Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Septembrie (Dovlecei de septembrie 2014) (4)


203 raspunsuri la acest subiect

#41
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 27 februarie 2014 - 11:52

Adriana288, lasa-mi te rog si datele tale sa le pun pe prima pagina [flo]

 

Diana, te inteleg atat de bine cu parintii sotului... Nu erau in tara cand s-a nascut Luca si nici nu au venit sa il vada, nici la botez nu au venit. Acum de sarbatori, in loc sa vina sa ne viziteze (sunt tot in UK la 150 km distanta) s-au intors in tara, desi acolo nu au alte rude pe care ai fi zis ca se duc sa le viziteze. De fiecare data cand suna, ma doare capul. Dar cum ti-au zis si fetele, voi contati acum, voi sunteti familiuta care conteaza. Te imbratisez si chiar te inteleg ca este greu. [pup]

 

Nic, se rezolva! [flo]

 

Si mie mi se pare suspect cu analizele sa se astepte atat de mult...

 

Nu v-am zis, m-a sunat GP-ul (un fel de medic de fam de la noi) sa imi spuna ca mi-au gasit o infectie urinara si mi-a prescris amoxicilina. Astazi la termin. Chestia okay aici este ca tot ce ai nevoie in sarcina este gratuit (medicamente, chiar si dentist). Am fost la fisio-terapeut si ghiciti ce? Mi-a zis sa fac niste exercitii care sunt interzise in sarcina. I-am zis si a ramas blocat, nu a stiut ce sa mai zica...  [batcap]

 

Sper ca aveti deja o zi superba, fara niciun pic de greturi!! [flo]



#42
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 27 februarie 2014 - 12:29

Kytana :*

Ce vrei acum si cu ei, sa stie chiar tot?? Si de mine rade dr meu cand ma intreaba de anticoagulant. Ca eu inca fac de 0.2 clexane pt ca sunt inca sub 50 kg, ca asa mi-a zis dr hematolog. Si rade mereu de mine. Eu sunt mica, 1,63 m si 48 kg iar dr e ceva la 2-2.05 m dar e bine facut, iar eu ii vin cumva pana la mijloc :) dar e tare haios :)
Sanatate multa si ai grija cu ingectia aia. Aici la noi decat cateva analize sunt gratuite, restul le platesti. Avantaje si dezavantaje in fiecare tara, doar nu om vrea sa avem un sistem perfect :))

#43
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 27 februarie 2014 - 12:53

Hi hi Nic, tu esti mica?! Eu am 1.53!! (bine eu stiam ca am 1.56 dar m-au masurat aici si am dat deja inapoi :)) Deci imagineaza-ti cum as arata eu pe langa dr tau! [:-)))] O, chiar esti slabuta! Eu inainte de prima sarcina aveam 47, dupa am slabit la 48, acum am 49 si ma tot rotunjesc, mai ales in jurul taliei  [fri] Sper ca ligamentele sunt de vina si ca nu iau deja enorm in greutate  [smulgpar]



#44
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 27 februarie 2014 - 12:57

Adriana, scuze nu stiu de ce aveam impresia ca nu ti-am trecut datele pe prima pagina [flo]



#45
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 27 februarie 2014 - 13:07

Cred ca sunt ligamentele si bebe deja :) ca si eu la fel sunt :)

#46
Adriana288

Adriana288

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 384 mesaje

Postat 27 februarie 2014 - 14:03

Kytana, nu e nici o problema. [:)]

 

NicNic, la noi programarile la analize se fac pe data de 20 a lunii curente, pentru luna urmatoare. Eu am avut ecografia pentru confirmarea sarcinii pe 31 ianuarie, deci m-am  programat pe 20 feb. pentru martie. Si mi s-a zis sa ma prezint tot atunci pentru Torch, hepatite si ce mai sunt. Si eu zic ca e in ordine. Ma simt bine. Dar am sa le fac totusi

 

 Sa aveti o zi linistita in continuare!



#47
ela11

ela11

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 27 februarie 2014 - 14:05

fetelor ma scuzati ca nu am mai scris dar mi-a fost si imi este rau!!!

ma doare burtica rau!doamna doctor ma pus sa stau in pat si sa iau nospa!daca nu imi revin pana diseara trebuie sa ma internez...sper sa vin cu vesti bune!va pup



#48
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 27 februarie 2014 - 14:28

Ela11 nospa, chiar si forte daca e nevoie, supozitoare cu uscosin - e scobutil si e indicat in cazurile astea, si daca ai, poti folosi magne B6, cam 3 pe zi, ajuta si el la relaxatea uterului plus daca nu folosesti, poti sa pui si ovule de utrogestan 200. Toate sunt indicate in sarcina la dureri si ajuta f mult la relaxarea uterului. Sanatate multa si odihna la pat cat de mult poti tu.

#49
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 27 februarie 2014 - 15:34

Ela, multa sanatate, Doamne ajuta sa nu trebuiasca sa te internezi, dar chiar si asa, ma rog pentru tine sa vii cu vesti bune si dovlecelul mic sa nu iti mai dea emotii, decat pozitive!

 

Adriana, bafta la analize! Probabil mie imi vor mai face analize de sange in saptamana 16 cand ma vad iar cu moasa. 

 

Off-topic: fetelor, voi va ganditi sa tineti postul? Ma gandeam sa tin si eu cat si cum pot, macar fara carne, dar o sa mai pap peste.

 

Restul fetelor, ce mai faceti? Daena, esti bine?



#50
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 27 februarie 2014 - 15:56

Buna burtici!

Cum va petreceti ziua? Eu astazi am de facut curat ca in weekend vreau sa ne plimbam, sper sa fie vreme frumoasa.

 

Nic, felicitari pentru vestile bune si pentru baietelul din burtica! Sa creasca sanatos!

 

Kytana, la mine familia e exact invers, ma suna mereu sa vada ce fac, toata lumea vrea sa ma ajute, sa vina cand nasc, sa-mi faca mancare. Eu sunt mai salbatica, am nevoie de spatiul meu. Am avut chiar cosmaruri ca am nascut si bebe era la toata lumea in brate, il tot mutau de la unu la altul si nimeni nu mi-l dadea si mie  [q] . Daca va spun ca una din cele mai mari dileme pe care le am e daca sa chem pe cineva cand nasc sa ma ajute 2 saptamani ( sa stea la noi) sau sa raman doar eu cu sotul si bebe. [batcap] 

 

Ela, ia tratamentul si stai cuminte. Nu te speria de internare, mai bine sa fii sub supraveghere, poate iti pun ceva perfuzii. Iti tin pumnii sa treaca repede durerea si sa fie totul bine! [ruga]

 

Kytana, [pup] . Ieri am lucrat 4 ore si m-am plimbat cu niste acte pentru asigurarea la masina, dus-adus, nici nu stiu cand a trecut ziua. Da` v-am citit aseara [:D] .

 

Pe mine parca acum m-a lovit somnolenta, ma culc cel tarziu la 23, de obicei la 22, iar dimineata nu ma pot trezi inainte de 9, parca sunt drogata.


Editat de daena, 27 februarie 2014 - 15:57 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -