Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Decembrie 2014 (Minuni de Decembrie 2014) - cap 3


265 raspunsuri la acest subiect

#11
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 14:45

Andreea eu chiar am facut ordine in hartoage azi si am vazut ca in sarcina trecuta, la 18 saptamani am facut aceasta ecografie de simetrie, exact cum ii zici tu, dar, de fapt, era o eco doppler, cel putin mie asa mi s-a parut, doar ca scria ceva mai multe chestii: oasele mainilor si ale picioarelor (dreapta, stanga), ficatul pe dreapta, stomacul pe stanga, chestii din astea. Si erau vreo 3 pagini de grafice cu x-uri pe unde se situa copilul in functie de nush ce masuratori, dar, per total, cand ti se spune ca bebe e bine, nu-i chiar musai sa intelegi ce-i pe foile alea...a, doar ca, daca nu ma insel, asta a fost ceva mai scumpa (dar zau ca nu mai retin pretul, parca vreo 300 lei, parca). Si eu tot luni am eco, doar ca la noi tu esti printre primele, daca nu chiar prima care naste, iar eu is la coada lunii decembrie, cu Mos Gerila, asa ca eu abia acum fac morfologia. O sa fie tare ca tot nu vreau sa aflu ce e bebe, asa ca doar sotul o sa stie.

Miky, mie, la 16 saptamani mi-a spus o doctorita la un eco din ala folosit fara oprire ca se vede ca-i baiat. E adevarat ca la morfologie s-a vazut de la 12 saptamani, pe un ecograf performant, dar la 16 saptamani chiar cred ca se vede pe orice ecograf, doar sa fie bebe intr-o pozitie buna...si, sincer, iti doresc sa fie bebe sanatos, dar mi-ar placea sa-ti spuna ca are cuc, sa aveti diversitate in familie :D

baam, nasa mea n-a luat vitamine in sarcina, decat acid folic, din acelasi motiv: nu avea nevoie de nimic, luandu-si totul din alimentatie. Doar, daca nu uiti, la urmatoarea eco, sa faca doctorul o masuratoare a colului cu maciuca, sa se vada clar cat de lung e.

Oana? de ce e asa liniste la tine?

 

pup gravidutele!


Editat de aristica, 17 iunie 2014 - 14:47 .


#12
AndreeaP1

AndreeaP1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 698 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 15:16

Multumesc arisctica.....dap eu de fapt acum sunt prin noiembrie....pe 24 e dpn'ul....dar tot mamica de decembrie ma consider....aici cu voi am °crescut°...si daca tin bine minte....si Loredana e in acelasi timp cu mine....Offff am niste emotii pana luni.....



#13
AndreeaP1

AndreeaP1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 698 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 15:30

Aristica luni la ce ora ai programare??? si unde faci eco??



#14
monik2014

monik2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 432 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 18:07

Salut. Si eu am cateodata mici intepaturi sau dureri slabe de menstruatie. Dr spune ca pot lua nospa la nevoie. Dar problema mea cea mare e spatele. Aveam dureri si inainte de sarcina dar acum parca sunt din ce in ce mai dese.
Cat despre vitamine am luat prima luna elevit iar acum iau mom&me. Acid folic nu iau pt ca vit mele contin acid folic.
La eco ma mai duc pe la inceputul lunii iulie. Sper sa aflu si sexul atunci.
Fetelor eu am azi fix 15 sapt de la UM si eu inca nu am simtit bebele. Voi il simtiti?

#15
Oana2014

Oana2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 476 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 18:47

Eu sunt cumintica dar va citesc fiecare postare. Am fost plecati in concediu o saptamana pe la Calimanesti la bai, Sibiu si Mormantul Parintelui Arsenie Boca unde nu ajunsesem niciodata. Ieri am fost si i-am auzit inimioara lui bebe ca eram stresata daca e bine, mai ales ca pana la concediu eu statusem numai in pat. Multumim lui Dumnezeu este bine si vineri de ducem la triplu test.

Monika si eu am tot astazi 15 saptamani si nu stiu daca l-am simtit pe bebe, am simtit niste vibratii pe acolo dar nu cred ca era el/ea. Eu am oricum ceva mai multa "slana" pe mine asa ca nu ma astept sa il simt asa repede.

#16
Oana2014

Oana2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 476 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 18:48

Eu sunt cumintica dar va citesc fiecare postare. Am fost plecati in concediu o saptamana pe la Calimanesti la bai, Sibiu si Mormantul Parintelui Arsenie Boca unde nu ajunsesem niciodata. Ieri am fost si i-am auzit inimioara lui bebe ca eram stresata daca e bine, mai ales ca pana la concediu eu statusem numai in pat. Multumim lui Dumnezeu este bine si vineri de ducem la triplu test.

Monika si eu am tot astazi 15 saptamani si nu stiu daca l-am simtit pe bebe, am simtit niste vibratii pe acolo dar nu cred ca era el/ea. Eu am oricum ceva mai multa "slana" pe mine asa ca nu ma astept sa il simt asa repede.

#17
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 19:12

Andreea, eu am la 14:00 la Medlife Grivita, la MMF cu Albu Dragos. Tu?

Monik, mie mi-a zis doctorul ca la 15 saptamani si 2 zile am simtit repede copilul, dar asta nu-i o regula. Poti sa-l simti dupa 20 de saptamani si el se dezvolta normal. Sa nu te ingrijorezi ca peste 10-15 saptamani o sa-ti iei la picioareeee...

Oana, ma bucur mult c-ai scris si ca sunteti toti 3 bine. Faci triplu test? De ce?



#18
Oana2014

Oana2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 476 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 19:36

Nu am inteles nici eu de ce mi-a zis sa fac triplu test daca dublu test a iesit bine, ba chiar ma gandeam sa nu il mai fac deloc.

#19
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 20:39

...pai sunt banuti aruncati pe geam. Mai bine-ti iei inghetata, ciucalata si cremsnit  [pk]  [pk]  [pk]



#20
Deyutu

Deyutu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 232 mesaje

Postat 18 iunie 2014 - 05:24

Neataa!

Oana, m-am bucurat tare mult ca ne-ai scris . Si mai ales ca ai fost si in concediu.

Si noi ne-am facut rezervare pt grecia, cu avionul, si ma mai apuca uneori remuscarile, ca poate ma hazardez .

Ieri m-am linistit cand ati scris de intepaturi, ca si eu le simt si ma ingrijorasem destul de tare.

Intre timp am vorbit cu d-na dr la care ajunge dosarul meu la medicina muncii si mi-a spus ca singura sansa in care imi da reducere de program e daca doctorul mai scrie ca pe langa sarcina mai am ceva - macar si dureri de spate....Ca ea cica "trebuie sa fie acoperita de acte" M-a cam durut, ca conditiile de la mine de la lucru chiar sunt aiurea, gen gaze, zgomot...dar na, fiecare isi vede interesul. Iar la doctor mi-i prea rusine ca vreau sa imi scrie ceva ce nu am ( desi dureri de spate totusi am ) Uuuuffff....

Si ca sa fie toate "bune" sefa mea a focut nazuri cand i-am dat ieri foaia de concediu de odihna pt final de iulie.

 

Aaaa, ca vorbeati de miascarile lui bebe : mama mi-a spus ca am sanse sa il simt peste 4 sapt. Deci eu nu ma mai agit :) Astept :)




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -