Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ghetar: Taclale de Pinguini


511 raspunsuri la acest subiect

#441
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 21:17

Buflea, du copilul urgent la doctor. Sa nu fie reactie alergica sau ceva care sa necesite antibiotic intravenos. 

 

Katy, mie mi-e teama sa nu fiu oarba. Pt ca pt mine copilul meu e normal asa cum este. Nu e perfect, dar e normal. Si pe urma vin tantele de la gradi si imi dau in cap ca nu e. Apoi mi-e teama ca il vor eticheta prea usor in ceva ce nu e. Toata goana asta cu ADHS e unfair din doua puncte de vedere: 1. pt cei care sunt cu adevarat bolnavi, pt ca se reduc fondurile care le-ar reveni prin impartirea la prea multi si pt ca boala lor nu mai e luata in serios devenind o boala "la moda" (asa cum se intampla cu bipolar disorder de exemplu) 2. pt cei care nu sunt bolnavi sau ar fi poate la limita si care se vad dintr-o data pasati de la Ana la Caiafa, profii care nu au timp de ei si ii lasa balta ( ca tot e bolnav, nu e vina lor), colegii care ii vad ca pe niste paria, etc etc. 



#442
oana_MVT

oana_MVT

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.426 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 21:19

vivi  [flo2]

 

ma faci si pe mine sa ma indosez si eu tre' sa fiu tough aicilea.

 

dar stii ceva? cu atat mai mult sunt convinsa ca treaba mea e sa intorc presiunea pe care el o resimte asupra adultilor care o intretin. dl sot mai spune ca sunt prea dura cu educatorii si ca pun prea multa presiune asupra lor, de mai ca imi era mila si era sa o las mai moale cu ei :) da m-ai adus tu in simtiri la loc.

 

si sa fiu sincera pana la capat, nu odata m-a bantuit ideea ca daca ii trebuie cal inaripat pentru a-si mentine copii si prieteni pe langa el, cal inaripat ii aduca acasa, no matter what.

Sunt momente cand i-as da orice numai sa il vad fericit/multumit.  Si m-as lupta cu o armata in apararea lui. [:)]

Tudor tot din cauza faptului ca nu isi poate face prieteni usor sufera cel mai tare.   Eu incerc cat pot sa incurajez prieteniile pe care le are. 



#443
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 22:20

Suntem la spitalul de copii ...la emergency room. Alex joaca WII cu un IV in mana ...

 

va mai dau detalii cand pot


Editat de buflea, 16 aprilie 2014 - 22:20 .


#444
oana_MVT

oana_MVT

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.426 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 22:25

Sper sa mergeti acasa cat mai repede.

Multa santate!



#445
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 22:35

Buflea, sanatate multa lui Alex!



#446
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 22:45

Bombi , faiana excursia, pacat de accident. Acu sa vedem birocratia unita din atatea tari cum se va descurca! 

 

De nebunia lui van Gogh am stiut de mica (ai mei aveau multe albume de arta si noi ne cocotam peste ei cand se uitau  la ele). Am ramas insa socata cand la 15 ani am citit de Eminescu. 



#447
bombi

bombi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.530 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 23:29

Da, mai adauga si Ungaria in ecuatie, ca de acolo raspunde hotline-ul asigurarii romanesti.
 
buflea, sanatate multa lui alex! Tb sa ramina in spital sau ii dau drumul acasa?



#448
katy

katy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.246 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 23:43

Buflea sanatate si sa ajungeti repede acasa. Bombi  la emergency pana fac toate testele te tin intr-o camera si probabil de aia joaca Alex wii pana vin rezultatele in functie de asta iti dau drumul acasa . Sper sa fie doar o infectie virala.



#449
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 00:28

Asa dragii mei ...sunt coplesita ...de teama si de admiratie. Da, stiu ....costa ingrijirea medicala in tara asta, dar aici la mine, te spala astia si pe picioare ...

 

Nu am asteptat absolut deloc sa ne bage cineva in seama ...la 10 min dupa ce am ajuns era vazut de un pediatru ...au venit 8 persoane cu diverse sarcini. Una sa ii aduca un WII mobil, un DVD, l-a intrebat cu ce ar vrea sa-si ocupe timpul ca ea are de toate si ii aduce. Alta a venit sa ii explice lui ce o sa-i faca ...cum o sa-i ia sange, cu ce, i-a aratat cum arata perfuzia, acul, unde il baga, ce scurge pe acolo, l-a pus sa puna mana pe ea ...apoi i-a explicat de ultrasound, de ce i-o face, ce cauta (cheaguri de sange) ...atat de frumos si de simplu si de prietenos. Va spun, l-am adus intepenit de frica aici, a si plans acasa ca nu vrea la spital ...si in 30 min juca WII si nu mai avea nici o problema ...apoi a venit una sa ne relaxeze pe noi parintii, sa vorbeasca cu noi, sa ne ofere manacare si cafea -social worker se numea persoana asta.

 

Apoi doua nurse i-au luat sange, l-a durut, s-a strambat de vreo doua ori dar nu a tzipat, nu a plans ...

 

Pediatrul a zis asa ...ca suspecteaza o infectie a sistemului limfatic de la care se trage si inflamatia bratului ...ne-a trimis la ultrasound sa fie sigur ca nu are clogs (cum se numesc astea in romaneste ?) ...si dupa cum arata a zis ca este cauzata de streptococ. Deci i-a luat si din gat ...daca nu avea un rezultat in urma caruia sa traga o concluzie, a zis ca mai vrea inca un x-ray ...

 

Ei bine, suntem aici de 2 ore si am facut toate testele ... Nu a venit rezultatul de la vascular, dar a iesit pozitiv la strep ...deci toata infectia asta este de la streptococ ...cum e mai posibil sa fie testat duminica si marti in cabinetul pediatrului nostru si sa iasa negativ si azi sa iasa pozitiv cu toate aceste simptome - febra mare, urticaria asta urata, mana inflamata ??? Cum e posibil ?



#450
oana_MVT

oana_MVT

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.426 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 00:35

Multe sunt posibile.....oricum sunteti pe maini bune acu.

Oare o sa petreceti noaptea acolo?

El e deja pe antibiotic intravenos?




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -