Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Octombrie 2014 (Bobocei de octombrie 2014) - 4

gravidute sarcina bebe octombrie 2014

196 raspunsuri la acest subiect

#31
Ana_26

Ana_26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 28 mai 2014 - 22:27

Referitor la data nasterii, pe 26 iulie o sa sarbatoresc si eu frumoasa varsta de 26 de ani :)

 Pupicei si o seara frumoasa [flo2]



#32
MihaelaMela

MihaelaMela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 29 mai 2014 - 08:17

Fetelor am fost ieri la ecografia morfologica trim II.

100% este fetita! URAAA!!!!

A fost foarte bine, a stat cuminte iar ecografia a durat aprox 1 ora. Fetita este sanatoasa, i-a verificat inimioara, i-a masurat cerebelul, manutele, piciorusele etc...

Din pacate nu a reusit sa vada dl dr daca mai este brida aceea amniotica dar mi-a spus sa stau linistita ca se rupe cand va creste.

Mi s-a luat o piatra de pe inima, va jur ca nu mai puteam abia asteptam sa vad ce face fata mea si cum arata.

In rest, AM PRIMIT SI GEANTA BEBELUSULUI  de care sunt foarte incantata si multumita! Multumesc inca odata Anda!

Voi ce mai faceti?



#33
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 29 mai 2014 - 08:38

Hopefull ma bucur ca ai revenit plina de vesti bune! Sa fie baieteii sanatosi (daca si al doilea se confirma) ! E clar ca la tine fiind doi distractia e dubla!


Haideti si restul burticilor cu pozici, sa vedem cu ce se lauda fiecare :)))

Silvia daaaa, pai saracutza Snuffy (pisicuta) a fost mai neglijata ca nu o mai dragalasesc eu ca de obicei, e mai mult iubita de tati acum, si ieri a prins un moment cand s-a lipit tare de mine (nu mai zis ca noaptea numai langa mine doarme). Oricum e ca fetita mea si tare tinem la ea amandoi :)

Ana - ma bucur ca ai simtiti si tu miscarile bebicului. Am cautat si eu la H&M acum ceva timp dar nu am gasit nimic ptr gravidute (probabil ca cel din SV e mai mic decat alte magazine si nu au...)

De nastere, eu ma gandeam sa aleg naturala, dar probabil cu epidurala, inca nu e nimic stabilit si am zis ca nu imi bat capul prea mult fiindca ajung sa imi fac griji si multe ganduri momentan inutile... cum o sa fie asa se va intampla, sa fie bebe sanatos.

Mihaela - FELICITARI ptr fetita si ptr gentuta ;)



#34
mytzyus

mytzyus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 191 mesaje

Postat 29 mai 2014 - 09:43

Abia asteptam sa trecem toate de perioada chinuitoare din primul trimestru si sa incepem cu vestilr bune! E asa placut sa citesc ca bebeii sunt bine, ca se joaca prin burtici, ca au inceput sa se vada burticile :) 

Si burtica mea a inceput sa se vada binisor si saptamana trecuta in Careffour am crezut ca mor de rusine cand m-a vazut un superviser ca stau la coada la casa si nu am fost chemata in fata la casa speciala pentru gravide si a inceput sa tipe in gura mare dupa casiera...ca ea doarme in front si eu stau la coada [doh] Va spun sincer..ca nu m-am simtit atat de penibil in viata mea! Daca eram cu burta la gura si abia ma mai tineam pe picioare..poate ca ma duceam singura la casa speciala, dar asa.. Voi ati trecut prin experiente d-astea de cand cu burtica? 

Anda, sa stii ca si motanul mea doarme fix la fel de cand cu burtica. Seara cand suntem la tv se baga cu forta la mine intre picioare si cu capul si o labuta pe burtica. Din pacate..sambata l-a lovit masina si are o fisura destul de serioasa de sold si mi-e frica sa il mai iau cu mine noaptea sa nu il lovesc din greseala, el fiind obisnuit sa doarma la mine in brate. Din fericire o sa se faca bine si de data asta..dar am trecut printr-o sperietura zdravana cand l-am vazut cum se chinuia sa mearga in 3 picioare. Tremuram ca varga la doctor si cand i-a facut radiografia si l-a tras de labute a inceput sa planga in asa hal ca m-au lasat picioarele. Pisoiul asta e ca si copilul meu.. 

Voua cum vi se par preturile la chestiile de bebelusi? Pe mine ma scot din minti diferentele enorme de preturi dintre magazinele noastre si cele din afara. Noi ne-am hotarat sa ne facem cumparaturile majore de pe amazon..cu tot cu transport si comisionul firmei care le aduce tot nu ajungem la preturile din tara..si sa nu mai zic si de calitate..

 

Ziua mea a fost pe 27.04 cand am implinit 27 de ani :)

 

Acum ceva timp se vorbea de o intalnire cand se mai incalzeste. Ce ziceti..cand ne vedem la o inghetata si o limonada?



#35
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 29 mai 2014 - 10:23

vaaaai saracutul pisoi, sper sa-i treaca repede, stiu ca e greu sa-l vezi cum sufera...ca si a mea a avut 2 abcese mari pe abdomen vara trecuta si nu misca absolut deloc, nu manca, nu bea apa, NU misca...doar deschidea ochii si plangea cand o atingeam..dar i-a trecut pana la urma cu antibitotice si multa grija...Cred ca pisicile sunt mult subestimate [:)] ea e fetita noastra si acum vine baietelul [:D]

 

Experiente cu burtica am avut doar una la piata, m-am dus sa cumpar capsuni si ma uitam in jur sa vad ce mai este, preturi, etc, si doamna s-a uitat duios la mine si m-a intrebat daca nu mi-e pofta de ceva, sa-i spun ca ea-mi da [:I] evident nu am profitat de bunatatea ei, poate ca nici nu imi era pofta, dar data viitoare cine stie :)))

 

Sincer, si noi ne uitam acum vreo 2 saptamani pe amazon si am vazut ca preturile sunt mult mai bune, chiar si tati si-a cumparat o trusa de scule de calitate si la un pret bun.

Iar produsele pentru bebe mi se par si mie exagerate...Inca nu stiu de unde vom cumpara diverse...mai vedem...



#36
hopefull

hopefull

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 141 mesaje

Postat 29 mai 2014 - 10:30

Hristos s-a inaltat!

Multumesc, Anda! [:)]​ Eu tot sper sa fie si-o fetita cu codite, pentru tati! [bbfata]

Mytzy, nu-mi spune de preturi ca ma ia groaza [fal] .........dar sper sa ne descurcam!

Fetelor, aseara am zis ca dorm si eu in sfarsit, pe la 0.30.....ti-ai gasit! Taman cand m-am bagat la nani l-a apucat pe flacaul meu (cel confirmat) inghionteala, [haibat]  ca el e asezat pe stanga si-l deranja probabil ca stateam pe partea lui! Pana acum, chiar daca adormeam tarziu (0.30 e ora mea "normala" de bagat la nani), dormeam dimineata pana pe la 11  [:D] .....dar ce te faci ca picii mei au program de inviorare la 8?!?! [aerob]  [aerob] 

Sper sa nu fie asta programul si dupa ce s-or naste, ca o sa fiu zombi!

Pupam cu drag picii si burticile!  [pup]  [pup]  [pup]



#37
deyutza_zack

deyutza_zack
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 29 mai 2014 - 10:36

Scuze fetelor....cum ziceam nu mai am rabdare :D dpn 05.10.2014. Pe 11 iunie avem morfologia de trim 2....am emotii...sper sa fie ok



#38
Ana_26

Ana_26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 29 mai 2014 - 10:36

 Anda, eu nu mi-am luat blugii din Ro, ci din It dar stiu ca si la H&M in Constanta aveau sectiune de gravide, dar probabil cum ai spus si tu in SV sunt mai mici magazinele. Deasemenea cred ca poti sa cauti in LC Waikiki si C&A(nu stiu sigur daca exista in zona ta).O alternativa ar fi comenzile online, pe asos.com au o sectiune frumoasa pentru gravide, mai ales rochite. Va tin la curent cand ma hotarasc sa dau comanda.
  Cat despre nastere, mie imi este frica in aceeasi masura de ambele variante, am auzit/citit povesti despre nasteri naturale frumoase dar si tragice si la fel si depre cezariene. Pana acum eu inclin spre cezariana, dar ma mai gandesc, o sa discut cu medicul si o sa ma informez cat pot eu de bine si sper sa iau decizia corecta.
 
   Mytzyus, din fericire eu pot spune ca momentan la mine a trecut perioada grea, cel putin de o vreme ma simt bine, nu mai am probleme cu greturile daca mananc la timp. Atat doar ca obosesc destul de repede si burtica a inceput sa ma incomodeze cand ma aplec.
   Cat despre preturi, eu o sa iau caruciorul de aici din Italia, a vazut sotul unul si i-a placut foarte mult, are un pret destul de mare dar pentru un produs pe care il vom folosi circa 3 ani, eu zic ca se merita. Hainute am inceput sa iau deja, patutul voi lua unul petru perioada din Ro si apoi unul pentru cand voi reveni in It. As vrea si un sistem de purtare, dar inca nu m-am hotarat la ceva anume, iar restul accesoriilor le voi lua pe parcurs de pe unde le voi gasi.
Apropo, v-ati facut vreun fel de lista cu cele necesare? Vreti sa impartasim ceea ce am cumparat sau avem de gand sa cumparam?


#39
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 29 mai 2014 - 10:59

Emotiile [:)]  Bine ai venit si mai oficial deyutza [flo2] [flo2]  Succes la morfo si sa ne spui si noua daca e cu fundita sau papion ;)

 

Ana, am inercat si la C&A, tot nimic...plus alte magazine de prin mall...degeaba, parca nu mai sunt gravide, dar ma descurc eu, incep sa folosesc la blugi un elastic de par trecut prin gaura nasturelui si merge binisor - mamicile sunt inventive, nu? [:D]  In rest bluzite largute am, plus ca mi-a imprumutat o verisoara ce a fost gravida recent cateva bluzite/camasi.

Saptamana viitoare am vazut ca vor veni la Lidl niste pantaloni de gravidute, mai de purtat prin casa, cred ca o sa fac o tura pe acolo...

In rest cumparaturi mari nu prea am facut, am luat doar un singur body ptr bebe acum ceva timp in urma si cate produse de ingrijire tot ptr bebe (sampon, ulei, o suzeta, ptr colici, etc.), niste produse ptr stimulaea lactatiei, o burtiera...si mai iau intre timp lucrusoare, ce si cand imi fac cu ochiul [:D]



#40
schumpi

schumpi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 29 mai 2014 - 11:35

Buna dragelor
Va anuntul si eu cu drag ca dupa morfologia de trimestrul 2 am aflat ca o sa avem o fetita!!!!
Nu e 100% sigur ptr ca nu a prea vrut sa stea cuminte si sa ne arate dar dr asa a zis ca pare.
In rest, suntem bine, sanatosi si crestem. Bebita a dat din picioare deja dar in general este destul de cumintica.
Anda eu mi-am gasit hainute dragute la c&a. Nu la gravide, la raioanele de haine obisnuite.
Va pup



Etichetat si cu gravidute, sarcina, bebe, octombrie, 2014

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -