Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Este homeschoolingul (educarea acasa) o idee buna? 10 aspecte.

homescooling scoala educatie

284 raspunsuri la acest subiect

#221
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 21 septembrie 2016 - 19:43

Adevarul este ca nici tu nu ai de unde sa stii daca copilul tau nu ar fi performat si mai bine in Waldorf, sau Montessori sau orice alt sistem.  Banuiesc ca l-ai ales pe cel actual pentru ca ti-ai facut socotelile bine si ai ajuns la concluzia ca va fi ok iin el. Cu totii suntem subiectivi cumva cu asta.  Unde am locuit eu in State, multi copii de milionari mergeau la Montessori desi scolile din zona erau top notch.  Acela era sistemul in care isi doreau copiii si sunt convinsa ca aveau ei motivele lor.  



#222
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 21 septembrie 2016 - 20:20

Nu este necesar sa fi milionar ca sa mearga copilul la Montessori in State. Este un pic mai costisitor decit o scoala parohiala. In State, nu am intilnit inca licee Montessori...merge doar pina la clasa VI. 

 

Greieras, am ramas nelamurita cum sta treaba cu sacrificiul. Ai puteam cumva sa exempllifici? Sa fiu sincera nu imi suna bine fraza "copiii apartin in exclusivitate parintilor". Ei nu sint cumva un obiect de care dispun. Avem si crestem copii nu doar pentru sufletele noastre...ei insisi sint entitati individuale care merita respect. 



#223
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 21 septembrie 2016 - 20:37

Antmil ai inceput sa rastalmacesti cuvintele mele, sau ce zic eu si ce intelegi tu. 


Editat de greieras, 21 septembrie 2016 - 20:39 .


#224
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 21 septembrie 2016 - 20:42

Nu am rastalmacit nimic...am specificat ca nu doar milionarii merg la Montessori si ca in State este pina in clasa VI. CA o adaugire, eu nu am un model in milionari.

 

Am specificat ca PENTRU MINE, copiii nu sint o posesie. Tu poti dezvolta in continuare. Nu pot decit sa remarc ca alegi foarte atent la ceea ce raspunzi si ignori alte intrebari si devii incredibil de defensiva daca esti cumva "challenged"...o atitudine de "ori cu mine, ori impotriva mea"...asta nu e un dialog civilizat. Eu am intrebari si expun parerea mea proprie. 



#225
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 21 septembrie 2016 - 20:53

Un dialog "civilizat" presupune ca tu sa accepti fara acuzatii parerea mea, pentru ca fiind o discutie libera eu nu am nicio obligatie sa-ti dau tie toate socoteala, sau toate lamuririle pe care le ceri.  Iti place ce zic, bine.Nu, renunti elegant. Mie ce faci tu in momentul acesta  mi se pare agresivitate, si ma retrag.  O zi buna.


Editat de greieras, 21 septembrie 2016 - 20:56 .


#226
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 21 septembrie 2016 - 20:57

Mie nu mi s-a parut ca te-a acuzat cineva cu ceva pe subiect ...din contra, dialogul a decurs foarte civilizat si a fost presarat cu intrebari referitoare homeschooling.

 

Pare ca unele intrebari te deranjeaza, le eviti, dai raspunsuri in privat sau evazive si trimiti la studiu individual ...daca este o metoda in care crezi, ar trebui sa ai raspunsuri la orice fel de intrebare, nu sa te feresti si apoi retrage sub explicatia ca esti agresata. Comportamentul asta nu face decat sa nasca suspiciuni ca ascuzi ceva detalii ...



#227
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 21 septembrie 2016 - 21:00

Un dialog "civilizat" presupune ca tu sa accepti fara acuzatii parerea mea, pentru ca fiind o discutie libera eu nu am nicio obligatie sa-ti dau tie toate socoteala, sau toate lamuririle pe care le ceri.  Iti place ce zic bine, nu, renunti elegant. Mie asta mi se pare agresivitate, si ma retrag.  O zi buna.

 

Adica eu trebuie sa iau absolut tot ce spui tu ca fiind 100% adevarat fara sa imi pun nici un fel de intrebare sau sa am vreun dubiu? Ce anume iti da tie impresia poti avea un asa mare impact?  Asta nu este dialog din punctul meu de vedere. Iti respect pozitia de a nu fi in nici un fel contrazisa sau nevoita sa raspunzi la intrebari la care nu ai raspuns. O zi buna si tie. 



#228
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.337 mesaje

Postat 21 septembrie 2016 - 21:35

Nu stiu de ce , am avut intotdeauna impresia ca trebuie sa fii un pic burghez pentru a-ti educa copilul acasa , adica sa stapanesti niste valori si abilitati nu numai academice dar skilluri de viata , sa ai fler , sa ai ceva cu totul special , beyond . Si intotdeauna am crezut ca e necesara o mica proprietate , o casa cu o curte mica macar , unde copiii pot trai si experimenta liber natura si fenomenele ei .
Azi da scoala fiica mea s-a intalnit in parc cu o fosta colega care in Mai a ales sa treaca la Homeschooling . Cred ca a avut mai multe motive , spunea fiica mea , nu putea tine ritmul cu clasa , desi se lucreaza pe nivele , este vegana , a avut un accident la scoala , si-a rupt o mana, mama ei lucra la o scoala din cate stiu . Am vazut-o fericita astazi , stiu ca locuieste intr-un apartament numai cu mama , ma intreb cum reuseste mama sa faca si HS si sa si lucreze pentru a se intretine .

Vreau sa mai intreb , exista pericolul de overcontrolling din partea parintilor , cum iti dai seama daca ai depasit limita , pentru ca oricum copilul nu se razvrateste dar poate accepta acest comportament ca si cum ar fi normal.

Editat de Collins20, 21 septembrie 2016 - 21:41 .


#229
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 22 septembrie 2016 - 06:34

http://education.pen...a-homeschooler/

 

Cu asta m-am distrat eu ieri dupa-amiaza. Incercati sa cititi si comentariile.

Link-ul initial este cel pus de greieras, nu l-am gasit eu. Si autoarea raspunde comentariilor la fel de selectiv si de ambiguu. 



#230
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 22 septembrie 2016 - 09:06

Eu cand l-a pus greieras doar l-am deschis pe fuga acum insa am citit un articol si chiar incep sa ma intreb daca acesti parinti isi dau seama ce raspundere enorma isi iau pe umeri singuri.

 

Mamica respectiva este ok cu realitati ce pe mine m-ar face sa nu dorm noaptea, in regula , suntem diferiti . Un exemplu:

 

"My thirteen-year-old is two grades behind in math and like five grades behind in language arts.

My ten-year-old can do multiplication tables and read. He does neither particularly well."

http://education.pen...nd-i-dont-care/

 

si explica apoi ca este linistita pentru ca ei "compenseaza" cu performante in alte parti: citit, muzica.

Dar, aceste cresteri pe alte planuri sunt intr-adevar atat de mari incat sa "acopere" scaderile enorme la stiintele de baza? Aceasta mama cel putin pare sigura ca da.

 

In privinta cartilor citite la 10 ani nu ma pronunt, nu stiu ce se citeste in America dar in privinta muzicii mi se pare incredibil  faptul ca un copil dispus sa exerseze 3 ore pe zi cello nu este instruit muzical  . Si nu, sa nu imi spuneti ca un copil ce la 10 ani citeste "neither particularly well " va sta in cel mult un an doi ore intregi sa studieze teorie, armonie, solfegii, dictee, etc iar mamei ce i s-a parut mult deja sa aiba doua instrumente in casa nu i se va parea enorm si un pian:) si da, daca pustiul este asa dedicat si studiaza singur 3 ore pe zi atunci a il priva de aceste lucruri inseamna a-ti asuma raspunderea de a nu il lasa sa inainteze. Mare greutatea au parintii astia pe umeri dar chiar ma intreb daca ei inteleg asta uneori.





Etichetat si cu homescooling, scoala, educatie

Panic Questions

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - Ieri, 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - Ieri, 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

Last Blogs

  • Săptămâna 26

    lili.95
    - Astăzi, 13:07

  • Vreme frumoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:40

  • Cumparaturi È™i curatenie

    FloreClau
    - Astăzi, 11:44

  • Cum s-a schimbat corpul meu în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 08:05

  • Numele fetitei, o provocare

    RoxiMada
    - Ieri, 20:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -