Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de sept-oct 2012 (3)


412 raspunsuri la acest subiect

#391
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 19 august 2014 - 15:26

Hello, hello!

 

Norma, Oli, felicitari pentru concediul care a decurs bine! Oli, vazui poze pe FB, sunteti mortali!

 

Gabi, multumesc de sfaturi, Luca a fost f deschis, probabil se schimbase gustul sau ceva, m-au intepat un pic de tot, apoi cu frunzele de varza si masaj a trecut cu totul. 

 

Problema este ca mi-e dor sa il alaptez. Sunt culmea, nu? 

 

Va scriu mai pe seara mai multe, acum am companie. Pupicei!



#392
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 20 august 2014 - 12:32

Kyt, ma bucur ca a mers atat de usor intarcatul!!!
Norma, bine ai revenit! Cum a fost reintalnirea cu Andrei?

Corina, cand incepi serviciul?

#393
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 20 august 2014 - 13:10

Hello,

 

f bine a decurs intalnirea. Pe cand l-au adus ai mei eram deja despachetati, cu dusul facut, chiar si cu aspiratorul am dat. Asa ca am mancat repede si am iesit afara cu el. I-am adus cadou (dupa indelungi cautari prin Roma) un scooter de jucarie verde (la telefon de cate ori vorbeam ne spunea "mami tati oma moto ede dei dei - mami si tati de la roma sa ii aduca la Andrei moto verde".

 

A dormit bine, de la 22 la 7.20, am reusit sa ma odihnesc si eu si incerc acum dupa ce scriu sa mai dorm putin. Azi a papat un ou fiert cu paine cu unt si rosie. Struguri in parc si ciorba de ardei umpluti (fara ardei i-am dat) facuta de mama. Apoi va manca tocanita si deseara paine cu unt si dulceata.

Va salut si astept sa mai citesc ce nazdravanii mai fac boboceii vostri.



#394
papelusca

papelusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.114 mesaje

Postat 21 august 2014 - 05:13

hello hello,

Kytana, bine ca ai scapat! sa stii ca si eu am fost nostalgica, si acum, dupa 4 luni de la intarcare am momente cand imi pare rau. am avut doua dati cand s-a jucat cu sanii si mai mai imi venea sa-i pun gura pe san  [batcap] . Dar stiu ca nevoia nu este a lui, ci a mea; ma face pe mine sa ma simt indispensabila si importanta, cea mai importanta in viata lui. Dar crestem si noi odata cu ei, si invatam sa let go.

 

Norma, sa va fie de bine plimbarea!  si Andrei sa stapaneasca sanatos scooter-ul.

 

Oli, am vz poze pe fbk. Maica, dar ce-ti tb sa slabesti? esti slaba, femeie! Maya e super dulce!



#395
papelusca

papelusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.114 mesaje

Postat 21 august 2014 - 05:24

acum despre noi- cred ca-i mai ies masele ca se trezeste noaptea plangand, dar se linisteste usor. ziua tot isi baga degetele adanc in gura. Nu i-am dat inca nimic pt durere, desi azi dupa ce am venit de la servici a plans mult, nu stiu ce a avut! isi tot baga degetele-n gura, dar daca il lasam si mergeam la baie sau pregateam rucsacul sa iesim afara... mama ce-a mai plans! il luam in brate, se lipea de mine, se linistea. il puneam pe canapea- totul bine. plecam de lga el- ok. si apoi iar se punea pe plans. din fericire afara si-a revenit, n-a mai avut nimic.

 

Din sept. il duc la daycare / gradinita 3 zile pe sapt. Sapt. viitoare merg cu el cate 4 ore dimineata, sa se acomodeze. Aici nu prea sunt group daycare/ gradinite mari pt copii sub 3 ani. sunt insa multe family daycare (acasa la oameni, au licenta au ba). Nu vroiam sa-l duc la family daycare ca daca nu cunosti, nu ai referinte- e greu sa stii cat de bine se ocupa de copii. Dar am gasit unul aproape, am mers si-am vizitat, pare ok. Ok, nici super nici nasol. Am zis sa incercam, daca nu ne place nu-l mai ducem. Sunt mai confortabila sa-l ducem ca si incepe sa vb si sper ca va putea povesti in cateva luni sa ne dam seama dca e tratat ok.

L-am mai inscris la un Montessori pt dupa 3 ani. Imi place metoda asta, desi mi-e putin teama ca se pot simti copiii neintegrati cand intra la scoala in sistemul de shablon. mai cercetez, este timp pana atunci.

 

si cam atat... e tare scump, ma inteleg bine cu el in general. sambata parca m-a turbat, m-am tinut tare sa ma controlez, pana la sf. zilei eram ok amandoi, dar m-a incercat bine de tot.

cred ca ma indrept spre pat, zilele astea am tot fost treaza ba de la 2 am, ba de la 3, ca se trezea plangand, il alinam si... gata somnul, fugea! sunt ok totusi dar sigur clakez zilele astea daca nu recuperez din somn.

 

sa aveti o zi faina!



#396
papelusca

papelusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.114 mesaje

Postat 21 august 2014 - 05:28

[deziuata]  [acor]  [am]  [RO]

La multi ani Ilaria Rita! Patricbebe, sa-ti traiasca printesa! sa fie sanatoasa si sa fiti mereu fericiti ca acum!

(la mine inca e 20 august, asa ca fac urarile la timp)

 

prima bobocica de doi anisori!!!!

 

Patricia, da un semn te rog, o poza cu aniversata daca se poate.

 

pupici!



#397
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 21 august 2014 - 06:16

Hello,

Gabi am citit si noi f mult despre metoda Montessori si aceeasi problema si avem si noi, legata de integrarea in sistemul"șablon" (cum ai spus tu).
Din păcate planurile mele s-au cam dat peste cap. Eu mi-am propus sa merg la job din 1 octombrie, stiind ca singurul impediment era ca nu primesc o luna indemnizația. Ieri am citit din nou normele de aplicare si acolo scrie ca trebuie sa îmi fac pe ultima luna (pt ca nu sta sotul) cerere la angajator pt concediu fara salar. Dar asta chiar nu o voi face pt ca îmi e groaza. Si dintr-o data m-am trezit ca mai am ffffffff Putin si mă duc la servici. Offfffff. Andrei va sta la ai mei de pe la 7.45 la 17. Parca nu îmi vine sa cred ce se întâmplă, adică nu sunt pregătită încă sa stau atât de mult timp departe de el. Cred ca fi f greu.

#398
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 21 august 2014 - 06:21

Si Andrei e cu degetele in gura si îmi ia mana, gelul si mă,pune să îl masez cu gel. Cred ca ii ies masele dar eu nu simt nimic. Nu plânge, nu e mârâit dar se scarpina mult.

Gabi - cred ca esti frântă daca dormi atât de Putin. Îmi pare rău, sper sa recuperezi.
As fi vrut sa mergem la Salina de la Praidvo saptamana in septembrie dar ......ni s-au dat planurile peste cap. Nu stiu când voi mai avea concediu dar sper sa ajungem anul asta.

Gabi - sigur mi-ai zis dar am uitat. Care e schema nationala,de vaccinuri obligatorii la voi?

#399
corinuka_g

corinuka_g

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 953 mesaje

Postat 21 august 2014 - 14:43

hello gagici!

 

oli ce minivacanta frumoasa ati avut! un adevarat maraton...da, zic si io ca esti slaba..

norma ma bucur ca ati avut un miniconcediu frumos..

kytana felicitari pentru toate vestile bune!

gabi ce fain ca-l poti duce undeva pe stef..e bine si pentru el si pentru tine..sper sa se acomodeze si sa-i placa..

 

noi n-avem noutati...obisnuita rutina (papa, joaca, parc, somn, etc.)...dinti nu au mai iesit, inca nu avem caninii...la olita nu face, sta pe ea,dar face langa..cred ca-i vine prea repede si nu apuca sa zica, pentru ca se pune in pozitie si zice pipi, dar in momentul ala isi da drumul..

 

cu job-ul nu am nici noutati, nici mari sperante...cv-ul meu a fost vizualizat, dar inca nu am fost chemata la interviuri...am aplicat si pentru posturi de asistent farmacist (infarmacii sau depozite) si pentru referent/administrator resurse umane/personal (meseria mea de baza)...mai astept..

serviciul trebuia sa-l incep pe 19 august, dar mi-am luat o luna de concediu fara plata sa nu-mi intrerup vechimea (si asa stam bine cu banii, ha-ha) si ma voi duce la munca (la vechiul job daca nu apare ceva) fix pe 18 septembrie, de ziua lui david...

 

cam astea despre noi, va pupam!



#400
stella87

stella87

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 21 august 2014 - 15:27

Buna fetelor, iaca veniram si noi la raport! [flor]

 

Scriu pe fuga,ca Matei doarme langa mine si daca incepe foiala s-a zis cu scrisul meu [batcap] . Am facut rmn-ul si ni s-a confirmat ca problema este neurologica adica, Matei are hipoplazie cerebeloasa, este vorba despre faptul ca cerebelul este subdezvoltat.. asa a fost din nastere, nu este progresiv, deci mai rau de atat nu vom fi, doar mai bine, cu mult optimism si terapie. Creierul mare este in regula si alte chestii p-acolo cu care nu va mai incarc, problema este doar la cerebel care se ocupa cu miscarea. De asta am avut hipotonie si probleme de coordonare si echilibru...

 

Oricum, ceea ce conteaza e ca Matei progreseaza si in sfarsit merge de-a busilea! Pt noi e o mare realizare si primul semn concret ca va merge si in picioare, ca avem sanse reale de recuperare motorie totala. Cu psihicul stam mai bine decat cu fizicul, ne-a zis neurologul, insa este in urma, dar de recuperat  o va face tot prin terapie. Acum eu zic ca e bine, imita sunete, cere apa, pune jucarii la loc in cutie, imi ofera obiecte, apasa butonul ca sa inceapa muzica, sunt lucruri pe care nu le facea si dupa care tanjeam... A avut in ultima luna un salt fantastic, s-a dezghetat parca, e f prezent, te fixeaza cu privirea, iti bombane pe limba lui daca il intrebi ceva... Acum tanjesc dupa altele... sa-mi raspunda cu da sau nu si sa arate cu degetul si multe altele, insa sunt multumita ca il vad asa empatic, ambitios si vesel.

 

Va pup si ma pun sa citesc din urma!




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -