Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ALERTÃ! Fetiţă dispărută din Bucureşti

iulia ionescu

186 raspunsuri la acest subiect

#11
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 15 februarie 2014 - 20:00

Ea este.

Cica vine de la o manastire.

Acum ceva vreme o alta olimpica se arunca in Jiu, la Tg. Jiu. O fi stresul vietii perfecte...



#12
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 15 februarie 2014 - 20:03

Ea este.

Cica vine de la o manastire.

Acum ceva vreme o alta olimpica se arunca in Jiu, la Tg. Jiu. O fi stresul vietii perfecte...

Au spus ca s-a urcat in tren de la Suceava.Sefului de tren i-a atras atentia faptul ca era imbracata in straie de calugarita. Politia a fost anuntata,au coborat-o din tren la Focsani.

Tatal ei declara ca familia nu a fost inca anuntata.

Tot tatal ei spune ca nu considera ca duhovnicul fetei a procedat corect ca nu i-a anuntat de intentiile fetei de a se retrage la manastire avand in vedere ca e minora. Tatal a facut referire la un email primit de duhovnic de la fata in care il anunta de acest lucru.

Banuiesc ca s-au facut ceva cercetari informatice si s-a intrat in conturile fetei.

 

Eu as fi curioasa ce parere aveti despre cat e de normal/recomandat ca un copil, in special o fata sa aiba duhovnic la care sa se duca singur(a) de la varste relativ fragede (inteleg ca fata mergea la duhivnicul de de cel putin 3 ani).

Si cat de normal e ca aceste discutii sa ramana confidentiale atata timp cat vorbim de minori?


Editat de ramiris, 15 februarie 2014 - 20:11 .


#13
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 15 februarie 2014 - 20:37

Presupun ca duhovnicul nu poate dezvalui nimanui informatiile primite sub forma de spovedanie, doar daca e vorba de ceva ilegal. Eu n-as fi de acord sa-mi las copilul influentat de un adult, fie el si duhovnic. Ca sunt lucruri pe care copii nu le spun parintilor ci prietenilor e normal, dar e vorba de copii de varsta lor, care nu au acelasi impact si acelasi ascendent asupra lor ca un adult. Poate deveni periculos, drept dovada.


Editat de ellej, 15 februarie 2014 - 20:37 .


#14
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 15 februarie 2014 - 20:44

 

Si cat de normal e ca aceste discutii sa ramana confidentiale atata timp cat vorbim de minori?

 

 

Nici ca preotul sa vina sa le spuna parintilor ce a discutat cu fata la spovedanie nu mi se pare normal.



#15
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 15 februarie 2014 - 20:46

Inteleg de aici, ca acest comportament profund religios trebuie sa fi fost incurajat si acceptat de familie, daca avea duhovnic de la 12 ani.

Sunt curioasa cum vor incerca sa ii atenueze dragostea catre Divinitate cand aceasta se dovedeste a fi daunatoare viitorului ei.

#16
elyda

elyda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.011 mesaje

Postat 15 februarie 2014 - 20:50

Nici ca preotul sa vina sa le spuna parintilor ce a discutat cu fata la spovedanie nu mi se pare normal.





Cand un copil de 15 ani iti spune tie adult, parinte de copii , preot si OM ca vrea sa fuga de acasa la manastire si tu nu gasesti de cuviinta sa comunici asta parintilor, ai o problema cu toate cele enumerate mai sus.
Este o copila care iti spune ca o sa fuga de acasa.Nu conteaza unde fuge, ca doar eu daca imi dispare copilul sufar la fel indiferent daca a fugit la manastire sau la club.Iar daca aflu ca un alt adult stia ce vrea sa faca copilul si a tacut...am grija sa nu ii fie bine (legal).

#17
elyda

elyda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.011 mesaje

Postat 15 februarie 2014 - 20:55

Inteleg de aici, ca acest comportament profund religios trebuie sa fi fost incurajat si acceptat de familie, daca avea duhovnic de la 12 ani.
Sunt curioasa cum vor incerca sa ii atenueze dragostea catre Divinitate cand aceasta se dovedeste a fi daunatoare viitorului ei.




Si faptul ca absolut in fiecare zi trebuia sa dea mesaj ca a ajuns la scoala, nu are prieteni, nu face nimic din ceea ce fac cei de varsta ei, mi se pare ciudat.Ce spune un copil retras din orice activitati in afara casei si scolii unui duhovnic in fiecare duminica?

#18
Copil72

Copil72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 15 februarie 2014 - 21:00

Ramiris,am spus doar care este opinia mea si pe care de altfel o mențin si care s a adeverit sa fie întocmai,din pacate,si din fericire exista o sansa pentru acest copil de  a se menține in realitate,ajutata,binenteles,de specialiști.



#19
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 15 februarie 2014 - 21:01

Nici ca preotul sa vina sa le spuna parintilor ce a discutat cu fata la spovedanie nu mi se pare normal.

Dar cu toate astea pentru orice alt adult care interactioneaza profesional cu copilul (psiholog, medic, profesor) este obligatoriu sa anute parintii atunci cand ia cunostinta de lucruri care ii pot pune copilului viata si siguranta in pericol.

 

Iar cand ce spune copilul la spovedanie este ceva ce pune copilul (minor si fara discernamant) in pericol eu cred ca e periculos sa nu fie niste reguli clare care sa-i oblige pe preoti sa anunte familia.



#20
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 15 februarie 2014 - 21:06

Ramiris,am spus doar care este opinia mea si pe care de altfel o mențin si care s a adeverit sa fie întocmai,din pacate,si din fericire exista o sansa pentru acest copil de  a se menține in realitate,ajutata,binenteles,de specialiști.

Am inteles ca asa gandesti. Doar ca imi imaginam cum ar fi fost sa fiu eu mama copilului disparut si sa fie multi cei ca tine care sa considere cazul "rezolvat" inainte ca fetita sa fie gasita. Cum ar fi fost ca politia sa zica "eh, a fugit de-acasa, vine ea cand i-o fi greu". Nu ti s-ar parea periculoasa atitudinea asta cand copilul tau e inca de negasit?

Fetita asta a avut mare noroc ca nu i s-a intamplat nimic in zilele astea. Un copil, o fata tanara, fragila, sensibila si frumoasa singura in tren, pe drumuri... zi si noapte.

 

Ma gandesc cu groaza ca se va intoarce in colectivitastee dupa ce povestea ei a fost disecata pe toate canalele tv, pe net si in toata presa. Avand in vedere cat e de sensibila chiar stau cu inima stransa pentru bietul copil.


Editat de ramiris, 15 februarie 2014 - 21:10 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -