Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Octombrie 2014 (Bobocei de octombrie 2014) - Cap. 3

mamici gravidute octombrie 2014 sarcina bobocei

209 raspunsuri la acest subiect

#161
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 17 mai 2014 - 13:07

emysa...imi pare tare rau ca trebuie sa treceti prin asta, insanatosire grabnica si multa putere ! Aveti grija de voi si de bebe, trebuie sa treceti cu bine peste asta!

 

Bine ati venit alexa35 si alinabacau1! Sarcina usoara si bebei sanatosi!

 

Ce DPN ai alina?



#162
Andreea11Matei

Andreea11Matei

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 18 mai 2014 - 00:20

Emysa, imi pare rau sa citesc ce s-a intamplat.. Sa iti dea Dumnezeu putere, sa fii sigura ca o sa aiba grija de tine si de cel mic dar mai in special de sotul tau! Ce nu va doboara, va face mai puternici! :*.
Fetelor, eu sunt iarasi ingrijorata. Trec saptamani si eu nu iau in greutate. Am inceput sarcina de la 52 kg, am slabit la 48 si acum am inceput sa recuperez ajungand la 51. Dar tot mai am 1kg sa ajung ca la inceput... Si vorba aia, sunt in aproape 5 luni... Nu am pofta de mancare si ma mai strofoc sa mananc dar ma satur repede, ma umflu si nu mai am aer. Si atunci sunt nevoita sa ma opresc din mancat... :(. Am citit ca ar trebui sa consumam cca 2500 calorii pe zi si eu cred ca abia daca consum 1500.. :( ce sa fac? Daca bebele are carente? Oricum Vinerea asta ma duc la medic si o sa vorbesc cu el, dar pana vineri, vorba aia, mai sunt atatea zile si o iau razna... :(. Nu va zic cate am citit pe net ca se intampla daca mamele nu mananca suficient in sarcina.. :(.. Ooof, ce ma fac eu? :(

Va pup si bebelusi sanatosi!!

Editat de Andreea11Matei, 18 mai 2014 - 00:20 .


#163
MihaelaMela

MihaelaMela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 18 mai 2014 - 07:55

La mine se pune problema invers, mananc si ma ingras!

Sfatul meu pt tine Andreea este sa mananci paine, la fiecare masa baga paine sa vezi cum incep kilogramele sa se puna pe tine.

Mie imi este frica sa ma duc la dr, pe 5 iunie, cred ca ma omoara, mi-a spus sa nu mai iau decat max 2 kg si deja le-am luat.

Offf! [xdulci]



#164
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 18 mai 2014 - 09:56

Andreea - nu mai citi pe internet, e si normal sa te ingrijorezi, gasesti vrute si nevrute. Iei vitamine? Daca Da foarte bine, stai linistita pana mergi la medic fiindca nu face bine bebelui sa te ingrijorezi si sa te stresezi. Important e ca ai mai luat in greutate chiar daca nu esti ca inainte. Vad ca si asa este o fire slabuta, nu te ingrijora degeaba, nu e bine nici sa mananci fortat, incearca mese dese si mici, daca nu poti mancare, introdu mai mute fructe, legume, avocado, alimente bogate in vitamine, dar CEL mai important NU TE STRESA! Oricum nu ai ce face pana ce medicul nu iti va spune ceva, important e ca tu sa stai linistita, sa nu faci efort si sa mananci cat poti. Unele gravidute nici nu se vad ca sunt insarcinate pana pe la 5-6 luni :)

Eu pana acum am luat in plus vreo 3.5 kg, ma bucur ca nu mai mult, mai mult nu mananc, dar mi se face foame dimineata si am mese mai dese dar nu si mai mari :)

Va pup, duminica frumoasa!



#165
alinabacau1

alinabacau1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 18 mai 2014 - 12:46

andreea nu iti fa griji ca nu ai pus pe tine,nici eu nu am luat in greutate pana acum,si nu mai zic ca nici burtica parca nu se vede,totusi sotul zice ca se vede dar ca  nu vad eu difernta pt ca ma uit zilnic la ea.

cand am ramas insarcinata aveam 58 kg si din cauza ca eu nu aveam pofta de mancare si o luna si ceva nu am pus pic de mancare in gura.mancam doar fructe si ceaiuri,care si pe alea le varsam in maxim 5-10 minute.am ajuns la 52 kg.deci am slabit 6 kg in aproape 2 luni,am fost exact cum va povestea si mitzy(scz daca am gresit numele),apoi m-am internat in spital pt perfuzii cu glucoza ,vitamine ,osetron,no spa si scobutil...asa mi-a prescris dr..asta se intampla in saptamana mare,si va zic sincer ca de atunci daca am mai vomitat de 3-4 ori.mancare am inceput sa mananc nu f mult ca nu am pofta dar ideea e ca acum am ajuns la 54 kg,si nci nu iau nici un fel de vitamine



#166
mytzyus

mytzyus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 191 mesaje

Postat 18 mai 2014 - 16:12

Buna fetelor! :*

Andreea, nu cred ca ai de ce sa iti faci griji! Eu pe vremea in care mancam o lamaie sau un mar pe zi, bebe era bine mersi :) eu slabeam vazand cu ochii si bebe era cu 3 zile mai mare.. Corpul nostru are rezerve destule si bebe e primul care le acceseaza. Mama a slabit pe tot parcursul sarcinii cu mine pt ca a avut sarcina toxica pe toata perioada celor 9 luni si eu am fost de 3,5 kg cu 3 saptamani inainte de termen. Stai linistita si nu iti mai face griji inutile ca il superi si pe bebe!
Eu spre deosebire de Andreea as manca tot ce imi trece prin cap sau prin fata ochilor. Am fost la munte weekendul asta si am mancat ca un purcelus pregatit de taierea de Craciun. Nu am mai mancat atat de mult dinainte de sarcina..am crezut ca o sa imi explodeze burta dar nu ma puteam opri :)) nu stiu ce a fost cu mine.. Fructe si eu bag in mine ca intr-un sac fara fund. E plin frigiderul de fructe si mereu am pofta de ce nu am :))
Hainele de gravide..doar mie mi se par niste carpe obosite? De cate ori ma uit prin magazinele de profil la bluze si rochite ma simt de parca as cauta haine pt bunica

#167
andreutza2

andreutza2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 18 mai 2014 - 17:21

.mancare am inceput sa mananc nu f mult ca nu am pofta dar ideea e ca acum am ajuns la 54 kg,si nci nu iau nici un fel de vitamine

Vitaminele sunt foarte importante,trebuie sa vb cu dra sa îți dea acid folic ,elevit sau femibion 2, eu am luat de la început femibion 1, dupa care am schimbat cu femibion 2.



#168
alysolita

alysolita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 19 mai 2014 - 11:15

va salut mamici si burtici! sunt un pic invidioasa pe voi cand vad ca va plangeti ca nu ati pus nimic pe voi numai cate un kg, doua, sunteti foarte norocoase fata de mine care zici ca si apa pe care o beau se pune pe mine ,va spun sincer ca nici nu am curaj sa ma cantaresc [grasa] . acum cum o fi asa o fi , tre sa fim fericite ca bbei nostri sunt bine si cat putem sa fim si noi sa avem grija de ei. va  pupic .. [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2]



#169
Andreea11Matei

Andreea11Matei

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 19 mai 2014 - 11:42

Fetelor, va multumesc pentru incurajari! De mancat paine, mananc la fiecare masa inca de cand am ramas insarcinata. Am tot incercat ieri sa ma fortez sa mananc, ma saturam dar mancam incontinuare.. E adevarat ca abia mestecam, simteam ca nu mai pot dar inghiteam carnita gandindu-ma la pishcotzica... Of, abia astept sa ajung odata la medic! Am luat ELEVIT pana in saptamana 12-a cand doctorita mi-a spus ca este suficient si ca pot sa intrerup. Acum, de vreo saptamana am inceput sa iau din nou din cauza hemoglobinei mici, sper sa ma mai intremeze si vitaminele... Nu mi-e sete niciodata dar incerc sa beau cat de multa apa pot. Oricum, nici cu cele mai mare eforturi nu ajung la 2.5 L/ zi.. poate abia 1 L.. :(. M-am saturat si de serviciu si de atmosfera de aici si imi provoaca depresie. Abia astept sa ies in concediu. Eu lucrez cu contract pe perioada determinata si de cand au aflat ca sunt gravida, mi-au prelungit contractul cu doar 3 luni in loc de 5 luni cat aveam nevoie sa am pe cartea de munca, sa pot sa beneficiez de concediul pentru cresetrea copilului - acela de 2 ani. Deci, doar 2 luni nu i-au lasat sufletul sa imi mai faca si mie... Si acum, pentru alea 2 luni lipsa (August si Septembrie) pana se naste bebele, trebuie sa ma angajez in alta parte fictiv, ca apoi sa figurez cu asigurare la CAS. Nu e o problema, ca mami are alimentara, sotul are si el firma, socrela la fel, o sa ma angajez la unul dintre ei, dar in loc sa ma bucur de sarcina in ultimele 2 luni, tre sa stau sa alerg cu hartii de colo - colo, sa completez, sa platesc nush ce taxe... Adica, mai mare deranjul pentru o nimica toata cand puteau nesimtitii astia de la mine sa nu puna o gravida intr-o asa dificultate. Dar ce sa faci, lumea e rea si invidioasa. Au avut o atitudine de mai aveau putin si vroiau sa imi cer iertare ca am ramas gravida. Si socrela lucreaza aici de 30 de ani si le-a fost fidela intotdeauna, a rezolvat o gramada de probleme si i-a ajutat pe toti. Si acum, poftim recunostinta... Si toate rautatile astea la serviciu, privirile urate, barfele etc... ma consuma si mai mult. Inainte veneam cu placere, acum mi-e sila sa ma trezesc dimineata, mi-e sila sa ma imbrac, sa ma aranjez, nici nu ma mai fardez, nu imi mai dau deloc interesul. Ma uit din jumatate in jumatate de ora sa se faca odata ora de plecare. Oricum, din August raman "somera" , o sa ma angajeze mami fictiv, imediat imi baga si concediu prenatal si cel putin nu ii mai vad la fata. MA plimb si eu pe la rude, ma duc la mami (ea locuieste in Mangalia), ma duc si pe la bunici in Moldova, stau si cu ei, la aer curat de munte :). Ma gandesc ca si din cauza stresului nu pun pe mine. Si stiu ca nu trebuie sa fiu stresata, ca trebuie sa fiu cat mai calma pentru bebe dar nu prea imi iese sa fiu asa zen :(... 

 

Va pup si bebelusi sanatosi!



#170
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 19 mai 2014 - 11:46

Andreea - lasa stresul!!!  [flo2]





Etichetat si cu mamici, gravidute, octombrie, 2014, sarcina, bobocei

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -