Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Septembrie (Dovlecei de septembrie 2014) (4)


203 raspunsuri la acest subiect

#191
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 15:44

Diana mie la 10 saptamani si 2 zile mi-a zis dr ca i se cam pare ca ar fi baietel, ca asa vede. Si asa a si fost. La 12 saptamani cand a iesit panorama, a venit cu sex masculin, deci tinem pumnii sa fi vazut dr bine daca baietel iti doresti :)

Sanatate multa si sa fie birest super de super celor care urmeaza sa il faca :)

#192
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 15:49

Kytana sa traiasca covrigii de buzau :) zici ca mananc cel putin niste delicatese rare :)
Sa te uiti de substanta pe care o contine espumisanul si sa cauti in farmacie. Sau trebuie sa existe ceva si pt colici la bebei si le poti incerca pe acelea.

Gagici usor cu ceaiurile pt ca unele de la un punct acolo pot da contractii. Beti/le dar cu masura. Sa va intrebati si medicii pt ca va feriti de una si puteti da de alta.

#193
livia529

livia529

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 16:41

Kytana, prima sarcina s-a oprit in evolutie... :( Apoi in urma unui tratament hormonal am ramas insarcinata cu baietelul care are acum 1 an si 4 luni, dar din luna a 3a am stat doar in pat... aveam colul intredeschis... am descoperit ca am trombofilie si am facut injectii cu clexane, aspenter..ajunsesem sa iau si 11 pastile pe zi :(.. am fost si internata vreo 2 saptamani pt ca am avut contractii si am stat in perfuzii...am avut pb si cu el la nastere... sper sarcina asta sa fie mai ok... deocamdata iau acid folic si trebuie sa incep injectiile cu clexane.. 



#194
livia529

livia529

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 16:42

LittleLulu, mc pt sfaturi..merge semnatura :) 



#195
CarmenStoica

CarmenStoica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 16:44

Nic, multam de pontu cu espumisan,am sa-l incerc! Si eu sunt fana covrigi de buzau in perioada asta :))

 

Ria, coincidentele se tin lant de noi - si mie mi s-a spus la eco de 12 sapt ca e mai mare cu 4 zile bebe :)) Eu am facut deja bitestul, am si rezultatul, a iesit ok. Inca nu stiu ce e bebe, medicul nu a vrut sa se pronunte la eco de 12 sapt pt ca a zis ca nu se vede mare lucru. Eu am un presentiment ca e fetita. Si la Tudor am stiut ca e baiat de la inceput pana sa ni se spuna:) Sper sa am dreptate si acum:) Orice ar fi sa fie sanatos, asta e cel mai important!

 

Referitor la nastere eu voi face cezariana pt ca asa am nascut si prima data, prin cezariana de urgenta si mi s-a spus clar ca va fi cezariana si acum. Asta e!



#196
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 17:38

Nic, mie-mi zici de covrigii de buzau? Am gasit aici la un magazin polonez si cred ca le fac cea mai mare vanzare [:-)))]

 

Lolaria, desi am ajuns la cezariana la prima sarcina, acum vreau natural. In Anglia te incurajeaza sa nasti natural dupa cezariana. Sunt riscuri, dar nu mai mari ca cele la care te expui la o a doua cezariana. Despre taiat, e cu dus si intors. Sunt dr care taie din principiu, preventiv, altii te lasa sa te rupi. Aici nu te taie si din ce am citit se vindeca mult mai usor pt ca perineul cedeaza unde crede el de cuviinta, doctorul taie tot unde crede el ca e mai bine, ca nu are de unde sti unde e perineul mai ok de taiat. Exista masaje si exercitii Kegel pt intarirea muschilor, care ar ajuta la nasterea naturala. 

Eu am mai spus ca nu doresc nimanui cezariana, a fost cea mai oribila experienta - nu ma refer la dr - pe care am trait-o. Durerea de dupa, faptul ca nu puteam sa imi tin copilul in brate, lactatia intarziata. Asa a fost pt mine. Evident, daca in travaliu imi spune ca zmeurica e in periocol si imi demonstreaza (nu pt ca tre' sa ajunga nush unde dr.) - bataile inimii se raresc, eu sangerez sau tensiunea imi creste - nu voi sta ca stiu eu mai bine, dar sa speram ca nu voi ajunge din nou la cutit, mai ales ca noi ne dorim cel putin 3 copilasi. 

 

Of Crisa, prin cate ai trecut. Puii nostri sunt de varste aproximative [:-D] Sa impartasesti si cu mine cum te gandesti sa il intarci. Multa-multa sanatate si sa nu ai nici pe departe aceleasi situatii ca la prima sarcina.



#197
pishkot

pishkot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 18:52

Va pup dragelor. Am citit ce s a mai scris, am vazut ca avem multe burtici noi, le urez si eu bun venit. Imi cer scuZe ca nu am putut sa fiu extrem de concentrata cand citesc. Am reusit sa facem impreuna o supa de pui, a venit tata sa ne aduca fructe si legime si cam atat. Astept sa termine zugravul treaba sa i pun sa manance si cam atat.
Nu stiu ce raceala viroza gripa e asta dar ma ingrozesc cand vad cat de rau ii e iubitului meu, care spre deosebire de mn a tot luat pastile. Acum are frisoane mari nush ce sa mai pun pe el sa se incalzeasca.
Va pup

#198
livia529

livia529

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 19:47

Kytana, ai vrut sa scrii Livia in loc de Crisa, nu? :) Asa e, am trecut prin multe dar sunt optimista ca de data asta  o sa fie mai bine.. baietelul imi da putere..da, puii nostri sunt cam de aceeasi varsta.. de asta am si venit la mamici de septembrie.. ca sunt mai multe mamici la al doilea bebe..

 

Cu intarcarea pana acum.. el papa la somnul de pranz,la culcare seara, in timpul noptii de cate ori dorea (2,3,4 chiar si 5  [batcap] ) si ce am reusit eu sa scot e lapticul de la somnul de dupa amiaza..adoarme mai greu, dar macar reusim..ii cant, il iau in brate, il mangai, il intorc pe burta ca asa doarme cel mai bine si gata  [bib]

 

Ciudat (dar super bine) e ca noaptea si-a scos el mesele. mai maraie asa prin somn, dar il mangai si nu se trezeste..oare o fi de la sarcina? Nu pot sa-mi explic... simt ca a scazut lapticul, dar oare are si alt gust? Din ce am citit in trimestrul 2 lapticul scade drastic, si multi se autointarca..poate avem si noi noroc :) Medicul mi-a interzis sa-l mai alaptez, dar parca nu pot sa-i tai asa deodata..nici nu stiu ce lapte sa-i dau in schimb :( am luptat atat sa nu-i dau lapte praf..nu i-as da acum...

 

Al tau cat de des mai papa?



#199
diana_dia

diana_dia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 20:12

Va salut burticute!

Bun venit celor noi si sarcina usoara.



#200
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 20:28

Mai, mai, ce de semnaturi frumoase... [:)]

 

Vad ca vorbiti despre nastere, eu imi doresc natural, sper sa nu fie nici o problema care sa ne trimita la cezariana. Aici nici nu se face, decat daca situatia o cere. Si vreau epidurala, calmante, orice pentru durere, daca exista mijloace sa ne fie mai usor nu vad de ce n-as profita. [:D]  Am vazut si niste video cum se face masajul perineului, sotul s-a inscris ca imi face. Vreau sa beau si ceai din frunze de zmeur inainte de nastere si sper sa ajute si ala.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -