Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Eu nu am telefon/tableta, copiii nu mai vorbesc cu mine.


478 raspunsuri la acest subiect

#1
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 09:19

Nu stiu daca titlul e cel mai potrivit dar da, vreau sa atrag atentia pt ca am nevoie de sfaturi. 

De ceva timp, fata mea mi se plange ca fetele din clasa au telefoane si in pauze se joaca sau vorbesc despe aplicatii pe telefon sau despre Violeta (un film cu niste adolescenti)  si cu ea nu se mai joaca, nu mai vorbeste nici una. Ea nu are telefon, nu are tableta si nici la Violeta nu se uita pt ca e la o ora cand fie e la o activitate, fie suntem pe drum spre casa. 

Ieri baiatul meu mi-a spus trist ca baietii din clasa joaca jocuri mai multe pe calculator si in pauze vorbesc numai despre jocurile alea si cu el nu se mai joaca, nu mai stau de vorba. 

 

Ai mei copii nu au telefoane mobile (si noi le folosim pe ale noastre doar pe post de telefon, nu avem net pe ele, nu ne jucam), nu au tableta, au activitati dupa ore in timpul saptamanii (fac sport organizat de 2-3 ori pe saptamana , engleza si pian)  si de cand s-a incalzit in fiecare zi stau afara cu copiii din vecini si joaca fotbal, ascunsa, se plimba cu trotineta sau bicicleta. Avem si noi calculator in casa (+laptop). Au acces la internet , au voie sa joace jocuri pe calculator, dar cu limita. Am posibilitatea financiara sa le iau tableta. Nu vreau sa le iau pt ca stiu ca ar fi motiv de cearta, ar trebui sa le pun zici de reguli si restrictii, as crea sute de momente tensionate si frustrari. Prefer sa vina murdari de praf dupa un fotbal sau o ascunsa sanatoasa afara decat sa ii vad cu orele cu tableta in mana.  Prefer sa ii vad cu o carte in mana seara in pat, nu cu tableta sau cu mobilul. 

 

Stiu ca pe ceilalti copii si mai ales pe ceilalti parinti nu ii pot schimba. Dar nici eu nu vreau sa fac compromisuri doar pt a-i alinia si pe ai mei in randul jucatorilor de maincraft si posesorilor de telefon cu aplicatii sofisticate. Ce va rog este sa ma ajutati sa gasesc cele mai potrivite idei si cuvinte sa ii ajut sa se integreze, sa aiba in continuare prieteni in clasa, chiar daca nu stiu ce s-a intamplat in ultimul episod din Violeta.  

 

Recunosc ca prima tentatie fost sa le zic "sunt niste prosti daca nu stiu sa vorbeasca altceva decat despre un joc sau un serial", dar nu am spus-o. Am incercat sa le explic de ce nu e bine sa exagerezi cu jocurile, calculatorul si TV, de ce nu vad eu rostul telefonului mobil la 8 ani si de ce e atat de important la varsta lor sa traiesti tot felul de experiente reale, nu virtuale intr-un joc. De ce e minunat sa alegi cainele in curte in loc sa stai cu mouse-ul in mana in fata ecranului sa cuafezi o pisica virtuala intr-un salon de coafura virtual. 

Ei zic ca inteleg, dar le simt si tristetea in voce si frustrarea si nevoia de a se simti integrati in gasca.

 

Pe de alta parte stiu ca si ai mei copii mai exagereaza si nu e totul chiar atat de dramatic si stiu ca nu sunt exclusi (primesc invitatii la multe zile de nastere, vad cand se intalnesc pe strada cu vreun coleg, celalalt se bucura sincer de intalnire, stau de vorba) 

 



#2
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 09:44

Dupa cum ai spus, gemenii tai exagereaza. Am trait asta de atatea ori...mereu fetele se plangeau ca sunt cele mai sarace, cele mai oropsite, cele mai...cele mai...am aflat nu numai ca nu era asa, dar ele erau clar peste...sa zicem medie. Cand au vazut ca incepem sa aflam, n-au mai apelat la varianta asta.

Apoi, chiar daca asa ar fi, iti inteleg dilema si frustrarea. Pentru ca si noi le traim fix identic. Copiii vor, simplu, si din pacate nu inteleg ce le spunem noi. Si sa fim corecti: nici nu putem avea pretentia asta. Chiar daca zic ca inteleg...dorinta este mult mai puternica.

Am observat insa niste schimbari de atitudine (la noi, la parinti) atunci cand judecam prezentul Anei cu trecutul fetelor mari, la varsta Anei.

Suntem un pic schimbati. Ceea ce nici nu visau fetele mari, la Ana se mai aproba. Are telefon mobil, unul simplu mai vechi, cu o cartela pe care o incarcam doar cand pleaca intr-o tabara, excursie. Nu are jocuri, dar face poze [:)]  Nu are credit, dar poate fi sunata. Nu-l ia la scoala...dar exista, da? E foarte multumita. Ar vrea ea altceva...dar n-a fost pe alese.

Are in camera televizor. Fetele mari bombane...ele n-au avut. Mai mult, este chiar un LED. Cele mari au niste vechituri...Se uita doar in WE sau nici atunci...dar are, da?

M-am gandit (tora nici nu stie) sa-i iau o tableta. Ceva de 2 milioane. Da, exista...si arata la fel ca alea de 20 de milioane. O sa aiba jocuri. N-o s-o ia la scoala, insa o sa mearga in excursie. Sau la prietene in vizita. Acasa are altele de facut...dar poate in we, daca temele sunt facute...Si o sa aiba net in zonele wifi...sa fim seriosi...unde merge ea in astfel de locuri? Dar va putea, uneori. Stiu, o va lua pe furis...va incerca adica, pentru ca noi stim asta. Deja ma umfla rasul...

Laura, nu trebuie sa cedezi...doar sa te adaptezi. Totul cu program, cu restrictii, ca pana acum. Daca nu v-ati certat pana acum cu laptop si PC, nu o sa va certati nici cu tabletele.

Si nu cred ca vor renunta ei la joaca aia libera de la voi de acasa...dar o tableta scurta in masina, in drum spre casa poate le ostoieste dorul asta de a avea si ei, ca altii...



#3
analias

analias

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 99 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 09:45

Pe de alta parte stiu ca si ai mei copii mai exagereaza si nu e totul chiar atat de dramatic

 

Ba nu exagereaza deloc! Vorbesc din proprie experienta. Fie-mea e in clasa a IV-a si de anul trecut a inceput o adevarata isterie cu cele mai moderne si mai scumpe gadgeturi. Ea a avut din clasa a II-a pana de curand un telefon mobil simplu, fara net, pentru ca vine singura de la scoala si voiam sa pot tine legatura cu ea in permanenta. Colegele (pentru ca vad ca in special fetele sunt dotate cu 'ultimul racnet pe piata') le-au dat deoparte pe cele 3-4 care erau 'demodate'. Una dintre aceste fetite, provine dintr-o familie cu dificultati financiare majore si, cu toate astea, parintii au facut un efort urias si i-au luat IPHONE!!!! Pentru ca altfel fetita dadea in depresie. No comment ...

 

La scoala fiicei mele nu sunt agreate gadget-urile de soiul acesta, insa copiii le tin inchise in ghiozdan si le scot la vedere la plecare, in curtea scolii sau pe trotuar, in fata scolii. Deci, intr-un fel sau altul, gasesc ocazii sa se mandreasca cu ele. Discutiile din recreatii sunt calate tot pe subiecte legate de telefoane de fite sau jocuri PC.

 

De curand i-am dat unul din telefoanele noastre vechi, un telefon 'destept', la care am dezactivat insa netul. Pur si simplu mi-e frica sa ii las la indemana, in permanenta, accestul la internet. Nu are decat 10 ani! Sigur ca nu ii convine ca nu e in rand cu fitoasele clasei, insa ... asta e. Viata nu ne ofera intotdeauna tot ce ne dorim, cand ne dorim! In cazul ei, mai este o problema: ea este invidiata de colege pentru rezultatele recunoscute in afara scolii (diplome si premii la diferite activitati extrascolare). O pedepsesc cumva pentru aceste reusite. Recunosc ca e greu sa ii tot explic ca valoarea nu se masoara in pretul telefonului mobil. 

 

Dar sunt constienta ca atunci cand povestesc acasa asemenea intamplari, nu prea exagereaza. Chiar asa e. Noroc ca avem un grup de prieteni vechi cu care ne intalnim de cate ori putem. 



#4
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 09:56

Patrick e in vartejul asta. telefon nu are si nici colegii lui nu au prea multi. dar da, se discuta numai despre minecraft si alte jocuri - care se joaca pe tableta sau pe computer. si despre halo4 sau alt joc de WII.

dupa cum stii, ei nu au tableta lor, exista tableta casei, care e a tuturor. nu se ia decat in excursiile in care mergem si noi. pana acum nu au avut nevoie de telefon propriu, Patrick probabil va avea din clasa a 5-a.



#5
maria_alexia

maria_alexia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.544 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 10:22

ntzzz, tableta nu e in nici un caz  ok in excursie.

vedeti aici : http://bogdanadobre....or-fiicei-mele/

 

Presiunea grupulul exista si e mare, intr-adevar. Si noi ca si Rufus: au tableta, dar limitam si controlam cat se poate timpul petrecut cu ea. 

Daca ia tableta la intalnirile cu prietenii e dezastru din puntul meu de vedere: nu fac decat sa se joace in retea (sau nu neaparat). Nu interactioneaza deloc intre ei. Le mai permit cateodata, prefer sa stabilim de la inceput ca iesim sa ne dam cu bicicletele / mergem in parc/ facem altceva.

In ultima mini-vacanta am luat cu noi tableta - a fost si ultima data cand facem asta. La pensiune toti copiii aveau tableta, toate serile si le-au petrecut cu nasul in ecrane; iar zilele tanjind dupa serile astea. Nici nu stiu ce-au priceput din ce era in jur... [bang] [bang]

 

In concluzie: da, e ok sa aiba, altfel intr-adevar raman neintegrati. Dar o sa aveti si eterne conflicte pe timpul petrecut cu tableta...



#6
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 10:26

Mie mi se pare oarecum normala tableta la 8 ani, avand in vedere ca o simpatie de-a fetitei mele, de aceeasi varsta, 5 ani si ceva, a primit cadou tableta de Craciun. Cu care a venit o data la gradinita, e drept ca l-am vazut jucandu-se pe ea doar dupa ce au plecat cei mai multi copii.



#7
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 10:30

Laura, din pacate, vremurile sunt altfel acum. Tu esti o norocoasa, putandu-le oferi copiilor un mediu curat si sanatos pentru dezvoltare fizica - la curte, gradina ma refer. Incerci sa ii obisnuiesti asa cum am fost si noi obisnuiti. Insa, asa cum ai observat, majoritatea merge in alta directie.

 

(eumada i-o fi luat Evei (4 ani) TV cu ecran plat, pentru camera copilului, cadou de Craciun? Ca parca asa vroia).



#8
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 10:40

Laura,eu as zice,pentru ca poti,nu se pune problema financiara...sa le iei fie doua telefoane de la vosafone sau cosmote,smartfoane(cum le zic eu)sunt oferte bune si exista si ceva pentru tineri....sau consulti toate ofertele....si au si tableta si telefon intr-unul singur....le trece dupa o perioada,se vor plictisi si tot la minge si alergat vor ajunge.....simt si ei nevoia sa fie la fel ca ceilalti...

Cred ca suna prost ce spun dar trebuie sa gasesti cumva o cale sa se simta si ei la fel cu ceilalti chiar daca pentru tine e enervant...sau cauta cumva sa alte solutii,sunt convinsa ca vei gasi.Tu esti norocoasa ca ai curte si ca ei pot zburda in siguranta......ai putea,cjiar daca e enervant...si pe mine ma enerveaza cumplit sa fac ce vrea toata lumea,nu ce vreau eu,dar......nici nu pot sa fiu vesnic contra.


Referitor la utilizarea in concedii...ei bine am folosit telefoanele pe post de tableta in hotel, de la 12 la 15 cat stateam in camera.....se mai uita la desene,sau la documentare discovery....si niste muzica cat asteptam sa vina chelnerul la masa....

Editat de eumada, 29 aprilie 2014 - 10:54 .


#9
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 10:44

Edit....Eva a primit de craciun televizor mare,80..avea 3 ani jumatate,a primit tableta ei de ziua ei..4 ani..tableta care zace in sertar de ceva timp,are acces cand vrea la smartfoanele noastre,nu o intereseaza in mod deosebit,de pasti a primit laptopul ei personal....avem vreo sasesapte device-uri in casa....distractia favorita e sa ne fugarim pana seara pe afara....conteaza cum gestionezi tot ceea ce e in jurul ei. Am vrut sa-i satisfac curiozitatea Selenei.

#10
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 11:00

Eu nu am deschis subiectul ca sa mi se spuna :pai ia tableta si telefon ca sa integrezi copiii!   Pt ca daca peste 3 ani vin sa ma plang ca multi colegi de-ai copiilor fumeaza nu vreau sfaturi de genul: ia-le tigari!   

 

Mai zic odata : copiii au doar 8-9 ani! Nu sunt adolescenti carore li se termina viata sociala daca nu stau 12 ore din 24 pe telefon! 

 

Nu vreau sa le iau telefoane pt ca ar fi total inutile, doar pierdere de timp si bani. Daca vor sa sune pe cineva, le dau telefonul meu, tot timpul sunt cu un adult posesor de telefon in preajma.  

 

Nu vreau sa le iau tableta pt ca nu ii vad rostul. Pt acces la internet , jocuri, word, programe de editare foto si ce mai vor ei, au acces la calculator. Pt deplasari avem laptop pe care il caram cu noi. Drumuri lungi nu prea facem, iar atunci cand facem prefer sa jucam fazan, sa cantam toti melodia de la radio, sa stam de vorba, sa ne utiam pe geam . Cand se intalnesc cu prietenii au voie sa stea sa se joace la calculator daca vor neaparat, dar prefer sa ii antrenez in jocuri in care sa interactioneze intre ei, nu sa stea cu ochii intr-un ecran. 

 

 

Acum din ce citesc la voi inteleg ca exageram si eu (pt ca nu vreau sa le cumpar) si ei pt ca stiu sigur ca mai infloresc si ei povestile. Mai degraba as vrea idei sa ii mentin pe linia asta pe care sunt acum, decat sugestii de unde sa le iau tableta sau telefon mai ieftin [:(].  

 

A, uitasem... nici Tv in camere nu au si nici nu vor avea in curand.  




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -