Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Am nevoie de voi! Copilul nu scapa de tuse!

tuse alergie corp strain la plamani pneumonia raceala inerstitiala

135 raspunsuri la acest subiect

#21
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 16 martie 2014 - 09:36

Oricum daca diagnosticul de pneumonie interstitiala a fost corect tusea de acolo provine.

#22
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 16 martie 2014 - 09:42

Eu am o observatie mai off-topic. Riscul de a merge la mai multi medici este acela de a primii tratamente diferite. Si uite asa bagi in copil tot felul de pastile, iar apoi vine alta parere care probabil te determina sa opresti tratamentul precedent si sa incepi ceva nou.

 

Cauta inca o data un spital bun din Bucuresti care sa poata face investigatii atat pe parte de boli infectioase cat si pe parte de alergie, mergi sa faca investigatii complete, si daca primeste un tratament, tine-te de el.

 

Si inca ceva: tine intr-un document word istoricul a ceea ce s-a intamplat. La ce data ai fost, la ce tip de medic (fara nume), ce diagnostic s-a pus, si ce tratament a fost recomandat si urmat. Daca mergi la alt medic, printeaza acest LOG si ofera-l medicului. Este important ca medicii sa inteleaga bine situatia si istoricul.

 

Si inca o remarca: pentru un parinte care vede cum se chinuie copilul in fiecare zi, probabil ca tusea copilului te "toaca" psihic si nu mai suporti. S-ar putea insa ca medicii sa fie mai relaxati si sa nu li se para o situatie grava. Este bine insa daca mergi la un alt medic sa explici si acest aspect emotional ca sa nu creada ca esti o "mama nebuna" care nu are incredere in medici. Cu latura emotionala si cu LOG-ul exemplificat mai sus cred ca fiecare medic intelege bine situatia si poate sa actioneze corect, in baza ideilor si cunostintelor pe care le are...



#23
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 16 martie 2014 - 14:00

Eu zic aerosol,cu cortizon,asa ii fac lui fiumiu,cand apare cate o criza,pls antibiotic.......eu zic sa nu stai deloc ,vezi ce mai zic si mamicile.

 

 

diana, sa ai grija cu cortizonul. Pe termen scurt poate fi in regula, pe termen lung are efecte sucundare de te ingrozesti.

 

Gina, multa sanatate.



#24
pogonici1977

pogonici1977

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.039 mesaje

Postat 16 martie 2014 - 14:32

am trecut si prin aceeasi poveste

ieri am fost la un dctalergolog-imunolog,

-primul sfat a fost scos din colectivitate min 3-6 luni, a mea are doar 3 ani si 5 luni, pana la toamna adio gradi,

- a 2, fc teste alergologie

-nu mai are voie antibiotce

-dupa analize I se va da un tratam ptr are probl cu alergia

-nu aveti voie in frig, umezeala, vant......colectivitate...

 

noi am 2 pneumonii interstitiale....si iti recomand..tinut in casa min 10 zile, fara copiii, ceaiuri...si apoi ne scriiii



#25
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 16 martie 2014 - 15:07

 Parerea mea e ca daca il tii atat de mult ferit de " colectivitate " la toamna o luati iar de la capat . Bine ar fi sa continuati cu gradinita si sa tineti copila sub observatie si tratament in functie de situatie .

Daca o tii acasa sta numai in casa? Imi vine greu sa cred asta , tot merge la parc , la plimbare , la joaca .

Si fetita mea la 3,5 ani tusea uneori si doua saptamani dupa o raceala dar bineinteles nu primea nimic si frecventa gradinita in continuare.

 

pogonici, daca aveti pasarile de la avatar in casa asta ar fi o alta explicatie [:)]


Editat de missdarcey, 16 martie 2014 - 15:11 .


#26
pogonici1977

pogonici1977

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.039 mesaje

Postat 16 martie 2014 - 15:24

 Parerea mea e ca daca il tii atat de mult ferit de " colectivitate " la toamna o luati iar de la capat . Bine ar fi sa continuati cu gradinita si sa tineti copila sub observatie si tratament in functie de situatie .

Daca o tii acasa sta numai in casa? Imi vine greu sa cred asta , tot merge la parc , la plimbare , la joaca .

Si fetita mea la 3,5 ani tusea uneori si doua saptamani dupa o raceala dar bineinteles nu primea nimic si frecventa gradinita in continuare.

 

pogonici, daca aveti pasarile de la avatar in casa asta ar fi o alta explicatie [:)]

  1. nu avem pasari in casa, nici animale
  2. copilul nu sta in casa..ci se plimba in natura..oras...locuri de joaca..topogane..mare..munte
  3. doar nu are voie sa mearga in locuri cu copii bolnavi..caci la gradi la ea vin copiii fff bolnavi, iar un copil care are probl de alergologie si imunitate, face complicatiii, asa este fetita mea
  4. si este sub tratament min 3 luni in acest moment...
  5. consider ca nu are rost sa detaliez aici ce si cum
  6. eu doar miam dat cu parerea ptr stiu ce inseamna o tuse care tine min 1 luna, iar cu pneumonia interstitiala la copii nui de joaca..cine nu a trecut prin asa ceva nu are drept la replica
  7. ptr linistea ta de comentator, am ajuns cu fata in aceeasi situatie ca mamei care a deschis sub, am fost la o clinica privata din buc, un spital de pediatrie..eram disperata ca si aceea mamica...si iam dat sfaturi ce leam primit le dct renumiti-nu doar cu numele, ci merita recunostiinta
  8. primul lucru, a fost scos copilul din colectivitate o perioada lunga pana se reface plamanul, nui de joaca...


#27
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 16 martie 2014 - 15:32

diana, sa ai grija cu cortizonul. Pe termen scurt poate fi in regula, pe termen lung are efecte sucundare de te ingrozesti.

 

Gina, multa sanatate.

Sarmana Didi,din pacate suntem predispusi la astm,si asta unica solutie acum.......are 4 ani mai vedem......toti din familie avem astm..... [alcool]



#28
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 16 martie 2014 - 15:33

Iti inteleg punctul de vedere dar aici nimeni nu ar recomanda asa ceva. Bolile se pot lua la fel de usor si de la locurile de joaca , topogane , oras sau chiar adultii le pot transmite . Eu vorbeam de racelile diverse care se termina cu o tuse pe cinste . Probabil ce a avut fetita ta e mai serios .

Oricum trebuie exclusi toti factorii alergeni din casa : animale , mucegai , igrasie , vopsit recent , anumite jucarii.. Ar trebui poate schimbat si locul in care doarme copilul si observat daca simptomele se schimba. Se poate folosi un puf de ventolin cand copilul spune ca se sufoca , daca ajuta inseamna ca are un inceput de astm.



#29
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 16 martie 2014 - 16:56

De fapt asa am inceput noi sa fim suspecti de astm,in momentul in care am ajuns la urgente cu o asemenea tuse,ia dat un puf de cortizon,si copill in jumatate de ora respira bine.Nu mai stiu exact ce era ,cum se nmea sprayul,dar noi in caz de tuse continua sufocanta,scoatem aparatul  de aerosoli,cu AIRCORT.



#30
GINARARES

GINARARES

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 276 mesaje

Postat 16 martie 2014 - 18:29

Eu am o observatie mai off-topic. Riscul de a merge la mai multi medici este acela de a primii tratamente diferite. Si uite asa bagi in copil tot felul de pastile, iar apoi vine alta parere care probabil te determina sa opresti tratamentul precedent si sa incepi ceva nou.

 

Cauta inca o data un spital bun din Bucuresti care sa poata face investigatii atat pe parte de boli infectioase cat si pe parte de alergie, mergi sa faca investigatii complete, si daca primeste un tratament, tine-te de el.

 

Si inca ceva: tine intr-un document word istoricul a ceea ce s-a intamplat. La ce data ai fost, la ce tip de medic (fara nume), ce diagnostic s-a pus, si ce tratament a fost recomandat si urmat. Daca mergi la alt medic, printeaza acest LOG si ofera-l medicului. Este important ca medicii sa inteleaga bine situatia si istoricul.

 

Si inca o remarca: pentru un parinte care vede cum se chinuie copilul in fiecare zi, probabil ca tusea copilului te "toaca" psihic si nu mai suporti. S-ar putea insa ca medicii sa fie mai relaxati si sa nu li se para o situatie grava. Este bine insa daca mergi la un alt medic sa explici si acest aspect emotional ca sa nu creada ca esti o "mama nebuna" care nu are incredere in medici. Cu latura emotionala si cu LOG-ul exemplificat mai sus cred ca fiecare medic intelege bine situatia si poate sa actioneze corect, in baza ideilor si cunostintelor pe care le are...

Multumesc tare mult de sfat,nu este vorba ca nu am incredere in medici medicul la care am fost lucreaza la ambulatoriu intra pe mana ei zeci de copii chiar nu a mai intalnit un caz ca al nostru sa ne spuna si noua de unde vine tusea  copilului?Maine mergem la TBC la spitalul de plamani sa fie consultat si sa vedem daca  tusea este sau nu de la plamani,daca nu la alergolog.La spitalul de plamani sigur o sa fie cu programare iar de un cabinet particular nu ne putem permite.Poate par disperata dar ma doare sufletul sunt mama ,am bagat o multime de tratament fara nici un rezultat.





Etichetat si cu tuse, alergie, corp strain la plamani, pneumonia, raceala inerstitiala

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -