Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 21

gravidute ciresele mai sarcina

321 raspunsuri la acest subiect

#11
delyn

delyn

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 405 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 10:28

Buna dimineata!

 

Sa avem o saptamana senina si fara evenimente neplacute si un capitol cu multe multe vesti bune!

 

Va pup pe toate!



#12
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 10:37

Buna dimineata burtici!

 

Fetelor, sunati-va doctorul cand aveti vre-o problema, asa mi se pare normal. Doctorul meu mi-a zis ca il pot suna oricand e ceva, si asa am facut. L-am sunat inclusiv in weekend. Pana la urma si in timpul saptamanii nu am de unde sa stiu cand are garda noaptea si se poate intampla sa il trezesc ziua din somn... defapt cred ca s-a si intamplat asta. M-am simtit cam prost dar m-a asigurat ca nu e nici o problema  [:)]



#13
delyn

delyn

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 405 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 10:44

Ai dreptate Didi si mie mi se pare normal sa procedam asa, nu merita sa riscam nimic. Si eu am sunat-o pe 02 ianuarie ca m-am simtit rau desi stiam ca este libera, dar chiar imi era teama sa astept pana se termina zilele libere.



#14
monik33

monik33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 529 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 13:14

Salutare dragelor [pup] .

Sherry, bafta la monitorizare!!

Irva, si eu ca si tine, statul pe scaun ma omoara. De acum tb sa ne asteptam la tot felul de dureri, bebelusii cresc si isi fac loc asa cum pot, mai impingand in plaman, mai in ficat....

Astazi am fost la ecografie si avem in saptamana 26+, doi bebeloii de 966 si 962 grame, bpm 145, 147, perfect in grafic...se tin scai la greutate pana acum [:)] . Unul dintre ei are prezentatie craniana, celalalt are craniul in epigastrul meu. Deci inca nu si-au schimbat pozitiile. Col lung si inchis 38-40 mm, slava Domnului!! Cam atat!!

Eu de cateva nopti nu pot sa ma mai odihnesc, amortesc repede, mi-e greu sa ma intorc de pe o parte pe cealata, nu-mi convine nicio pozitie de somn....clar se apropie trim 3.

Deci fetelor cu sarcina unica...cand bb ajunge la 2 kg , abia incepe greul!! [batcap]

Mi-am facut programare pentru morfo trim 3, la dr Iosup....pana atunci mai avem o eco.

Tot azi , desi abia a inceput ziua, am achizitionat sterilizator, incalzitor biberoane si un set de biberoane de la Tomme Tippee iar sambata am luat patuturile pentru gemeni [:D] ....gataaaa...intram in linie dreapta!! [fri]


Editat de monik33, 17 februarie 2014 - 15:03 .


#15
Adriana1302

Adriana1302

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.144 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 13:28

Felicitari monik!



#16
miky82

miky82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.131 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 13:53

Buna fetele!

Delyn ... foarte greu se gaseste clexane, cu peripetii mari (de multe ori au si nu vor sa iti dea, dar nu avem ce sa facem asta este Romania in care traim) norocul meu a fost ca ma luat de aici de pe forum de la o fata o cantitate mai mare, asta m-a ajutat foarte mult, sa ii dea Dumnezeu sanatate!

Irva clexane fac tocmai pt a nu avea presiunea pe artere marite, eu fac de la inceputul sarcinii, acum daca as avea marite presiunea pe artere as marii doza de clexane, dar poate nu va fii nevoie si voi ramane pe aceeasi doza.

Lorelai felicitari pentru intrarea in trim III si pentru rezultatele bune la analize!

Iarina, clexane fac de cand am aflat ca sunt insarcinata si pana atunci am luat aspirin cardio, eu avand 3 mutatii heterozigote. (pai1, mthfr ambele alele si factorul II) Iarina eu imi fac singura injectiile nu credeam ca voi fii in stare, sotul lesina cand vede acul :)))) asa ca nu am nici o sansa sa imi faca el. Ma bucur ca ti le poate face el. Ca sa nu te invinetesti cauta foarte bine locul sa nu fie vascularizat, daca faci in burtica se vad venele acum mai bine si poti sa nu nimeresti una din ele... bafta multa la injectat.

Adriana, Mada felicitari pt intrarea in cel de-al III trim!

Shery bafta multa la eco.

Monik tare grasunei bebelusii, felicitari!!!

Eu nu mai pot sa stau pe partea stanga pt ca nu ii place lui bebel, cat stau asa se tot misca si da din picioruse, asa ca daca vreau sa ii simpt imediat ma pun pe partea stanga :))).

Am fost si eu la bebe tei, cel mai mult mi-au placut carucioarele de la Inglesina si cele de la Graco dar mi se par cam micute totusi. Acum asteptam baby expo.

pupici si va doresc o saptamana cat mai frumoasa!!!

 

 

 

 

 

 



#17
Sherry

Sherry

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 14:04

Multu Monik, Micky :*



#18
ingerashu

ingerashu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 61 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 14:51

Multu Monik, Micky :*

ziua buna burtici, v-am citit din umbra am fost ocupata.

noi mergem saptamana viitoare la morfologia de trim 3, mi se pare cam devreme dar daca asa a zis doctorul....in rest ma umflu si amortesc plus ca am insomnii pe la 3 dimineata sunt cu ochii in tavan.



#19
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 15:09

Felicitari monik pentru bebeloi si pentru achizitii!

 

M-am uitat si eu in weekend la sterilizatoare, cel 4 in 1 de la avent si cel de la tomee, dar nu stiu ce sa aleg. Ca sa nu plec cu mana goala mi-am luat kit-ul auto pentru landou. E cam ciudat ca nu mai ramane loc in spate, landoul se prinde chiar pe mijloc, asa ca al doilea copil nu stiu unde mai incape.

Miky, eu am inglesina otutto si mi se pare destul de mare.



#20
monik33

monik33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 529 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 16:06

Irva, am facut un sondaj printre veterane si cele mai multe au votat cu Tomme Tipeee in detrimentul lui Avent. Astea de la Tomee, imita forma naturala a sanului.

La fel si la pompa de san , unde pe locul 1 ar fi cele de la Medela. Acum nu stiu ce sa zic...

Oferta buna la ele au la Idealbebe, uite aici ce mi-am luat:

http://idealbebe.ro/...cut-p-9365.html





Etichetat si cu gravidute, ciresele, mai, sarcina

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -