Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Este homeschoolingul (educarea acasa) o idee buna? 10 aspecte.

homescooling scoala educatie

284 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 06 mai 2014 - 12:49

Homescooling sau educarea copilului acasa, fara ajutorul scolii

In ultima vreme, se discuta mult pe forumul Desprecopii despre "homeschooling" sau pe romaneste - a-ti educa acasa copilul si a renunta la serviciile scoali
Evident exista multe mamici avocate ale aceste metode si multe alte mamici sceptice la auzul acestei metode de educare. Controversa este foarte normala. Decizia de a scolariza copilul la domiciliu nu este una usoara, si trebuie tratata cu seriozitate. Este o hotarare personala, pe care doar dvs. puteti sa o luati, dupa ce eventual va veti fi gandit la cele 10 aspecte care urmeaza:

 

scolarizare-acasa-mare.jpg



#2
BellaDonna

BellaDonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.973 mesaje

Postat 07 mai 2014 - 02:44

si noi cochetam la un moment dat cu ideea dar ...faptul ca socializa destul de restrans a fost un no no, prefer scoala [:)]



#3
alexmara

alexmara

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 08 mai 2014 - 13:45

este recunoscuta in Romania aceasta modalitate de scolarizare???



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 08 mai 2014 - 16:28

este recunoscuta in Romania aceasta modalitate de scolarizare???

din cate stiu eu, da.



#5
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 08 mai 2014 - 22:31

este recunoscuta in Romania aceasta modalitate de scolarizare???

 

Daca o faci sub tutela unei scoli umbrela (o scoala din afara tarii la care iti inscrii copilul) este recunoscuta.  Daca doar iti opresti copilul acasa si faci scoala cu el, nu iti este recunoscuta.  Mai multe poti afla la  http://homeschooling.urbankid.ro/faq/.  Autoarea a reusit sa insumeze aproape tot ce ar trebui sa cunoasca un parinte care vrea sa faca homeschooling in Romania. 



#6
BellaDonna

BellaDonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.973 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 17:51

greieras ,

merci pt info [flo2] interesant situl



#7
BellaDonna

BellaDonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.973 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 17:55

de ex eu intanlnit aici mamici care sant hs dar copii mai interactioneaza cu copii care sant in scolile publice la activitatile sportive intresant si o mai aud pe ficamea ca imi zice de copilul respectiv ca e homeschooled [:)] , de ex a mea nici nu a vrut sa auda sa stea acasa pt scoala ii place foarte mult aici la scoala , eu cred ca prea mult [:D]



#8
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 20:43

de ex eu intanlnit aici mamici care sant hs dar copii mai interactioneaza cu copii care sant in scolile publice la activitatile sportive intresant si o mai aud pe ficamea ca imi zice de copilul respectiv ca e homeschooled [:)] , de ex a mea nici nu a vrut sa auda sa stea acasa pt scoala ii place foarte mult aici la scoala , eu cred ca prea mult [:D]

 

Da, homeschoolingul are un spectru foarte mare.  Poti sa-ti duci copilul la scoala de care apartine pentru anumite activitati, sau poti sa nu.  Depinde si de respectivul district scolar, sau de stat.  De fapt exista programe ale scolii publice pe care copilul tau le poate urma la domiciliu, nici nu trebuie sa dea pe la scoala ci numai sa treaca anumite teste.



#9
BellaDonna

BellaDonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.973 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 21:25

greieras ,

interesant, daca ar fi sa o iau de la inceput [:)]  poate ar fi interesant homeschooling, acum ma ajuns oboseala si batranetea nu mai am rabdare, dar in cealanta viata poate am mai multa energie [flo2] , la tine cum merge ?



#10
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 10 mai 2014 - 04:26

greieras ,

interesant, daca ar fi sa o iau de la inceput [:)]  poate ar fi interesant homeschooling, acum ma ajuns oboseala si batranetea nu mai am rabdare, dar in cealanta viata poate am mai multa energie [flo2] , la tine cum merge ?

 

La noi merge foarte bine.  Eva avanseaza in ritmul ei propriu si invatam impreuna.  Nu pot sa exprim in cuvinte cat de diferit poate fi stilul nostru de cel din scoala.  Avem timp sa discutam absolut tot ce invatam.  Eu stiu tot timpul la ce nivel este cu cunostintele.  Evei ii place pentru ca ea este foarte sociabila si programul flexibil o ajuta sa iasa din casa si sa interactioneze cu lumea.  Ei ii place sa vorbeasca cu toti despre ce invata.  Ca sa-ti dau un exemplu, merge la piscina si se ia la vorba cu o d-na mai invarsta care facea exercitii.  Incepe sa-i povesteasca tot ce stie despre rechini, balene.... Eu stau pe margine, trag cu urechea si sunt uimita cate cunostinte a putut sa acumuleze si ce frumos le reda.  E una sa scoti copilul la tabla sau sa-i dai extemporal, si alta sa vrea el sa redea ce-a invatat pt. ca ii place.  Inca o faza pe care mi-a spus-o soacramea.  Soacra merge la fizioterapist, Eva vrea sa mearga cu ea sa intalneasca lume.  Acolo se baga in vorba cu terapistul si-i povesteste nu stiu ce din national geografic.  Apoi se apuca si-i citeste articolul din national geografic. Stau la discutii, isi da fiecare cu parerea.  Vine soacra acasa si imi spune ca terapeutul o roaga sa o aduca de cate ori vine, ca ii place de ea de numa.  Vrea sa vin si eu, sa cunoasca pe mama care a crescut asa copil.  

 

No, nu vreau sa ma laud, dar normal ca ma simt bine cand aud asta.  Si nu se intampla doar o data, ci regulat oamenii ma opresc sa mi-o laude. Pentru mine asta este o confirmare ca educatia acasa ii prieste.  Acum avem si un grup de vreo 200 de copii care sunt scoliti acasa cu care ne intalnim regulat pentru activitati, asta pe langa activitatile ei normale gen inot, arte plastice...  Pentru mine cel mai important lucru ramane ca Eva sa invete cu drag, din curiozitate, sa aiba timp sa se axeze pe materii care o atrag, nu numai pe cele necesare. Datorita faptului ca are timp mai mult la dispozitie este si foarte creativa. 

 

Cat despre rabdare, am invatat-o de cand o am pe Eva, pentru ca am stat cu ea acasa in toti anii astia si mi-am dat doctoratul in rabdare.  [:D]





Etichetat si cu homescooling, scoala, educatie

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -