Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copilul stangaci la scoala!

stangaci scoala scriere

36 raspunsuri la acest subiect

#11
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 15 mai 2014 - 07:48

Eu nu stiu s aspun nimic la subiect...voiam doar sa-i spun Laurei ca asa scris frumos...n-am vazut demult!!!!!!Foarte frumos scrie!

 

Da' baiatul(ca la capitolul asta stiu mai multe [:-)))] )nu ne arati cum scria? [fri]

 

Dana

 

 

Intre timp amandoi si-au mai schimbat scrisul, ea scrie mic (chiar am avut o problema cand a trecut pe dictando scria atat de mic incat se confundau unele litere intre ele)  si repejor, el a ramas artist: rotunjeste si "picteaza" literele, scrie mai incet si mai putin cursiv, se opreste la fiecare punct si virgula ce trebuie puse la i, la tz, la sh.  



#12
irina_helena

irina_helena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 15 mai 2014 - 07:54

Laura, ce frumos scrie! Si cata naturalete in tinerea stiloului! Sper sa ajunga si Razvan la fel. Cand ma gandesc la cum tine acum creionul...brrr...



#13
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 15 mai 2014 - 07:55

Daria fiica-mea mai mica este stangace. Nimeni nu i-a soilcitat sa faca ceva cu dreapta. Stiu doar ca i-am cumparat stilou pt mana stanga. In rest scrie absolut normal. Si noua ni sa spus ca este o greseala sa se forteze sa scrie cu dreapta pentru ca asa e normal pt ei si rezultatul daca-i fortam va fi mai prost ca nu va fi nici cu dreapta bine si va pierde si stanga.



#14
cristinacsa

cristinacsa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 802 mesaje

Postat 15 mai 2014 - 08:11

Si una dintre gemenele mele e stangace, dar n-a obligat-o nimeni sa scrie cu dreapta...In clasele 1-4 au fost in clasa 7 stangaci...Acum , in clasa a cincea, sunt doar 2...

Aproape de finalul clasei a patra,,inainte cu o saptamana de examenul de engleza, Carina si-a rupt mana stanga...In cateva zile ainvatat sa scrie cu dreapta, nu la fel de frumos, dar citibil...



#15
irina_helena

irina_helena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 15 mai 2014 - 08:13

O sa-l las sa tina creionul cum vrea! Doar nu l-o tine cu toata mana pana la liceu! Fiecare cu ritmul lui.

Cel mai mult m-a uimit doamna. Din cauza asta, incercand de fapt sa-mi protejez copilul de bunele ei intentii, am zis ca trebuie sa fiu innaintea ei cu initiativa de a-mi invata copilul sa tina corect intre degetele, dar cu ce mana vrea, instrumentul de scris. Cred ca am gresit. Preocuparea mea ar trebui sa fie doamna, sa nu-l preseze inutil pe fii-miu.



#16
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 15 mai 2014 - 08:55

irina, pana una-alta, cumpara-i copilului instrumente de scris pentru stangaci. exista si foarfeca pentru stangaci (pentru activitatile de decupat).

http://www.e-stangac...i-stangaci.html

 

iata doua filmulete. n-ar fi rau sa le vada si doamna educatoare.

https://www.youtube....h?v=fRk_t49dZ2Q

 

https://www.youtube....h?v=dZGyDtQ3S1M



#17
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 15 mai 2014 - 10:17

Eu i-am cumparat fetei stilou pt stangaci, dar tot cu pixul ala se descurca mai bine. 



#18
Ginger01

Ginger01

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 888 mesaje

Postat 15 mai 2014 - 12:08

Nu sunt de acord cu corectatul.

Am doi gemeni de 6,6 ani .Acum termina primul an de scoala.

Unul e dreptaci iar altul e stangaci.Am observat asta imediat dupa nastere.Scrie, mananca ,  se piaptana , practic face tot cu stanga .Pediatra , educatoarele de gradi si profesorii de la scoala mi-au spus sa nu incerc sa-l fortez sa faca nimic cu dreapta .Scrie foarte frumos, deseneaza si e foarte atent la toate detaliile ceea ce nu pot spune de cel care scrie cu dreapta.

A incercat el singur sa scrie cu dreapta ca frate-sau dar nu poate,nici lingura sau furculita nu poate sa o foloseasca cu drapta ca scapa tot din ea.

Nu am sa-l fortez , nici nu am sa incerc sa-l oblig sa faca nimic cu dreapta ca nu are rost.

Sa citesti pe net si o sa intelegi mai multe.



#19
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 15 mai 2014 - 12:21

uite un alt link.

 

I-am printat schema ce arata cum se tin foaia, stiloul si pozitia mainii si am lipit-o pe un perete langa birou. O alta copie am pus sub invelitoarea de pe birou care e transparenta.

 

Este refractar cand ii atrag atentia cum sa scrie pentru ca s-a invatat in stilul classic al stangacilor. Uneori il mai vad ca se uita la foaie si incearca dar revine la pozitia initiala.

 

Mult success!

 

In schimb am vazut la IKEA un copil, adolescent, scriind cu stanga. Scria conform teoriei. Ei bine, scria atat de elegant si frumos ca i l-am aratat si lu' fii-miu.


Editat de AdiS, 15 mai 2014 - 13:19 .


#20
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 15 mai 2014 - 12:28

Mi-am adus aminte un aspect. Nu incerca sa il inveti cum sa scrie cu stanga daca tu esti dreptace. Am citit ca pentru ai arata, sa te asezi in fata lui si sa scrii normal cu dreapta. Atunci el va scrie dupa tine in oglinda. Acelasi lucru sa faca si educatoarea. Deci ii va fi f simplu si nu mai are a se plange ca nu stie pentru ca este dreptace.

 

asta e faina doar ca trebuie sa aiba si copilul sa stea la lectia pe care vrei sa I-o predai. Al meu nu sta si, in general, trebuie sa il las pe el sa experimenteze.

 

Eu am printat poza respectiva si le-am dus-o la gradi sa o lipeasca pe pereti langa alte chestii. Apoi au pus in format mai dragut.





Etichetat si cu stangaci, scoala, scriere

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -