Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Lefkada - impresii si sfaturi

lefkada grecia

20 raspunsuri la acest subiect

#11
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 05 martie 2014 - 14:17

OOO :) facem o baza DC in Lefkada?



#12
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 05 martie 2014 - 16:15

ia dati niste link-uri de cazare. Claucia, te rog [:)]



#13
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.259 mesaje

Postat 05 martie 2014 - 16:44

eu nu stiu parte de Grecia care sa aiba temperatura sub 35 de grade in iulie [:D]

am fost in Corfu (care e nordica bine de tot) si pe 28 iunie erau 42 de grade. nu rau, doar cand ieseai ti se cam lipeau plamanii cand incercai sa respiri :)))

Nu rau? pai eu la 42 de grade cad secerata! [soc]  Deci e un big NO NO pt mine deocamdata. Cel putin pentru iulie-august.



#14
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 05 martie 2014 - 16:54

Vreau sa va spun ca daca adunam 5 familii - putem cere extra servicii la acel hotel. Doar pentru voi.



#15
claucia

claucia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.180 mesaje

Postat 05 martie 2014 - 17:04

Eu am gasit de fiecare data aici: www.clickhere.gr. In stanga sus scrii Lefkada si iti da variante. Nu sunt ff multe dar am gasit asa. 

Mai este un site, nu tin minte exact cum se cheama...imi amintesc si revin. 

 

Eu am fost aici: http://filoxenia-vil...a.clickhere.gr/ - Athina Villas 

iar anul acesta merg aici: http://lefkada-apart...i.clickhere.gr/

 

Am fost anul trecut in zona si e ff potrivit pentru copii, asa ca am vrut neaparat in zona Ponti-Vassiliki unde este apa ff frumoasa si se practica sporturi nautice etc.  [:)]

 

Noi mergem asa pentru ca preturile sunt fff bune, mai ales pentru iunie. Dar si dupa. 



#16
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 13:23

    Referitor la preturi la sf de august/inceput de septembrie in Lefkada am dat 50 euro/noapte versus 40 euro/noapte in Thassos. In ambele cazuri am avut apartament cu 2 camere (2 adulti si 2 copii). In Lefkada nu am ales noi si nu era cu vedere la mare sau aproape de plaja... dar altfel era ok.



#17
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 17 decembrie 2014 - 09:23

Cautand altceva am dat peste subiectul asta si mi-am adus aminte de concediul din septembrie, dupa care nu mi-am revenit nici acum :))). Singura zona unde se poate merge cu copiii e cea de la Ponti-Vassiliki, unde mergi de te plictisesti si apa tot mica e. In rest, nu prea am vazut copii mici pe plaje si mergeam mereu in alta parte. Intrarea in apa era foarte abrupta, la nici doi metri devenea foarte adanca, am prins si valuri extrem de mari, pietre in apa de abia mergeai, iar plajele nu sunt cu nisip fin - ca la noi, de exemplu, sunt pietricele mici, relativ fine, dar pe noi ne cam deranjau la picioare - acolo am descoperit papucii de apa, pana acum nu i-am bagat in seama.

In rest, peisaje foarte frumoase, intr-adevar, dar distantele foarte mari pana la orice plaja - noi am stat in Katisma - era singura mai apropiata au fost un mare dezavantaj. Plaja cu scarile acelea multe e pentru cei care stau bine cu inima.... La coborat n-a fost o problema, la urcat insa .... apa nu mai aveam, acolo jos nu exista nici macar cosuri de gunoi, nu ai ce cumpara de pe plaja. Unei prietene i s-a facut rau, ne-am cam speriat, am zis clar - aici nu-i de noi. Peste tot scria in romaneste, meniuri, cazare, nu aveai nicio problema sa te intelegi cu localnicii. Cazarea a fost foarte ieftina, o vila intreaga cu 100 euro pe noapte, am stat trei familii, fiecare cu copii, dotata cu tot ce ii trebuia la bucatarie, gratar in curte, piscina, vederea superba, era, bineinteles, pe o culme de munte. Eu cam am rau de inaltime, asa ca drumurile acelea inguste, foarte inalte, fara parapeti imi cam faceau rau. Daca mai aveai si ghinionul sa te intalnesti cu vreun autocar sau vreo masina mai mare - ala erai! Tot pe un varf de munte, spre Vassiliki, este o zona in panta, unde nici macar nu incap doua masini una langa alta. Noi ne-am intalnit cu un autocar, asa ca mi-am zis ce Doamne-iarta-ma caut eu aici....

 

Asa ca, la anu' bag un all inclusive [:D]  undeva, sa nu mai vad masina pana plec...



#18
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 20 decembrie 2014 - 08:25

stie cineva cam ce emperaturi sunt la sf de mai, inceput de iunie? am vazut pe net cam 24 de grade sau 22, mi se pare frig rau :)))



#19
claucia

claucia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.180 mesaje

Postat 22 decembrie 2014 - 00:07

Noi am fost in iunie mereu in Lefkada (deja de 3 ori si s-ar putea sa mai mergem :D, dar noi suntem mobili tare, vrem sa ne miscam tot timpul, sa fim mereu in alta parte, alta plaja, alt val, alt peisaj, un AI m-ar plictisi de moarte) Sa revin, in iunie, la jumatate si la final (asa am mers ultimii 2 ani) a fost foarte ok temperatura, 26-28 grade, foarte buna pentru plaja, soare all the way. 
 

Dar, anul trecut, am ajuns cred ca pe 15 iunie...si spuneau localnicii ca abia s-au terminat ploile, ca a ploua in fiecare zi si a fost innorat. Nu stiu ce sa zic de mai totusi...in Grecia in principiu este sezon si in mai, pana in octombrie, dar daca ai noroc de niste ploi o saptamana? :D 



#20
claucia

claucia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.180 mesaje

Postat 22 decembrie 2014 - 00:08

Anul asta mi-e dor de Lefkada..si poate Kefalonia :) tare mi-a placut, parca sunt acasa acolo, totul imi place...dar mi-am impus sa ma gandesc la vacanta incepand cu februarie, hai, ianuarie, nu mai devreme :D

Asa ca Merry Christmas! 





Etichetat si cu lefkada, grecia

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -