Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Reforma sa fie, dar numai cu binecuvantarea parohiei!


294 raspunsuri la acest subiect

#41
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 18:00

Nu, mi se pare o porcarie comunista. S-a intors roata si s-au facut profesorii de religie SRI-isti, toarna prozelitii la centru, urmand sa combata fenomenul. 

 

Ma tem ca au mintea prea odihnita.

 

Eu ma gandesc sa fac acea cerere de neparticipare la orele de religie, chiar daca e botezat ortodox copilul. Nu stiu ce m-ar face sa ma razgandesc. Chiar sunt curioasa ce alternativa pune scoala la dispozitie, avand in vedere ca parintii nu au voie sa intre in scoala in timpul orelor de curs.



#42
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 18:24

 

Eu fac parte din majoritate dar nu sunt de accord cu afirmatia conform careia asta ar fi un motiv pentru care numai religia ortodoxa ar trebui sa se predea in scoli.

Luind exemplul tarii de adoptie,care mie personal mi s epare logic,asa cum trebuie sa fie...extind si asupra tarii mele si spun ca mi s epare normal ca religia majoritara sa se studieze ca materie in scoli.

 

Romania mi s epare foarte ,foarte permisiva,daca accepta studiul celorlate religii ,atunci cind este cazul...in scoli.

 

Iar mi s epare mai corecta Germania,care are doar catolicismul ca religie obiect de studiu-fiind majoritar,iar religiile minoritare ca numar sa fie unite sub obiectul etica.Cine doreste aprofundarea religiei in care s-a nascut o poate face in biserica ce-o frecventeaza.

 

Nu spun ca asa este bine,asta e modelul d eurmat,insa e un sistem corect din punctul meu de vedere,care nu lasa prea multe discutii inutile,cine vrea urmeaza obiectul religie ,cine nu urmeaza obistul etica.

 

Eu cred ca scolile nu pot lua inca o decizie ce se intimpla cu cei ce nu frecventeaza religia(parintii facind cereri de retragere de la obiectul respectiv)tocmai pentru ca nu sunt asemenea cerei sua numarul lor este nesemnificativ.Sigur este parerea mea.

 

edit:etica pentru cei cu religie minoritara sau pentru parintii care decid ca ai lor copii nu vor face religie in scoala,dintr-un motiv sau altul.

 

 

Dana


Editat de andacos, 02 iunie 2014 - 18:33 .


#43
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 20:01

Bun, inteleg religia ca materie de studii... DAR In mod oficial (pe site-ul Inspectoratului scolar judetean Gorj), Ministerul Educatiei lucreaza pentru BOR facand cercetari despre copiii de alte religii si famillile lor pentru a elabora strategii de combatere a "concurentei" bisericii ortodoxe. Comunicatul cere imperativ furnizarea de date personale si statistici privitoare la copii si familiile de orice alte religii decat cea ortodoxa ("eterodoxe") si despre "implicare preotului paroh în relaţia cu şcoala", pentru a le trimite BOR. Deci pe banii statului, folosind institutiile si angajatii statului si accesul acestora la informatii despre copiii cuprinsi in invatamantul obligatoriu, statul lucreaza pentru BOR.

 

 

”Va rog ca pana la 15 februarie sa imi trimiteti situatia din unitatile de invatamant unde predati cu urmatoarele:
- situatia cultelor neoprotante in scoală,
- numarul familiilor eterodoxe din localitatea respectiva şi dacă acestea dispun de casă de rugăciune,
- numele pastorului 
- felul şi frecvenţa activităţilor prozelitiste (acolo unde ele există),
- implicare preotului paroh în relaţia cu şcoala şi în activitatea de combatere a acestui fenomen.
Eu voi trimite Mitropoliei situatia pe care o voi primi, de aceea va rog sa respectati termenul si rog seriozitate!”

 

Aici link: http://isj.gj.edu.ro...r-de-religie-3/

 

Totusi, vi se pare normal acest lucru? Asta e treaba profesorului de religie?

 

Nu e deloc normal, asta e de fapt problema.



#44
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 20:13

Romania mi s epare foarte ,foarte permisiva,daca accepta studiul celorlate religii ,atunci cind este cazul...in scoli.

 

Nu se cheama permisivitate ci democratie, respect aratat cetatenilor, libertatillor si drepturilor lor.

Romania nu e o entitate abstracta care sta deasupra unui norisor si le impune reguli "supusilor" ci un stat democratic, LAIC, care este format din totalitatea cetatenilor lor iar legile si regulilie acestui stat trebuie sa-i respecte pe toti in aceeasi masura. Indiferent de religie, etnie, orientare sexuala sau mai stiu eu ce.

Pentru asta au murit oameni acum 20 ani. De fapt pentru apararea libertatilor cetatenesti au tot murit oameni de-a lungul istoriei.

Pe mine ma surprinde o asemenea opinie, poate sunt tarata de pe vremea cand cineva stia mai bine ce e bun pentru toti ceilalti si le impunea "ori asta ori nimic, n-ai dreptul sa cracnesti".

Dar chiar nu pot sa inteleg de ce intr-un stat LAIC o confesiune religioasa, oricare ar fi aceea, trebuie sa beneficieze de tratament preferential PE BANII TUTUROR CETATENILOR, in insitutiile de invatamant PUBLIC doar pentru ca e majoritara. Nu pot sa inched ochii ca drepturile altora sunt inculcate doar pentru ca eu fac parte din majoritatea favorizata, asta e cel mai periculos lucru pe care l-as putea face.



#45
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 20:20

Eu cred ca scolile nu pot lua inca o decizie ce se intimpla cu cei ce nu frecventeaza religia(parintii facind cereri de retragere de la obiectul respectiv)tocmai pentru ca nu sunt asemenea cerei sua numarul lor este nesemnificativ.Sigur este parerea mea.

 

Am spus eu ce sunt obligate prin lege scolile sa faca, dar probabil ai sarit peste.

Exista o lege care impune scolii (dar numai in baza cererii exprese a parintilor, asta mi se pare abuziv) sa modifice orarul claselor la care unul sau mai multi copii au optat sa nu participe la religie in asa fel incat ora sa fie prima sau ultima in orar.

 

Dar, parintilor care nu stiu acest lucru li se spune ca e obligatorie prezenta in clasa chiar daca nu particpa la ora (adica sta copilul acolo si face in liniste altceva), altfel .. si asta mi se pare o idiotenie maxima " i se va pune absenta". Cum Doamne iarta-ma sa ti se puna absenta la o materie care nu are ce cauta in catalog in dreptul numelui tau?!?!

Normal ar fi ca atunci cand parintii opteaza sa retraga copilul de la ora de religie ortodoxa (la care, repet, toti copii sunt inscrisi automat, un alt lucru care mi se pare abuziv, fiind vorba de materie OPTIONALA)  sa li se comunice de catre scoala care le sunt drepturile in aceste conditii.

 

Normal ar fi sa nu fie inscrisi la religie copii decat in baza optiunii exprese a parintilor. Poate ca atunci, din dorinta de a atrage copii, si BOR si-ar schimba putin strategia si ar propvadui mai mult in scoli si manual dragostea de Dumnezeu, nu frica de Dumnezeu si de focurile vesnice...



#46
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 20:33

nu prea inteleg ce bau-bau mare e asta cu religia la ore. chiar dacca nu sunt ortodoxa, daca as ffi in Romania eu mi-as lasa copilul la ore.

 

atita timp cat in Romania asta e religia majoritara, biserici sunt la fiecare colt, eu zic ca e in favoarea parintilor ca , copiii sa obtina ceva ccunostiinte despre aceasta religie, macar cca , cultura generala.

 

cat despre religiile minoritare...astea sa se faca fiecare la biserica ei.

 

cum poti sa spui ca iti lasi copilul  sa aleaga religia care o va dori/ori fara...daca nu ii oferi posibilitatea sa invete la scoala religia care e majoritara in tara(sa-si faca o idee, macar)?

 

si la urma urmei ...e doar o materie facuta la scoala...daca e sa nu se prinda de copil tot nu se prinde...am facut atitia ani de chimie...si tot nimic nu s-a prins de mine [:)]


Editat de michelle-usa, 02 iunie 2014 - 20:34 .


#47
Katya

Katya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.453 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 20:45

Am si eu niste intrebari la voi, nu legate de ore de religie, preoti etc, ca am zis ca nu ma mai amestec in asa ceva.

 

Imi scria azi o prietena ce traieste-n Franta ca acolo, in Franta, au fost 2 zile libere "de Inaltare". Inaltarea cui? Franta nu e tot stat laic? Din cite stiu eu, majoritatea francezilor sint chiar atei si iata ca au 2 zile libere cu ocazia unei sarbatori cit se poate de religioase. (Noi aici la quebec nu am avut liber de Inaltare, cine  avrut slujba, treaba lui, si-a luat zi de boala/concediu etc, inclusiv preotii, ca si ei lucreaza, unii au tinut slujba chiar in zori, intre 5-7. Ca la noi pe-aici nu avem decit Vinerea mare ca zi libera de natura religioasa.

 

Am mai auzit ca si-n Ro vor fi zile libere de Pogorirea sfintului Duh (cincizecime) peste apostoli sau sa-i zic mai bine Rusalii. De ce? Nu e si acolo stat laic? De ce sa aveti liber?

 

Alta intrebare. Cine considera ca Iisus Hristos (eu una ii zic Dumnezeu, deci ar fi trebuit sa pun Domnul inainte de Iisus Hristos) e doar un personaj istoric, mitologic, un zeu oarecare, alaturi de Neptun si mai vedeti prin Legendele Olimpului, banuiesc ca nici nu se boteaza, nici pe ai sai copii, nici nu-i boteaza pe ai altora intru Cineva pe care nu-L recunosc de Dumnezeu,  prin urmare clar ca are libertatea de  a nu frecventa ore de religie . In timp ce cei ce considera ca Iisus e Dumnezeu poate chiar vor sa afle, deci aceia vor participa la ore de religie. Ro  e o tara libera, oamenii sint uitati-va, informati, cititi, iesiti in lume, ce ii face prin urmare asa de striviti de autoritatea Bisericii, de ce e atita oprimare acolo?

 

Si mai am o intrebare. Ca tot ziceti de istoria religiilor. Credeti ca daca s-ar studia fiecare religie in parte cu amanunte, nu ati considera ca se face, sa zicem, indoctrinare hinduista (cind or studia citeva zeci de zei din cele citeva milioane de zei ai lor?) Eu am divesre carti, brosuri, enciclopedii, pe scurt pot sa dau copiilor mei sa citeasca despre toate religiile, dar nu vad de ce nu m-as bucura, practicanti fiind, daca am avea ocazia ca la scoala noastra, in tara noastra si-n limba noastra sa studiem in profunzime propria religie. asa cum nu vad cine m-ar opri, ateu fiind, sa-mi retrag copiii de la religie si sa nu pun sub nicio forma piciorul intr-o biserica daca asa simt ca tb sa fac.

 

Acestea au fost intrebarile, nici nu mai am altele si nici nu astept raspunsuri, m-am gindit ca poate va ajuta sa faceti ceva pt voi sa nu mai fiti asa necajiti din cauza Bisericii, bucurati-va, sintem liberi si nimeni nu ne vrea inrobiti!



#48
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 20:49

 

cum poti sa spui ca iti lasi copilul  sa aleaga religia care o va dori/ori fara...daca nu ii oferi posibilitatea sa invete la scoala religia care e majoritara in tara(sa-si faca o idee, macar)?

 

 

Pai e destul de simplu de ales, daca un copil de 8 -10 ani iti vine acasa plangand ca o sa arda in focurile iadului pentru ca nu a tinut post in fiecare vineri si nu se duce la slujba duminica de duminica. Cred ca e sufcient ca sa poti lua o decizie ca parinte.

Nu spun ca se intampla peste tot dar se intampla. Noua ni s-a intamplat.



#49
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 21:39

Katia, nici noi nu intelegem care e faza cu zilele libere de sarbatori religioase in statele laice, mai mult, ne incurca teribil pentru ca noi suntem platiti la ora de lucru (de fapt cred ca barbati-miu e platit la zi, eu la ora) deci am prefer sa lucram, pentru noi zilele alea sunt bani pierduti.

 

In rest nu comentez - eu nu sunt un ateu ipocrit, care sa beneficieze in vreun fel de "binefacerile" sau distractiile religioase.

 

Cred ca nu intelegeti ce deranjeaza la aranjamentul asta dintre scoala si biserica pentru ca vi se pare ca e ceva pozitiv. Diferenta de perceptive, atata tot.

 

Si da, parintii colegilor Carlei nu stiau, in proportie de 100%, ca pot retrage copilul de la acea ora. In primul an au fost retrasi 2 copii, in al doilea sunt 6. Deci cred eu ca, daca la prima sedinta, aspectul asta ar fi adus la cunostinta parintilor, ar fi mult mai multi copii retrasi decat sunt acum.



#50
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 21:42

Eu nu simt nevoia de dogma, ci aceea de cultura, iar  filmul lui Zefirelli (strict povestea) e doar o mica parte din ceea ce ar trebui sa stim, din punct de vedere cultural.

Sa nu ma luati cu "daca nu crezi, ajungi in iad", ca nu cred. Daca mi se spune ca "unii cred ca daca nu crezi ajungi in ceea ce numesc ei iad", asta e deja altceva.

 

Daca religia din scoli ar fi numai cultura, ar fi bine.

 

 

Religia nu poate sa fie doar cultura. Cultura, cred, poate face parte din religie.

 

Eu nu te iau cu nimic. Pt mine era nevoie sa stiu cine sunt, de unde vin, cine este El?

Nu poti sa spui bleax la ceva ce nu cunosti ori doar in baza unor franturi, de cele mai multe ori vazand " uratul", urat care apartine exclusiv oamenilor.

 

 

Materii...cate nu se fac si ne alegem cu ce mai tarziu? Cate subiecte nu sunt " degeaba" pt unii, pt multi...? Abuzuri? Da. Se fac. Oare doar la orele de religie? Insa exista o varsta cand ai alta deschidere la invatatura. Iar aceasta poate ca este ( pt mine sigur) primordiala.  Trebuie sanctionat fiecare caz particular in parte, negeneralizand. Chiar suntem mai liberi decat credem, aici. Iar cine nu isi cunoaste drepturile, n- are de ce sa se ofusce. E vina lui in mare. Informatia exista. 


Editat de lucialu, 02 iunie 2014 - 21:43 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -