Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de August 2023 (Pepenasi de August)

gravida sarcina insarcinata

13 raspunsuri la acest subiect

#1
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 16 decembrie 2022 - 09:52

Bine ati venit pe pagina: Pepenasi de 2023, locul de intalnire al mamicilor care asteapta sa nasca in August 2023!

 

Esti bine venita in grupul gravidutelor care asteapta barza in  luna august 2023. Nu esti inca sigura de data nasterii sau doresti sa o mai verifici te sfatuim sa folosesti CALCULATORUL datei nasterii. De asemena iti recomandam sa citesti Odiseea Sarcinii (care urmareste sarcina pe saptamani) si sa citesti ce spun alte mame ca tine pe Jurnal de Sarcina.

 

pepenasi-august-2023-16122022-fb.png

 

Linkuri rapide: 

 

Lista DPN | Rugaciuni | Cum se citeste o ecografie | Grup FB iconita-FB.jpg

 

Zodiac corespunzator:   Rac 22 Iunie - 22 Iulie sau Leu 23 Iulie-22 August

zodiarac.jpgleu11.jpg

 

 

iconita-FB.jpg Grupurile oficial de facebook create de DC sunt cele care au urmatoarele avantaje:

- incercam sa taiem spamul
- va invitam la concursuri
- va oferim informatii despre sarcina

 

Cititi si:

 

Nume de Sfinti pentru baietii nascuti in luna August

Nume de Sfinti pentru fetitele nascute in luna August

 



#2
ganganie8

ganganie8

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.878 mesaje

Postat 02 ianuarie 2023 - 11:07

Salut, mamici de august avem pe aici? Haideti sa impartasim impresii si sfaturi pentru sarcina. 



#3
Crrs

Crrs
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 19 ianuarie 2023 - 16:16

Buna tuturor,

 

Vin si eu aici dupa ce ieri am avut prima vizita la medic. Am vazut fasolica la ecografie si mi s-a confirmat dpn pentru 29 august 2023.

 

Sunt la prima sarcina si mi se pare coplesitor tot uraganul de informatii care inconjoara o proaspata graviduta. Sper sa pot sa sortez ce e de sortat si sa fiu linistita pentru a lua cele mai bune decizii pentru mine si bebe mic.

 

Va imbratisez cu drag,



#4
ganganie8

ganganie8

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.878 mesaje

Postat 22 ianuarie 2023 - 11:18

Buna tuturor,

 

Vin si eu aici dupa ce ieri am avut prima vizita la medic. Am vazut fasolica la ecografie si mi s-a confirmat dpn pentru 29 august 2023.

 

Sunt la prima sarcina si mi se pare coplesitor tot uraganul de informatii care inconjoara o proaspata graviduta. Sper sa pot sa sortez ce e de sortat si sa fiu linistita pentru a lua cele mai bune decizii pentru mine si bebe mic.

 

Va imbratisez cu drag,

Felicitari, Doamne ajuta sa fie bine. Inteleg emotiile prin care treci! Eu sunt la a a doua sarcina, am DPN 8 august. Ard de nerabdare sa ajung la morfo fetala de trim. I, pe 30 ian. Sarcina usoara!



#5
Crrs

Crrs
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 06 februarie 2023 - 14:39

Salutare,

 

Cum decurge sarcina? Ce face bebelul? Eu sunt bine, am o sarcina destul de blanda si usoara. Am avut doar putine greturi, care acum (am intrat in saptamana 11) au cam disparut.

Problema mea sunt racelile; merg din raceala in raceala. Am nasul infundat, tusesc, ma simt molesita. Nu iau niciun medicament, doar ceaiuri, miere si sucuri de fructe.

 

Ce ati luat pentru raceala, sa fie sigur in sarcina si sa functioneze cu adevarat?

 

Multumesc,



#6
Crrs

Crrs
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 06 februarie 2023 - 14:40

Felicitari, Doamne ajuta sa fie bine. Inteleg emotiile prin care treci! Eu sunt la a a doua sarcina, am DPN 8 august. Ard de nerabdare sa ajung la morfo fetala de trim. I, pe 30 ian. Sarcina usoara!

Cum a fost la morofologie? Ati avut 12 saptamani implinite? Eu merg sambata, cand voi avea 11 saptamani si 6 zile. 



#7
ganganie8

ganganie8

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.878 mesaje

Postat 10 februarie 2023 - 10:58

Salutare,

 

Cum decurge sarcina? Ce face bebelul? Eu sunt bine, am o sarcina destul de blanda si usoara. Am avut doar putine greturi, care acum (am intrat in saptamana 11) au cam disparut.

Problema mea sunt racelile; merg din raceala in raceala. Am nasul infundat, tusesc, ma simt molesita. Nu iau niciun medicament, doar ceaiuri, miere si sucuri de fructe.

 

Ce ati luat pentru raceala, sa fie sigur in sarcina si sa functioneze cu adevarat?

 

Multumesc,

Sanatate multa. din fericire, greturi nu am avut, doar somnolenta si oboseala. de racit am racit la prima sarcina in trim 2. m-am tratat doar cu apa fierbinte cu lamaie si miere. din fericire, raceala a fost duoar cu secretii si durere in gat.



#8
ganganie8

ganganie8

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.878 mesaje

Postat 10 februarie 2023 - 10:59

Cum a fost la morofologie? Ati avut 12 saptamani implinite? Eu merg sambata, cand voi avea 11 saptamani si 6 zile. 

morfo fetala de trim 1 a iesit bine. Slava Domnului. aveam 12 saptamani si 6 zile. merg luni, pe 13 la interpretarea dublului test. valorile lui sunt ok.



#9
pirlove

pirlove
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 17 februarie 2023 - 20:37

Buna, fetelor!

Prima sarcina.

DPN 13 august, fapt pentru care inca un stres si neliniste pe lista interminabilade incertitudini a unei gravide intrucat e fix in perioada concediilor de Sf. Marie


#10
Crrs

Crrs
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 02 martie 2023 - 09:12

morfo fetala de trim 1 a iesit bine. Slava Domnului. aveam 12 saptamani si 6 zile. merg luni, pe 13 la interpretarea dublului test. valorile lui sunt ok.

Ma bucur ca sunteti bine. Din pacate si eu m-am luptat cu raceala, cam din saptamana a 6-a pana prin a 12-a. Am fost nevoita sa fac tratament cu aerosoli din cauza ca mi-a scazut saturatia de oxigen. Sper ca asta nu il fi afectat pe bebe. Deocamdata, dupa morfologie, pare a fi in regula, chiar putin mai marisor decat varsta gestationala.'

 

Dublu test nu am facut, medicul mi-a recomandat sa fac direct triplu test in saptamana 16.





Etichetat si cu gravida, sarcina, insarcinata

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -