Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Aprilie 2015 (Buburuze de Aprilie 2015)

sarcina gravida aprilie 2015

1086 raspunsuri la acest subiect

#391
sunshine2009

sunshine2009

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.716 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 23:06

Controalele se fac aici pana in sapt 32 o data la 4 sapt, apoi la doua. In apropierea terminului pot fi la catev zile, daca trecide termin te poate chema la 1-2 zile.
La gemeni de obicei nu prea se depasesc doua sapt.

#392
sunshine2009

sunshine2009

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.716 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 23:06

Crysstina , scuze dar am apasat din greseala e butonul de nu-mi place cand am vrut sa schimb pagina! Dezavantaj la telefon, totule asa mic...

Editat de sunshine2009, 23 octombrie 2014 - 23:40 .


#393
Diarom

Diarom

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.211 mesaje

Postat 24 octombrie 2014 - 01:01

http://lilypie.com/M...y_step1mini.php

 

Cristina_nic, acum am observat ca am pus doar modelul  de ticker pe care il are sunshine in stanga.

Cel de sus e cel din dreapta, pe care il am si eu.

 

Eu sunt programata la 16 saptamani pentru control de rutina(glicemie, greutate etc), iar apoi la 20 pentru anatomia bebelusului sau morfologia, cum ai spune la noi.



#394
Cristi76

Cristi76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 360 mesaje

Postat 24 octombrie 2014 - 08:32

Eu am facut la 12 saptamani ecografia de sfarsit de prim trimestru in cadrul dry testului si mi-a spus ca urmatoarea ecografie e la 18 saptamani. La mine e inclusa in amniocenteza.
Cristina_nic, la ce medic mergi? Si pe mine m-a batut gandul sa ma duc eu la inca un eco suplimentar dar cred ca reusesc sa ma abtin. Tu te gandesti la trombofilie si din cauza asta vrei sa vezi IR-urile pe artere? Eu o sa intrerup Aspenterul cu o saptamana inainte de amnio di sunt curioada ce valori o sa am. Dr. Uscatescu mu s-a intors inca si am sunat la Medlife sa-mi fac acolo programare la ea dar nu fac decat lista de asteptare si sunt 70 de persoane pe ea. Imi e groaza de ce va fi la Fundeni. Tu te duceai cu programare la ea la fundeni? Sau mergeai la privat? Dr mea a zis ca nu e nevoie, sa ma duc dimineata ca imi recolteaza sange si la pranz imi da tratamentul.

#395
sunshine2009

sunshine2009

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.716 mesaje

Postat 24 octombrie 2014 - 10:05

Buna dmineata,
eu m-am masurat azi peste burtica, mi se pare mare si am cam 23 cm in plus peste burta fata de inainte de sarcina. La prima sarcina eram asa prin luna 5-5 1/2.
Voi cum stati?

#396
Mimi25

Mimi25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 742 mesaje

Postat 24 octombrie 2014 - 15:26

Buna burtici !!!Mie mi sA confirmat din nou azi ca naștem in Aprilie pe 26 sunt foarte fericita mereu dupa ECO offf iubirea mica creste ea :) imi vine sa pup pozele . Toata familia e foarte happyyyy !!! Voi cum sunteți ? Dat abia intr-o luna avem ECO iar Off nu rezist

#397
Diarom

Diarom

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.211 mesaje

Postat 24 octombrie 2014 - 17:41

Neata fetele!

Aseara n-am dormit de.....gaze. Pe partea dreapta nici nu ma puteam intoarce ca ma durea burta....probabil presa pe ceva, habar n-am. M-am trezit dupa 11 ore de stat in pat si vreo 4 din ele dormite. Tot e bine. Mai muncim azi, ciuciu :P

 

Am zis ca nu mai cumpar prajituri sau alte chestii de depozitat in casa nici daca crap. Ieri am cumparat doua prajituri si 4 croissante din alea simple cu unt ca sa am doua zile sa-mi fac pofta. Aiurea/! Intr-o ora am ras tot :(

 

Habar n-am cu cat a crescut burta, dar a crescut. N-am sa ma masor pentru ca n-am fost vreo lebada gratioasa nici inatinte de sarcina si nu prea m-a tentat sa stiu de la inceput cat masoara stratul meu de grasime :))) , dar e bine ca voi o faceti. Se va aduga la lista de amintiri frumoase.

 

Noroc ca va am pe voi aici sa ma descarc.....tocmai am avut un 5 minute se nervi la munca cu un idiot care urla ca nu stiu sa vorbesc desi abia se intelegea ce zice....Ori era beat la 8 dimineata, ori nebun! Imi venea sa-l strang de gat si sa-l injur...dar na, am zambit fortat si i-am spus operatoarei ca e cam iritat si ca ma acuza pe nedrept. Am devenit foarte impulsiva....i-am inchis idiotului ca daca mai manca mult c...t il injuram si apoi ramaneam fara servici :)))



#398
Cicinelu

Cicinelu
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 24 octombrie 2014 - 19:45

Buna fetelor,

 

Mimi imi pare rau ca a trebuit sa treci prin acel episod, ma bucur ca sunteti bine si-ti doresc sa fie doar acel incident, restul sa decurga conform planului.

Diarom, cred ca la toate ne este putin mai greu la munca acum, nu mai avem asa rabdare, dar eu in momente din astea, ma gandesc doar ca in curand o sa rad si o sa ma 'zgaiesc' la o magaldeata care o sa-mi aduca bucurie doar prin simpla prezenta, si ...uite asa toate-mi dispar in jur, mai putin daca trebuie sa mananc! oai, ieri am crezut ca plang caci se facuse ora 1 si nu am putut sa-mi iau pauza de pranz  si mi s-a spus ca trebuie sa stau peste program, deja tremuram si-mi plesnea capul. Mi-am zis ca de acum imi umplu buzunarele si nu ma intreseaza, doar sa am ceva in burtica.

Eu cand citesc aici de marimea burticii si sannilor ma gandesc daca la mine merge bine caci tot mica sunt. Nu am decat sa sper ca da si ca o sa recuperez pe drum.

 

Va urez la toate weekend senin si  cald:)



#399
Buburuza2015

Buburuza2015

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 278 mesaje

Postat 24 octombrie 2014 - 20:27

Buna seara la mămici si berbecuți(e) :)
Si aici se fac controale la 4 sapt la început si spre sfârșit la 2 sapt apoi la 2-3 zile când se apropie ziua cea mare,,, in schimb doar 3 ecografii una pe trimestru ,,, normal ca daca vrei lunar mergi la clinici particulare si plătești având in vedere ca totul e gratuit aici.
Mimi ce frumos e când îți vezi bebița, in ziua respectiva suntem numai un zâmbet :)
Sunshine, chiar azi ma uitam cu mirare la burta mea si ii spuneam sotului ca la prima sarcina prin luna a 5/6 aveam asa mare burta,, tu macar ai 2 bebelusi in burtica da eu unu :)))
Diarom calma mami calma, nu are rost sa te stresezi prea mult cu atât mai mult cu cât ti ai pune serviciul in risc ,, ufff greu cu controlatul mâncării , mai ales la dulciuri!
Eu azi am fost fără chef,energie ,, as fi lenevit in pat/sofa toată ziua si totuși a trebuit sa merg la servici chiar daca mare lucru n am făcut :p
Cicinelu , baga in geanta papica, atunci când nu ai te apuca foamea mai mare , fructe , biscuiți ceva ușor sa ai tot timpul in geanta.
Eu azi de pilda m am întors acasă cu toată mâncarea , n am avut nici o pofta din ce aveam dar m am dus la o cofetărie si am mâncat toast mare presat asa bun a fost !

#400
Diarom

Diarom

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.211 mesaje

Postat 24 octombrie 2014 - 21:21

Nasol cu foamea....si eu am fel de fel de chestii prin geanta: biscuiti, sticksuri, cioco...

Si da, sa stii ca m-am gandit la bebica, ca sa ma mai calmez, ca imi tremura tot corpul de nervi, doar ca sa-mi aduc aminte dupa vreo cateva minute ca l-am mai avut pe idiot la telefon si anul trecut si acelasi show l-a facut, ba chiar mai rau....Mi-am zis, saracu', e dus cu capu', nu-i vina lui. :)

 

Azi ma axez pe salata si fructe la greu...si ceva piure de cartof. Mai tarziu fac o salata de beof. Nus tiu de ce, dar carne nu-mi mai place deloc.

 

Un weekend superb va doresc si eu mamici si bebici!





Etichetat si cu sarcina, gravida, aprilie, 2015

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -