Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Am nevoie de voi! Copilul nu scapa de tuse!

tuse alergie corp strain la plamani pneumonia raceala inerstitiala

135 raspunsuri la acest subiect

lavi02

lavi02

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 16 martie 2014 - 18:39

Dragelor, tusea e de mai multe feluri. Nu recomandati tratamentul dat intr-un caz, pentru altceva.

Tusea la copii poate fi:
-remanenta dupa o raceala
-astm bronsic (tuse cronica cu tendinta de sufocare), motivul e alergic
-bronsita, bronsiolita
-pneumonie (interstitiala sau nu)

In cazul 1 se trateaza cu sirop de ridiche neagra, de ceapa, Prospan, alte siropuri, aerosoli cu ser fiziologic, o plimbare la salina, ceai de cimbrisor sau se asteapta sa treaca singura. Aici se pot lua tratamente de pe forum, gen: cum faci tu ceaiul de ceapa?

In cazul 2 se trateaza cu cortizon strict la indicatia medicului, nu tratamente de pe forum. Treaba e cat se poate de serioasa si cu bataie lunga.

In cazul 3 se trateaza cel mai bine cu aerosoli, de multe ori merge doar cu ser fiziologic, uneori e nevoie si de un medicament dar strict dupa sfatul meidicului

In cazul 4 antibiotic si eventual ajutvant aerosoli sau siropuri, recomandate de medic.
  • 2

pogonici1977

pogonici1977

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.039 mesaje

Postat 16 martie 2014 - 19:17

Dragelor, tusea e de mai multe feluri. Nu recomandati tratamentul dat intr-un caz, pentru altceva.

Tusea la copii poate fi:
-remanenta dupa o raceala
-astm bronsic (tuse cronica cu tendinta de sufocare), motivul e alergic
-bronsita, bronsiolita
-pneumonie (interstitiala sau nu)

In cazul 1 se trateaza cu sirop de ridiche neagra, de ceapa, Prospan, alte siropuri, aerosoli cu ser fiziologic, o plimbare la salina, ceai de cimbrisor sau se asteapta sa treaca singura. Aici se pot lua tratamente de pe forum, gen: cum faci tu ceaiul de ceapa?

In cazul 2 se trateaza cu cortizon strict la indicatia medicului, nu tratamente de pe forum. Treaba e cat se poate de serioasa si cu bataie lunga.

In cazul 3 se trateaza cel mai bine cu aerosoli, de multe ori merge doar cu ser fiziologic, uneori e nevoie si de un medicament dar strict dupa sfatul meidicului

In cazul 4 antibiotic si eventual ajutvant aerosoli sau siropuri, recomandate de medic.

fetita mea face toate formele in viroza celei indicate la pct 2, prin urmare doar o mama care a trecut prin asa ceva va intelege, si doar daca are un astfel de copil care face suprainfectii la o orice tip de viroza, pe fond allergic...se intampla totul...nu este de vina camera, patul..etc...ci asa sa nascut..e genetic...

nici in glob de cristal nu o tin, ccai mergem peste tot cu ea..dar nu la gradi..unde se stie ca stie ca colhaine virusiiiii si fff urate sunt acuma...noi avem experiente negative..cu nnnn internari...pov medicala destul de lunga..spuneam din exp mea , iar primul sfat eu lam scris mai sus, ptr toti dct pneumologi si alergologoci au spus, exclus colectivitate o perioada....asta depinde de parinti..posibilittaiti...de rabdarea ptr stabiliza medical copilul..etc

este decizia dct nu a noastra...noi am avut ultimul episod fff urat cu internare..care a dat complicatii si un mare semnal de alarma, ce sa adeverit prin teste alergologice, si stim care e cauza...

fiecare mama decide ptr puiul ei

eu doar am dat sfaturi

• 1

ilenutza

ilenutza

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 16 martie 2014 - 20:23

Eu as spune tot un tratament homeopat avand in vedere ca cele clasice nu au rezolvat.

Noi am scapat cu homeogene, tonsilotren si prospan de o tuse reziduala dar dupa o schema data de doctor, nu dupa ureche

• 0

Marina

Marina

Membru de baza

• Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 16 martie 2014 - 20:49

daca e alergie ce legatura are cu colectivitatea? Globul de sticla nu e solutia si nici alergille nu trec de la 3 la 4 ani. 

Pana la urma un doctor bun ar trebui sa vada copilul si sa decida un tratament. Poate merita un drum la bucuresti si o investitie in testele medicale (stiu ca pe fie-mea in afara de analizele pt a determina alergiile o innebuneau si cu spirometria si asta era cel mai mare chin)

• 2

Selene_Bunny

Selene_Bunny

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 16 martie 2014 - 21:04

Gina, daca ai nevoie de ajutor homeopat, da-mi de stire.

• 1

Ela2001

Ela2001

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 745 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 10:23

Buna, Gina.

Acum cateva luni (in toamna) eram si eu disperata ca baietelul meu se tot imbolnavea. La gradi nu mergea mai mult de 4 zile continuu.

A facut o pneumonie, a luat de mai multe ori antibiotice. Am mers la alergolog, pneumolog, infectionist, doar doar voi gasi un medic care sa trateze cazul nostru mai cu atentie.

In primul rand, cand mergeam la medicul de familie, niciodata nu-i facea copilului analize ca sa vada de ce natura e boala (virala sau bacteriana). La inceput ii dadea ceva mai "soft", iar daca nu-i trecea in cateva zile, ii dadea antibiotic, plus aerosoli cu Flixotide.

Am incercat si un medic homeopat (recomandat pe forum); ai grija la cine nimeresti; trebuie sa fie un medic cu care sa poti vorbi oricand si sa urmareasca cu mare atentie istoricul copilului.

Noua ne dadea cate 3 pilule si zicea sa i le dau, sa nu-i mai dau altceva (nici macar antitermice). Facea copilul febra mare si ea tot spunea nu-i nimic, dati-i in continuare ce v-am zis ca o sa fie bine. O intrebam daca e convinsa ca e ceva viral la el si spunea 'da, sigur e. mergeti la medic cu el si o sa vedeti ca e viral'.

Nu-ti spun ca am intrebat-o ce imi recomanda sa fac in cazul in care se imbolnaveste si ca rezultat mi-a pus niste carti in brate (in limba engleza- daca nu stiam engleza ce faceam??) si a zis sa mi le cumpar, ceea ce mi se pare aberant. La ea de ce mai veneam atunci?

Noroc ca m-am oprit la timp, m-am dus cu el la spital: copilul facuse pneumonie. Deci ai mare grija. In starea in care e copilul tau acum, tratamentul homeopat nu merge singur (adica doar el), cel mult sa ajute starea lui,d ar nu te baza pe el pana nu iese din cercul asta vicios.

Ar trebui sa ajungi cu copilul la un spital din Bucuresti pentru investigatii serioase, sa i se puna copilului un diagnostic, ca sa stii ce faci in continuare.

Ce am facut eu de atunci:

- i-am dat copilului Singulair la recomandarea medicului pneumolog (stiu ca are efecte secundare, dar trebuia sa-l scot din starea in care era).

- nu i-am dat imunostimulatoare de genul Brochovaxom, asa cum imi prescrisese medicul de famile si cu care pneumologul nu a fost de acord; mi-a spus ca nu are experiente bune cu acest tip de medicament la copiii alergici (al meu era suspect de alergie respiratorie, desi la teste a iesit doar usor alergi la par de caine).

- am inceput un tratament cu produsele stupului (recomandat de un medic): laptisor de matca, propolis (trebuie sa ai grija sa  nu fie alergic la ele).

- plus sirop Biosept cu ulei de cimbru.

- ulei de peste (e bun in astm)

- vitamina C.

- ceai de cimbru.

- i-am scos laptele de vaca; i-am dat lapte de capra.

- si neaparat analize atunci cand s-a imbolnavit, ca sa stiu exact ce are si sa ia antibiotic doar cand trebuie si nu dupa ureche cum recomanda medicii de obicei.

Acum e mult mai bine copilul.

Trebuie sa gasesti neaparat un medic care sa aiba putina rabdare si sa judece cazul vostru in ansamblu (tot log-ul asa cum zicea cineva mai sus), nu doar episodul curent de boala.

• 1

CorinaDani

CorinaDani

Membru VIP

• Membri
  • 12.922 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 10:36

gina, pana veti afla cauza tusei prelungite, as recomanda si o "reevaluare" a mediului vostru din casa. elimina pentru o perioada covoarele/mochetele, perdelele / draperiile, jucariile plusate, cuverturile - orice ar putea strange/elimina praf in aerul din casa. n-ar fi rau sa-i cumperi copilului o perna noua, antialergica/antiacarieni. poate si salteaua patului ar necesita o curatare temeinica, fie o scoti afara si o bati cu batatorul de covoare, fie o aspiri pe ambele fete cu un aspirator puternic. in perne, saltele, asternuturi se strang acarieni. aeriseste foarte bine casa, de mai multe ori pe zi.

verifica sa nu ai igrasie/mucegai format in camera copilului (sau in baie/alte zone din casa), dupa sifonier/pat - in zone pe care nu te-ai gandi in mod normal sa le verifici zilnic. mucegai se formeaza, de exemplu, pe garnitura de cauciuc a geamurilor tip termopan (cea aflata intre sticla si rama), daca acestea au facut condens pe timpul iernii. risti sa nu-l observi, deoarece garnitura este neagra.

nu stiu daca ai incalzire "la comun" sau centrala termica; daca ai centrala termica, nu exagera cu caldura pe timpul noptii, pune vase cu apa pe calorifer pentru a asigura un nivel normal de umiditate in atmosfera, aerul cald si uscat provoaca uscarea mucoaselor si poate declansa accese de tuse.

nu in cele din urma, o schimbare de mediu ar putea fi benefica pentru plamanii copilului. daca aveti posibilitatea, mergeti macar o saptamana undeva la aer curat, poate chiar la o salina, imbinati tratamentul cu schimbarea de mediu.

• 3

CorinaDani

CorinaDani

Membru VIP

• Membri
  • 12.922 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 10:48

si inca o completare : pentru ca tot bantuie de ceva timp o viroza pacatoasa, nici fii-mea n-a putut s-o rateze. febra, mucisori si tuse productiva. pe timpul noptii nu tuseste deloc, mai mult dimineata, pana reuseste sa expectoreze mucozitatile acumulate in nas/gat pe timpul noptii. de 2 zile ii administrez un sirop de patlagina de la fares, la 30 de minute dupa administrarea dozei tusea dispare.

un alt sirop de tuse care a dat rezultate la fetita mea in anii anteriori a fost bioflu, cel cu o frunza verde de iedera pe eticheta (e similar cu prospan, insa mai ieftin).

de asemenea, o ajuta foarte mult sa-i dau pe piept si spate cu unguent vick vaporub, vaporii care de degaja ajutau la "aerisirea" cailor respiratorii si diminuarea tusei.

insa trebuie sa vezi inainte de toate care este cauza tusei copilului tau, ca sa stii ce poti face in continuare dpdv al tratamentului.

• 0

simona_toma

simona_toma

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 13:56

Bună, Gina!Un exudat faringian i-ai făcut?Eu așa am descoperit de ce tușește băiatul meu des.Are stafilococul auriu în gât.

• 1

GINARARES

GINARARES

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 276 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 14:33

Am sosit si noi cu un rezultat,am fost la spitalul de plamani si diagnosticul este  Bronsita asmatica ,tratament Ventolin Inhaler,Flixotide inhaler si 8 pastile Montelukast Actavis  si aerius ,daca nui trece  atunci trebuie sa mergem la alergolog.In casa avem curatenie pernele sunt in plan sa le schimbam sunt foarte vechi si cu fulgi de gaina.Am vb cu mai multe mamici la gradinita si ele se confrunta cu aceiasi problema ca a noastra 4 mamici.De Craciun sa varuit la gradinita nu era varuit de 20 de ani am auzit tavanul arata groaznic ,dupa ce au varuit la 2 zile au bagat copii in clasa desi nu se uscase peretii si mirosea foarte tare a var si cu caldura mare  care era , probabil ca nu le-a facut bine copiilor.Banuiesc ca de acolo se trage tusea mai ales ca nu  suntem singurul caz din clasa,poate ne-o ajuta bunul Dumnezeu sa ne facem bine si sa nu mai fie nevoie sa mai mergem la alt medic.Va multumesc din suflet tuturor pentru  sfaturi si ca ati fost alaturi de noi,multa sanatate sa  aveti! [flo2]  [flo2]  [flo2]

• 0

Etichetat si cu tuse, alergie, corp strain la plamani, pneumonia, raceala inerstitiala

Intrebari Panica

• Recomandare bona

Bilush
    - Astăzi, 22:45

• Durere in gat

Stanciu Adriana
    - Astăzi, 19:41

• Problemă

geanpna19
    - Astăzi, 08:01

• Poate fi gresit verdictul de un bebe oprit din evolutie?

prutea3
    - Astăzi, 06:04

• Iritație scutec

mg33
    - Ieri, 20:02

Grupuri

• Varicela in sarcina

Magdabebe2
    - mar 21 2019 17:19

• Cataracta congenitală

DanielaRa
    - dec 20 2017 17:09