Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Octombrie 2014 (Bobocei de octombrie 2014) - 5

gravide mamici octombrie 2014 insarcinata

202 raspunsuri la acest subiect

#51
iry06

iry06
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 18 iunie 2014 - 22:05

Si bb meu la 21 de sapt avea in jur de 480 de g,dar sincer nu mam gandit nici o clipa ca este prea mare.Fetelor eu vreau sa va intreb cum stati cu tensiunea in sarcina?Eu o am tot timpul cam joasa,10 cu 5,10 cu 6,si puls  de 55,desi mananc destul de sarat.Nu am ameteli sau sa ma simt rau,doar ma simt asa "moale".O fi normal?



#52
deeutza2012

deeutza2012

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 07:25

Buna fetelor , eu am luat "doar" 8 kg in sarcina aceasta si sunt in saptamana 22 , cu băiețelul am luat 22 kg pana la termen dar si el a fost mare a avut 4 kg plus mult lichid si mult lapte ;) , eu am fost la eco saptamana trecuta si bebita avea aprox 500 g și nici nu implinisem 22 de saptamani asa ca fetelor nu va speriati de gteutate mare a bebelului , este normal dupa cum a spus dr mea. Va pup si va doresc numai bine !!! Puteți sa imi spuneți si mie cum sa incarc poze de pe telefon ca eu nu prea mai intru pe laptop si poze multe cu bebita la eco si cu burtica le am in telefon . Pupicii burtici

#53
ROXYC

ROXYC

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 09:46

Neata fete,

 

Ce faceti pe vremea asta, mai stati la munca, pana la cate saptamani vreti sa mai veniti la munca? Mie mi-e somn rau dar ce sa fac inca-s la munca [:)] . Ati redus cumva programul la job?

 

Pupici si sa aveti o zi frumoasa chiar daca afara e rece si mai ploua uneori.



#54
emysa

emysa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 10:03

Salutari,

Iry06, eu inainte de a fi insarcinata aveam cel mult 9 cu 6. Uneori ma simteam molesita,insa nu am avut probleme. De cand cu sarcina am avut chiar si 15 cu 8 o vreme, dar acum am ajuns la 12 cu 7. Nu stiu daca trebuie neaparat sa mananci mai sarat ca sa-ti ridice tensiunea. Ma gandesc sa nu dauneze in alta parte. Cred ca cel mai bine e sa vb cu medicul de familie care iti face masuratorile. Stiu ca mango de exemplu regleaza tensiunea, poate exista si alte alimente care te-ar putea ajuta. Ma gandesc ca de la sare o sa retii multa apa.

 

@roxyc - eu desi am doar 3 zile de cand m-am intors la serviciu, dorm pe mine efectiv. ma trezesc la 6 ca la 7 fara 20 sa ies pe usa. nici nu-ti inchipui in ce viteza ma imbrac, uneori nici nu apuc sa ma machiez, ca azi de ex, numai sa mai pot dormi 5 min. ajung acasa pe 5 fara 10, dar sa nu-ti inchipui ca gata..liber la somn.   Nu! Stau un sfert de ora in pat cu sotul meu, apoi mancam si ma apuc de facut de mancare ptr a doua zi. rare sunt serile cand nu gatesc asta si ptr ca el nu-si poate incalzi stand la pat asa ca sunt nevoita sa gatesc anumite lucruri care nu se degradeaza repede. urmeaza curatenia, baia si abia pe la 10 30-11 pot sa spun ca ajung si eu sa ma asez pe pat. Iar nu se pune in discutie somnul ptr ca atunci incepe bebe cu activitatea, asa ca mai stau vreo 20-30 min si uite asa se face 12. Pana la 30 de saptamani cand pot intra in prenatal mai am de tras de mine. Daca sotul meu n-ar fi fost la pat poate mi-ar fi fost mai usor, dar asta-i situatia. Am inteles ca avem dreptul la program redus, insa putini angajatori ne permit acest lucru, desi e legal totul, ne putem trezi cu surprize.



#55
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 10:09

Eu la munca mai mutl pe scaun stau, devine obositor pentru spate si picioare dar fac pauze mai dese, ma ridic, ma dezmortesc.

Chiar fetele, inca nu am apucat sa vb cu medicul de familie, cu cat timp inainte de nastere trebuie luat concediu prenatal obligatoriu, minim 40 si ceva de zile sau vreo 2 luni?(asta ptr a se acorda acel concediu postnatal de 63 de zile, parca...)

Oricum prin august cred ca trebuie sa-mi iau daca nu ma insel...

 

P.S. tensiunea o am 12 cu 9, iar de somn nici nu mai vorbesc...si asa nu beau cafea, dorm uneori cu ochii deshisi :))



#56
shmily

shmily

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 10:20

buna dimineata si de la mine!

eu inca dinainte de a ramane insarcinata am inceput cu programul redus, asta ptr ca mi-am schimbat jobul fix in perioada in care ne hotarasem sa avem bebe 2... serviciul de dinainte imi permitea sa pot avea grija si de fetita care incepuse deja clasa a 2-a, deci dus-adus de la scoala, la pranz mi-o aduceau la serv unde putea manca, se putea odihni si isi facea temele,chiar daca eu nu aveam timp de ea (lucram la o gradi particulara si aveam grupa de 3-4 ani)... daca nu s-a mai putut acolo, altceva care sa-mi permita sa lucrez si sa pot avea si grija de copil, nu am gasit in timp util, asa ca mi-am gasit ceva de 2 ore, lucrez de la 13:30 la 15:30... asta imi permite sa dorm mai mult dimineata (rasfat pe care nu l-am avut in viata mea pana acum), sa-mi iau fata cu mine la serv (dupa ce vine de la scoala, se odihneste un pic, mananca si merge cu mine, acolo isi face si temele si o pot si supraveghea, sa n-o las singurica in casa)... eu cred ca de asta am si luat asa in greutate, ptr ca ma odihnesc mult! eu de cand ma stiu, in timpul zilei dorm doar daca sunt bolnava, dar in perioada asta, dupa ce ramaneam singura acasa (tati pleca la serv, maimutica la scoala), ma bagam iar in pat si mai dormeam cel putin o ora... de vreo luna si ceva, am inceput sa mai fac si miscare, incerc sa merg pe jos cat mai mult, dar asta nu face altceva decat sa ma oboseasca si mai tare, seara pic de oboseala si adorm imediat...

tensiunea eu am avut-o mica dintotdeauna, si la cealalta sarcina tot mica o aveam, si acum tot asa... nu mai tin minte cat am avut-o cand am fost la dr ultima data, dar in general e cam 90/50- 90/60... si cafea beau cam 1 sau 2 pliculete de 3in1 pe zi... unul dimineata si eventual inca unul cand ajung la serv... 


Editat de shmily, 19 iunie 2014 - 10:24 .


#57
emysa

emysa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 10:42

Anda08,  uite un site care ne ajuta din punctul asta de vedere http://www.drepturil...-de-maternitate , dar cu mentiunea ca in prenatal nu poti intra inainte ca sarcina sa ajunga la 30 de saptamani



#58
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 11:10

Anda, eu din ce stiu prenatalul nu e obligatoriu. Postnatalul este, vreo 40 si ceva de zile. Eu in prenatal vreau sa intru cam de pe la 1 august, avand in vedere ca termenul e 10-12 octombrie

Eu tensiunea o am mica de cand ma stiu, 9 cu 5, uneori chiar 8 cu 5 dar sunt invatata asa. Am vazut ca nici in sarcina nu a depasit 9. 



#59
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 11:32

asa, merci emysa...deci eu voi avea 30 de saptamani pe 25 iulie (vaaaai de repede trece timpul, maine am 25 de saptamani )...deci tot prin august cred imi voi lua prenatalul, o sa mai vb si cu medicul de familie cand ne vom intalni...



#60
anci5

anci5

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 11:50

Buna ziua tuturor!
Tensiune relativ mica am si eu, in jur de 9/5, dar doar atunci cand a suspectat niste dureri de cap legate de tensiunea scazuta, doctorita mi-a sugerat cafea (daca pot) si sa beau multe lichide. Cu sarea mi-a spus sa fiu atenta, pentru ca oricum sarcina predispune la edeme. Nu fac exces de sare, dar picioarele tot sunt usor umflate, asa ca am grija sa o las mai usor decat de obicei cu sarea.
Luni am fost si eu la ecografia morfologica de trimestrul 2 si bebelusul are 500 de grame la 22 de saptamani si o zi. Pe raport scrie ca e dezvoltat normal si asta e tot ce trebuie sa stiu.
Inainte sa raman insarcinata priveam cam circumspecta pozele de la ecografii si nu intelegeam de ce se extaziaza mamicile la imaginile respective. Acum inteleg. :) Evident, si al meu, ca si bebelusii vostri, este tare dragalas! :)
Nu numai la pozele de la ecografie imi place mult sa ma uit, dar si la burtica! Mi-e tare drag de burtica mea, insa ma cam enerveaza remarcile de genul "ce burta mare ai" sau "esti in luna a 7-a?" Atata timp cat copilul e bine, marimea burticii, fie ea mica sau mare, e chiar irelevanta!
Din ce tin minte legat de concediul de maternitate, acesta este de 126 de zile in total, pre si post natal, din care este obligatoriu ca post natal sa fie cel putin 42 de zile.
Legat de plata consultatiilor/ecografiilor morfologice, daca sunt facute la un cabinet privat, merita incercata o discutie cu ei daca nu accepta si plata in rate. S-ar putea ca unii sa fie destul de flexibili.
Multa bafta tuturor si sa auzim numai de bine!



Etichetat si cu gravide, mamici, octombrie, 2014, insarcinata

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -