Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * - 3 voturi

Mamici de Octombrie 2014 (Bobocei de Octombrie 2014) - 6

sarcina gravida bebe octombrie 2014

193 raspunsuri la acest subiect

emysa

emysa

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 10 iulie 2014 - 10:37

Multumim pentru informatii, Anda.

• 0

silviapatru

silviapatru

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 10 iulie 2014 - 16:17

Salutare fetelor! Am vazut ca discutati despre celulele stem. Eu am recoltat la prima nastere si sangele recoltat ajunge pt 67 de kg, ceea ce mi se pare ok. Stiu ca Anda scrisese de 40 de kg parca. Si eu am tot auzit pareri pro si contra, dar mi-a fost teama sa nu recoltez. O sa recolez si acum, mai ales ca doctorita mea mi-a promis ca imi face rost de kitul de recoltare doar cu 1000 de lei. Zicea ca mai primeste kituri la pret mic de la cei de la Cord Blode Center cu diferite ocazii, 8 martie, 1 iunie etc. Asa ca fiind si pretul mult mai mic decat normal, ar fi pacat sa nu profit.

Eu sunt foarte entuziasmata de bebelina mea si abia astept sa o cunosc! Creste entuziasmul tot mai mult si la fel si nerabdarea! Sunt sigura ca si voi simtiti la fel! Ingridutza e din ce in ce mai mare si mai puternica, simt dupa miscari. Uneori ne da adevarate spectacole, stam toti 3 si ne uitam cum se joaca si incercam sa ghicim ce atingem: capsor, fundulet, manuta sau piciorus. Acum sunt toata scrisa pe burta cu toate colorile de catre Amalia si sot :-)
Azi am avut o contractie atipica, s-a contractat uterul si ma durea cu spate cu tot. Contractiile astea citisem ca nu sunt bune. M-am speriat putin, dar am avut noroc ca a tinut doar cateva secunde si nu s-a repetat. Voi ati patit asa?

Editat de silviapatru, 10 iulie 2014 - 16:35 .

• 0

silviapatru

silviapatru

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 10 iulie 2014 - 16:33

Whatever, pt ca fierul sa se asimileze mai bine, il poti combina cu vitamina c. Exista suplimente de fier cu vitamina c, sau poti lua separat vitamina c cand iei fierul. Vezi ca exista vitamina c care nu ataca stomacul, asta daca ai probleme. Pe mine de exemplu uneori ma ustura stomacul de la vit c. Si mai bine, poti lua fierul cu un pahar de suc de portocale sau cu o limonada. O alta smecherie este sa nu combini fierul cu lactate ca nu se mai asimileaza din cauza calciului. Mai exista un produs lactyferon care se ia cu o ora inaintea mesei sin a fel creste absorbtia fierului. Poti sa gasesti prospectul pe net. Este safe in timpul sarcinii, pt ca nu e medicament, e o enzima din lapte.

Fetelor, voi ati facut sau faceti testul de toleranta la glucoza? Am o prietena care e tot in sapt 27 ca si mine si s-a trezit cu diabet. L-a facut convinsa ca nu are nicio problema. Si nu are ovare polichistice, tensiunea e mica, a luat putine kg pana acum, nu are diabetici in familie
  • 0

Anda08

Anda08

Membru senior

• Administrators
  • 4.655 mesaje

Postat 10 iulie 2014 - 17:31

silvia, nu am experimentat dureri inca, bat in lemn, dar sa anunti medicul, nu e ok sa le lasi asa!

medicul mi-a spus ca o sa-mi faca niste analize cand voi merge acum peste vreo maxim 1-2 saptamani, inca nu stiu exact care, dar sper sa iasa ok

P.S. trebuia sa faci o poza la burtica desenata :))))

• 0

andreutza2

andreutza2

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 10 iulie 2014 - 19:02

Fetelor, voi ati facut sau faceti testul de toleranta la glucoza? Am o prietena care e tot in sapt 27 ca si mine si s-a trezit cu diabet. L-a facut convinsa ca nu are nicio problema. Si nu are ovare polichistice, tensiunea e mica, a luat putine kg pana acum, nu are diabetici in familie

Buna fetelor,revin si eu azi cu vesti,venim de la control si cântărim peste 900g,ne încadrăm in norme normale :)  Da eu am facut testul de glucoza in sapt 25,aici in Austria testul este obligatoriu,am văzut ca in România doctorii mai sar peste aceasta analiza deși eu consider ca este f f importantă. Analiza a ieșit puțin sub limitele normale adică: graficul arata 74-90 si eu aveam 62... Dar dr mi.a spus ca e mai bine asa decât prea mult,daca va duce.tii curând la dr cere.ti sa va dea trimitere pt laborator.  Cat despre celule stem,aici nu este asa la moda recoltarea asta + ca asa cum a notat Anda nu sunt f folositoare,iar eu sincer nu vreau sa fac aceasta recoltare deoarece parca mi.as pregatii copilul la o viitoare problema de sănătate,asa ca evit si las soarta sa decidă . Va pup si sa ne auzim cu bine!  [flo2]

• 0

GeoM80

GeoM80

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 09:10

Buna, fetelor!

Referitor la celulele stem, parerile tind sa fie mai mult negative, dupa cum bine a rezumat Anda intr-o postare anterioara. Iata aici si parerea directorului Institutului Victor Babes: https://ro.stiri.yah...6.html?cmp=rofb

Singurul avantaj pe care il vad eu in momentul de fata il reprezinta faptul ca peste 10 ani stiinta avanseaza si poate celulelor stem li se vor gasi o utilitate mai mare decat in prezent.

• 0

ROXYC

ROXYC

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 12:09

Anda08, LA MULTI ANI, sa fi sanatoasa, sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos. [flo2]  [flo2]  [flo2]

Editat de ROXYC, 11 iulie 2014 - 12:10 .

• 0

Anda08

Anda08

Membru senior

• Administrators
  • 4.655 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 12:48

Multumesc mult Roxy [:)]

• 0

anci5

anci5

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 12:51

Salut!

Am mai intrebat si eu in jur pe cei care au recoltat celule stem sau au decis sa nu recolteze. Ei bine, din cei intrebati, parerile sunt toate negative, dar cei care isi permit sa dea sumele respective au mers pe abordarea "lasa, sa fie acolo".

In schimb, observ ca marketingul este destul de agresiv: dupa o cautare pe net si o intrare pe site-ul unei banci de celule stem, aproape toate paginile de internet pe care le accesez au reclame la celule stem si/sau invitatii la concursuri pe tema. Iar dupa ce m-am bagat in seama cu o astfel de firma, am fost contactata de 3 ori sa mi se povesteasca ce bine e sa recoltezi si ce oferta extraordinara iti pot face ei; "atentie, oferta limitata, hotarati-va mai repede!". :)

La una din maternitatile private mi s-a spus ca taticii pot asista la nasterea naturala, daca doresc. Nu stiam ca e posibil si la noi in tara. Ma gandesc ca mi-ar placea sa-l am aproape pe sotul meu, atata timp cat nu se aventureaza prea mult in sud. Voi v-ati gandit la aceasta posibilitate?

Weekend placut!

• 0

anci5

anci5

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 12:52

La multi ani, Anda08! Sanatate, nastere usoara si bebe voios!

• 0

Etichetat si cu sarcina, gravida, bebe, octombrie, 2014

Intrebari Panica

• Buna seara

RalucaMihai99
    - aug 22 2019 21:47

• Puține micțiuni

Vasilissa19
    - aug 22 2019 20:38

• alxalx
    - aug 22 2019 18:44

• Miscari incete

liviaa
    - aug 22 2019 17:11

• monik94
    - aug 22 2019 12:44

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• Diabet gestational

Elena1982S
    - Astăzi, 22:12

• un bebe dorit

MICHAELAB
    - Astăzi, 17:21