Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Decembrie 2014 (Minuni de Decembrie 2014) - cap. 4


308 raspunsuri la acest subiect

#231
llailla

llailla
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 31 iulie 2014 - 08:18

la morfologie totul este ok, avem o bebelusa de 427 g :) sanatoasa. A fost un moment tare emotionant.

 

Ieri am fost la doc meu pentru o discutie si mi-a spus ca dimensiunea colulul meu este mica pentru varsta sarcinii.

Adica colul meu are acum 2.85 cm si ar fi trebuit sa fie undeva la 4cm. Dar totusi ar fi fost mai grav daca dim era sub 2.5 cm. Riscul este ca bebe sa se nasca prematur.

 

Momentan mi a spus sa reduc activitatea - in special alergatul (eu alergam in parc) si cam atat. Ne vedem peste 4 saptamani.

 

Vreau sa stiu daca se mai confrunta cineva cu aceasi problema.

 

Incerc sa mi pastrez optimismul.



#232
llailla

llailla
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 31 iulie 2014 - 08:19

Va doresc o zi linistita!



#233
llailla

llailla
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 31 iulie 2014 - 08:20

Multumesc frumos Oana!

 

Asemenea iti doresc, numai bine :)



#234
monalexa

monalexa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 31 iulie 2014 - 09:29

Andreea, Mickyyy, Oana felicitari pentru bebei sanatosi, aveti incredere ca totul va fi bine. [flo]

llailla, bine ai venit, cum a fost pt tine la morfologie?

 

Fetelor, mie au inceput sa-mi curga sanii de ieri :). Am fost tare surprinsa ca nu stiam ce s-a intamplat, credeam ca am plecat de acasa cu tricoul murdar pt ca initial vazusem doua pete doar in dreptul sanului drept, nici nu m-am gandit sa ma uit si la stangul, nu mi-a trecut prin cap ca poate fi de la san :)

A mai patit-o careva?



#235
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 31 iulie 2014 - 10:50

Oana, hai cu rezultatele alea bune. Sper sa nu treci direct la 0,8  [flo2]

Monalexa, eu am colostru de la 15 saptamani. Nu stiu daca e de vina faptul ca a trecut foarte putin timp de la nasterea primului meu copil, sau la a doua,a treia sarcina se declanseaza mai devreme, dar si pe mine m-a surprins. La prima sarcina, prin saptamana 27-28, parca a aparut colostru.

Andreea, ce-ai facut cu reducerea programului?

Ilailla, pai eu col mai mare de 3,3 n-am avut niciodata. E adevarat ca la prima sarcina, pe la 36 saptamani am pierdut dopul si s-a deschis colul si-am stat asa 9 zile, dar pe bebe l-am dus pana-n saptamana 38 si o zi. Acuma u toate femeile gravide pot avea colul de fix 4 cm, ca doar suntem unice. nu? Si inca ceva: daca doctorul tau tine sa te sperie cu lungimea colului, de ce nu-ti face cerclaj, ca inca mai ai timp? Adica, nu mi se pare normal sa-ti arunce, asa, o bomba, dar sa nu-si asume responsabilitatea.



#236
AndreeaP1

AndreeaP1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 698 mesaje

Postat 31 iulie 2014 - 11:20

mie de la munca mi'au cerut doar o adeverinta de la medic in care sa scrie ca recomanda reducerea prog la 6 ore pe care ma duc sa o iau azi....sper sa mi'o dea...si de maine 1  august intru la 6 ore :)


Editat de AndreeaP1, 31 iulie 2014 - 11:24 .


#237
Oana2014

Oana2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 476 mesaje

Postat 31 iulie 2014 - 11:40

Am ajuns si noi acasa. Pentru urmatoarele 5 zile tratamentul este dimineata 0,2 Clexane si seara 0,4 urmand ca dupa astea 5 zile sa intram doar pe 0,6 seara. Mi-a zis ca in astea 5 zile sa fiu atenta daca apare sangerare si sa le dau sms imediat. Sper sa nu apara sangerare si totul sa fie bine.

Editat de Oana2014, 31 iulie 2014 - 11:40 .


#238
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 31 iulie 2014 - 12:17

Oooo, Oana, bravooo! Ce ma bucur ca esti doar pe 0,6, ca asa, daca faci doza unica, poti opri la timp clexanele la final si e posibil sa nu ai probleme la nastere. La 0,8 e mai greu, mai ales daca ai doza impartita, sa te acopere la 12 ore. Daca ajungi acolo, sa-mi spui sa te pun in legatura cu MeAlex, ca sa stii ce te asteapta la final. Ea are bebe sanatos, de 1 an si 1 luna. Ce rezultate ai avut la analize?

Andreea, pai de maine te avem ma mult alaturi de noi, c-o sa stai acasa, la calculator, nu?



#239
AndreeaP1

AndreeaP1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 698 mesaje

Postat 31 iulie 2014 - 12:24

Mai mult la munca stau in fata calculatorului....cand ajung acasa sunt deja satula de el :)

Pana si bebe riposteaza ca stau prea mult pe scaun...

Oana ma bucur si eu ca sunteti bine....o sa fie bine pana la sfarsit ptr toate burticile de aici



#240
just_blue

just_blue

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 282 mesaje

Postat 31 iulie 2014 - 14:43

Buna, burtici! Bun venit fetelor noi!
Eu m-am intors de la munte, din pacate nu ma simt prea bine. Am din nou dureri mari de cap, insotite de varsaturi, tensiune mare (150/90)...Banuiesc o criza de colecist, deoarece am bila lenesa.
Ieri am fost la morfologia de trim.2 si am aflat ca vom avea o fetita!!! Eram convinsi ca e baietel, am ramas surprinsi. Dar important e sa fie sanatoasa!
Dr.a insistat mult pe inimioara, stomacel, totul e ok. Era cu manutele pe fata si un picior in sus, la un moment dat si-a bagat degetelele in gurita. Are o fetisoara tare scumpica!
Va trebui sa merg la cardiolog si la un internist.
Sper sa se rezolve toate, e cam devreme pentru astea...


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -