Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce plang mamele ...

plans

43 raspunsuri la acest subiect

#11
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 20:18

De cand am copii am devenit emotiva din cale-afara. Plang intristandu-ma, plang de bucurie, plang de duiosie. Pana sa am fetele mi se parea ca plansul este pentru caracterele slabe. Acum simt ca plansul este o binecuvantare. O descarcare a sufletului. Mi se intampla sa-mi vad fetele jucandu-se si ma trezesc cu lacrimi in ochi. 



#12
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 20:23

La Frozen am plans, cot la cot cu fie mea si prietenele ei de 9 ani   [:D]



#13
dyanaM

dyanaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 20:36

- mamele plang cand isi duc prima data copilul la scoala,

 

-plang la serbari , mai ales cand termina un an sau un ciclu scolar.

 

-cand copilul a fost nedreptatit.

Eu plang tocmai pentru ca nu pot face toate astea.



#14
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 21:30

Eu plang tocmai pentru ca nu pot face toate astea.

asta doare



#15
anca_27

anca_27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.796 mesaje

Postat 05 aprilie 2014 - 12:58

Eu ma abtin sa plang la serbari, pentru ca mai apoi sa ma uit la filmare si sa plang in voie, acasa. As urla cand ii dau in fiecare an, tortul de ziua ei, dar plang in liniste seara, cand o vad dormind. Plang cand altor mame le inoata ochii in lacrimi. Plang pentru tristetea sau bucuria ei, cand ii vine si pleaca iar tatal, o data sau de doua ori pe an. 

Plang de bucurie, de disperare, de induiosare, de frustrare, plang pentru ca am nevoie sa plang. Chiar daca mai apoi ma intreb `ce-mi veni sa ma jelesc asa?` 

De ce plang mamele? De ce nu?  [flo2]

 

23+ la noi in culcus



#16
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 05 aprilie 2014 - 14:10

Plang ...sau mai bine zis am o stare de bocit,cand parca aseara nu am stat cu el de ajuns,sau parca nu am blotocarit prea mult cu el in seara sau in wekendul respectiv,cand citesc pe aici ca aveti deja copii mariii si asa va fii si al meu .....pfiuuuuuuu,si atunci iau telefonul in mana  la serviciu,si ma uit la poze,si dai bocit,de fapt cu ochii in pc,cu ochii inlacrimati,si nu mai vine ora sa ma duc sa il iau de la gradi,sa ii dau o mare mare imbratisare,si mai bag si o mica jucarioara in buzunare de la primul magazin.........



#17
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 05 aprilie 2014 - 22:23

Wow..greu de spus... Eu am plans cand am aflat cu 2 ore inainte sa il nasc ca i s-a oprit imima..in dureri infernale ma rugam doar ca Dumnezeu sa faca o minune cu el...viata mea sa se termine acolo dar sa il lase pe el in viata..apoi am plans cand l-am vazut..am plans in maternitate 1 saptamana cat am stat cat pt toata viata pt ca el era in incubator si mie nu mi se dadeau prea multe explicatii..plang cand vad copii in nevoie de cand il am pe el..am plans cand am vazut tragedia de la Giulesti...copilul meu avea vreo 2 luni..am avut aproape o depresie atunci..plang la Craciun cand vine Mosul, plang la ziua de nastere cand vine tortul, plang in fiecare seara in care nu reusesc sa fiu aproape de el macar 2 ore din cazua serviciului..si mai sunt multe de spus..:(



#18
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 05 aprilie 2014 - 23:31

- de bucurie sau de tristete: atunci cand afla ca sunt insarcinate, atunci cand nasc

- de durere: atunci cand pierd o sarcina, atunci cand pierd un copil, atunci cand copilul este bolnav

- de neputinta, de frustrare: atunci cand nu reusesc sa alapteze, atunci cand nu au pe cineva care sa le ajute cu copilul, atunci cand o problema pare de nerezolvat, atunci cand zilele par prea scurte si timpul parca a intrat la apa, cand copilului i se face o nedreptate

- de blamare: atunci cand considera ca nu au facut tot ce le statea in putinta, ca nu sunt mame suficient de bune, ca nu petrec destul timp cu copilul

- de suparare, de necajire, de singuratate, de nesiguranta: atunci cand tatal copilului nu este langa ele sau nu le sustine, atunci cand le respinge, atunci cand simt ca tot greul cade asupra lor, atunci cand apar "binevoitorii", care, prin vorbele si actiunile lor, ii submineaza increderea in ea, ca mama

- de emotie: atunci cand copilul le ofera primul zambet, atunci cand rosteste primele cuvinte, cand face primii pasi, cand are prima serbare, cand intra la scoala, cand trece cu brio peste vreun examen greu

- de duiosie: atunci cand isi alinta copilul, cand il iau in brate si-i simt mirosul pielii, al parului, cand il saruta de noapte buna, cand copilul spune ceva dragalas

- de ingrijorare: atunci cand copilul se raneste grav, cand are o problema medicala ce necesita spitalizare sau tratament mai complex, cand nu anunta unde este si cand vine acasa

- de dor si de realizare a faptului ca au trecut anii si ca puiul nu mai e pui, ci e gata sa isi ia zborul din cuib: atunci cand copilul pleaca la facultate sau in alta tara


Editat de Selene_Bunny, 05 aprilie 2014 - 23:39 .


#19
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 06 aprilie 2014 - 06:30

Plang citindu-va, stiind ca am plans pentru fiecare moment pe care l-ati enumerat. Si inca mai am de plans ca-mi vor pleca fetele la scoli "inalte" ...

Intr-o zi, fata mai mica mi-a zis: peste 3 ani M pleaca la facultate si eu raman singura. N-o sa mai am cu cine face intreceri si nici macar cu cine sa ma cert... Stiti cat am plans?

#20
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 06 aprilie 2014 - 08:40

Ce subiect depresiv...





Etichetat si cu plans

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -