Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 27 Felicitari Bubu!

gravidute ciresele mai sarcina

298 raspunsuri la acest subiect

#251
AlinaDia

AlinaDia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 100 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 12:11

Mishutza, cu cocos nu am incercat. Dar imi surade o schimbare de miros. Acum mi-e sila sa mai pun ulei de masline in salata [batcap]



#252
MariaPopA

MariaPopA

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 12:15

Buna dimineata mamici si burtici ! 

Fac si eu prezenta si nu-mi vine sa cred ca mai e atat de putin si totusi atat de mult pana apar bebeii  [fal]

Felicitari pt cei care au venit deja, fetelor care au fost la eco si numai vesti bune tuturor !!

Noi suntem bine, ne miscam din ce in ce mai greu,mai o durere, insomnii, picioare umflate, rostogolit prin pat  [:D]  si in general simptomele clasice.

Am mai facut o tura de analize pt trim 3, sapt viitoare avem controale pe la dr si in rest tot stau si ma documentez si nu stiu ce sa mai cumpar pt bebelina. 

Am citit si listele de pe forum cu bagajul necesar, dar tot sunt in dubii. La nastere tot ce am nevoie primesc de la maternitate, acasa patut, carucior, haine, creme, cam strictul necesar il am, si nu mai stiu. Am senzatie ca am uitat sa cumpar fff multe lucruri si mi-e frica ca o sa trebuiasca sa apelez la tati sa fuga in miezul noptii la cumparaturi si deja se simte depasit.

Saptamana trecuta am stat jumatate de ora intr-un magazin si ne-am uitat la raftul de biberoane si tot n-am putut sa ne hotaram ce sa luam, sau de la ce firma  [batcap] . El are emotii mai mari ca mine si mereu cand trebuie sa plece cu munca pana in alt oras ma roaga sa nu nasc, sa astept sa se intoarca.

Cam atat. 

[flo2]  [flo2]  [flo2]



#253
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 12:15

Da, fiecare medic are obiceiurile lui. Al meu vad ca e anti-controale de-astea in timpul sarcinii, prefera sa intervina in zona aia cat mai putin  [soricel] . Si la prima sarcina fusese la fel. Mie imi convine asa  [:)]

 

La baby boom mergem si noi, dar in weekend. Vreau sa ma uit de saltea si lenjerii pt patutz.



#254
Adriana1302

Adriana1302

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.144 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 12:31

Iarina sper sa fie totul bine si sa nasti cand e momentul fara probleme iar bebelul sa fie sanatos! Ai un omulet acolo :), tare curioasa sunt cum e al meu daca e asa diferenta de greutate.
 
Mishutza ieri am tot avut dureri de toate felurile, cel mai tare mi se pareau ciudate cele de spate ca la menstruatie dar azi sunt ok.
 
Eu nu am mai facut analiza de secretie din august si nici nu a mentionat de asa ceva.
 
Felicitari Mishutza pentru bebelina! Sper sa nu ai nici o problema si sa nasti cum vrei tu!
 
Am si eu un borcan de ulei de cocos dar are consistenta tare si cred ca scot peri albi pana imi fac toata burta.
 
MariaPop ma bucur ca esti bine. Eu nu am stat la biberoane si la chestii de genul. Am sticluta de la Avent primita in gentuta si mi se pare ok si sper sa nu trebuiasca sa iau altceva ca vreau sa pape de la mine.


#255
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 12:50

Am ajuns acasa. Nu a fost la control medicul cu care fac de obicei dopplerul, a fosr seful clinicii. Eu ma bucur ca a mai vazut cineva copilul. Chiar medicul asta pare putin mai relaxat. Copilu are, dupa masuraturile lui 2600.  Deci diferenta destul de mica fata de masuratorile ginecoloagei. Nu e prea grasuta, apa e in regula, doppler ok. Mai merg in doua saptamani.

Si acum partea interesanta. Medicul asta ne- a zis ca, din experienta lui de peste 40 de ani, din pacate, la diabet de sarcina, se intampla ca bebelusii sa moara in uter cand se trece peste data nasterii , la noi 15 mai. De aceea ei prefera sa fie precauti si sa declanseze nasterea cam cu o saptamana inainte. Asa ca pe 8 mai avem intalnire cu domnisoara, daca nu vine mai devreme ea. Atunci vor fi exact 38 de saptamani incheiate, deci 39+1. Eu tare ma bucur ca nu ma lasa peste 15 mai, nu vreau sa ne asumam nici un risc inutil.

Aspirina sa o iau pana se termina sapt. 36.

Deci, acum cam stiu si eu cand vine Mamaruta. Sunt tare fericita, mi- as dori sa decida ea cand vine, dar mai important imi e sa fim precauti. Tati are deja palpitatii, trece de la ras de fericire la vai, ce facem cu ea cand ajungem acasa, eu nu sunt in stare sa conduc sa va aduc din spital, e putin irascibil si ar manca multa inghetata. Eu acum notez in calendar urmatoarele programari si zile libere si vad ca tati mai lucreaza doar vreo 15 zile pana vine fetita si tare ma bucur ca mai am parte de ajutor cu. Lola.

Mishutza e mai bine asa... stiu doctorii ce stiu... felicitari pentru bebelina cumintica si in grafic...

Si noi tot catre 38 de saptamani tindem, dar stam cu ochii ca pe butelie.

Sarcina trecuta la 38 de sapt si 1 zi bebelina mea nu mai era... de cam 24 de ore (din raportul autopsiei)



#256
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 12:51

E vorba de analiza de streptococ. Am sunat si au zis ca se azi trebuie sa iasa.

Se face pentru nastere naturala de obicei, dar si la cezariana daca se rup membranele si exista acest streptococ se ia antibiotic.

In caz de un rezultat aiurea cer detalii la doctorita.

 

Fetele care va dati cu ulei/crema - oare pot continua cu ulei de masline si in timpul alaptarii? Nu pe sfarc, dar pe restul sanului si burtica?

Eu folosesc de migdale/argan presat la rece... si e ok... o sa-l folosesc si dupa... si jojoba pentru ten...

O prietena a dat si beblusul cu ulei de migdale, cam de pe la 2 luni...



#257
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 12:58

Multumesc Adriana!   [flo2]  [flo2]  [flo2] 

Si voua la fel... o sa fie foarte emotionant momentul... [pk]  [bib]  [alap]  [pl]  [colegi] 

 

O sa fie ok, probabil ca unul e mai  mai plinut si lungut si celalalt e tot lungut dar mai slabut, habar nu am... oricum masuratorile astea la ecograf sunt estimative... important e sa fie sanatosi... E bine cand e mai grasut pentru ca re de unde sa slabeasca in primele zile pana pune la loc...

 

Acum eu as fi vrut sa fie mai grasunel, dar cata vreme e in grafic nu am ce sa-i fac... ca de mancat mananc slava domnului, vitamine iau... asta e ritmul de crestere  [:)]

 

De saptamana trecuta(am uitat sa va spun) iau si utrogestan 200 intravaginal... tot pentru orice eventualitate... bun pentru placenta...



#258
Adriana1302

Adriana1302

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.144 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 13:03

Noua la lamaze ne-a recomandat sa dam bebelul la fundic cu ulei de cocos in loc de creme si in caz de iritatie doar pasta preparata la farmacie Petrini. La masaj cand e mai marisor tot cocos ca nu e asa gras ca cel de migdale.



#259
rlk_2009

rlk_2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 894 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 13:09

Buna burtici!

Noi am fost ieri la eco si avem cate 1500 g fiecare, suntem bine si ne rugam la Dumnezeu sa ne tina pana la 38s la caldurica. Doctora mea nu a fost ieri, doar cei 2 doctori mai tineri cu care colaboreaza ea si cand I-am intrebat despre injectiile de maturizare a plamanilor mi-au raspuns ca e prea devreme [fal] , ca oricum alea o sa le faca la nevoie, ca daca mi le fac de acum grabim nasterea si mi-au spus ca mai presus de ceea ce fac bine au si efecte secundare ca orice medicament luat pe sarcina.... [batcap]  [batcap]  [batcap] eu chiar voiam sa le fac, sa fiu mai linistita ca bebeii pot respire daca cumva se grabesc sa ne cunoasca! [smulgpar]  [fri]



#260
sill

sill

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 13:21

Fetelor felicitari pentru bebelusi .....

Rik copii tai cresc bine asa era si al  meu la 32 de sap , trebuie sa stai cumintica sa stea la cuptor bine ...

Iarina vezi cum faci sa ne trimiti vesti de la spital ....

Mish e durdulica fetita , a crescut bine ..

Mie mi-a crescut hemoglobina ......sunt fericita  [ping1] ......





Etichetat si cu gravidute, ciresele, mai, sarcina

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -