Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

FIV cu ovocite donate Cap 72


559 raspunsuri la acest subiect

#201
Kassandra22

Kassandra22

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.444 mesaje

Postat 20 iulie 2014 - 21:56

Alexia, te rog sa îmi trimiti sa vad sa iau legătura cu ei din timp. Mersi. Pupici.

#202
floreamaria

floreamaria

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.705 mesaje

Postat 20 iulie 2014 - 22:43

Daisy, Kasandra, Alexia, Vreau_bebel, Danas, va multumesc din tot sufletul pentru ajutor!

 

Alexia, am niște emoții pentru tine, offff, nu-ți imaginezi, ai PM.

 

Kasandra, deci bula nu trebuie sa o scot? Sincer eu scoteam bula, nu o lăsam langa piston..offf

 

Micaela, ce faci? Cand ajungi in tara? Te rog cand poti spune-mi cand ai început sa iei nospa la 4 ore, cu cat timp inainte de ET? Te pup si esti Mămica!

 

Va pup pe toate si noapte buna tuturor!



#203
Kassandra22

Kassandra22

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.444 mesaje

Postat 20 iulie 2014 - 22:49

Maria, nu se scoate bula. Trebuie sa fie in partea de sus lângă cauciucul negru din piston. Împingi si bula din seringa , asa i tra toata cantitatea de ser.

Micaela, eu as zice sa postezi toata schema, bineinteles daca vrei, si asa nu veifi bombardata pe rând cu intrebari

#204
alexiaa72

alexiaa72

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.861 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 06:15

Kassandra, ai PM cu adresa de e-mail a cazarii mele.
Maria, ai PM si tu.

Fetelor, la mesajul trimis pe 9 iunie in care o intrebam pe dr. Uscatescu de data inceperii Clexane sau posibilitatea de folosire a aspirinei in loc, desi am specificat ca in mai putin de o luna de zile voi avea procedura, am primit astazi raspuns. Nu e bine sa folosesc aspirina ca da sangerare si atunci ar trebui intrerupta si iar inceputa, asa ca imi recomanda sa incep Clexane dupa punctie si ET. E tardiv raspunsul ei, eu fac Clexane din a 6-a zi de estrogeni. Aspirina nu am folosit. Sunt, totusi, incantata ca are bunavointa sa raspunda.

#205
_Micaela_

_Micaela_

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.969 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 10:25

Maria bula aia are rol hemostatic, se introduce ultima . Faci hematom pt ca spargi un vas mic de sange, ideal ar fi sa scoti acul si sa vezi dc iese o picatura de sange, dc nu iese sa reintroduci acul. Sau sa tragi de piston bine sa vezi dc intra sange in seringa.
Nospa am luat 80 mg cu o ora inainte de ET apoi de la 8 ore am inceput cu 1 de 40 mg la 4 ore. Noaptea ca sa nu te trezesti iei 80 mg inainte de culcate. In total max 6 pastile /zi. Eu acum am redus la 4/zi.

Kass o sa postez schema mea cand ajung acasa.

Vreaubebel testele sunt ale Clinicii, scrie Reptifit pe ele si ca s-ar pozitiva de la 20 mUi/ml

Alexia tu ai avut ET luni, da?? Azi esti zi 7 de la ET, ziua ET nu se numara. E prea curand sa faci testul, mai ai putina rabdare. Ceva dureri/sangerari ai avut?
In dr U nu am incredere, e f influentabila. Mie mi-a spus ca e ok sa iau aspenter si clexane in ac timp doar ca unii medici nu sunt de acord pt ca spun ca poate cauza desprinderea placentei. Eu iau si acum aspenter cu clexane 0,8/zi. Am mai intrebat-o de schimbarea anticoagulantului cat de grav este pt ca nu se gaseste clexane, nu mi-a raspuns nici acum.

App fetele, stiti un lant de farmacii care are clexane?? Vreau sa-l iau cu reteta pt ca ajung la sapa de lemn dc tot cumpar. As trece pe innohep dar nu stiu cat de ok e, hematoloaga din orasul meu zice ca e ok.

Pup fetele toate. Mi-e dor de tara, abia astept sa ajung. [pup]

Editat de _Micaela_, 21 iulie 2014 - 10:28 .


#206
Seawave

Seawave

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 457 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 10:26

Buna fetele

Maria, nu-ti face griji pentru vanatai. Toate ne-am invinetit de la Clexane. Sports la injectat si sa fie cu noroc.

Alexia, ce fratiori / surioare frumosi/frumoase ai acolo... Bravo. Tin pumnii strans strans.

Eva, cum esti?

Daisy, voi sunteti bine? Esti tot acasa?

Va pup pe toate

#207
daisy14

daisy14

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 11:12

Micaela, daca esti din București poti sa iei Clexane gratuit de la Pharmalife, din cadrul Medlife Grivița.
Acolo se aduce Clexane in fiecare luna, dupa 10—15 ale fiecarei luni.

Eu am luat de 0.4. Probabil ca au si de 0.8.

O sa trec nr.ul de telefon: 0735.300.990

#208
Kassandra22

Kassandra22

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.444 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 11:16

Alexia, multumesc mult.

Micaela, sa cauti farmacia care lucra direct cu furnizorul. De ex la mine in oras este farmacia Arnica, dar nu stiu daca este si in alta parte. Ei lucra direct cu furnizorul si la comanda aduc clexanul.

#209
davis67

davis67

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 274 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 11:16

Alexia-foarte frumosi pinguinii tai DD sa fie cu tine si mai departe!
uite aici despre - " HB (sau 5AA) - hatching blastocyst(a strapuns deja partial zona pellucida si se pregateste de eclozare
Blastocistii sunt notati diferit, cu un numar si 2 litere. Numarul se refera la gradul de expansiune al blastocistului (1: cea mai mica expansiune; 6-cea mai mare expansiune).
Prima litera (A, B sau C) se refera la calitatea masei de celule din interior (partea din blastocist ce se transforma In bebelus)si a doua litera (A, B sau C) se refera la calitatea trophectodermului (partea din blastocist din care se formeaza placenta).
Embrionii multicelulari ce primesc gradul 1 sau 2 ajung adesea la stadiul de blastocist, cei ce primesc gradul 3 sau 4 ajung rar la stadiul de blastocist. Uneori laboratoarele folosesc scala inversa, unde gradul 4 embrionar este echivalent cu gradul 1 de pe scala de mai
sus."


Editat de davis67, 21 iulie 2014 - 11:54 .


#210
daisy14

daisy14

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 11:20

La mine a fost o intreaga aventură sa pot sa obtin reteta gratuită de la MF.
Poate tu o sa ai noroc si nu o sa ai de alergat.

A trebuit sa ma duc la CASMB ca sa ma ia in evidența cu noul statut, de gravidă.

Numai dupa ce m.au luat in evidența cei de la Casmb, MF a putut sa.mi dea reteta gratuită (era o problema de sistem informatic, pt ca la MF apaream ca salariat).
Dupa ce am rezolvat la CASMB, s.a rezolvat si la MF (apaream gravida, in sistemul informatic).

Ah....iar MF mi.a cerut scrisoare medicală de la hematolog, nu a acceptat.o pe cea de la ginecolog.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -