Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ALERTÃ! Fetiţă dispărută din Bucureşti

iulia ionescu

186 raspunsuri la acest subiect

#21
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 15 februarie 2014 - 21:19

va confirm ..(si oficial) ca a fost gasita

in tren!!

 

http://www.antena3.r...ita-243981.html


Editat de alinuk, 15 februarie 2014 - 21:20 .


#22
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 15 februarie 2014 - 21:30

Cand un copil de 15 ani iti spune tie adult, parinte de copii , preot si OM ca vrea sa fuga de acasa la manastire si tu nu gasesti de cuviinta sa comunici asta parintilor, ai o problema cu toate cele enumerate mai sus.
Este o copila care iti spune ca o sa fuga de acasa.Nu conteaza unde fuge, ca doar eu daca imi dispare copilul sufar la fel indiferent daca a fugit la manastire sau la club.Iar daca aflu ca un alt adult stia ce vrea sa faca copilul si a tacut...am grija sa nu ii fie bine (legal).

Ai dreptate. 

Eu ma gandeam mai mult in situati de genul a ramas gravida sau cine stie ce prostie mai face... nu mi se pare ok sa se duca sa-i spuna mamei.

Adica eu ca adult daca ii spun unui parinte ceva as prefera sa stie doar el si Cel de sus. 

E ca si chestia cu jurnalul banuiesc...

eu ca si copil care maica-mea mi-a citit jurnalul sunt total impotriva acestui fapt insa acum copiii mei sunt mici. Asa ca intreaba-ma peste vreo 10-15 ani  [:)]



#23
elyda

elyda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.011 mesaje

Postat 15 februarie 2014 - 21:36

Aduca daca preotul afla ca o copila minora a ramas insarcinata nu are voie sa se duca sa spuna parintilor?
Eu cred ca exact asta trebuie sa faca.Sa spuna parintilor, ca sa nu faca fata aia ceva sa scape de sarcina sau cine stie ce solutie ar mai gasi ea cu gandirea ei de copil aflat intr-o situatie disperata.

#24
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 15 februarie 2014 - 21:40

Si caselor de amanet ar trebui sa li se  interzica sa cumpere de la minori.

 

Bine ca au gasit-o.



#25
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 15 februarie 2014 - 21:43

Nu stiu ce sa zic. Ca si adolescenta cred ca daca as afla asa ceva (si vorba circula) nu as mai calca pe la biserica multttt timp. 

Ca si adult sunt de acord cu tine.



#26
elyda

elyda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.011 mesaje

Postat 15 februarie 2014 - 21:54

Nu stiu ce sa zic. Ca si adolescenta cred ca daca as afla asa ceva (si vorba circula) nu as mai calca pe la biserica multttt timp. 
Ca si adult sunt de acord cu tine.




Maiiiii, pai preotul ala ar trebui sa fie acolo sa te ajute.Si cum te ajuta? Anuntandu-ti parintii si prin asta facandu-ti tie un bine.
Sa nu te lase pe tine copil cu mintea frageda sa iei hotarari care ar putea avea un impact extraordinar de mare asupra ta.Ca un copil disperat poate sa ia hotarari disperate, poate se gandeste la ce e mai rau de frica.Si atunci cand un adult lasa de izbeliste un copil aflat intr-o situatie dificila, isi pierde calitatea de om.
Iar daca copilului i se intampla ceva...nu stiu cum poate sa se priveasca in oglinda si sa puna capul pe perna.
Adica un preot se multumeste sa taca si sa lase copilul sa se descurce ca sa nu ii piarda increderea?
Lasa , ca increderea se poate recastiga daca incerci si faci toto posibilul dar o viata distrusa ...niciodata!

#27
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 15 februarie 2014 - 22:03

Asa e Elyda. Din pacate biserica ortodoxa nu are o astfel de viziune. Precis o sa iasa maine un reprezentant pe sticla cu o scuza de 2 bani.

Pacat ca media face atata caz. Asta nu o sa-i prinda deloc bine fetei.

Insa poate mai invata cate un parinte cate ceva.



#28
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 15 februarie 2014 - 22:54

Mie mi se pare incorecta generalizarea referitoare la BO ( R ) in acest caz. Au ei pacatele lor, dar subscriu la ceea ce spunea Buflea, fata a fost incurajata de parinti sa aibe duhovnic personal, in plus a mai vrut sa fuga la manastire acum 3 ani, duhovnicul a primit un email, insa si parintilor le- a fost lasat un bilet, cu un anunt asemanator. Faptul ca a ramas constanta in decizie, mi se pare ca ar trebui sa fie un semn ca e destul de serioasa chiar daca este inca minora. Faptul ca este un copil cuminte, linistit, din nou ma face sa ma gandesc ca are o anume seriozitate in felul ei de a fi si nu e vorba de hormoniceala pubertatii aici. Inteleg ca parintii sunt divortati, tatal fiind nemultumit de atitudinea duhovnicului, dar imi pun palaria la bataie ca omul si- a facut datoria ( preotul ) , aka mama nu era straina de tot, deci un parinte, acela caruia ii era incredintat copilul, stia. Oricum, preotul a anuntat treaba cu mailul. M- as feri sa disec ft mult aici, nu cunoastem detalii si in plus este o treaba intima, religia, viata monahala. Oricum, biserica nu o primea pt simplul fapt ca este minora. 

 

Grav mi se pare ca a fost gasita in 3 zile, in ciuda faptului ca pt ea s- au sesizat autoritati mai mari in grad ( vicepremierul ) ca cele competente de obicei ca sa se ocupe de disparia unor persoane, fie ei si minori. Stiu ca primele 24 de ore sunt extraordinar de importante, apoi sansele ca o persoana disparuta sa mai fie gasita in viata scad vertiginos.

 

Grav mi se pare si faptul ca un adult a incheiat o afacere  cu o minora, dupa cum spunea AB5174.

 

 

Una peste alta, bine ca a fost gasita si este vie si nevatamata. 


Editat de lucialu, 15 februarie 2014 - 22:54 .


#29
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 15 februarie 2014 - 22:56

Despre spovedanie si secretul ei, pe canon.

Spicuim:

 

1. varsta minima:

Pravila mare de la Târgoviște din 1652 prin plava 321prevede că spovedania începe de la 14 ani pentru băieți și la 12 ani pentru fete. Azi maturizarea fiind mai precoce, spovedania poate începe de mai devreme, și pot începe de la 7 ani.

 

2. pastrarea desavarsita a secretului:

Art. 23 din legea cultelor din 2007 prevede că personalul legal nu poate fi obligat să dezvăluie secretele penitențiarilor.

Art. 214 din codul penal prevede închisoare de la 3 luni-1an sau zile amendă pentru cei care divulgă secretul profesional.

Art. 79 alin. 1 din Codul de procedură penală interzice a fi martori cei puși în situația de a divulga secretul profesional.

Canonul 133 Cartagina interzice duhovnicului de a fi martor.

Art. 28 din regulamentul de procedură al instanțelor disciplinare din Biserica Ortodoxă Română prevede caterisirea preotului care dezleagă secretul spovedaniei. Acest lucru este valabil și în Biserica Catolică.

Articolele 983-985 din Codex Jurici Canonici interzic divulgarea secretului spovedaniei, și preotul este pedepsit cu caterisirea. Temeiul scripturistic al secretului spovedaniei este textul de la Isus Sirah 19,10- Ai auzit vreun cuvânt? Să moară odată cu tine!

Pozitia de mai sus a fost sustinuta si de un reprezentant al BOR in direct la un post de televiziune.

Si este de inteles, la fel cum jurnalistii nu pot fi obligati sa divulge ceva despre sursele lor, si nici nu ar fi deontologic sa o faca.

 

3. (offtopic) spovedania ar transcende pedeapsa civila:

Canonul 111 Cartagina prevede ca harul Spovedaniei iartă păcatele dar și ajută la a nu mai păcătui.

Altfel spus, odata spovedit criminalul e izbavit, si atunci ce rost ar mai avea divulgarea adevarului marturisit? (sa nu-mi spuneti ca sunt avocatul diavolului, caci nu-l apar pe criminal ci pe preotul caruia i s-a marturisit).

S-a mai intors pe toate fetele, undeva pe la Sufletul Credintei, acest aspect, si unele fete au sustinut ca un criminal spovedit si reintors la credinta este mai aproape de rai decat un om care toata viata este bun la suflet dar nu crede in Dumnezeu.


Editat de capcaunul, 15 februarie 2014 - 22:59 .


#30
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 15 februarie 2014 - 23:34

Concluzia finala a povestii:

Fata a fost pana in Suceava sa participe la Olimpiada Nationala de Fizica, faza pe manastire. [:D]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -