Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Reforma sa fie, dar numai cu binecuvantarea parohiei!


294 raspunsuri la acest subiect

#31
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 14:52

Eu nu vorbeam de asigurarNuea orelor de religie pentur "minoritati" cum le spui tu. Acestea exista deja si sunt reglementate.
DEci sunt mai multe confesiuni pentru care in scolile publice se fac ore de religie.
Cu toate acestea, singura care incheie un accord cu MEI (secret pana la scandalul de presa) este BOR.
Incearca sa privesti obiectiv, nici acum nu ti se pare discriminare pentru celelalte confesiuni?

Altfel mie ca parinte mi se pare revoltator sa se negocieze si sa se semneze intelegeri secrete referitoare la educatia copiilor mei. Pentru aceste lucruri trebuie consultata societatea civila.

Nu inteleg de ce folosesti cuvintul discriminare atita timp cit scoala ofera ore de religie pentru toate confesiunile religioase.

Asta e un lucru ce ar trebui apreciat pentru ca.desi Romania este un stat crestin ortodox.ofera ore de religie pentru minoritatile relogioase.

Daca o face in zone unde ptedomina un anumit cult religios.vezi Transilvania cu zone preponderent catolice.e ok.nu vadinsa rationalitatea atunci cind scoala asigyra profesor de budism.pentru ca Gigel e singurul budist din scoala.

#32
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 14:56

Romania este, conform constitutiei, un stat laic , nu ortodox. 

Asta e un lucru ce ar trebui apreciat pentru ca.desi Romania este un stat crestin ortodox.ofera ore de religie pentru minoritatile relogioase.



#33
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 15:01

Romania este, conform constitutiei, un stat laic , nu ortodox.


...unde peste 90la suta...zic si eu, ca nu stiu cifrs exact , din cetateni sunt crestini ortodoxi, cu certificat de botez.

Deci, daca se preda religie in scoala, normal sa se predea religia msjoritatii.

#34
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 15:20

Da, stiu, Laura. Am citit tot pe DC si despre problema asta. Dar aici nu e de vina Biserica. Copiilor care li se preda alta religie, nu li se intampla la fel? Daca nu, de ce? Cred ca pe asta trebuie sa o rezolve fix scoala, ministerul, parintii sa fie uniti si sa ceara o rezolvare, sa se consulte. Cat despre explicatii, iaca na! ii dai explicatia, daca ai una si daca nu, ce? Obliga copilul sa presteze la ora pana cand primeste directorul explicatie? Astea sunt detalii tehnice. Marunte. 

 

mie mi- o parut rau ca nu am facut in scoala. mi- a lipsit enorm o educatie din acest punct de vedere. Acum incerc sa astup " gaurile" . :( 

 

Lucia, eu cred ca tu faci confuzia entre doctrina religioasa si miturile care sunt in biblie.

 

Eu sunt inclinata sa cred ca daca s-ar fi facut ceva asemanator cu istoria greciei antice cu toti zeii si zeitele si "Legendele Olimpului" de Mitrea, si pentru religia istoria in Vechiul si Noul Testament mi-ar fi prins bine.

---

 

Intrebare la subiect : si cind face inspectii la ora de religie popa e cu un inspector scolar (cel de sector sau cel de specialitate) sau e singurel ? Si ce inspecteaza ?



#35
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 15:29

Nu inteleg de ce folosesti cuvintul discriminare atita timp cit scoala ofera ore de religie pentru toate confesiunile religioase. - ma refeream la discriminarea strict din punct de vedere al acestui tip de accord de care beneficiaza exclusive BOR.

Asta e un lucru ce ar trebui apreciat pentru ca.desi Romania este un stat crestin ortodox.ofera ore de religie pentru minoritatile relogioase. Romania nu este un stat crestin ortodox ci un stat laic.

Daca o face in zone unde ptedomina un anumit cult religios.vezi Transilvania cu zone preponderent catolice.e ok.nu vadinsa rationalitatea atunci cind scoala asigyra profesor de budism.pentru ca Gigel e singurul budist din scoala. - Daca citesti cu atentie ai sa vezi ca intr-una din postarile mele am spus ca acest lucru se intampla acolo unde sunt sifucienti solicitanti si professor disponibil.,, nu cand e un singur budist intr-un judet.



#36
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 15:50

Mik, da' de unde! Vorba Michellei la un alt topic, macar filmul lui Zeffirelli l- am vazut cu totii. O sa ma exprim mai din topor, precum o profana. La inceput a fost o singura Biserica  Crestina. Acolo s- au stabilit lucruri importante, ma gandesc ca nu in scop manipulator. Eu prefer sa o vaz asa. De ce? Pt ca au ramas lucruri batute in cuie si la catolici si la ortodocsi. Biserica Ortodoxa ( atentie! nu dau peste nas niciunei alte confesiuni, zic ce am priceput ) a ramas cu tot ce s- a stabilit atunci. Pt ea Cuvantul lui Dumnezeu e dogma. La catolici s- au schimbat niste lucruri. Ramanand la BO, ea ramas neschimbata pt ca asa scrie la Carte, ca nu avem voie sa schimbam nimic din Adevar. Sunt lucruri care ma depasesc. E, daca eu aveam parte de o invatatura crestin ortodocsa la timp, azi pt mine ramaneau mai putine semne de intrebare, mai multa deschidere si intelegere vis- a - vis de practicile crestin ortodoxe si mai putina carcoteala. Nu discut oameni care fac parte din Biserica, nu cred ca ceea ce spun e pt atei. Ei daca au ales altfel, nu au ce sa dezbata pe " regulile" Bisericii. Pt un crestin viata nu poate fi altfel decat dimpreuna cu Dumnezeu. Tot ce faci fara El, e pe barba ta, sa spun asa. De aici dogma crestin ortodoxa.


Editat de lucialu, 02 iunie 2014 - 15:51 .


#37
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 15:52

...unde peste 90la suta...zic si eu, ca nu stiu cifrs exact , din cetateni sunt crestini ortodoxi, cu certificat de botez.

Deci, daca se preda religie in scoala, normal sa se predea religia msjoritatii.

Romania este tara unde la recensamantul din 2011 au fost inregistrate peste 18 religii. Predominanta este cea ortodoxa (16.307.004 din 20.121.641 de persoane), urmata de cea romano-catolica (870.774).

sursa aici: http://www.infoo.ro/...WP583332KS.html

 

Eu fac parte din majoritate dar nu sunt de accord cu afirmatia conform careia asta ar fi un motiv pentru care numai religia ortodoxa ar trebui sa se predea in scoli. De fapt asta nu e subiect de dezbatere acum, legea le da dreptul, in anumite conditii, celorlalte confesiuni sa aiba ore de religie in scoli.

 

Normal mi s-ar parea sa se faca istoria religiilor si sa le dea copiillor o imagine de ansamblu, evident subliniind valorile crestinismului si ortodoxiei la orele de religie ortodoxa.

Dar sincer, ce se invata acum e mai mult dogma si in opinia mea ii indoctrineaza si mai mult ii indeprateaza de biserica, am mai dezbatut pe tema asta pe-aici. Mie directia pe care a luat-o studiul religiei in scoala nu-mi place.  Fi-miu in clasa a 6 a invata cate lumanari se pun pe masa la slujba sfantului Maslu si cati preoti slujesc la aceasta slujba. Sincer acum, la ce-l ajuta, sa cunoasca lucrurile astea, admitand ca nu va vrea sa se faca preot?


Editat de ramiris, 02 iunie 2014 - 16:03 .


#38
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 15:58

Mik, da' de unde! Vorba Michellei la un alt topic, macar filmul lui Zeffirelli l- am vazut cu totii. O sa ma exprim mai din topor, precum o profana. La inceput a fost o singura Biserica  Crestina. Acolo s- au stabilit lucruri importante, ma gandesc ca nu in scop manipulator. Eu prefer sa o vaz asa. De ce? Pt ca au ramas lucruri batute in cuie si la catolici si la ortodocsi. Biserica Ortodoxa ( atentie! nu dau peste nas niciunei alte confesiuni, zic ce am priceput ) a ramas cu tot ce s- a stabilit atunci. Pt ea Cuvantul lui Dumnezeu e dogma. La catolici s- au schimbat niste lucruri. Ramanand la BO, ea ramas neschimbata pt ca asa scrie la Carte, ca nu avem voie sa schimbam nimic din Adevar. Sunt lucruri care ma depasesc. E, daca eu aveam parte de o invatatura crestin ortodocsa la timp, azi pt mine ramaneau mai putine semne de intrebare, mai multa deschidere si intelegere vis- a - vis de practicile crestin ortodoxe si mai putina carcoteala. Nu discut oameni care fac parte din Biserica, nu cred ca ceea ce spun e pt atei. Ei daca au ales altfel, nu au ce sa dezbata pe " regulile" Bisericii. Pt un crestin viata nu poate fi altfel decat dimpreuna cu Dumnezeu. Tot ce faci fara El, e pe barba ta, sa spun asa. De aici dogma crestin ortodoxa.

 

Eu nu simt nevoia de dogma, ci aceea de cultura, iar  filmul lui Zefirelli (strict povestea) e doar o mica parte din ceea ce ar trebui sa stim, din punct de vedere cultural.

Sa nu ma luati cu "daca nu crezi, ajungi in iad", ca nu cred. Daca mi se spune ca "unii cred ca daca nu crezi ajungi in ceea ce numesc ei iad", asta e deja altceva.

 

Daca religia din scoli ar fi numai cultura, ar fi bine.



#39
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 16:13

Orice tip de acord al statului cu o terta organizatie care se reflecta asupra cetatenilor trebuie sa fie transparent si la dispozitia publicului. Acum trebuie sa admitem ca de fapt atata timp cat exista cetateni care iau de bun raspunsul ca "nu poti scoate copilul de la orele de religie", mediatizarea unui nou acord care le incalca drepturile va fi apa de ploaie. Insa putinii cetateni care azi isi cunosc dreturile si sunt dispusi sa se lupte pentru ele nu trebuie sa renunte, renuntarea nu va imbunatatii societatea, doar va perpetua modelul existent.

Nu vad de ce statul ar trebui sa interzica religia de orice fel ca materie optionala. Atata timp cat e optionala si are doritori nu poti sa o interzici oricat de laic ar fii statul. Ar trebui facute sondaje in randul parintilor si elevilor si lasati ei sa decida dintr-un subset de materii optionale pe care le doresc.



#40
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 17:45

Bun, inteleg religia ca materie de studii... DAR In mod oficial (pe site-ul Inspectoratului scolar judetean Gorj), Ministerul Educatiei lucreaza pentru BOR facand cercetari despre copiii de alte religii si famillile lor pentru a elabora strategii de combatere a "concurentei" bisericii ortodoxe. Comunicatul cere imperativ furnizarea de date personale si statistici privitoare la copii si familiile de orice alte religii decat cea ortodoxa ("eterodoxe") si despre "implicare preotului paroh în relaţia cu şcoala", pentru a le trimite BOR. Deci pe banii statului, folosind institutiile si angajatii statului si accesul acestora la informatii despre copiii cuprinsi in invatamantul obligatoriu, statul lucreaza pentru BOR.

 

 

”Va rog ca pana la 15 februarie sa imi trimiteti situatia din unitatile de invatamant unde predati cu urmatoarele:
- situatia cultelor neoprotante in scoală,
- numarul familiilor eterodoxe din localitatea respectiva şi dacă acestea dispun de casă de rugăciune,
- numele pastorului 
- felul şi frecvenţa activităţilor prozelitiste (acolo unde ele există),
- implicare preotului paroh în relaţia cu şcoala şi în activitatea de combatere a acestui fenomen.
Eu voi trimite Mitropoliei situatia pe care o voi primi, de aceea va rog sa respectati termenul si rog seriozitate!”

 

Aici link: http://isj.gj.edu.ro...r-de-religie-3/

 

Totusi, vi se pare normal acest lucru? Asta e treaba profesorului de religie?




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -