Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Dovlecei "morcovei" de septembrie-octombrie 2013 #14

bebe sept2013 oct2013

342 raspunsuri la acest subiect

#311
adicris13

adicris13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 18 aprilie 2014 - 11:03

No, ca mi-a fugit netul si n-am gătat ideea:-) Pentru noi e bine aşa, ne ajutăm reciproc, mama nu e singură, sunt lângă ea dacă are nevoie si ea la fel pentru mine, cu toate ca se mai întâmplă rar sa intervină în alegerile noastre, se redresează rapid si nici noi nu mai băgăm în seamă toate cele, au fost in 17 ani multe greutăti si le-am trecut împreună, aşa vom proceda si de- acum...

#312
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 18 aprilie 2014 - 21:27

Adicris,  inteleg foarte bine ideea ta si sunt de acord cu tine.

Lipsa de comunicare si stilul diferit de viata, unde as adauga eu si diferentele intre generatii, isi pot spune cuvantul destul de serios in anumite situatii.

La noi e vorba si de incapatanare cat incape [:)] ...

Am decis eu sa fiu mai toleranta si, dupa ce m-am consultat cu sotul cum si ce facem cu zilele astea de sarbatoare si cu pregatirile legate de ea, am impartit sarcinile in asa fel incat eu sa fiu cea care ma ocup cel mai mult de copii [:)] . Mama a facut ouale, cornulete si prajitura albinita, eu am facut doar prajitura Regina Maria ieri seara. Cu sotul m-am dus la cumparaturi si am ales-o pe mama sa stabileasca meniul si sa se ocupe de el im proportie de 80% [:)] .

Eu mai am de facut friptura de miel duminica si garniturile proaspete (salate si sparanghel). Maine tunde sotul iarba si face smotru [:)] .

Ziceam eu ca nu prea deleghez undeva, insa acum doar asa am considerat ca vom fi cu totii linistiti si ne vom bucura de Sarbatori.

Dupa o saptamana turbulenta si la servici,acum ma simt ca in vacanta [pk] .


Editat de danyce, 18 aprilie 2014 - 21:28 .


#313
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 19 aprilie 2014 - 07:41

Neata!

Noi azi ne harnicim sa vopsim oua si sa facwm ciorba de miel. Friptura maine. In rest, program de voie.

#314
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 19 aprilie 2014 - 16:47

Felicitari Daniela pentru solutia gasita. E normal si mult mai usor sa se imparta sarcinile. La noi azi mama a calcat, sotul a curatat gradina si eu m-am ocupat de Emma.



#315
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 20 aprilie 2014 - 08:23

Paste Fericit tuturor dovleceilor si mamicilor lor alaturi de toti cei dragi! Hristos a Înviat!



#316
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 20 aprilie 2014 - 22:09

Sarbatori luminate tuturor! Noi acu ne am adunat de pe drumuri ( de fapt acu am invins minorii) ca am fist dimineata in parc iar de la pranz incoace in vizita la nasul fetii ceea ce s a lasat cu petrecere chef. Fata a stat numa pe carne de om toata ziua, matei a rascolit in tihna prin biblioteca oamenilor iar noi ne am desfatat cu bunatati. Cun poa sa gateasca omul asta fratilor...m a dat gata.

Acu vreau sa fac un pic de ordine prin mormanele de haine si jucarii si ma retrag la somn.

Sarbatori linistite in continuare!

#317
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 21 aprilie 2014 - 14:50

Noua ne-au plecat musafirii mai inainte. Ne-am simtit tare bine! Eu am depanat amintiri din copilarie cu vara-mea, parca am retrait acele vremuri partial. Noaptea trecuta am vizionat filmul de la nunta noastra, unde se vedea toata familia, toti unchii si matusile, multe persoane dragi ce intre timp au plecat dintre noi.  Ne-am trezit aproape spre amiaza si am servit direct brunch-ul. Acum ne pregatim de mers la ziua de nastere a bunei mele prietene frantuzoaice. De maine intru sigur la regim [:)]

 

Pisoii au fost tare cuminti noptile trecute si ne-au lasat sa dormim sau chefuim, dupa caz [clo]



#318
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 24 aprilie 2014 - 14:16

Salutare!

 

Cred ca ne-am cam mutat pe fb toate si am lasat-o mai moale cu forumul. Incerc totusi sa mai dau raportul si pe aici. 

 

La noi a venit si al doilea dintisor si de ieri mandra a inceput sa doarma si sa pape mai bine. Azi la pranz a primit stevie cu pui, dovlecel, rosii si praz, dreasa cu un pic de iaurt, si a trebuit sa suplimentez si cu desert, respectiv mango+banana+branza, ce-a ramas de la ora 10.

 

Avem oarece probleme cu programul zilnic, in sensul ca nu doarme, frate, mai deloc. Reprize de 30-40 min intre mese, adica asta e maximul, minimul e zero, iar efectul e ca eu nu mai fac nimic  ziua. Incercam sa ne re-educam, sper sa-mi si iasa. Problema e ca dupa perioada in care a stat cu bunicii (adica numai in brate) a urmat o perioada de raceli cand chiar nu m-a lasat inima sa fac disciplina cu ea, si uite asa donsoara nu mai stie adormi singura in timpul zilei. Noaptea e destul de ok, adica indiferent cum adarme seara, fie singura, fie in brate, doarme la ea in patut, baga un bibe pe la 3-4, dupa care adoarme rapid la loc intre noi pana spre 8-9. Dar nu ma prea pot bucura din plin nici de acest aspect ca de cateva zile am mari dureri de coloana si dorm mizerabil. Enfin, ne dregem noi. 



#319
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 26 aprilie 2014 - 10:25

Salutare!

 

Cred ca ne-am cam mutat pe fb toate si am lasat-o mai moale cu forumul. Incerc totusi sa mai dau raportul si pe aici. 

 

La noi a venit si al doilea dintisor si de ieri mandra a inceput sa doarma si sa pape mai bine. Azi la pranz a primit stevie cu pui, dovlecel, rosii si praz, dreasa cu un pic de iaurt, si a trebuit sa suplimentez si cu desert, respectiv mango+banana+branza, ce-a ramas de la ora 10.

 

Avem oarece probleme cu programul zilnic, in sensul ca nu doarme, frate, mai deloc. Reprize de 30-40 min intre mese, adica asta e maximul, minimul e zero, iar efectul e ca eu nu mai fac nimic  ziua. Incercam sa ne re-educam, sper sa-mi si iasa. Problema e ca dupa perioada in care a stat cu bunicii (adica numai in brate) a urmat o perioada de raceli cand chiar nu m-a lasat inima sa fac disciplina cu ea, si uite asa donsoara nu mai stie adormi singura in timpul zilei. Noaptea e destul de ok, adica indiferent cum adarme seara, fie singura, fie in brate, doarme la ea in patut, baga un bibe pe la 3-4, dupa care adoarme rapid la loc intre noi pana spre 8-9. Dar nu ma prea pot bucura din plin nici de acest aspect ca de cateva zile am mari dureri de coloana si dorm mizerabil. Enfin, ne dregem noi. 

 

Salutare!

 

Cred ca ne-am cam mutat pe fb toate si am lasat-o mai moale cu forumul. Incerc totusi sa mai dau raportul si pe aici. 

 

La noi a venit si al doilea dintisor si de ieri mandra a inceput sa doarma si sa pape mai bine. Azi la pranz a primit stevie cu pui, dovlecel, rosii si praz, dreasa cu un pic de iaurt, si a trebuit sa suplimentez si cu desert, respectiv mango+banana+branza, ce-a ramas de la ora 10.

 

Avem oarece probleme cu programul zilnic, in sensul ca nu doarme, frate, mai deloc. Reprize de 30-40 min intre mese, adica asta e maximul, minimul e zero, iar efectul e ca eu nu mai fac nimic  ziua. Incercam sa ne re-educam, sper sa-mi si iasa. Problema e ca dupa perioada in care a stat cu bunicii (adica numai in brate) a urmat o perioada de raceli cand chiar nu m-a lasat inima sa fac disciplina cu ea, si uite asa donsoara nu mai stie adormi singura in timpul zilei. Noaptea e destul de ok, adica indiferent cum adarme seara, fie singura, fie in brate, doarme la ea in patut, baga un bibe pe la 3-4, dupa care adoarme rapid la loc intre noi pana spre 8-9. Dar nu ma prea pot bucura din plin nici de acest aspect ca de cateva zile am mari dureri de coloana si dorm mizerabil. Enfin, ne dregem noi. 

 

Salutare!

 

Cred ca ne-am cam mutat pe fb toate si am lasat-o mai moale cu forumul. Incerc totusi sa mai dau raportul si pe aici. 

 

La noi a venit si al doilea dintisor si de ieri mandra a inceput sa doarma si sa pape mai bine. Azi la pranz a primit stevie cu pui, dovlecel, rosii si praz, dreasa cu un pic de iaurt, si a trebuit sa suplimentez si cu desert, respectiv mango+banana+branza, ce-a ramas de la ora 10.

 

Avem oarece probleme cu programul zilnic, in sensul ca nu doarme, frate, mai deloc. Reprize de 30-40 min intre mese, adica asta e maximul, minimul e zero, iar efectul e ca eu nu mai fac nimic  ziua. Incercam sa ne re-educam, sper sa-mi si iasa. Problema e ca dupa perioada in care a stat cu bunicii (adica numai in brate) a urmat o perioada de raceli cand chiar nu m-a lasat inima sa fac disciplina cu ea, si uite asa donsoara nu mai stie adormi singura in timpul zilei. Noaptea e destul de ok, adica indiferent cum adarme seara, fie singura, fie in brate, doarme la ea in patut, baga un bibe pe la 3-4, dupa care adoarme rapid la loc intre noi pana spre 8-9. Dar nu ma prea pot bucura din plin nici de acest aspect ca de cateva zile am mari dureri de coloana si dorm mizerabil. Enfin, ne dregem noi. 

Salut, mamici. Eu nu pot tine pasul asa des cu voi pe FB.

Am dat reply pe mesajul Minei pentru ca si la noi e aceeasi poveste cu somnul pisoilor, insa la dublu...Asadar, va sugerez sa faceti un exercitiu mental ce usor e [:)] [alcool] .

Si mama i-a invatat in brate..Ea nu accepta sa ii auda scancind si nu o conving nicicum ca nu e bine sa sara sa ii ia in brate la orice sunet. Mai rau e ca nu intelege de ce nu procedam si noi la fel si nu sarim mereu sa-i luam in brate. Ieri seara pur si simplu i-am blocat accesul la scari cand a vrut sa urce la primul mieunat al lui Patrick, ca altfel nu aveam cum sa-i dovedesc ca uneori se opreste singur dupa cateva secunde (sau vreo 2 minute)..Uneori maraie acum si in somn, de cand cu dintii,dar de cele mai multe ori ii trece repede. Daca il ei insa in brate si il pui iar inapoi dupa ce l-ai rasfatat catva timp, apoi e treaz bine si maraie/protesteaza copilul (de Patrick vorbesc aici, pentru ca el chiar asa face, smecherila [clo] ) din alte motive.



#320
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 26 aprilie 2014 - 10:26

Vad ca face figuri forumul...Eu de 3 ori am incercat sa postez mesajul de mai sus, insa vad ca el a inteles sa posteze de 3 ori citatul (aka mesajul Minei) [alcool]





Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -