Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

pareri personale despre celulele stem


42 raspunsuri la acest subiect

#1
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 14 octombrie 2013 - 11:28

28 sapt. de sarcina. al doilea copil. la primul n-am recoltat, nu m-au convins.

acum trebuie sa ma hotarasc daca recoltez sau nu. inca nu sunt convinsa de utilitatea lor.

sunt persoane pe aici care au recoltat si care sunt convinse 100% ca sunt eficiente? cum s-au convins de acest lucru?

nu vreau sa aud pareri de genul "mai bine sa fie acolo, decat sa-mi para rau mai tarziu", cum spun majoritatea. daca fac chestia asta, o fac dupa ce m-am convins, nu ca sa imbogatesc firmele de genul.

 

sunt cazuri concrete in care s-au folosit aceste celule? ce a presupus folosirea lor? alte cheltuieli, tratamente? unde se face transplantul, in alte tari? ce alte secrete mai implica acest mod de "vindecare" cu ajutorul celulelor?



#2
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 14 octombrie 2013 - 17:07

Pai recoltarea asta este ca o asigurare pe boala, un din bolile care se trateaza cu ele.

Daca cineva din familie nu face boala, ai platit degeaba ...nu iti poate da nimeni confirmari

#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 octombrie 2013 - 17:16

Personal cred ca as opta pentru. Desigur daca exista disponibilitatea financiara.



#4
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 14 octombrie 2013 - 17:19

Ramonika, de curiozitate...cat costa?

 

"Pe vremea mea" nu exista optiunea asta.



#5
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 14 octombrie 2013 - 17:44

Un prieten de-al nostru a recoltat dar nu i-a dat nimeni nici o garantie. Nici pe vremea mea nu exista posibilitatea, sau nu era asa raspindita, dar as fi recoltat si eu daca as fi stiut.



#6
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 14 octombrie 2013 - 18:02

Pai recoltarea asta este ca o asigurare pe boala, un din bolile care se trateaza cu ele

Intrebarea era daca chiar se trateaza anumite boli cu celule stem sau e inca la nivel de... cercetare.



#7
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 14 octombrie 2013 - 18:16

Sigur ca se trateaza ...nu, nu este in cercetare, sunt cateva boli clare care se trateaza cu ele: leucemia de ex.

Ce am inteles eu este ca totusi tratamentul este foarte personalizat ...deci ca sa gasesti un caz trebuie indeplinite mai multe conditii: subiectii sa isi fi prelevat si depozitat celulele, copilul sa fi facut mai tarziu una din bolile vindecabile cu ele ...de aceea incidenta foarte mica a cazurilor.

Eu cand am nascut am studiat putin si am ajuns la concluzia ca imi asum riscul si nu doresc prelevarea lor.

Editat de buflea, 14 octombrie 2013 - 18:17 .


#8
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 14 octombrie 2013 - 19:28

nimeni nu iti poate garanta ca se merita sau nu, nici un medic sau cercetator nu-ti va oferi vreodata garantie. nici nu poate, pe ceva ce nu exista inca. o posibila boala, de ex. 

daca sti ca aveti precedente in familie, boli rare sau forme de cancer e bine sa o faci. 



#9
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 14 octombrie 2013 - 21:07

Eu nu am recoltat pentru ca nu vreau sa imbogatesc firmele degeaba, se face un marketing extrem de agresiv pentru ca e o miza financiara mare.

 

Apoi oricum cantitatea recoltata din cordon nu ajunge decat pentru un copil de pana la o anumita varsta.

 

Alt motiv : odata cu avansarea cercetarilor se vor putea extrage celule stem si din alte parti ale corpului, deja am auzit de extras din dintii de lapte parca.

 

Un fost coleg de liceu a avut nevoie pt o leucemie, a cumparat cu o suma de bani de la o banca de celule stem din Italia, acolo a fost cautat cineva compatibil cu el. Din pacate, nu s-a vindecat pe termen lung.[q]

 

In plus daca boala respectiva are si o determinare genetica, celulele nu pot fi folosite la copilul de la care sau extras pentru ca poarta boala cu ele. Deci ar fi utile pentru un eventual frate (mai mic).


Editat de lavi02, 14 octombrie 2013 - 21:08 .


#10
Tonia Antonia

Tonia Antonia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 560 mesaje

Postat 14 octombrie 2013 - 21:40

Eu am nascut al doilea copil in Franta, unde locuim acum, si la nastere am donat acest sange placentar. Exista o banca unde se colecteaza si sper sa fie util cuiva. 

Nu mi s-a propus sa il tin contra cost pentru uz personal. Nici nu as fi acceptat, parerea mea coincide cu cea a lui lavi02.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -