Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Mamici de Octombrie 2014 (Bobocei de Octombrie 2014) - 6

sarcina gravida bebe octombrie 2014

193 raspunsuri la acest subiect

#21
MihaelaMela

MihaelaMela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 09 iulie 2014 - 09:43

Nu atasaza poza :(

Ce sa fac?

Am pus poza pe blogul meu, aici nu merge...nu stiu de ce?


Editat de MihaelaMela, 09 iulie 2014 - 09:52 .


#22
emysa

emysa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 09 iulie 2014 - 09:56

salutare,

 

Ce burtici frumoase aveti fetelor!:) 

 

Iat-o si pe a mea la inceput de saptamana 27 :)

 

 

Sotul meu a inceput sa conduca si am realizat ca ma deranjeaza centura de la masina. Ma deranjeaza partea aceea orizontala a centurii. Cineva mi-a zis ca pot lua adeverinta cum ca sunt insarcinata, adeverinta conform careia pot sta fara centura, dar nu a stiut sa-mi spuna de unde: medic si politie sau doar de la medic. Aveti idee de unde? Pe voi va deranjeaza? Credeti ca e o idee buna totusi? Al meu sot zice s-o tin cu mana mai larga, dar daca e un drum mai lung e tare incomod.

 

 

O zi faina sa aveti!

Miniaturi atasate

  • 12.jpg


#23
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 09 iulie 2014 - 10:02

MIhaela, cand dai la mai multe optiuni de raspuns ai Ataseaza fisiere, browse si apoi Ataseaza acest fisier...iti da o eroare ceva? poate poza e prea mare...



#24
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 09 iulie 2014 - 10:05

emysa - frumoasa burtica :))) La fel si eu am realizat ca centura ma jeneaza, tot acea parte de jos, dar o tin cu mana. Am auzit de asemenea ca gravidele nu sunt obligate sa poarte centura dar nu stiu de adeverinta ce si cum, de unde... parca mi-e totusi frica, prefer sa o tin cu mana mai larguta...



#25
mytzyus

mytzyus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 191 mesaje

Postat 09 iulie 2014 - 11:16

Nu este recomandat sa nu purtati centura de siguranta!! In cazul unui accident (doamne fereste) rezultatul poate fi mult mai grav! Exista deviatoare pt gravide care tin bucata aia de centura sa nu ne stranga de burta. 

http://micutul.ro/Be...-pentru-gravide

Asta e un model, dar sunt mai multe feluri in functie de preferinte si de buget. Eu una nu pot conduce daca nu am centura pusa..ma simt ca intr-un carusel fara bara de protectie. 



#26
emysa

emysa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 09 iulie 2014 - 11:32

da, am vazut astfel de centuri,mytzyus, insa pretul m-a lasat masca. mai degraba tin centura cu mana si banutii aia cumpar ceva ptr bebe. 

pe undeva ai dreptate, insa uneori centura poate sa actioneze ca o menghina...



#27
mytzyus

mytzyus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 191 mesaje

Postat 09 iulie 2014 - 19:08

Sunt si variante mai ieftine, chiar pe site-ul ala era una la 89 de lei. Avand in vedere ca e vorba de siguranta bebeului cred ca merita investitia asta..



#28
emysa

emysa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 10 iulie 2014 - 09:05

Neatza,

 

Centura inca o port, doar ca o tin si cu mana ca sa-mi fie lejera la burtica. 

 

 

Pentru ca multe dintre voi am vazut ca ati semnat sau veti semna un contract pentru prelevarea de celule stem, am analizat si eu un pic problema. Am citit foarte multe articole pro, dar si contra.  Iata unul mai putin optimist in alegerea perfecta : https://ro.stiri.yah...-152754546.html             

 

Pe undeva si eu cred ca e doar o afacere la nivel mondial si ca ne imbatam cu apa rece.  Chiaram fost sa discut cu cineva despre o asigurare pentru mine in caz ca fac, doamne fereste, cancer.  eu platesc ani si ani la rand, iar daca nu fac asa ceva, eu nu primesc niciun ban inapoi la incetarea contractului sau la o anumita varsta stabilita. daca al meu copil se imbolnaveste, doamne fereste, de o boala care nu se poate vindeca cu celule stem, mi se pare normal sa primesc o cota parte din suma inapoi...

 

 

 

Voi ce parere aveti? Cele care ati ales sa semnati un astfel de contract, de ce ati facut-o? Cele care nu, de ce nu? 

 

 

Haideti sa fim informate! Discutand aici, pe forum, poate aflam informatii utile.

 

O zi buna va doresc, burtici!



#29
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 10 iulie 2014 - 10:25

eu nu am semnat si nu voi semna ptr recoltarea celulelor stem; cautand tot asa pe net, sa va spun doar cateva motive ptr care nu voi face asta:

 

"Cantitatea maximă colectată nu poate fi folosită pentru o persoană care cântăreşte mai mult de 40-50 kg, în cele mai optimiste cazuri. Chiar şi 1 ml de sânge poate să facă diferenţa dintre un transplant reuşit şi unul nereusit. Cantitatea de celule stem prelevată la naştere poate varia foarte mult, uneori fiind insuficientă pentru un transplant"
"transplantul autolog (n.r. donatorul şi receptorul sunt una şi aceeşi persoană) de celule stem ombilicale nu este prima recomandare în tratarea leucemiei acute limfoblastice, cel mai frecvent tip de leucemie la copii"

Dupa cum a afirmat di un dr., statul ar trebui sa se implice si sa creeze o banca publica de celule stem recoltate la nastere, aliniidu-se astfel tendintelor din celelalte tari europene...

Chiar daca pot fi folosite în tratarea a 70 de boli, in niciuna dintre aceste boli, transplantul de celule stem ombilicale nu este prima recomandare
Nu se recomandă transplantul către aceeaşi persoană (transplant autolog). Sângele poate purta aceleaşi boli ca şi copilul. Transplantul de la un alt donator (transplant alogen) este cel indicat.
Celulele nefiind mature, grefarea noului transplant durează mai mult, existând şanse mari de complicaţii
Recoltarea şi stocarea celulelor stem este costisitoare. Costurile pot ajunge şi la 2000 euro în funcţie de bancă şi pachetul ales. Există şi costuri anuale fixe legate de stocare.
Multe dintre studii şi experimente nu sunt confirmate, astfel că aplicabilitatea transplantului în medicina regerantivă este extrem de redusă
Probablitatea ca bebeluşul să aibă nevoie de un transplant de celule stem până la vârsta de 10 ani este de 0,01% în cazul propriilor celule şi de 0,02% în cazul celulelor de la un alt donator

 

Acum nu zic ca sunt contra, niciodata nu esti sigur de ce iti rezerva viitorul, poate, daca, nu ar fi atat de costisitor as opta ptr prelevarea lor, insa asta este situatia si ne conformam, in plus, ca nu sunt convinsa 100%...

 

Ma bucur in schimb ptr voie, cele care recolteaza, si sper sa nu aveti niciodata nevoie de ele, sa aveti bebei sanatosi si copii puternici!



#30
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 10 iulie 2014 - 10:26

Mai este un topic pe forum, pareri personale despre celule stem http://comunitate.de...-celulele-stem/





Etichetat si cu sarcina, gravida, bebe, octombrie, 2014

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -