Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Eu nu am telefon/tableta, copiii nu mai vorbesc cu mine.


478 raspunsuri la acest subiect

#471
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 10:19

Hop si eu la spartul targului. Permiteti?

Eu i-am luat tableta lui Alex de Pasti ptr joaca.

Nici prin cap nu mi-a trecut ca o va putea folosi la scoala ptr proiecte [fri]. Nu e cea mai scumpa de pe piata, dar nici ieftina n-a fost, are si acces la net [pk] . Isi descarca singura jocurile si ma zapaceste sa-i traduc sau le dibuieste singura. Si exact ptr asta i-am luat-o : sa invete si sa se invete singura. Are si tel cu touch-screen de cativa ani deja [alcool] , dar asta a fost o pura iniamplare. Nu regret nici tel si nici tableta. [pk]

Ce va fi peste cativa ani nu pot sa stiu.

Dar eu nu sunt genul de parinte care sa-si uite copilul in fata unui gadget , oricare ar fi acela si cred ca nici Laura nu este.

Si mai cred ca acum este momentul ptr orice nou, asta este varsta la care copiii au o deschidere nemaipomenita fata de orice lucru nou si mai cred ca informatia este putere. De orice natura ar fi informatia asta. [flo2]



#472
gabitza2005

gabitza2005

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 10:56

Laura nu am stat niciodata sa-i contabilizez timpul petrecut cu jocurile -are timp liber cam intre 5-8 seara , timp ce si-l petrece fie pe tableta , PC dar si cu masinute, lego, desenat , taiat, lipit  ....acum ca s-a incalzit afara sigur va petrece o parte din timpul timpul asta in parc.

Apoi el este foarte intelegator . Daca ii zic in 2 minute inchizi tableta/calculator ma asculta fara sa  ceara mai mult , daca il chem la masa nu aud niciodata "stai sa termin nivelul"

 

El are telefon, i l-am dat cand mergea la after Ma suna sa-mi spuna ce a facut la scoala, sa-mi zica ce materiale avea nevoie pentru ziua urmatoare  e cam greu la 8 seara sa incepi sa alergi prin Bucuresti dupa cine stie ce cartoane , seminte, frunze...

In afara de jocuri le mai foloseste sa faca poze sau sa caute cate ceva pe net .

 

Poate nu trebuia sa-mi scriu parerea daca nu am avut un sfat sa-ti dau.  [flo2]



#473
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.665 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 11:01

Gabi, multumesc ca ai scris! M-a zgariat putin comparatia cu bunica si prasitul, mai ales ca eu am precizat in mai multe randuri ca ai mei nu sunt tinuti in epoca de piatra, ci au aces la calculator si la jocuri. Dar probabil am luat-o eu prea personal.  [flo2]



#474
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 11:07

Eu am citit tot. Am tras concluziile mele. Nu ma pot situa cu deavarsire de o parte sau alta. Nu sunt impotriva tehnologiei, dimpotriva. Daca ar avea 8 ani  l-as descurja putintel in dorinta lui acerba pentru SP si tablete. I-as oferi altele. Abia apoi daca as vedea ca nu se poate si nu se poate, si nu se poate, integra altfel as lua hotararea achizitiei.

 

Dar...

Indiferent ce alegeti pentru copiii vostri nu uitati ca acolo, afara, e o lume ce ii asteapta. O lume vie ce trebuie privita in ochi. Exista inca oameni intregi, traditii, iubiri, prietenii, fetite cu codite si baietei cu ochelari.

 

Indiferent ce alegeti pentru copiii vostri spuneti-va ca tehnologia nu-i bau, bau. E viitorul. Al lor nu al nostru. Dar nu-i invatati sa-si cumpere prieteniile si locul in societate cu animeuri. Invatati-i sa creada in ceva si sa se lupte pentru credintele lor. Nu va ganditi ca e prea tarziu daca la 8 ani nu au tableta legata de mana sau n-au caiete cu Violetta.  Astea-s trecatoare si nu-i va intreba nimeni: "ai avut tableta la 8 ani?"

 

Indiferent ce alegeti pentru copiii vostri nu uitati ca e datoria voastra de parinti sa-i indrumati, sa le dati educatie. Sa-i ascultati cum va bat la cap, cum se cearta intre ei si sa aflati astfel ce trebuie sa adaugati sau sa inlaturati in educatia lor.

Masina de spalat vase, aspiratoarele, massinile de orice fel sunt binevenite si ne usureaza viata.

Dar nu dati tableta si Pc-ul copiilor vostri ca sa va usurati  viata in felul asta.

 

"Copile, uita-te pe geam! Ai copaci, masini, animale, oameni pe care-i vezi. Foloseste-ti imaginatia si creeaza-ti propria poveste. Nu lasa un cip sa ti-o spuna. Cearta-te cu fratele si invata din asta. Fii obraznic cu mine si trage-ti concluziile. Infurie-te, tipa, urla, uraste, iubeste dar nu personaje fara viata."

 

 

Cred ca pentru astea as milita.

 

 

 



#475
luisa1983

luisa1983

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 694 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 14:25

Corect Viviana! 

 

Pe mina ma mira si ma intriga ca exista un trend ,ca cei mici, cu varste intre 7-10 ani (chiar si mai mici), elevi in scoala elementara,  sa aibe neaparat tableta/smartphone caci altfel sunt ,,exclusi din gasca" . 

 

Sunt parinti care in loc sa le plateasca pe an o mini vacanta/ excursie undeva ,in tara /strainatate sau sa le cumpere un echipament montan / pentru un sport (ski ,patinaj, tenis) ceea ce ar echivala aproximativ cu pretul unui telefon de ultima generatie (ca , de, ,,face mai multe") , respecta cu sfintenie dorintele copiilor lor ,pentru ca asa doresc sau ca asa au ceilalti.... . Da, ok! Daca totusi ar folosi aceste aparate pentru a cauta in DEX  neologisme, arhaisme etc (DEX-ul tiparit este cam greu de utilizat si uneori net-ul este chiar folositor) sau ma rog pentru a -si cauta informatii pentru intocmirea unor proiecte (cu toate ca Internetul nu este o sursa sigura de informare [:)] ) as intelege, inteleg si pentru a se juca jocuri potrivite varstei dar a petrece timpul liber in  fata calculatorului si a butona in disperare pe telefon ,pe fel de fel de retele de socializare....si, din punctul meu de vedere daca de la 7-8 ani i se pune la dispozitie fel de fel de gadgeturi , exista mari sanse sa devina dependent de acestea. Asa cum am mai spus, eu am patit-o si nu am fost un parinte prea ,,tolerant" !

 

Din acest motiv consider ca nu este neaparat o urgenta ca Laura sa le cumpere copiilor tableta/smartphone etc.

 

In fine...fiecare cu optica lui .  


Editat de luisa1983, 09 mai 2014 - 14:33 .


#476
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 15:32

hi-hi ce m-am distrat aseara. ca sa vedeti ca nu e numai in ro.

 

vine baietelul de peste drum (Peter, 8) la usa, sa iasa cel mare al meu (8) cu el la joaca. nu era acasa, joi seara are inot. l-am voluntariat pe cel mic (aproape 7).

 

pana a coborat el, Peter si-a scos un device din buzunar, trist nevoie mare ca al meu nu era chiar chiar sigur ca vrea afara si nu vrea sa mai stea la lego. incepe sa butoneze ce credeam eu ca e un iphone.

 

coboara cel mic. bucurie. il vede Alex pe Peter cu deviceul si il intreaba: do you have your own phone? la care astalalt: no, it's an ipod 5. Si incepe sa se laude... cu carcasa ipod-ului, cat e de grozava ca nici sa vrea nu poate sparge ipodul daca il scapa.

 

il intreaba pe alex daca joaca videogames. asta mic no.... (daca nu-i spui pe nume - ca-i angry birds or amazig alex, or montezuma el zice ca nu joaca)

 

peter: do you have any electronics in the house though?

 

yes... we each have our own ipad... and a laptop...

 

oh, zice peter impresionat, but you don't play?

 

no, we work on those..... (eu ma prapadeam de ras, erau atat de seriosi, cu casti mari all-sports in cap si ei marunti si slabuti si discutand tehnologie)

 

si au plecat pe scooterele in parc, tocand jocuri si cine ce face. l-am recuperat dupa vreo ora si jumate de pe o trambulina, dupa ce s-au scooterit bine si alergat in paduricea din parc cu inca vreo 2 baieti. 

_____________

 

cred ca pot sa ma declar norocoasa ca ai mei nu is addicti. (bine, ca nici nu ma doare nici gura si nici mana sa decretez technology free day sau sa pun instrumente deoparte) si vad ca nici prietenii lor, ca ipodul nu a mai aparut toata seara din buzunar daca peter a avut cu cine sa se joace.

 

m-a amuzat insa momentul, gandindu-ma la discutiile aprinse de aici:)



#477
anca_27

anca_27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.796 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 17:51

"Minge si pietre" cred ca-l stiu ca "9 pietre". :)

#478
anca_27

anca_27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.796 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 17:53

Cred c-am fost off topic, m-a aruncat 'gadgetul' la ultimele pagini citite... :D

#479
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 21:23

coboara cel mic. bucurie. il vede Alex pe Peter cu deviceul si il intreaba: do you have your own phone? la care astalalt: no, it's an ipod 5. Si incepe sa se laude... cu carcasa ipod-ului, cat e de grozava ca nici sa vrea nu poate sparge ipodul daca il scapa.

 

il intreaba pe alex daca joaca videogames. asta mic no.... (daca nu-i spui pe nume - ca-i angry birds or amazig alex, or montezuma el zice ca nu joaca)

 

peter: do you have any electronics in the house though?

 

yes... we each have our own ipad... and a laptop...

 

oh, zice peter impresionat, but you don't play?

 

no, we work on those..... (eu ma prapadeam de ras, erau atat de seriosi, cu casti mari all-sports in cap si ei marunti si slabuti si discutand tehnologie)

 

 

Sunt taaare simpatici! Discutiile acestea serioase ale lor sunt frumos de naive. Este f interesant, asa naive cum sunt - sunt serioase pentru ei, iar copiii isi gasesc si urmeaza drumul drept.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -