Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Octombrie 2014 (Bobocei de octombrie 2014) - Cap. 2

gravidute sarcina octombrie 2014

204 raspunsuri la acest subiect

#11
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 21:37

Ce frumos! Am terminat deja un capitol! Multumim, Anda pt capitolul nou! Incep acest capitol cu alta atitudine, mai plina de incredere si de entuziasm! Azi am fost si mi-am vazut puiutul! Stiti ca eram f ingrijorata.. Gata, am scapat de griji si promit sa o las mai usor cu stresul de acum inainte! Era asa vioi si nazdravan, se tot misca,, dadea din manute si din picioruse, l-am vazut chiar cum a facut o tumba si cum statea cu degetul in gura :-) Sunt foarte fericita! Ziua asta nu o sa o uit niciodata!

Avem mamici noi! Fiti binevenite Kmy si Elena! Si voi am vazut ca ati fost sa va vedeti puiutii. Sa creasca mari si sanatosi! Si sa va aduca numai bucurii!

Anda, eu intelesesem de cafeaua fara cofeina ca ar fi cam toxica si ca e mai bine sa bei cand simti nevoia cate o cafeluta normala, eventual mai slaba si cu lapte. Sincer si mie mi-e dor uneori de cafea, dar pana acum am rezistat. Mi se pare ciudat pt ca la sarcina cu fetita nici nu suportam mirosul. Acum ma atrage :-)

Mi-am luat si eu rezultatul la analize si mi-a iesit hemoglobina cam mica, 10,3. De miercuri ma duc la spital sa-mi bage fier pe vena si mi-a mai dat si niste pastile. Se pare ca doar elevitul nu a fost de ajuns.

Va pup burtici! Sa aveti o seara excelenta si o noapte linistita!

#12
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 22:04

Ma bucur ptr tine Silvia - ai vazut ca totul e bine? De acum gata cu grijile fara rost!!! De cafea, ... da...probabil o sa beau cate una mica normala cand mi-e pofta mai mare...nu as vrea sa fac vreo prostie...



#13
mytzyus

mytzyus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 191 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 22:10

Bun venit noilor burtici! :)

 

Buburuza mea capricioasa iar a inceput sa ma chinuie si de data asta nu s-a mai multumit doar cu greturile, a scos artileria grea si am inceput sa ma iubesc cu wc-ul de cateva ori pe zi.. Maine ma internez pentru o noapte in spital pt tratament intravenos. Medicul mi-a spus ca asta ar trebui sa ma mai linisteasca. Eu sper doar sa pot sa mananc ceva..incep sa arat a zombie :( 

Analizele au iesit bine, maine o sa am toate rezultatele si o sa se uite si domnul doctor peste ele. Sper sa ies pe picioarele mele din spital.. 

 

O seara frumoasa si fara greturi! Pupici 



#14
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 22:18

Buburuza mea capricioasa iar a inceput sa ma chinuie si de data asta nu s-a mai multumit doar cu greturile, a scos artileria grea si am inceput sa ma iubesc cu wc-ul de cateva ori pe zi.. Maine ma internez pentru o noapte in spital pt tratament intravenos. Medicul mi-a spus ca asta ar trebui sa ma mai linisteasca. Eu sper doar sa pot sa mananc ceva..incep sa arat a zombie :( 

Analizele au iesit bine, maine o sa am toate rezultatele si o sa se uite si domnul doctor peste ele. Sper sa ies pe picioarele mele din spital.. 

 

 

Sper sa te simti mai bine dupa tratament si sa poti manca ceva. Iti tinem pumnii [flo2]



#15
Andreea11Matei

Andreea11Matei

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 12:48

Salut fetelor! Am revenit si eu pe forum... :). Imi place sa va vad pe toate cum vorbiti despre bebelusii vostri, abia astept sa merg si eu la dublu test pe 7 Aprilie (simt ca nu mai trece odata timpul). Suntem si noi in 11 saptamani , am parcurs un sfert de drum, mai avem trei sferturi si facem cunostinta cu bebele. Inca nu stim ce este dar eu presimt ca va fi baietel (visez copii mici baieti, babele din familia mea mi-au facut tot felul de teste cu sare, verigheta, cutit si lingura etc) si mi-a iesit tot baiat plus calendarul chinezesc care, conform lunii de concepere si a varstei mele va fi baiat. Pot sa spun ca in calendarul chinezesc am incredere deoarece "l-am testat" pe toate prietenele care au nascut si chiar s-a adeverit :). Pishcotzel nu ma lasa de vreo 2 zile nici sa mananc, nici sa ma odihnesc, greturi am mai toata ziua (parca tot mai intense fata de primele saptamani) dar pe de alta parte sunt linistita ca astea sunt semne ca sarcina este in regula, evolueaza, el face deja tumbe, toate greturile merita :). 

Mai am o intrebare si gata, sa nu va plictisesc: Care dintre voi veti naste la Polizu - Bucuresti? Eu voi naste acolo si mi-ar placea sa intalnesc burtici care vor fi tot acolo la "marea intalnire" :). 

O zi frumoasa si bebelusi sanatosi!!! Va pup!!  [:)]



#16
Ana_26

Ana_26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 14:16

Buna fetelor! Ce de bobocei pentru octombrie <3 !!! Ma bucur ca v-ati vazut puiutii si au crescut, abia astept si eu sa ma duc pe 9 aprilie la dublu test si sa il vad iar pe bebe.

 
Mytzyus, imi pare rau ca trebuie sa te internezi si ca nu te simti bine. Nici eu nu sunt mai prejos, am vreo 2 sapt de cand am o stare permanenta de greata si vomit de cel putin o data pe zi. Mi-e rau si ma simt slabita si cel mai mult ma enerveaza ca ma simt inutila, pentru ca nu pot face nimic, doar stau in pat si fac ocazionalele drumuri la baie. Lasa ca ne facem noi mari si o sa ne simtim mai bine( SPER!!!! )
 
Sanatate multa tuturor burticilor [flo]
 
 

Editat de Ana_26, 25 martie 2014 - 14:38 .


#17
Elynko

Elynko

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 20:39

Cum te simti ? Ești mai bine?

ai grija de tine si bb!

Bun venit noilor burtici! :)

 

Buburuza mea capricioasa iar a inceput sa ma chinuie si de data asta nu s-a mai multumit doar cu greturile, a scos artileria grea si am inceput sa ma iubesc cu wc-ul de cateva ori pe zi.. Maine ma internez pentru o noapte in spital pt tratament intravenos. Medicul mi-a spus ca asta ar trebui sa ma mai linisteasca. Eu sper doar sa pot sa mananc ceva..incep sa arat a zombie :( 

Analizele au iesit bine, maine o sa am toate rezultatele si o sa se uite si domnul doctor peste ele. Sper sa ies pe picioarele mele din spital.. 

 

O seara frumoasa si fara greturi! Pupici 



#18
Kmy11

Kmy11

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 21:09

Buna seara fetele,

Stie cineva, pe perioada sarcinii beneficiezi de zile de concediu suplimentar?



#19
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 22:41

Kmy, nu cred ca beneficiem de zile in plus de concediu, dar stiu ca se poate reduce programul la 6 ore, asta cu o recomandare de la medic. Iti mai poti lua cate un concediu medical cand nu te simti bine sau esti obosita. Chiar e important sa avem grija de noi acum!

Mytzyus cum iti mai este? Sper sa te fi ajutat tratamentul intravenos!

#20
Lorici

Lorici

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 23:05

Fetelor, eu nici inainte de a ramane insarcinata nu consumam multa cafea, cand am aflat de bebe am inlocui-o cu orz instant, dar nu pentru mult timp fiindca imi provoca greata. Acum mai pe nou mi-e o pofta teribila de cafea, asa ca mi-am luat cafea fara cofeina, ce ziceti, e ok? Voi ce faceti, ce beti? ...

 Anda08 , eu am baut cafea inainte de sarcina si mai beau si acum , insa mai putina decat inainte si poate combinata cu mai mult lapte. Am intrebat si dr si mi-a zis ca este ok, doar sa incerc sa beau cafea cafea si nu 3in 1 nes sau alte minuni, ci cafeaua facuta la ibric ; mai multecat atat eu sunt hipotensiva si cafeaua ma mai ajuta putin. Parerea mea este ca mai bine beau cafea normala decat cea decofeinizata care sufera modificari chimice ( pentru a i se elimina cofeina ) . Mi-am mai luat cicoare -orz de care ti-ai luat si tu instant si mai beau si din ala dar nu prea imi place . Sper ca ai gasit interesanta experienta mea  [:)]





Etichetat si cu gravidute, sarcina, octombrie, 2014

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -