Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Ianuarie 2015 (Fulguleti de Ianuarie 2015)

sarcina gravida bebe

624 raspunsuri la acest subiect

#611
Konstanze

Konstanze

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 184 mesaje

Postat 20 iunie 2014 - 09:56

      Noi tot cu greturile :( azi am si o stare de lesin pe aici pe la lucru...ca sa nu mai zic, de vreo 3 saptamani nu ma mai pot concentra la nimic la lucru. Primele saptamani, nici nu realizam ca sunt insarcinata, bagam si ore suplimentare, stres, nu am avut timp sa citesc nimic despre sarcina...si brusc organismul mi-a zis sa iau o pauza. Acum parca sunt intr-o bula, in lumea mea...nici nu ma pot concentra, colegii de echipa ma mai iau peste picior (toti sunt barbati, bineinteles), si nu stiu pe unde voi scoate camasa. Noroc ca i-am spus sefului, neoficial, si el m-a inteles. Mi-a zis si sa-mi iau concediu cand doresc eu. O sa anunt oficial doar dupa rezultatele de la dublu test.

     Nu stiu cum e legislatia in Italia, dar in RO concediul de risc e 75% :( Doar cel prenatal e 75% si firma completeaza 25%, deci in prenatal de fapt luam 100% (nu stiu daca toate firmele, sau doar a noastra). Ideea e ca nu am "sapat" prin lege sa vad daca 75% din brut sau din net. Si eu lucrez in mediu destul de periculos pentru bebe, insa e periculos in primele 3 luni, cand i se formeaza organele, si cand in principiu nu anunta nimeni, din cauza ca nu e sigura sarcina. E un fel de cerc vicios. Am incercat sa stau departe de zonele cu pericole, insa intreaga cladire si perimetru e periculoasa ( multe radiatii). Mizez pe faptul ca organismul uman e adaptabil, si daca eu m-am adaptat la acest mediu, desi sunt si meteo sensibila si am migrene de la orice frecventa inalta sau mai stiu eu ce unde scurte, bebe o sa fie din start un ciber-bebe (glumesc). Am atatea colege care gravide fiind au stat mult mai aproape de antene, si au bebei sanatosi. Dar bineinteles ca nu recomand nimanui. Asta e, de aici vin banutii.

     In alta ordine de idei, ieri am fost cu sotul intr-o mica prospectie la DM si Auchan, ca tot am citit pe net de scutece eco de la Alana si Moltex... si sa cumparam paturici Dalin, ca folosesc la animalutele mele, cam 1 paturica/zi.
     DM pentru mine e o mare dezamagire, preturile la &quot;chimicale&quot; sunt mai mari decat in supermarket, si chestiile naturiste sunt mai ieftine la magazinele din oras, de genul Miracolul Plantelor.</p>
     Asadar, scutece: Alana lipseste cu desavarsire, doar Pampers, Babylove si cam atat ! Nu tu Libero, nu tu Alana...voiam sa compar si eu marimi, preturi, sa imi fac o lista, si sa ne calculam acasa cum e mai bine. Nu am avut ce sa gasesc. Imi pare rau.</p>
      EDITAT MAI TARZIU: am fost si la un alt DM, si am intrebat vanzatoarea: 'Nu aveti scutece Alana?' S-a uitat la mine fooooarte mirata si a zis ca niciodata nu au avut ! Am crezut ca ceva scurtcircuitez eu, dar stiu clar ca am citit ca sunt la DM, chiar aveau marca DM pe ambalaj. Ce ciudat...
In schimb aveau paturici Dalin, cu 18 lei si ceva, unde in Auchan erau 14 lei.
       Aici, in Auchan, mare surpriza: nu mai aduc paturici Dalin !!! Real s-a desfiintat, deci singura optiune de a achizitiona paturici Dalin e scumpetea de DM. Pana s-or termina si aici, si atunci o sa cumpar si mai scumpe de la Happy,care sunt 10 lei 5 bucati. (editat mai tarziu: in DM paturicile Happy, 5 bucati sunt 13 lei, deci cum spuneam: e mai scump totul la DM :(    )
     Bun, continuam cu Moltex: eu in afara de pozele de pe net, nu am vazut cu ochii mei in Auchan acest model de scutece. Si merg des la Auchan. Am vazut doar, in afara de firmele &quot;consacrate&quot;, ceva scutec marca Auchan. Sa fie acela oare
     Sper doar sa nu fie pe stoc, si nu ca tocmai acum, cand incepem si noi sa ne interesam, sa se fi terminat toate alternativele eco. Oricum cochetam si cu scutece lavabile, dar na, voiam sa am si eu un termen de comparatie palpabil, in afara de review-uri de pe net, si uite ca nu am reusit.


Editat de Konstanze, 20 iunie 2014 - 12:44 .


#612
simonaandreea

simonaandreea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 20 iunie 2014 - 13:57

Bluenight, iau pastile cu ulei de canepa de la Canah, 2 pe zi, dupa masa de seara (ca atunci imi amintesc). Daca ai citit cartea Ligie, ma bucur, eu fiind vegetariana, am fost atat de nerabdatoare sa o cumpar, si am fost putin dezamagita...Ma asteptam la sfaturi mai multe, si cu unele chestii nu am fost de acord. Dar na, cate capete atatea pareri.

Nu mi-a fost greu sa devin vegetariana, am avut nevoie de un declic. Oricum nu suportam carnea, si oricum stiam exact din familie ce contine fiecare produs si cat sunt de nocive, mai ales mezelurile din ziua de azi. Ca o paranteza, mama mea a elaborat retetele pt. o fabrica renumita de aici, si in urmatorii ani a observat cum se deterioreaza procesul tehnologic, cum nu se respectau retetele. Numai cand vad persoane care dau crenvursti la copiii, ma ingrozesc, pentru ca stiu exact ce contin: deloc carne !

Inchizand paranteza, am descoperit ca am o boala autoimuna, mi-a picat in mana Studiul China, am dat si de prezentarile dr. Calin Marginean pe internet, plus ca am o prietena la Brasov care era deja de 2 ani vegetariana si am vazut cum inflorise si incepuse sa scape si ea de boli...si am considerat ca e momentul sa actionez. Cel mai greu mi-a fost sa renunt la cafea :) Daca era nevoie de confirmare, de-a lungul perioadei de cand am devenit vegetarieni si pana am ramas insarcinata, analizele au aratat tot mai bine, valorile acelea periculoase au scazut pana aproape de normal. Dupa ce se naste bebe o sa reiau ferm programul, acum nu imi permit sa il fac in intregime...adica nu pot sa imi beau dimineata pudra de orz verde, si nici nu iau anumite seminte/prafuri (seminte de in, rostopasca, si alte tincturi) ce sunt interzise in sarcina. In afara de faptul ca am renuntat la produse animale, consumam faina integrala, orez integral, ulei presat la rece si netratat termic in mancare, produse nemodificate genetic, si ne facem totul in casa, pentru a evita orice conservanti, aditivi, pe atat pe cat se poate. Sunt constienta ca multe fructe in perioada rece au chimicale cel putin in coaja, dar in perioada asta consumam doar din gradina noastra, sau de la tarani, care vad ca-s producatori. Ca e plin cu sarlatani prin piete.

 

Ati fost vreuna dintre voi deja la morfologia fetala de trim.I ?

 

La noi e sapt. viitoare, credeam ca poate nu sunt prima. Doar cu aceea am emotii, in rest am zis sa luam totul pas cu pas (desi imi vine deja sa tricotez compleuri si saculeti de dormit si paturici, ma abtin si nu ma hazardez). Cred ca gandirea pozitiva e mai importanta decat orice amuleta (referitor la acea chestie mexicana).   De aceea incerc sa nu las nimic sa ne strice linistea interioara (vorbeam intr-un post zilele trecute de stresul pe care cu greu il stapanesc din trafic, din magazine,  de la serviciu,  vampiri energetici) si toata energia mea sa mearga canalizata spre bebe, sa se simta confortabil. Orice gand negativ, sau emotie negativa se transforma in substante chimice in sange, care calatoresc si spre el, bineinteles.

Cea mai dulce "muzica" pentru bebele nenascut este vocea mamei, pe care o aude si din interior, prin vibratii.

Eu merg la morfo de trim 1 peste 10 zile. O sa am atunci 13 saptamani si 2 zile.



#613
simonaandreea

simonaandreea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 20 iunie 2014 - 14:17

La ce spital veti naste ( bucuresti)? Eu voi naste la cf2, cu dna doctor Marinescu Ana-Maria ( fosta Floarea). Am fost ieri sa vizitez materniatea, este o cladire nou facuta. In interior arata foarte bine. Am tot citit de prin 2010 niste povesti negative despre personalul de acolo( asistente si cele de la neo)! Am citit si recent de la mamici care au nascut anul acesta acolo si au zis ca a fost foarte ok. Eu nu mai stiu ce sa mai cred, dar sunt convinsa ca orice padure are uscaturile ei, deci parererile sunt pro si contra, depinde fiecare ce poveste a trait acolo. Offf cerem asa de mult sa avem o nastere decenta si umana si sa nu mai fim tratate ca niste animale?

poop fetelor si in continuare sa aveti o sarcina usoara!



#614
Catiapm

Catiapm

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 20 iunie 2014 - 14:58

Buna simona

eu o sa nasc la bucur.acolo este dr mea.poate veni si la sanador dar am ales sa nu.prietena mea a nascut acolo de doua ori si a fost superok.

si uscaturi sunt peste tot, asa e.si oameni sunt peste tot chiar decma putini.si cum suntem grup de elita asa ne vor fi si nasterile:):)



#615
skittles

skittles

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 20 iunie 2014 - 15:08

eu cred ca nasc la Elias. N-am fost niciodata in spital, habar nu am cum e...dar e timp. Daca stiti ceva de aceasta sectie de gineco la Elias....astept pareri.



#616
mami_stefi

mami_stefi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 867 mesaje

Postat 23 iunie 2014 - 10:08

Mai,mai,dar ce liniste e pe aici!
Cum v-ati petrecut week-endul?

Noi ne-am relaxat.Ieri a fost ziua mamei si am fost la ai mei.Iar de astazi iarasi la munca. :D

Cand ma refeream ca miercuri imi vin rezultatele la anticorpi ma refeream la anti corpii din sarcina cu rh negativ. :)

Va pup! O saptamana frumoasa si linistita va doresc!

Editat de mami_stefi, 23 iunie 2014 - 10:11 .


#617
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 23 iunie 2014 - 10:47

Dragi gravidute - va rog incepeti un nou capitol! :)



#618
lina_bulina

lina_bulina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 453 mesaje

Postat 23 iunie 2014 - 12:09

Stie careva cum se incepe un nou capitol? Sa treceti aici link-ul sa stim unde sa continuam! :)
Vad ca intra lumea in vacanta, nu mai are nimeni timp de povesti! Sper c-ati avut un weekend bun! 



#619
Silvi88

Silvi88

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 23 iunie 2014 - 12:54

Buna. Azi am luat rezultatele de la analize si am Cmv igc reactiv,rubeo igc reactiv - 152, stie cineva sa imi
Spuna ce inseamna? Multumesc

#620
ooana

ooana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.944 mesaje

Postat 23 iunie 2014 - 16:17

Viteza voastra de postare depaseste cu mult viteza mea de a citi ...  [;)]

 

si eu sunt terminata efectiv de starea de ameteala si greata....si somn

am dormit de ieri seara de la ora 20 pana dimineata la 7...noroc ca tati si-a intrat in rol si ma scuteste de multe lucruri pe care le faceam eu acasa

 

Ama, si baietelul meu a terminat primul an la grupa Waldorf 

 

trebuie sa imi notez pagina la care am ramas  [flo]


Editat de ooana, 23 iunie 2014 - 16:18 .




Etichetat si cu sarcina, gravida, bebe

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -