Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Lefkada - impresii si sfaturi

lefkada grecia

20 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 15:44

Pentru toti cei care vor sa isi faca concediul de vara in frumoasa insula greceasca Lefkada - am o introducere:

 

lefkada-1.jpg

 

Lefkada sau insula magica unde mi-ar placea sa imbatranesc ...

 

Cine a fost acolo ? Ce impresii aveti?



#2
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 16:15

Eu tare m-as duce, dar iarasi vin si te intreb: in iulie-august nu e prea cald? ca eu nu mai pot suporta temperaturi de alea de 35-40 de grade.Tot ce e peste 32 de grade imi pare prea mult. Eu depind intru totul de vacantele copilului, de aia am zis iulie-august, ca in rest e la scoala.



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 16:17

Letitia, find in marea Ionica, un pic mai spre nordulet, cred ca inceputl lui iulie e ok.



#4
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 16:24

Eh, al meu ia vacanta pe 11 iulie de obicei. N-as vrea sa ajung acolo si sa nu pot iesi ziua din casa. Altfel mi-ar place tara mult sa merg. In aprilie cum e vremea, ca al meu are 3 saptamini de pasti.



#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 16:43

Leti nu stiu exact cum e vremea atunci - insa cred ca poti sa faci un mic research pe net despre clima de acolo.



#6
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 17:32

Ok, merci. Oricum peisajul e de vis.



#7
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 19:16

Lefkada e foarte populara printre romani in ultima vreme. Asta pentru ca se ajunge usor cu masina, fiind legata de un pod de continent. Are niste plaje spectaculoase cu marea turcoaz dar cam cu valuri. Accesul la unele dintre ele se face destul de greu, coborand multe (uneori sute) de trepte.

#8
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 05 martie 2014 - 12:19

    Sau folosind vaporasul. Pentru romanii care au fost in Thassos, sa stiti ca mancarea este putin mai scumpa si nu veti primi desertul din partea casei. Apa este albastru intens - asa ca in poza. In Thassos bate uneori spre verde. Plajele au pietricele si pentru ca sunt valuri - musai sa aveti papuci speciali pentru apa.



#9
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 05 martie 2014 - 13:55

eu nu stiu parte de Grecia care sa aiba temperatura sub 35 de grade in iulie [:D]

am fost in Corfu (care e nordica bine de tot) si pe 28 iunie erau 42 de grade. nu rau, doar cand ieseai ti se cam lipeau plamanii cand incercai sa respiri :)))



#10
claucia

claucia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.180 mesaje

Postat 05 martie 2014 - 14:07

Noi mergem a 3-a oara in Lefkada anul acesta. Noua ne-a placut extrem de mult, e drept ca am colindat pe insula inca 600 lm in 7 zile, adica am mers ceva :) 

Sunt plaja multe de tot, si sunt plaje cu un nisip super super fin si apa mica, la Ponti si Vassiliki de ex. 
 

Sunt peisaje spectaculoase si o mancare super buna si ieftina in satele mici de mai sus, nu neaparat in statiunile mai mari. 

 

Noi am primit mereu desertul gratis :) si chiar si in plus, am mers de cateva ori in acelasi sat, unde patronii de la un restaurant, o cofetarie si o cafenea aduceau clientilor orice doreau, indiferent de locul unde se aflau...noua ne-a placut ff mult. Am stat mereu la casa/vila cu niste vederi extraordinare. Mai ales ca suntem 4 si atunci nu mai merge sa stam la hotel (copiii sunt inca mici sa aiba camera lor separata). 

 

Anul acesta mergem in Vassiliki, tot la o casa dintr-un ansamblu de case, aproape de plaja super frumoasa cu nisip fin si intrare lina in apa, unde se fac si ff multe sporturi nautice, este un vant propice dupa amiaza si apa ff mica. 

 

sunt romani intr-adevar, dar fiind mult mai departe ca zona Halkidiki/Potos/Paralia et co, sunt cu siguranta mult mai putini. Nu ca m-ar deranja, iar la cate plaje are Lefkada, nu sta nimeni inghesuit pe ele. Abia astept vacanta! :D





Etichetat si cu lefkada, grecia

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -