Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 2 voturi

Deochiul... Adevarat sau nu?


70 raspunsuri la acest subiect

#61
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 19 mai 2014 - 23:20

micky te rog sa nu interpreztezi gresit mesajul meu. nu vreau sa spun ca daca sotul a pierdut buletinul , gata e semn rau...



#62
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 19 mai 2014 - 23:42

eu incerc sa interpretez aceste semne si prin rugaciune sa le consider ca fiind de la Dumnezeu.

 

pt mult timp pe fiecare saptamana visam o fosta colega e liceu (in realitate am auzit ca ar fi innebunit la propriu, datorita unor evenimente grele).

deci mult timp nu-mi puteam explica de ce o visez, atita timp nu ma gindeam la ea, nu am mai vazut-o de 20 de ani.... 

pana cand o doamna in virsta credincioasa (nu stiiu cum mi-a venit sa impartasesc aceata experienta cu ea), dar mi-a spus ca acea fata cand o visez are nevoie de rugaciune. si asa am facut si fac acum o visez mult mai rar si ma rog pentru ea de fiecare data.

 

cat despre semne unele sunt foarte evidente si cel putin in viata mea nu le pot considera coincidente....prea multe, prea evidente. 

in general cand e sa fie...e...se deschid toate usile.

cand e sa nu fie, consider ca nu e vrerea lui Dumnezeu si intotdeauna s-a dovedit ca schimbarea care s-a produsa fost intotdeauna buna. 

 

mi-e greu sa spun ca nu cred in vise, nu la modul general adic ace inseamna cutare...sau cutare...ori sa am o carte de vise. dar mi s-a intimplat ca sa visez exact ce aveam nevoie, si in general visele importante le consider ca mesaj de la Dumnezeu.

 

in schimb categoric nu sunt pt dat in bobi, deschis cartea, dat in carti...a afla viitorul e total impotrivva dorintei lui Dumnezeu. nu zic ca nu pot fi adevarate, pot sa fie dar nu vin de l aDumnezeu.

mi-e mi-a dat cineva in carti cand aveam vreo 20 de ani...si cu f multe detalii mi-a "citit" viitorul...brrr...a fost ff aiurea...dar adevarat...si as fi preferat sa nu stiu.

michelle si mama mea a patit o chestie din asta cu datul in carti. Inainte de a se casatori pe cand era inca fata astepta un autobuz undeva si a venit la ea o doamna in varsta si a tot insistat sa ii dea mana sa ii citeasca viitorul. Dupa multe multe insistente mama mea a cedat pentru a scapa de ea si acea doamna i-a spus ca va avea 5 copii dintre care unul o sa ii moara si i-a dat si mai multe detalii despre tatal meu si despre viata ei..

 

Eu am auzit din gresala aceste povesti pe cand aveam varsta de vreo 9 ani si cred ca vreun an de zile m-au bantuit, Jucam ascunsa cu cativa copii si m-am ascuns in salon in spatele unei flori mari si mama mea nu m-a vazut. Ea povestea cu prietena ei ca toate lucrurile s-au intamplat desi au trecut atatia ani si ca e ingrozita ca se va intampla si cel cu moartea, noi atunci fiind cinci copii.

 

Atata mi-a trebuit sa aud ca am si inceput sa ma gandesc pe rand fara care dintre fratii mei mi-ar fi mai usor si mi-am dat seama ca ar fi ingrozitor sa se intample asta.. asa ca timp de aproape un an singurul meu motiv de rugaciune a fost ca mama mea sa mai imi faca un fratior ca semn ca nu se va adeveri ceea ce a spus acea doamna. Absolut in fiecare zi plangeam in secret si ma rugam sa mai vina un fratior sau o surioara.

Si dupa un an a si venit. Asa ca semnul mi s-a implinit si nu cred ca e o coincidenta.

 

De atunci au trecut 12 ani dar tot nu o sa uit niciodata intamplarea care m-a marcat desi eram doar o copila...



#63
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 20 mai 2014 - 07:35

m deschis subiect eparat penntru cine doreste sa discute despre sincronicitate.

http://comunitate.de...i-destin-semne/

 

Am mutat cateva mesaje acolo.



#64
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 20 mai 2014 - 08:49



Dana, daca tu te impiedi sistematic de gunoiul pus de tine, nu-i semn bun, mama draga ! [:)]

 

Semnele sunt lucruri extra-ordinare (adica iesite din comun, nu neaparat periculoase).

In general, din pacate, primim semne si nu suntem capabili sau nu vrem sa intelegem ceva din ele.

 

Intr-un inceput de saptamina, luni dimineata, un pestisor mare si frumos a sarit din acvariu, l-am gasit mort, inca umed. Seara sotul a avut un necaz mare cu masina, fara sa fie foarte grav, si abia atunci am inteles ca incepe o serie neagra. 2 zile dupa mi-am rupt aiurea o glezna. In timpul saptaminii in familia sotului s-au primit vesti de sanatate proaste. Si cind ma gindesc ca pentru atunci cind am gasit pestisorul, mi-a trecut prin cap o singura fractiune de secunda ca nu-i a bine si m-am apucat sa fac bancuri. Dupa primul eveniment nefast am inteles si am stat cu inima strinsa, insa fara sa pot impiedica relele sa se adune.

 

Am totusi un dubiu cu clarviziunea fata de propria persoana sau fata de cei din familie. Cel putin la mine nu prea merge.

Nu Mik,ma impiedicam(in mesajul anterior [:-)))] [:-)))] )de gunoiul ce nu-l dusesem seara,din lene ,din neglijenta! [:D]

 

Mik,dar care e legatura dintre pestisorul sarit din acvariu si problemele aparute anterior?Adica care e explicatia dupa tine?Nu cumva mintea ta care a asociat chiar si pentru o fractiune de secunda,moartea pestisorului cu ceva evenimente negative...e vinovata?

 

Chiar vreau sa aflu explicatia pestisorului...uite chiar nu vad coincidenta,semnul,legatura dintre el si restul evenimentelor petrecute.

 

Sau poate nu am eu destule informatii despre aceste coincidente/semne...

Despre semne,pentru mine exemplul anterior cu trecerea de pietoni ...e un semn,insa nu m-as fi gincit niciodata ca un pestisor ,sarit din acvariu,poate reprezenta unul...

 

 

Dana


Editat de andacos, 20 mai 2014 - 08:53 .


#65
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 20 mai 2014 - 09:51

Dana, moartea pestisorului era primul semn de ceea ce urma sa se intimple dupa.

 

( [:)] , stiu, e foarte ciudat ca cineva sa-ti spuna in secolul 21 asa ceva).

 

Evenimentele ciudate sau rele/bune, apar cumva anuntate, sau de gindurile proprii sau de semne exterioare.



#66
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 20 mai 2014 - 10:15

Dana, moartea pestisorului era primul semn de ceea ce urma sa se intimple dupa.

 

( [:)] , stiu, e foarte ciudat ca cineva sa-ti spuna in secolul 21 asa ceva).

 

Evenimentele ciudate sau rele/bune, apar cumva anuntate, sau de gindurile proprii sau de semne exterioare.

Asta am inteles...insa de ce ,de unde analogia asta dintre moartea pestisorului si evenimentele neplacute ce au urmat?

 

Asta nu reusesc sa inteleg...legatura dintre ele,de ce ai asociat moartea pestisorului cu evenimentele neplacute?

 

Ceva te-a facut sa faci asta...ei ...ce e acel ceva?

 

Dana



#67
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 20 mai 2014 - 10:19

Mie mi mor pesti, unii salta din apa, altii de moarte naturala insa eu nu am putut lega asta de nimic . Sa merg sa bat in lemn :-)



#68
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 20 mai 2014 - 10:59

Pestisorul a fost doar semnul de inceput.

 

Asta am inteles...insa de ce ,de unde analogia asta dintre moartea pestisorului si evenimentele neplacute ce au urmat?

 

Asta nu reusesc sa inteleg...legatura dintre ele,de ce ai asociat moartea pestisorului cu evenimentele neplacute?

 

Ceva te-a facut sa faci asta...ei ...ce e acel ceva?

 

Dana

 

Nu, n-ai inteles. [:)]

Moartea pestisorului (intr-o luni dimineata) a fost un semn de inceput ca saptamina o sa fie nasoala.



#69
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 20 mai 2014 - 11:18


Moartea pestisorului (intr-o luni dimineata) a fost un semn de inceput ca saptamina o sa fie nasoala.

Cred ca specificatia asta face totul!

 

Acum am inteles ce ai vrut sa spui,insa fara detaliul asta...nu vedeam legatura!

 

edit.vad ca ai spus in mesajul respectiv detaliul...insa eu nu l-am bagat in seama,decit acum cind l-ai rescris.Eram fixata pe moartea pestisorului si evenimentele ce au urmat!

 

Dana


Editat de andacos, 20 mai 2014 - 11:20 .


#70
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 20 mai 2014 - 11:52

Dana, [flo2] . Scrisesem in mesajul initial de luni, miercuri si sfirsitul de saptamina.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -