Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ghetar: Taclale de Pinguini


511 raspunsuri la acest subiect

#471
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 07:36

Mada, are infectie cu streptococ, a scris Buflea [:)]



#472
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 07:40

In sfarsit am bifat si MRI-ul asta ...ca sa stiti, aici e 1:30 AM si tot la ER suntem.
Cica l-a facut ca sa vada daca are nu stiu ce lichid acumulat in cot care trebuie drenat. Daca are, maine ne baga la operatie ...stateam acolo cu el in sala cu tubul si ma gandeam ca acum ar trebui sa ma rog, sa nu fie nimic, sa plecam acasa ...
A fost greu la final la MRI ...a trebuit sa stea nemiscat, fix pe spate, 35 min ...l-au apucat toate alea, mancarime in ureche, in fund, a vrut sa ridice genunchii ...pana la urma e un copil. Au oprit de 3 ori procedura ...

Acum ii e sete ...de la febra. Si nu ma lasa sa ii dau apa. Ca cica sa vina rezultatul de la MRI, sa vedem daca e caz de operatie si abea dupa aia stim daca poate bea apa.
Of !!! Daca ati vedea cum frige si e urticat tot si spunea "mami, doar o gura de apa vreau. Am trecut prin atatea, doar o gura de apa daca as avea"

#473
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 07:44

Saracul copil.Inteleg ca ti-e inima franta.dar sa stii ca astia mici sunt mai puternici ca noi.au o putere de a trece peste toate fenomenala.

Editat de eumada, 17 aprilie 2014 - 07:45 .


#474
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 07:59

hai ca o sa fie ok [pup]



#475
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 08:06

Mda ...nu are nimic la incheietura, dar are infectie in tesutul muscular, intinsa pe tot bratul ...si exista o zona de abces pe care s-ar putea sa o drain maine dimineata ...deci nu are voie sa manance si sa bea nimic pana se decid astia ce fac cu abcesul.

 

Of, acum chiar scot venele pe masa ...de la o amarata de infectie cu streptococ, care se rezolva cu un antibiotic banal, uite si tu unde am ajuns ...pentru ca nu dau astia antibiotice decat cand face copilul abces in bratz ...baiiii ..si bine ca am venit la spital azi, mai asteptam o zi si cine stie cum arata bratul asta, ca acum va spun ca a urcat umflatura mai sus de cot ...si rau ca nu m-am dus ieri la spital ca poate nu ajungeam la abces ...

 

In urma acestei experiente sunt hotarata sa imi aduc antibiotic pentru copii din Romania .



#476
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 08:30

Buflea, infectia aia nu e de duminica. e de ceva timp. as zice minim 2 luni.



#477
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 08:39

Buflea, lasa ca e mai bine sa fie sub observatie la spital. Stiu ca e nasol ca nu va puteti odihni nici el si nici tu daca tot asteptati sa va mai faca vreo analiza. Dar mama cat va mai avea de povestit la scoala! Tinem pumnii sa fie sanatos cat ai clipi si sa va lase cu antibioticul acasa, sa nu stati acu in Saptamana Mare prin spital. 

 

Zenit, ai povestit frumos. Nu mi-am dat seama ca asa de multi au probleme.Probabil erau si in Romania, aceia care stateau in ultima banca si se pierdeau dupa clasa a opta. Noi am fost 36 in clasa si la sfarsit aveam un coleg care nu putea inca sa scrie, dar stii cum era scoala romaneasca, nu aveai nici un ajutor pt cei care ramaneau in urma, ba mai erai si obligat ca profesor sa ii treci pe toti clasa. 

 

Ah, VanGogh, pana nu i-am vazut "live" picturile, nu am inteles de ce e asa cotat. Dar au picturile lui o forta magica. Pur si simplu stralucesc! Eu cred ca a folosit atata galben tocmai pt efectul de stralucire, le-a pictat intr-o zona cu mult soare. Expozitia pe care am vazut-o il mai si compara cu Gaugain, erau picturi cu exact acelasi motiv puse una langa alta, fascinant cat de diferit vazusera acelasi pom, aceeasi carare, acelasi soare. 

 

Multumesc tuturor de sfaturi si de povestit. In mod sigur nu imi vad copilul cu probleme din astea. El are loc special la gradinita, primeste mai multa atentie din partea educatorilor. La el problema e integrarea in grupe mari de copii, are tendinta sa se izoleze cand e "prea mult" (prea mult zgomot, agitatie, cand se intampla ceva neobisnuit). Cu invatatul, v-am mai zis eu, nu stie multe lucruri pe care alti copii le stiu deja la varsta lui, dar pur si simplu nu e interesat de ele, asa ca ii dau ce il intereseaza... Va avea timp sa invete si cifre, si litere - noroc ca nu suntem in Anglia sau USA unde in curand ar incepe mai serios. Lui ii place muzica, ii place sa afle despre natura si ii place sa fie clownul clasei  [clo] . Asa ca eu nu il vad ramas in urma ci ca merge pe drumul lui. I-am cumparat o gramada de carti despre natura, are postere, vreau sa ma implic mai mult la desenat si bricolaj cu el, e inscris la un cerc de muzica (unde in prima jumatate de ora nu se desprinde de taica-su, singurul din grupa care nu o face, dar candva tot se dezlipeste de el). Iar daca la 6 ani nu va fi gata pt scoala, voi incerca sa il mai aman un an. Si eu si Mischa am fost si suntem timizi, asa ca genele noastre le are  [:-)))] .

 

Daca vad fals treaba cu "ce trebuie sa stie un copil de 4 ani" si ca e musai sa il scolesc mai mult cu cifre, litere si jocuri de logica, trageti-ma de maneca. Eu sunt inca obisnuita cu scoala care incepe dupa 6 ani si incepe cu inceputul, nu trebuia deja sa vii stiind sa scrii si sa citesti.

 

Da vad ca nimeni nu a mai fost socata de cum si unde a murit Eminescu. 



#478
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 08:56

 

 Dar au picturile lui o forta magica. Pur si simplu stralucesc! Eu cred ca a folosit atata galben tocmai pt efectul de stralucire, le-a pictat intr-o zona cu mult soare.

 

 

 

dadadadadada!!! asa e. peste tot unde sunt expuse te simti atras de ele.

anul trecut la National Gallery in Londra eram intr-o sala adiacenta. pur si simplu am "simtit" unul dintre tablourile cu floarea soarelui in camera de alaturi. nu numai ca lumea migra spre ele, dar era ceva in aer. straluceau, bine zis.... [pup]



#479
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 08:57

Buflea ma gandesc la voi. Sanatate maxima lui Alex.



#480
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 09:14

Buflea, stiu ca nu poti sta linistita, dar acum totul se leaga, e clara suferinta.

Ceea ce se intampla acum cu investigatiile alea sunt cu musai, ca sa urmareasca posibile efecte, dar copilul are un diagnostic clar si e in spital pe maini bune.

Eu m-am linistit...o sa vezi ca va intra pe panta descendenta, dupa ce tratamentul isi face efectul.

Nu puteai sa-i dai tu antibiotic si sa se rezolve...sau se rezolva partial. O infectie e infectie, nu e de joaca.

Pupicei pentru Alex...in curand ne vei scrie iar cat de energic (si obraznic [:)] ) este.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -