Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

FIV cu ovocite donate Cap 72


559 raspunsuri la acest subiect

#211
lorelei78

lorelei78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.424 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 11:21

Micaela,eu am gasit Clexane de 0.4 la farmacia spitalului Sf Constantin din Bv,din lantul Ropharma.Am aflat de la cineva care isi procura Clexane de 0.6 de acolo mereu si e posibil sa aiba si de 0.8.Eu zic sa incerci la farmaciile spitalelor,acolo ai cele mai mari sanse.

#212
daisy14

daisy14

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 11:29

Sea, ce mai faci?

Eva, azi ai zis ca te mai duci la eco. Pupici si sa vii cu o veste buna!

Eu sunt tot acasa, lungita in pat toata ziua. Sunt destul de ok.
Miercuri ma duc la un nou control.

Editat de daisy14, 21 iulie 2014 - 11:29 .


#213
daisy14

daisy14

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 11:32

Alexia, de maine poti sa faci beta.

Astept o veste bună de la tine!

#214
davis67

davis67

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 274 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 11:36

danasar. daisy, eva, poppy, kassandra, micaela- Sar"na pt raspuns! (nu stiu de ce nu am activi zambaretii..)
Micaela- mie tocmai de asta imi este teama...am dat foarte multi bani pe testele de ovulatie si nu reuseasam sa o "surprind"... ce sa mai spun de marimea foliculului dominant.
Offf.. sa fie asa cum vrea DD pt ca la varsta mea organismul reactioneaza foarte surprinzator... spre exp astazi am avut un spoting de culoare portocalie. "Portacaliul" asta a intrat in viata mea inainte de ultima procedura. Cred ca Duphastonul meu doarme.


Editat de davis67, 21 iulie 2014 - 11:53 .


#215
alexiaa72

alexiaa72

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.861 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 12:11

Daisy, multumesc!
Davis, multumesc din suflet pentru lamuriri.
Micaela, aceeasi intrebare aveam si eu intruna, daca pot inlocui Clexanul la o adica, daca nu voi mai gasi. Si acelasi raspuns am primit chiar si de la Reprofit, cand pe dr. Pavel l-am intrebat daca il pot inlocui cu inohep, avand in vedere ca au aceeasi substanta activa. Raspunsul a fost sa nu il inlocuiesc. De la o farmacista am inteles ca desi substanta activa e aceeasi, timpul de eliberare in organism este diferit.
Eu nu am nici macar un simptom de sarcina. Nici sani ceva mai umflati, nici pete, doar uneori foarte usoare intepaturi in locul unde mi-a aratat ca i-a implantat pe cei doi embrionasi. Dar atat de usoare incat abia le sesizez. E spre o bolboroseala slaba intepatura, dar in nici un caz durere de sale ca la ciclul din tinerete, cum ma asteptam.
Imi e si teama sa fac beta maine. Mai bine mai stau in incertitudine.

#216
alexiaa72

alexiaa72

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.861 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 12:13

Daisy, iti tin pumnii miercuri la control.

#217
alexiaa72

alexiaa72

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.861 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 12:17

Micaela, eu am mai gasit Clexane in Bucuresti la Farmacia Academiei. E in apropiere de fostul Comitet Central ( CC al PCR). Mi-au zis ca primesc frecvent. Cand am luat eu mai aveau numai 4 fiole, dar mi-a zis ca zilnic aduc marfa si chiar Clexane. Eu de 0,4 am luat si stiu ca si tu tot de 0,4 voiai si faci 2 pe zi. Asa e?

#218
daisy14

daisy14

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 12:20

Alexia, nici eu nu am avut spotting de implantare.
Sanii erau cand tari cand moi, dar asta se intampla de la progesteron.

Mai aveam din cand in cand intepaturi.

Hai, cu incredere!

Editat de daisy14, 21 iulie 2014 - 12:21 .


#219
alexiaa72

alexiaa72

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.861 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 12:38

Kassandra, in caz ca voi gasi intralipid la sticlute de 100 ml, cum spui tu, infant, il introduc in punga de ser fiziologic din care am scos 100 ml si am lasat 400 ml ser fiziologic. E bine asa, da?

#220
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 12:40

Fetelor, Clexane si Innohep sunt heparine diferite, eu una nu le-as amesteca. Clexane, Lovenox, Xaparin sunt  enoxaparin sodium, Fragmin e dalteparin, iar Innohep e tinzaparin sodium. 

 

Uitati concluziile unui studiu privind exact aceasta substitutie.

 

LMWHs are chemically and pharmacologically distinct agents, and each has its own unique efficacy and safety profile. Enoxaparin has the most extensive clinical evidence of efficacy and safety in various situations and hence has the broadest range of indications. It is the LMWH licensed for the largest number of patients in the management of thromboembolism in both arterial and venous indications. As such, it is the most commonly used LMWH in hospital pharmacies.

The diversity of pharmacological and clinical properties, as well as the poor-quality, inconsistent evidence for equivalence between agents, makes the LMWHs unsuitable candidates for therapeutic interchange programs. Similarly, although attention is being devoted to the potential for therapeutic interchange with biosimilar LMWHs, this approach cannot be recommended because no currently available biosimilar product has been shown to be identical to the original product. Moreover, the potential risks to patients, such as immunogenicity, need to be assessed.

http://www.ncbi.nlm....les/PMC2827912/

 

 

Ahh, mi-am adus aminte. Am aflat si eu care e diferenta dintre Cycloproginova si Estrofem. Intrebasem o framacista in martie si imi spusese ca subst activa e aceeasi, difera doar sarea. Intamplator am avut o discutie pe tema cu cineva care mi-a explicat care e diferenta.

Cycloproginova contine estradiol valerat, intimp ce Estrofemul estradiol hemihidrat. Se pare ca valeratul e liposolubil in timp ce forma hemihidrata e hidrosolubila. Asa ca in cazul in care luati Cycloproginova aveti grija sa mancati si ceva si ceva cu grasimi in acelasi timp ca sa permita absorbtia.

[pup]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -