Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Tabla pt casa


471 raspunsuri la acest subiect

#251
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 18 iulie 2014 - 13:14

Tigla este marca Banga... habar nu am daca e buna sau nu dar am trimis o cerere pt o oferta direct la ei pe site  [:)]  si am intrebat daca intra si cele 2 randuri de sipci, lemne pe care se bate tabla. 

Sunt curioasa ce raspuns voi primii.



#252
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 18 iulie 2014 - 14:01

Pai costa si alea ceva...

Sa-ti dea oferta si sa le aduca tot aia care monteaza tabla, ca daca le cumperi tu, o sa zica ca nu-s bune, ca-s strambe, ca...ca...

Compara oferta cu altii si negociati pretul.



#253
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 11:40

Mi-au trimis aia oferta lor. Cu 100 lei mai putin decat aveam noi  [:)]

Tot fara sipca. Cica nu o comercializeaza. Nu-i nimic, mai avem inca o speranta, sa vedem.

 

Cam asa se vede de afara

IMG_5297.JPG

Asa se vede din curte :)

IMG_5299.JPG

Asta e celebru meu beci 

IMG_5320.JPG

IMG_5337.JPG

 

Etajul iar numai vrea. Revin :)


Editat de ela_04, 21 iulie 2014 - 11:41 .


#254
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 11:58

Asta e etajul.

IMG_5391.JPG

 

Asta e bucataria... dar jos inca sunt popii. Si in dreptul ferestrei au pus caramida ca se opreau vecinii si se uitau ca la circ la muncitori :)

IMG_5311.JPG

 

Incepe sa prinda contur casa... Au inceput sa ne viziteze cei de la politia locala  [:D]  ghiciti pt ce???

Wow da! 

Nici nu stiam ca astia se ocupa de disciplina in constructii. 

Dar am sunat sa intrebam si se pare ca asa e. Cei din primarie de la disciplina in constructi cica sau mutat la pol locala. Le-au dat si haine. Dar tot aia sunt oamenii.


Editat de ela_04, 21 iulie 2014 - 12:09 .


#255
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 12:43

Pai costa si alea ceva...

Sa-ti dea oferta si sa le aduca tot aia care monteaza tabla, ca daca le cumperi tu, o sa zica ca nu-s bune, ca-s strambe, ca...ca...

Compara oferta cu altii si negociati pretul.

 

Firmele cu sisteme de invelitoare nu comercializeaza, in general, si partea de lemnarie necesara pentru montarea invelitorii. Cel putin eu nu am intalnit.

Oferta lor se reduce la tipurile de invelitori propriu zise (in acest caz tabla) cu accesoriile necesare (profile de coama, laterale, de racordare, elemente de strapungere, elemente de prindere, opritori zapada, etc), foliile de sub invelitoare (folie anticondens, bariera de vapori, cu accesoriile lor cu tot), sistemele pentru pazie, sistemele pluviale (jheaburi, burlane, accesorii necesare).



#256
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 12:44

Ela, ce vrea disciplina in constructii de la voi? De obicei se implica numai la sesizare.



#257
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 13:58

Firmele cu sisteme de invelitoare nu comercializeaza, in general, si partea de lemnarie necesara pentru montarea invelitorii. Cel putin eu nu am intalnit.

Oferta lor se reduce la tipurile de invelitori propriu zise (in acest caz tabla) cu accesoriile necesare (profile de coama, laterale, de racordare, elemente de strapungere, elemente de prindere, opritori zapada, etc), foliile de sub invelitoare (folie anticondens, bariera de vapori, cu accesoriile lor cu tot), sistemele pentru pazie, sistemele pluviale (jheaburi, burlane, accesorii necesare).

 

Da, asa este, dar e "gaselnita" lor.

Tine de invelitoare, deci trebuie sa fie partea lor. In functie de invelitoare, montajul presupune niste suporti, pe care ei trebuie sa-i aduca, dupa dimensiunile si sectiunile pe care le doresc ei.

Daca ei bat riglele ale...de ce nu le si aprovizioneaza?

 

Edit: in final tot ei le aduc.

Dar nu intra in oferta lor.

Discuti pretul, bati palma si dupa aia afli ca-ti trebuie rigle din lemn.

Mie nu-mi place deloc vrajeala asta...asa ca din start le cer sa includa in oferta tot-tot.



#258
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 15:05

Ela, ce vrea disciplina in constructii de la voi? De obicei se implica numai la sesizare.

 

Nu stiu... habar nu am.

Cand ne-a sunat dirigintele sa venim ei deja erau in curte si masurasera daca s-a respectat proiectul. Un metru de vecini si 3m pe dreapta.

Noi asta am respectat intocmai  [:)]  ca in rest.. in casa am modificat si mama lui de proiect.

Eu zic ca au venit la spaga. Nu au zis nimnic de nici o sesezare si erau si cu o masina particulara a unuia dintre ei.... ca treceau prin zona  [:)]



#259
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 15:10

Acum ne-a recomandat constructorul o firma care are totul inclus inclusiv montajul. O sa sunam si daca nu sare calul la bani o sa mergem cu firma asta. O sa scriu cand ne hotaram... inca nu am vb ca nu am ajuns la pod. Trebuie mai intai turnate centurile. 

Cred ca pe joi...greu, greu acum pe ultima suta de metri...



#260
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 17:18

Am sunat la recomandarea constructorului pana la urma  [:)]  curiozitate mare!

A zis asa:  Doamna nu am pe ce sa notez acum ce doriti dvs  (se auzea si la el copii prin tel ca si la noi:)) dar va spun ca in general vine cam 55 lei/mp. 

L-am intrebat daca e si sipca inclusa si folia anticondens si opritorile si a zis ca da. Absolut tot. ok

Apoi l-am intrebat de montaj si a zis ca asta nu e inclus in pret. E separat 8 lei/mp.

A spus ca vine sa masoare dupa ce terminam dulgheria si a doua zi o trimite indiferent de marca dorita. Mi-a zis cateva marci care le are in depozit printre care si Gerard si Banga asta.

La sfarsit a mai zis ca pretul e in functie si de acoperis cu cat e mai simplu poate fi mai ieftin daca e mai complicat e mai scump dar in jur la 55 lei se invarte totul. 

 

Deci la 110mp vine 60 mil. Si e si scandura in pret.

 

Nu e montajul dar noi cand am vb cu constructorul iam spus de la inceput ca daca luam tabla fara montaj va trebui sa intre in pretul pe care il face el si montajul tablei.

... Sper sa-si mai aduca aminte :)))




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -