Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Septembrie (Dovlecei de septembrie 2014) (4)


203 raspunsuri la acest subiect

#61
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 28 februarie 2014 - 10:47

Kytana inca nu ne-am gandit la nume. Daca ar fi fost fetita, as fi vrut Maria. Ca baietel, am avut mereu multe variante, dar acum am zis sa astept. Poate dupa 7 luni o sa ma gandesc. Ma mai gandesc eu din cand in cand, dar nu stiu. Poate o sa imi vina ceva in minte. Mi-ar fi placut Noah, dar na, trebuie sa hotarasc cu sotul, care mi/a zis odata simplu : Gheorghe :) . Dimitrie sau chiar Ioan, dar pe socru il cheam Ion si nu as vrea sa se interpreteze ca dau numele socrilor. Deci o sa am ceva de cautat :))
Pishkot nu cred ca iti vor face rau acele ovule, citeste si prospectul si pana ajungi la un alt medic, cred ca e bine sa iei acel tratament :)

#62
Adriana288

Adriana288

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 384 mesaje

Postat 28 februarie 2014 - 10:48

Buna ziua!

 

Kytana, multumesc! Sa fie ca trebuie.  [flo2]

Pishkot, dr. iti schimba dpn-ul dupa cum are el concediu?  [:)]  Acum se cer toate analizele, la toate gravidutele, indiferent de varsta. Eu mai un copilut de 5 ani, si inafara de analize de sange nu am mai facut nimic. Nici nu stiam de altele sau de atatea boli. Astea sunt sa mai bage ei ceva bani in buzunar. Mai tare te imbolnavesti de stresul la care te supun si in care te tin. Normal ca sufera si mama si bebelusul. Eu le fac mai mult ca sunt curioasa de rezultat, nu stiu cat ma iau dupa ele, indiferent ce iese acolo. Daca te simti bine, e ok. E imposibil sa iasa toate analizele perfecte. Multa sanatate si sa iei deciziile corecte. [flo2]

 

Sanatate multa mamicutelor cu problemute si sper sa treceti cu bine peste toate si sa aveti un bebe sanatos tun. Eu deocamdata stau linistita ca nu am facut inca analizele, dar o sa vad si eu ce iese pe acolo. 



#63
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 28 februarie 2014 - 10:55

Nic, tu ce probleme ai cu tensiunea, e prea mare? Si eu mi-am luat-o de cateva ori de cand sunt gravida si mi-a scazut fata de cum aveam inainte

 

Adriana [flo2] .



#64
pishkot

pishkot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 28 februarie 2014 - 10:55

Va multumesc mult fetelor. Kytana, de la tine stiam de dr uzum, apoi am tot citit pe net despre dumneaei.
Ma bate gandul sa merg la o clinica de genetica, din sectorul 5 si sa fac testele speciale amanuntite ptr mycloplasma si ureoplasma. Am mai vb cu nasa mea , zicea si ea ca infectia i localizata acolo jos si daca nu scap de ea pana la 8luni, in cel mai rau caz nu mi da voie sa nasc normal si sa l scot prin acel mediu infectat.
Chiar ma bucurasem ieri cand vaZusem toate analizele ok, mai ales cele cu toxo(stiti ca eu aveam un mare stres cu animalutele pe care le am tot pupat).

#65
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 28 februarie 2014 - 10:56

Daena ureeaplasma si mycoplasma ies in . Sunt o dereglare, ca le avem acolo la locul faptei :)

La barbati netratate pot fi responsabile de infertilitate, iar la femei pot dauna in sarcina. Din pacate eu m-am razboit cu parte din aceste probleme. Acum, depinde de fiecare. Sunt medici care spun ca daca s-a prins e ok. Sunt altii, cate spun paza buna trece primejdia rea. Eu fiind trecuta prin 2 sarcini pierdute intr-un an, am ajuns sa suflu si in iaurt. Sora-mea are doi baieti care acum sunt a 9-a si a 10-a la liceu, si nu cred ca pe vremea aia a facut vreo eco si atatea analize. Dar na, vremurile s-au schimbat, noi suntem supusi uni stres zilnic destul de mare , unei poluari exagerate, factori care fara sa vrem ne afecteaza mai mult decat credem :( .
Chiar, aseara o fata m-a intrebat cat de repede am ramas insarcinata , ca ea e incearca de 3 luni si nimic. Ca unele incearca din prima luna si gata. I -am spus ca dupa 7 ani a ramas blocata. Na, la unele se prinde mai repede, la altele mai greu :)

Am vb o gramada :)))
Pupici gagici :)

#66
CarmenStoica

CarmenStoica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 28 februarie 2014 - 11:03

Neatza, dragi burtici!

Pishkot, eu la prima sarcina am avut ureaplasma si am facut tratament, din pacate nu retin cu ce, am scapat de ea dupa tratament si am un copil sanatos. Asa ca nu e chiar asa neagra treaba cu ureaplasma asta, se poate trata fara repercursiuni. Eu as zice sa schimbi medicul nici mie nu mi-a placut atitudinea lui. Incearca medicul pe care ti-l recomanda Kytana. Eu ti-l pot recomanda pe dr Haiduc care mi-a urmarit prima sarcina si cu care am si nascut, e foarte ok. Problema e ca este doar la privat. Capul sus totul va fi bine!

Eu azi am fost sa-i arat medicului rezultatul bitestului, e totul ok, ne mai vedem la 16 sapt.
Eu nu visez decat nume de fete pt ca asta imi doresc. Sper ca la eco de la 16 sapt sa aflu si eu ce misuna prin burtica:)

Va pup, o zi frumoasa!

#67
pishkot

pishkot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 28 februarie 2014 - 11:05

Atat de tare m am suparat ca m uitat sa va dau si vestea buna. Bebicul meu iar s a dublat:) la 7sapt avea 6mm,la 8 avea 15mm si acum la 10 are 35mm. A spus ca se dezvolta bn si este activ:)

#68
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 28 februarie 2014 - 11:20

Pishkot, felicitari! Chiar ca e lung, noi la 10 sapt aveam 29 mm.


Editat de daena, 28 februarie 2014 - 11:20 .


#69
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 28 februarie 2014 - 11:30

Oo ce frumos Pishkot, aveti ditamai voinicelul!  [il]

 

Carmen, felicitari pentru rezultatul bitestului! Sa vina numai vesti bune si de acum inainte! [flo2]

 

Nic, la fel ma gandesc, parintii nostri sigur nu au facut nici jumatate din toata analizele pe care le facem noi. Dar cum bine zici, sunt alte vremuri, alte stresuri si boli... 

 

Daena, bifez si eu tot tensiune mica, dar nu prea avem cum sa o ridicam, asa ca tre sa avem grija sa nu ametim pe strada.  [biz]



#70
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 28 februarie 2014 - 11:40

Felicitari Carmen :)
Felicitari Piskhot pt lungan :)

Piskhot schimba medicul, ai nevoie de cineva care sa te ajute si sa te linisteasca si nu doar sa te agite. Asa zic si eu, cu tratament, pt ca exista, se poate rezolva :)

Sanatate multa :)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -