Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de sept-oct 2012 (3)


412 raspunsuri la acest subiect

#321
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 24 iulie 2014 - 15:40

Hello,
ce faceti voi?
Eu astept sa se trezească piciul. Azi dimineata a dormit pana la 8.20 fara întrerupere de la 22.10. M-am trezit si eu odihnita. A păpat gris cu lapte si caise, pepene galben afara si supa crema de dovlecel. După trezire avem tocănita de pui si seara chec cu caise si iaurt.
Mai scrieri si voi meniuri daca aveti timp please. Mă simt in pana de idei. Ieri seara a mâncat covrig si pepene galben. Atât.

#322
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 24 iulie 2014 - 16:15

Norma, crede-ma ca Luca la cat mananca nici nu am ce sa gatesc. Se pare ca nu vrea absolut deloc sa incerce ceva nou. Azi dimineata a papat muesli cu lapte, fructele le refuza cu indarjire, accepta doar bananele si alea o zi da una ba, iaurt nu mai vrea, de unde il laudam... eu nu pot gati mult pt ca dl Pinguin mananca la munca si vine satul si pana acum am aruncat de 3x mancarea...

 

Eu nu pot manca pt ca ma chinuie niste greturi si tot asa... Ce am mai gatit a fost o supa crema de cartofi, mai mult s-a jucat in ea si am incercat paste. Nici nu a vrut sa le vada, dar in supa de pui ar fi mancat doar teiteii... 

 

Cum sa il conving sa incerce chestii noi? E curios cand gatesc dar cand ii ofer se stramba, intoarce capul si fuge. :( Ma cam dispera ca nu mai stiu ce sa fac.

 

Va scriu ce accepta: muesli, ovaz, cereale pt copiii cu lapte, orez si gris cu lapte, mamaliguta cu branza si smantana, supita de pui cu galuste/teitei, ciorbita de legume, ciorbita cam de orice fel ce-i drept si paine... paine cat cuprinde! Suc de fructe daca ii fac bea, daca ii pun afine in gris le mananca, altfel le refuza. Mai accepta smoothie-uri. Lista e scurta.

 

Any ideas, please?



#323
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 24 iulie 2014 - 16:25

Norma, tu cum ii dai fructele? Le accepta bucatele?



#324
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 24 iulie 2014 - 19:46

Da Kytana, fructele le mananca bucati pe la ora 11 in parc. Le duc intr-o cutiuță si le papa in timp ce se joaca. Eu ii tot dau, daca mă iau cu povesti si uit sa ii mai bag in gurita striga mamiiiii si deschide gura. Cu fructele chiar nu am probleme.

#325
papelusca

papelusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.114 mesaje

Postat 25 iulie 2014 - 05:35

Oli, ma bucur ca sunteti bine. Sper sa ai un program mai lejer acum. Se pare ca esti multumita de job-ul asta, asa-i?

 

Eu ii dau fructele intregi; daca taiem gata, incepe sa planga! si se supara tare si de obicei nu mai vrea, ca i se rupe firul de nervi si suparare :))) Mananca f bine fructe- mere, pere, nectarine, capsuni, portocale, afine, pepene rosu. Spre dezamagirea mea nu ii plac ciresele- eu sunt innebunita dupa ele! DAR azi mi-a zis taica-su ca a mancat PATRU cirese!!! :))) bineinteles, intregi si  a scuipat el samburele la sfarsit. sper sa manance de acum...

Kytana, incearca sa-i dai fructe intregi, poate asa mananca. Si de ce spui ca poate si-a pierdut interesul in mancare? de ce nu-i dadeai cd cerea?

 

nu mai stiu ce vroiam sa scriu... va citesc pe bucatele de-a lungul zilei si pana seara uit. Noi suntem bine, S bodoganeste de cum face oki, se face inteles destul de bine, dar inca nu vorbeste propriu-zis. Daca ma supar pe el vine calare pe mine si incepe sa ma pupe, imi ia fata in maini, vb cu voce din aia dulce... e exact cum mi-am imaginat, e perfect!!! uneori dimineata dupa ce se trezeste il iau cu mine in pat, se asaza pe perna mea si ii spun sa mai dormim. Uneori se mai da jos, mai cerceteaza prin camera, dar apoi vine inapoi si ori mai sta asa linistit, ori mai adoarme 20-30 minute, stam aproape nas in nas... E absolut miraculos cat de mult se schimba intr-o perioada asa de scurta de tp! 



#326
ramona7575

ramona7575

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.588 mesaje

Postat 25 iulie 2014 - 11:54

Buna fetele mele dragi,

Am fost plecata mai bine de o sapt. la mama unde am vomat toata familia de la niste carne cumparata de la Penny. Carnea arata super-bine, nu era tocata, nu mirosea dar naiba stie cu ce le injecteaza nenorocitii astia de am vomat toti :(.

Cu netul stau mai prost acolo, am luat o cartele de orange dar se "toceste" foarte repede pt. ca folosesc laptopul si incarca totul, nu ca pe telefon.

Noi am intrat pe ultima suta de metri, sotul meu vine acasa marti 5 august si deja Stefan ma streseaza de zeci de ori pe zi cu intrebarea  "cand vine tati?", i-am pus calendarul, i-am taiat zilele dar tot ma intreaba, cred ca e mai nerabdator ca mine...

Natalia e o haioasa, are niste gesturi de ne prapadim pe jos de ras, ma enerveaza ca nu o putem inregistra, cum vede aparat sau telefon se opreste din prostioare.

Am cumparat o motocicleta fara pedale si are viteza sunetului cu ea, este foarte iute dar in acelas timp si asculatatoare cand vine vorba de traversat strada, stie sa se opreasca cand traversam strada in comparatie cu vecinul care nu are nici o treaba, isi streseaza parintii pt. ca nu-i aculta.

C



#327
ramona7575

ramona7575

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.588 mesaje

Postat 25 iulie 2014 - 12:03

Ups, s-a trimis mesajul...

Cu mancarea stam binisor, mananca cat sa supravietuiasca, nici nu-mi fac probleme, e slabutza, inalta si sanatoasa...

La pranz nu doarme mai mult de o ora jumate, seara se culca pe la 22:30 iar dimineata se trezeste la 9:30. Nu mai cere lapte decat pe la 7 dimi., eu as vrea sa ii scot biberonul, sa o invat sa bea lapte din cana dar nu stiu cum sa fac trecerea...

Suntem cu suzeta la somn, adoarme singura fara sa recurg la alte artificii, se aseaza in patut si adoarme...

 

Fructele le mananca in orice stadiu, taiate , intregi nu are importanta, ii plac oricum in special cele crude si acre de ti nse face gura punga...

 

Se cere de fiecare data la olita, ii pun doar la somn , uneori gasesc pipi alteori nu.

 

De vorbit vorbeste fara sa intelegi dar daca ii spun un cuvant il spune foarte bine doar ca nu-l mai repeta... s-ar putea ca atunci cand o sa-si dea drumul la vorba o sa spuna clar cuvintele...

 

Cam atat noutaturi de la noi, ma duc sa fac bagajul pt. ca plecam iar o sapt. la mama, e mai multa libertate, aci ma zapaceste de cap pt. ca se cer des afara si nu prea am timp  sau nu e vremea potrivita pt. iesit afara.

Va pup si va citesc, cu scrisul e mai greu...



#328
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 25 iulie 2014 - 13:11

Gabi, da, e super! Imi place foarte mult aici: colegii, ce fac, totul!

Succes cu ciresele. Maya e mare amatoare de cirese.

 

Ramona, imi pare rau ca v-a fost asa de rau! Sper ca sunteti bine acum.

Wow, cate face pitica ta.

A mea nu are nici o treaba cu olita.

 

La somn ma capiaza. O ora ne ia sa adoarma. Aseara ne-am pus la 23 in pat. A a dormit la 1.30. Efectiv ma apucasera si nervii de atata supt si intros pe toate fetele. Vad ca si-a facut un obicei din a suge cel putin o ora. Aseara se ridica, se punea in cap si il striga pe ta-su sa vina sa o vada cum sta, radea singura de ea...ce mai! O distractie la 1 noaptea! Si mai suge si toata noaptea de cel putin 3 ori! La faza cu tzitzi face nani trezeste tot blocul cu tipetele ei si mai da si din maini si picioare de daca nu sunt atenta ma loveste...Asta e, ea sa fie sanatoasa!



#329
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 25 iulie 2014 - 13:13

aaaa, v-am zis ca m-am apucat de azi de dieta Rina? cea pe care a tinut-o Corina. Sa vedem ce rezultate am de la ea



#330
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 25 iulie 2014 - 14:32

Wow Ramona, ce fetita ascultatoare si cuminte ai! Felicitari! Hai ca vine dl Sotz in curand si va bucurati cu totii de el.

 

Oli, bafta cu dieta sa dea rezultate! Sarmana Maya si sarmana de tine cum va chinuiti cu somnul...!

 

Gabi, i-am dat de toate cand a cerut. Capsune nu a vrut niciodata. Am incercat si intregi si bucatele si feliutele, nimic. Nici nu isi arunca privirea spre ele. O singura data nu m-a lasat dl Pinguin sa ii dau cirese ca se ineaca cu samburele si de atunci nici nu si-a mai aratat interesul. Astazi la pranz iar nu a mancat, i-am dat paine cu unt de arahide (fara sare sau zahar_ si atat a mancat. Deja ma chinuie, in afara de paine si lapte rece din frigider, nimic nu cere, nu vrea, intoarce capul, fuge. Sper sa fie o faza si sa devina si el mai curios cu mancarea...

 

De trei zile cum ajung cu el in scara blocului de la plimbare nu mai vrea sa mearga sus. Deloc. Incepe si zbiara cand vede ca urc scarile - asta si dupa 2.5h de plimbare, nu va imaginati ca l-am amagit cu 5-10 minute. M-am facut ca plec, am chiar plecat, nici nu il intereseaza, el se chinuie sa traga de usi. Imi da cu picioarele in burta cand il iau pe sus si odata ajunsi acasa zbiara si ma trage de haine, cu chiu cu vai ii distrag atentia si asta dupa vreo 15 min. V-ati confruntat cu asa ceva?!  [batcap]  [smulgpar]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -