de asigurari. Pana in 14 luni poti sta in concediu platit redus, plus un an neplatit plus un al treilea platit f putin. Anul 2-3 sunt neinteresante financiar pt cei cu castiguri normale/ bune cazurile sociale sunt ajutate mai bine financiar.
Maternitatea e in cadrul spitalului care sunt in general conduse religios. Pe aici de regula sunt catolice sau evanghelice.
La sarcinile fara probleme exista posibilitatea sa nasti la casa de nasteri (foarte raspandite si in Olanda) din pacate optiunea asta nu o am la gemeni. La fel cum din trei spitale in oras doar la unul am posibilitatea sa nasc normal restul cezariaza doar.

#408
Diarom

Diarom

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.211 mesaje

Postat 25 octombrie 2014 - 19:59

Buna fetele, 

 

Eu aseara am avut parte de o plimbarica mai lunga si am reusit sa mananc ceva abia pe la 10. La 10.30 am fost in pat asa ca va imaginati ce SF-uri am visat cu burta plina. Eh! Bine ca am dormit :p

Ieri m-am apucat de salata de boeuf iar azi o termin :))) Cred ca dau si o fuga pe afara ca vad ca a iesit putin soarele.

Ma ingrijoreaza faptul ca am devenit cam nesimtita.....Adica, daca nu ma pot vopsi si am parul in trei culori, nici oja....nici fard nu mai dau, iar raiatii sau pantalonii de trening sunt cei mai buni prieteni.

Trebuie sa gasesc o solutie sa-mi vopsesc parul natural...Poate hena. Am s-o intreb si pe doctora Miercuri, ca ea e originara din India.

Ma intreb ce sa fac cu supa de la pui....inafara de supa cu galusti, pe care o ador, dar n-am gris si nici de unde cumpara prin apropiere.

 Ma bucur daca va fac sa zambiti. Incerc si eu sa colorez situatia cum pot, ca-s prea mare sa ma tavalesc pe jos cand ma enervez :P



#409
Diarom

Diarom

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.211 mesaje

Postat 25 octombrie 2014 - 20:03

Mda, pana am terminat eu de scris, intre doua telefoane si bagat o masina de rufe, a fugit si soarele si a dat si o ploaie, dar tot ies afara. Aici e ceva cam ca la Londra, trebuie sa stai la panda sa vezi soarele toamna. 

 

Ma imbrac sa ies. V-am pupat si somn usor!



#410
cristina_nic

cristina_nic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 362 mesaje

Postat 25 octombrie 2014 - 21:16

in Bucuresti ninge de rupeeeee

 asa cevape 25 oct nu am avyut niciodata.

  m+am dus in mall cu fii+miu si mama si cand am venit inapoi am pus frana pe linia de tramvai ca desteapta si m+am dus ca berbecu!!! noroc ca nu erau masini in jur..vaiii ce m+am speriat!!!!!





Etichetat si cu sarcina, gravida, aprilie, 2015

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - apr 26 2024 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -