Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Ianuarie 2015 (Fulguleti de Ianuarie 2015)

sarcina gravida bebe

624 raspunsuri la acest subiect

#601
ama2675

ama2675

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 257 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 10:38

Bluenight, poate o stii deja, dar eu vesnic lesin la retetele ei http://www.andie.ro/   



#602
Konstanze

Konstanze

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 184 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 10:48

Ama, nu sunt fanatica cu vegeterianismul.

Soacra mea are gaini in curte, si recunosc ca am pus de cateva ori in mancare oua (cred ca au fost in total 10 oua in 2 ani) insa de la ea am incredere. Doar de la ea.

Lapte nu consumam, ne facem noi lapte de soia, de orez, de migdale.

Ai mei isi cumpara de la cineva de incredere, care are vaci, pe care le cunosc. De asemenea cumpara telemea direct de la stana, langa Timisoara, si din acea telemea am consumat de cateva ori, pusa pe mamaliga.

Carne nu consumam deloc, dar daca vreodata as consuma ca mi-ar fi pofta, ar fi doar de la gainile soacrei, ca stiu cu ce le hraneste. Cum spuneam, cel putin mama (dar si tatal meu) au lucrat in domeniul acesta alimentar...si orice e in comert in galantare e tratat: cu hormoni, injectat cu apa cu sare, sau recongelat. Plus animale stresate si toate tratate cu medicamente, preventiv. Acesta e motivul meu pur personal, nu condamn pe nimeni, fiecare cum isi asterne asa doarme. Am dat exemplul cu crenvursti pentru ca observ multi oameni care dau copilasilor crenvursti, si chiar nu inteleg de ce, e cel mai nociv dintre toate. Dar iar e problema lor, si sunt copiii si sanatatea lor.

De aceea spun ca acum sunt putin mai permisiva, mi-am permis sa mai consum telemea, sau am pus oua in mancare de 2 ori, pentru ca am avut incredere in provenienta lor. Cunosc persoane fanatice in jurul meu, si intr-o tabara si in cealalta, si e plina lumea de sfaturile lor, dar deja nu ma mai deranjeaza.

Nu sunt fana Ligia Pop deloc, am crezut ca s-a observat asta din ceea ce am scris pana acum. In schimb o apreciez pe Cristela Georgescu, Ditta Depner si bineinteles Corina Bacalu.

 

Bluenight, bineinteles ca vom face schimb de retete. Abia astept sa trec pe 6 ore ca sa am timp sa mai experimentez in bucatarie, sa incerc retete noi.



#603
ama2675

ama2675

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 257 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 10:54

Pe mine Cristela m-a pierdut cand a recomandat la bebelusi de 6 luni laptele de soia. 

Oricum, daca e sa aleg, si eu o prefer pe Cristela :) 



#604
bluenight

bluenight

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 10:56

Ama, mi-a placut foarte mult cum ai scris legat de vegetarism si mancatul sanatos. Iti impartasesc punctul de vedere. La noi cand a fost vorba sa vina cineva in vizita, la masa, intotdeauna i-am intrebat daca suunt vegetarieni sau daca nu mananca anumite alimente. Si consider acest gest unul de mare respect, cu toate ca eu cam mananc de toate.

 

Acuma legat de Ligia Pop, nu o cunosc, am gatit din retele ei, i-am citit cartea. Dar sincer, ca persoana nu ma atrage. Cred ca detine unele informatii folositoare pentru mine si cam atat. In schimb am o mai mare admiratie si simpatie pentru Olivia Steer.

 

Da, stiu blogul lui Andie, si am facut cateva retete, una mi-a placut de numa, cea cu sfecla si feta la cuptor. A, si am mai facut covrigi de la ea, care ne-au placut de numa! 

 

Konstanze, multumim ca ne-ai oferit informatiile acestea despre acupunctura si presopunctura, chiar nu stiam. 

Dar tocmai mi-am adus aminte ca eu in sarcina cu Mihai am fost la bowtech, desi s-ar putea sa ajute aceasta. 



#605
Konstanze

Konstanze

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 184 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 11:00

Uite pe aceasta Andie nu o stiam, ma bucur ca mai am un blog in plus de citit, cu retete.

In schimb l-am uitat pe Tudor Tomescu, ce are o colectie maricica de retete la el pe site:

http://www.tudortomescu.com/



#606
bluenight

bluenight

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 11:01

Mai e si Mimi Walter care imi place. Desigur, fiecare are plusuri si minusuri. Nimeni nu e perfect. Mie nu mi-a placut la Cristela ca recomadna batista bebelusului :( Si la fel si Ligia.



#607
lina_bulina

lina_bulina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 453 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 12:22

Am citit pe-aici tot ce ati scris. Faine discutii!!
Sincer, nici eu nu inteleg faza cu cremvustii la copii, eu de ani de zile (as zice inca de cand eram fata la mama acasa) n-am cumparat asa ceva in casa mea, sau parizer. Recunosc ca n-am renuntat complet la mezeluri pentru ca nu ma pot abtine de la salamul uscat si de la sunca de casa, dar nu mancam in exces(cumpar cateun pic la 2 saptamani, si cand zic un pic ma refer la 5-6 felii), iar mancare cu carne gatesc de maxim 2 ori pe saptamana, in rest incerc sa ma bazez mai mult pe mancaruri cu legume, cu sosuri. Imi plac pastele foarte mult...As manca zilnic.
Si pentru asta inca traiesc si analizele imi sunt bune! :)) 
Oricum, cred ca fiecare, din orice categorie, ca-i vegetarian sau nu...are o slabiciune pentru ceva. 
 



#608
bluenight

bluenight

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 20 iunie 2014 - 06:51

Buna dimineata,

Ce liniste de ieri pe aici :)

Cine mai merge la control? Cum va simtiti?

#609
mami_stefi

mami_stefi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 867 mesaje

Postat 20 iunie 2014 - 07:13

Buna dimineata!
Eu trebuie sa astept rezultatele de la anticorpi pe care le primesc miercuri si apoi,cu toate analizele voi merge la medicul de familie.
Ieri o colega de munca mi-a spus ca,dupa ce voi duce adeverinta de la medic care atesta sarcina o sa ma bage in concediu de risc maternal.
Pentru ca e un mediu destul de toxic si stresant la locul de munca(automotive).
Deci,asta ar insemna ca voi mai lucra foarte putin.Pe o parte ma bucur ca asa voi putea petrece mai mult timp cu Stefan,ca ma voi putea odihni.Dar din cate stiu eu CRM e platit doar 75%.Deci imi va afecta calculul idemnizatiei,nu-i asa?
Azi e ultuma zi de gradi!!!
.Tot astazi iese mama din spital si suntem foarte bucurosi! Credeam ca nu o s-o avem acasa duminica de ziua ei.

Va pup! Fugim la gradi si ne auzim mai tarziu! Pupici!

#610
Catiapm

Catiapm

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 20 iunie 2014 - 07:33

Neatza

eu sunt bine.nu am mai luat progesteron de doua zile si nu mai am gust metalic, nici ameteli.nici somn nu imi mai este asa de rau si nici foame:)

in schimb ma doare un san.ambii sunt sensibili dar stangul doare cand si cand destul de tare.

eu nu am anticorpi pentru toxoplasma.in rest totul e ok.chiar si cele de coagulare.si sunt foarte fericita ca nu am nici ureaplasma nici micoplasma.le-am avut pe amblele in prima sarcina.

sa aveti zi frumoasa





Etichetat si cu sarcina, gravida, bebe

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -