Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Octombrie 2014 (Bobocei de octombrie 2014) - Cap. 3

mamici gravidute octombrie 2014 sarcina bobocei

209 raspunsuri la acest subiect

#171
MihaelaMela

MihaelaMela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 19 mai 2014 - 13:22

Andreea, sunt oameni fara suflet, dar stai linistita ca roata se intoarce! nu se merita sa te stresezi ptr. ei

Eu din Iulie gata, intru in concediu de odihna si dupa bag prenatal.

Abia astept sa stau acasa!!!

Eu intentionez sa stau 2 ani acasa, si mi-am facut calculul la salariul meu de 1590 lei, as lua 1200 lei, 85%, ca se plafoneaza la 1200 lei (mama lor de hoti!). La 1 an as fi primit  1352 lei... Nu se merita sa ma intorc mai devreme de 2 ani...

Murea statul daca ne facea si noua o bucurie cu trusoul ptr bebe !!! OF! [zirea]



#172
alinabacau1

alinabacau1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 19 mai 2014 - 15:00

andreea stiam ca iti poti plati si singura o luna ,doua sau cat e nevoie la c.s.a.,asta ca sa poti benificia de indemnizatie,si eu trebuie sa merg sa ma interesez daca in cazul ca voi naste doamne fereste la 7-8 luni sa nu pierd acei banuti...de cand lucrez la aceasta firma am 8 luni si ma incadrez cam la limita

anda um este 10 01 2014 si dpn 21 10 2014,pupici

 



#173
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 19 mai 2014 - 21:04

Anda, felicitari! Sa fie bebele sanatos si sa va bucurati mult, mult de el!  [flo2]  Ai avut dreptate tu cu presimtirea.

Ancuzick, felicitari si tie pentru bebelina! sa fie sanatoasa si sa va aduca multa bucurie!

 

Alexa  si Alinabacau1, bine ati venit! Sarcini usoare sa aveti si bebei la termen!

 

Emysa, ce rau imi pare ca ati tercut prin asa experienta! Dar Dumnezeu are grija de voi, sotul se va recupera si va veti creste bebele impreuna cu bine! Acum sa incerci sa nu te mai consumi ca sa nu se duca hormoni de-aia de stres la bebe. Raul a trecut si mergeti inainte spre mai bine!

 

Andreea si tu incearca pe cat posibil sa reduci stresul. Intr-adevar, urat din partea lor, dar tu trebuie sa-ti vezi de drumul tau si de ce e important acum pt tine! In legatura cu kg, din ce spui tu inteleg ca initial ai slabit, apoi ai inceput sa pui, chiar daca nu ai ajuns sa depasesti greutatea initiala, faptul ca acum pui arata ca e totul in regula. Stai linistita, eu zic ca esti norocoasa! in privinta anemiei, ai aflat ce tip de anemie e? Cat ai hemoglobina? Eu zic sa consulti un hematolog pt ca vitaminele prenatale nu ajung in caz de anemie, ele sunt dozate pt femei insarcinate fara probleme, fara vreun lips. Daca sideremia si feritina sunt ok, trebuie sa faci si dozajul pt vitamina b 12 si acidul folic. Dar cel mai bine e sa mergi la hematolog, sa te indrume. In sarcina tuturor femeilor le scade hemoglobina, dar daca din start e mai mica, trebuie luate masuri deoarece ea spre sfarsitul sarcinii scade si mai mult.

 

Azi am fost si eu la hematolog. se pare ca am o anemie congenitala, asa am fost setata eu din nastere. E o anemie usoara, care nu pune probleme, doar ca pe sarcina e normal sa se agraveze. acum am hb 9,6, dar cu tot tratamentul de-l fac sigur va scadea in continuare. Nu am decat sa tot repet analizele  din 3 in 3 saptamani si daca va fi cazul voi face transfuzie de sange. Mi-a zis ca bebelina e afectatata decat daca scade sub 8 si ca trebuie sa intru in operatie cu peste 8,5. Asa ca Doamne ajuta sa reusesc sa o tin peste valoarea asta! Mi-a dat totusi sa fac o analiza la institutul de hematologie care arata daca nu cumva are loc un proces de distrugere a sangelui. sper sa nu fie cazul de asa ceva pt ca ar fi cel mai urat scenariu!



#174
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 19 mai 2014 - 21:31

Silvia, gandeste cu optimism, o sa fie bine (trebuie sa fie bine), si oricum sti si tu ca nu merita sa-ti faci griji pana nu ai un rezultat. Sa ne spui si noua cand vin rezultatele. Iti tin pumnii.

 

emysa - voi ce mai faceti? cum sunteti?

 

In rest cum simtiti? Eu as dormi dimineata pana tarziiiu daca s-ar putea, dar daca ma trezesc pe la 4, 4:30 sa merg la baie si sa dau drumul la pisi afara adorm de abia pe la 7 uneori. Am incercat sa nu beau multa apa seara dar tot ma trezesc....In rest obosesc tot mai repede, dar cand ma intind in pat si vad / simt cum se misca puiutul meu parca imi trec toate si ma simt plina de energie si viata. Ma mai lasa uneori sa astept aproape o zi intreaga un semn dar cand incepe face cateva tumbe de merita toata asteptarea. E deja un dulce :)

 

Va pup pe toate si somnic usor la bebicii mici! [flo2]



#175
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 19 mai 2014 - 22:41

Eu m-am simtit bine in ultimul timp, parca in sfarsit pot sa ma bucur si eu cu adevarat! Pana acum vreo 2, 3 saptamani ma simteam destul de rau, mai ales din cauza starii de lesin. Mi se mai face si acum unori ameteala mai ales daca sunt intr-un loc in care e putin oxigen. In legatura cu anemia sunt mai linistita pt ca m-a asigurat doctorita ca nu afecteaza bebelina decat daca scade sub 8 sau chiar 7. si in cazul asta oricum am varianta transfuziei. pot sa iau sange chiar de la sotul meu, pt ca amandoi avem A2. Dimineata si eu as dormi si seara nu m-as mai culca. Pe bebelina o simt in fiecare zi, dar nu mi se pare foarte activa. Poate ca e inca prea devreme, stiu ca sunt mamici care incep sa simta dupa 20 de saptamani.

 

Va pup pe toate! O noapte buna sa aveti!



#176
alinabacau1

alinabacau1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 20 mai 2014 - 07:28

ce noroc de voi fetelor ca va simtiti puisorii,eu am intrat in saptamana 17 dar inca nu si-a facut simtita prezenta ,in rest tot am simtit ceva gaze,balonari prin burtica si imediat imi si venea sa le elimin(scz) deci nu cred ca era bebe,ieri am fost si eu de facut analizele la sange si la urina si maine voi lua rezultatul dar sunt sigura ca ma va gasi cu anemie sau lipsa  de fier,calciu,pt ca mereu ma simt slabita si daca stau mai mult de o ora in picioare ma ia cu lesin.

si saptamana viitoare mergem la echo ,insfarsit vom afla si ce e

o zi frumoasa !!



#177
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 20 mai 2014 - 08:15

succes la eco Alina - asteptam sa ne anunti si pe noi [:)]



#178
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 20 mai 2014 - 15:22

Fetelor, voua vi se mai intareste burtica? Daca stau prea mult pe scaun sau cu fata in sus, se face tare tare, dar fara dureri. Medicul a zis ca e ok si e normal daca nu se intampla tooooot timpul. Incerc sa-mi schimb pozitia cand simt ca se intareste, in rest nu fac efort, doar cate o plimbare la cumparaturi usoare gen paine, etc....

 

Si pentru constipatie ce folositi, ce functioneaza?



#179
mytzyus

mytzyus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 191 mesaje

Postat 20 mai 2014 - 15:26

Si mie mi se intareste burtica daca stau mult pe scaun dar imi trece daca ma intind.
Pentru constipatie am incercat Melilax pe care l-am exclus imediat. Infiorator de folosit si rezultat slab. Apoi medicul mi-a recomandat supozitoare cu glicerina..dar nici dupa astea nu pot spune ca ma omor. Imi displace total senzatia.. Asa ca m-am intors la iubirea mea, cafeaua de dimineata. In maxim o ora sunt la baie

#180
andreutza2

andreutza2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 20 mai 2014 - 15:49

Buna fetelor,eu pt constipație m.am reglat cu fructe,mănânc dimineața pe stomacul gol o farfurie cu fructe mixate si beau apa dupa ele,de ex o jumătate de mar,para,caise,nectarine,cireșele,kiwi,chiar si banana,orice aveti pe acolo si funcționează,credeți.ma ,sunt gravă din punctul asta de vedere,ani de zile am fost dependentă de laxative,i.ar de cand am început Fiv.urile am zis stop laxative,mi.a fost f f f greu,dar am reusit...a si mai beau si cate un plic de magneziu dupa masa de prânz ;) cafeaua nu are nici un efect asupra mea. ;) 





Etichetat si cu mamici, gravidute, octombrie, 2014, sarcina, bobocei

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -