Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Decembrie 2014 (Minuni de Decembrie 2014) - cap 3


265 raspunsuri la acest subiect

#1
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 09:31

[barza1] Odiseea noastra - Capitolul 1; Capitolul 2   [barza1]

 

Tocmai ai aflat ca o sa nasti in Decembrie 2014? Atunci esti bine venita in grupul gravidutelor care asteapta barza in luna decembrie din 2014. Nu esti inca sigura de data nasterii sau doresti sa o mai verifici te sfatuim sa folosestiCALCULATORUL datei nasterii. De asemena iti recomandam sa citestiOdiseea Sarcinii (care urmareste sarcina pe saptamani) si sa citesti ce spun alte mame ca tine pe Jurnal de Sarcina.

 

minuni%20decembrie%20mare.jpg

 

La desprecopii.com oferim posibilitati multiple pentru gestionareagrupului de mamici: 
- Discutiile publice se desfasoara in cadrul acestui subiect. Un subiect care o sa devina un subiect maraton la care scriem zi de zi. Putem sa pune poze, linkuri si ne folosim de subiectul public ca sa recrutam si alte mamici ca noi.
- Discutii private vom putea avea in cadrul GRUPULUI
- Tot in cadrul GRUPULUI putem avem: albume, evenimente, linkuri utile, sondaje, video-uri, wiki, sondaje, intrebari si raspunsuri (Q&A)
- In curand in cadrul GRUPULUI: liste diverse, Wiki, Albume Video, Evenimente Extinse, Date de nastere, si multe altele

 

Linkuri rapide:

Lista DPN | Rugaciuni | Dezbateri private | Cum se citeste o ecografie | Albume

 

Zodiac corespunzator: Sagetator 22 Noiembrie - 21 Decembrie sauCapricorn 22 Decembrie - 19 Ianuarie

 

sagetator12.jpgcapricorn11.jpg

 



#2
AndreeaP1

AndreeaP1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 698 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 09:50

Daaaa...si eu am intepaturi,....mai ales dimineata cand ma dau jos din pat....am crezut ca e ceva in neregula cu mine .... [help]



#3
PaulaMS

PaulaMS

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 10:39

Bunaaaa...

 

Si eu am aceste senzatii si nu ma inteapa numai intr-o anumita parte, ci acum intr-o parte, peste cateva ore in alta parte.



#4
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 10:53

Neata si de la noi.

Eu am un chist pe ovarul drept, si mi-au spus inca de la prima ecografie de sarcina ca e posibil sa simt intepaturi si discomfort in partea dreapta din aceasta cauza, asa ca ori de cate ori am avut asemenea intepaturi eu le-am pus pe seama chistului. dar vad ca si voi va confruntati cu ele, asa ca e posibil sa fie ceva strict legat de sarcina, si nu de chist.

 

Apropos, intrebare pentru fetele care au aflat deja sexul bebelusului - se poate vedea sexul la o ecografie 3D fara morfologie fetala?? Ca tipa de la call-center imi spune ca medical I-a zis ca nu se poate vedea, si ca sa aflu ce am trebuie neaparat 3d cu morfologie. Nu e vorba de bani, ca e oricum gratis in abonament, ci e vorba de timpul de asteptare, mult mai mare la o ecografie cu morfologie decat la una fara.



#5
AndreeaP1

AndreeaP1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 698 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 10:57

Pffff m'am mai linistit....acum ca stiu ca nu sunt singura....chiast pe ovarul drept am avut si eu de 6 cm...dar s'a absorbit complet de la sarcina....am citit ca ar fi intinderea ligamentelor care sustin uterul....

Miky au am aflat la ecografia de T1..la 12 sapt...si aia nu a fost 3 d....a fost intravaginala la mine...dar se poate afla la orice fel de eco....ca nu toata lumea isi face 3d-ul.....zic si eu



#6
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 11:39

Andreea, asta ziceam si eu, ca se poate la orice eco 3d.

Cred ca-I sun sa-mi caut o alta programare, ca n-am rabdare pana pe 9 iulie :). Si la 15 saptamani cat am eu, ar trebui sa se vada la orice ecograf.



#7
AndreeaP1

AndreeaP1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 698 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 12:22

Eu abia astept sa ma duc luni sa vad ce face....daca e bine....:)

Simt ca trece tare greu timpul...offfff



#8
baam

baam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 12:37

Buna fetelor, chiar vroiam sa va intreb si eu azi de durerile de burtica, si eu am ... multe mai ales dimineata cand ma trezesc sau cand merg mult pe jos ...pe mine ma doare jos la baza chilotului dintr-o parte in alta ... sunt dureri cum erau cele de la ciclu ... constante ...si le simt si in spate ... [batcap]ieri am vb cu dr mea si mi-a spus ca la spital la Filantropia  se fac ecografii gratuite, eu mi-am facut programare pt tr 2 si poate vreti si voi ... trebuie sa ai buletinul, adeverinta de salariat si trimitere de la medicul de familie. Eu m-am programat la 22 saptamani. Am intrebat-o pe dr mea daca sa iau vitamine si nu-mi da voie [fal]  a zis sa nu mai iau nici acid folic ... dar eu cunosc burtici cu bebici care au luat acid folic si cand au alaptat ... nici nu stiu ce sa fac ... ea spune ca daca mananc sanatos nu e nevoie de vitamine ... zice sa nu ma ingras....eu cred ca o sa iau vitamine in zilele in care o sa ma simt mai obosita sau cred eu ca nu m-am alimentat corespunzator. Mi-am facut programare si la 17 saptamani la eco simpla.

 

Sper doar atatea eco sa nu-i supere pe pitici caci eu as vrea sa-i vad mereu [flo2]

 

Pupici pt burtici

 

[barza1] [barza1] 13+



#9
PaulaMS

PaulaMS

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 12:46

Si eu parca vreau sa il vad mereu. [:)]  La mine, la ultima eco nu a stat la poza, asa ca la urmatoare eco, care e tocmai pe 10 iulie, vom afla ce e. Abia astept pana atunci. [il]



#10
AndreeaP1

AndreeaP1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 698 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 12:46

Nici Dr mea nu mi'a dat vitamine....in schimb iau doar acidul folic.....a zis ca daca in urma analizelor rezulta ca organismult este bine vitaminizat nu vede de ce mi'ar da deocamdata sa iau vitamine....eu zic sa ai incredere in medicul tau.....

Mie mi'a zis ca ecografia de luni....la 18 saptamani....se numeste ecografie de simetrie....am cautat pe net dar nu am gasit....stie cineva ce inseamna asta?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -